Star Trek: Hluboký vesmír devět

• Česko Star Trek: Stanice Deep Space Nine (více)
USA, (1993–1999)

Avery Brooks, René Auberjonois, Alexander Siddig, Colm Meaney, Armin Shimerman, Nana Visitor, Terry Farrell, Cirroc Lofton, Michael Dorn, Nicole de Boer (více)

Série(7) / Epizody(173)

Star Trek: Hluboký vesmír devět, čtvrtý seriál z legendárního startrekovského univerza Gena Roddenberryho, je zasazen do poloviny 24. století, odkud přináší dobrodružství týmu důstojníků Spojené federace planet, jimž byla svěřena hvězdná stanice, vytvářející obranný val v blízkosti první stabilní červí díry vedoucí do tajemného kvadrantu Gama. Úkolem posádky Hlubokého vesmíru devět není nic menšího než chránit a zkoumat vesmír a vydávat se na místa, která ještě nikdo z Federace nikdy nenavštívil... (oficiální text distributora)

Spielbergo

Tam kde je původní série beznadějně zastaralá, tam kde je Nová generace ještě místy infantilní, tam kde je Voyager zbytečně nesmyslný a tam kde je Enterprise už příliš moderní, tam nastupuje vesmírná základna DS9 jako nejlepší seriál ze světa Star Treku všech dob. Je smutné, že mnozí odsuzují seriál na základě shlédnutí prvních tří sérií, jež v ČR běžely (navíc s příšerným dabingem). Jejich epizody jsou sice klidnější, ale o to více pak zapůsobí nástup čtvrté série a díly následující. Při zpětném pohledu zjistíme, že ten dlouhý úvod byl bezpodmínečně nutný k dokonalému poznání a propracování všech postav a o to více si pak člověk užívá děje následující, jež poprvé v seriálové i filmové historii Star Treku kompletně popisují válečný konflikt Federace, který je navíc až do poslední chvíle čistým bojem o přežití s mnoha těžkými ztrátami na obou stranách. Jediný plně dospělý startrekový seriál. Opět se ukazuje, že seriály by měli hodnotit pouze ti, kteří je viděli celé, případně by neměli zapomínat svá hodnocení aktualizovat. Velká škoda, že ani teď, v roce 2010, není uvedení tohoto famózního seriálu v plánech českých televizních stanic. ()

warpcore

Ak mi niekto položí otázku, kto je najvýraznejšou postavou Star-Treku, odpoviem jendoznačne...Jean Luc Picard. Filozof, bojovník, kapitán...skvelý Stewart. Ak sa ma však niekto opýta na najlepší Star-Trek seriál, bez váhania poviem DS9. Dôvod ? Práve tu môžete vidieť ako neskutočne je rozvetvený ST svet, práve tu sa prelínajú všetky rasy, politcké i vojenské konflikty, filozofie, priateľstvá, pády a víťazstvá. Že som trochu naivný ? Povedzte mi, ktorý ST seriál nie je ! ()

schluke

DS9 nebo Voyager...hmm nemůžu si vybrat, který z těchto dvou je nejlepší ze všech Star Treků. Každopádně DS9 má několik much, které mě štvali (stejně jako Voayager). Několik dílů z paralelního vesmíru..podlě mě naprostá zhovadilost, holosimulátor s Vicem nebo opět jeden díl s Q a propána boha celej nápad s bajoranským náboženstvím.... Když pominu tyhle blbosti tak naprosto parádní Star Trek. Nejoblíbenější postavy Garak a Chief O´Brien, z vedlejších postav rozhodně Quarkův bratranec co prodával zbraně :)). DS9 byl na nejlepší úrovni během 4,5 až do půlky 6 serie.. propuknutí války s Dominionem, pohyby flotil a válka na život a na smrt. Top :) ()

blondboss

Deep Space Nine je ďalším vcelku kvalitným seriálovým počinom zo Star Trek univerza. Nechytá sa to síce na New Generation, avšak je to zas o niečo inak chytený pohľad na univerzum, ako také. Kdežto Picard lietal galaxiou, tu sa to sústredí na stanicu pri červej diere a riešenie súvisiacich problémov. Navyše seriál rozvíjal slušným spôsobom jednotlivé postavy, z ktorých asi najviac mi prirástol k srdcu ten malý nechutný ferengský Quark a samozrejme neskutočne šarmantná Jadzia. Každopádne jemne nadpriemerný seriál, ktorý len krásne dopĺňa predošlé série. 65 % ()

cernakus

Extrémně nedoceněná věc, která doplácí na to, že po dobu prvních dvou sérií jela ještě TNG, která odsávala většinu zdrojů, které Paramount byl na Star trek ochoten uvolnit. To se projevovalo nejen na efektech, interiérech a vlastně i na nekvalitě ensáblu (který se hrát teprve učil), ale také na scénářích, na které elita Star treku neměla čas. Ovšem poté co TNG skončil a uvolnily se nejen prostředky, ale i lidé, došlo ke kvalitativnímu skoku takřka nevídanému. Navíc je to první Star trek, který přinesl hlavní dějovou linku a to navíc lnoucí se skrze 5 sérií až do úplného konce. Navíc linky, která se ve světe ST sice řeší běžně, ale obvykle jen slovně - války. Sedmé sérii pak zlomil vaz odchod nejoblíbenější postavy, ale jinak co se týče tíživosti a nesmyslnosti války, se tato série řadí k tomu nejlepšímu, co televize kdy stvořila (snad jen s výjimkou ryze válečných seriálů z období WW2). Samozřejmě, seriál není bez vad typických pro Star treky 90tých let. Tj. statický děj v interiérech a až papundeklové ztvárnění lokací mimo stanici. V tomhle nejen mně spíše vyhovuje kanadský les stokrát jinak ze světa SG1. Chápu, že peníze nebyly dost velké na to, aby se natáčelo v zahraničí, ale ono se nevyužívalo ani lokací kousek za LA. A když se jich využilo, bylo to na kvalitě sakra znát. Ovšem po většinu času to je stejně jako TNG a VOY ryzí studiovka. Pokud tedy nejste fanoušek star treku, tak začněte 26 dílem 2 série a očekávejte, že dostanete zábavnou 70% oddechovku. Fanoušek to dá celé a přilepí jednu hvězdu za značné rozšíření univerza. ()

Riker

Hluboký vesmír devět je druhý ST seriál, který jsem viděl (Po Next Generation). Mnohými zatracovaná série se mi líbila natolik, že jsem byl schopen hltat několik dílů za sebou i po nocích. (Ale ta rána ) První půle se odehrává výhradně na vesmírné stanici v ne zcela politicky stabilní části galaxie mimo území Federace. Děje jednotlivých dílů jsou zaměřeny hlavně na řešení politických šarvátek mezi hojně zastoupenými rasami celé známé i neznámé galaxie. Mimo to stanice také hlídá červí díru, která vede do velmi vzdálené a neznámé části galaxie. Druhá půle je již nabitá akcí díky válce s neznámým spolkem Dominion a o nečekané zvraty, napětí a strhující bitvy není nouze. ()

lord_styx

Jedoznačně můj neoblíbenější ST seriál. První dvě série jsou nudnější, což však nastávající bohatě vynahrazují. Tenhle seriál není jako TNG o bezduchém poletování vesmírem které neposkytuje návaznost dílů. Příběh je zde až na několik odboček celkem pevně svázaný, což mě daleko více vyhovuje. V žádném jiném seriálu jsem se nesžil s tolika postavami jako v DS9. Nevím čím to je, ale tenhle seriál mě neskutečně přirostl k srdci a v posledním díle nezůstalo mé oko suché.... .... o to více mě mrzí co s tímto skvělým seriálem udělala TV prima svým odporným dabingem... ()

Trinculo

Star Trek je silně generační záležitost. v poslední době je pro mě fascinující sledovat jak lidé, kteří jsou mladší než já s klidem říkají, že Voyager je nejlepší řada. Začal jsem na Nové Generaci, ale můj Star trek je až Deep Space Nine. V podstatě je to trochu anti star trek. Lidé žijí na vesmírné stanici, která vůbec nikam neletí. Jsou sice u dveří do dalšího a vzdáleného kvadrantu, ale i tak. Někdy je velmi tezke zustat a vydrzet na jednom miste, hlavne kdyz se kolem vali poněkud bezohledné dějiny. ()

Sentinel

O tomto seriálu si pamatuji jen velice málo a to málo se dá charakterizovat jedním slovem - NUDA. Nezajímavé postavy (jediný na koho si dodnes vzpomínám byl kapalný Oda či jak se jmenoval), epizody nudné až k usnutí, zkrátka ruce pryč. Jednoznačně nejhorší Star Trek, když nepočítám Original Series, které jsem neviděl (a ani se k tomu nechystám). ()

void

ST: Deep Space Nine šla na vesmír trochu jinak a počkal si až vesmír přijde k ní (tak nějak se často o této sérii mluví). Pohled na DS9 je poněkud zkreslený - určitě se nejedná o nudnou soap-operu. Je pravda, že první sezóna jde v trochu méně akčnějším tempu, nicméně vstup Dominia na scénu a později i paralelního vesmíru pěkně akci rozproudí a o nějaké nudě nemůže být řeč. Ke všemu navíc se tvůrci vyhráli s vykreslením jednotlivých postav, které jsou krásné a neskutečně pestré. Dialogy jsou často nápadité a vtipné s tím, že humor, který je tady použitý, je náramně rafinovaný. I tady byl největší prostor pro zlepšení právě v hereckých výkonech, konkrétně Avery Brooks místy přehrával, jako by se občas pozapomněl, že stojí na "placu" a ne na jevišti. Také změna hostitele pro Dax v poslední sezóně byla dosti zbytečná, na druhou stranu zřejmě potěšující pro Bashirovi fanoušky. DS9 po shlédnutí bortí mýty o sobě a daleko překračuje svoji pověst. ()

grisos

Můj zřejmě nejoblíbenější seriál se světa Star Treku. Pravda, první tři sezóny jsou takové vláčné, těžko uchopitelné i pro některé trekkies. Asi proto, že se vymykají od zaběhnutého schématu předešlých Star Treků. Ale od čtvrté sezóny děj exploduje do téměř epických rozměrů. Federace planet již není tak nemastná a neslaná a dokonalá. Vypukne válka s Dominionem a v ní se nejedná v rukavičkách. Rozmanitost ras a civilizací je úchvatná. Stejně tak rozmanitost postav v seriálů přispívá k nenudě. Zejména Adamem Smithem ovlivněni Ferengové a jejich pravidla akvizice typu "Kdo nekrade, okrádá rodinu", mě bavili asi nejvíce. Největší bonusem seriálu je herecké obsazení s Avery Brooksem v roli kapitána Siska - to je jiné kafe oproti kapitánu Kirkovi, nic proti Williamu Shatnerovi, ale ten rozdíl :). ()

Ziriath

Zatím nemám shlédnutý celý seriál, tož zatím nehodnotím- nicméně mám tenhle Star trek raději než TNG, neb se tu setkáváme s propracovanějšími a sympatičtějšími charaktery. Tak koho tu máme? Je tu kapitán Sisko, ale ten mi občas přijde, jako by tam ani nebyl. Energická Kira Nerys jako druhý důstojník. Nevrlý, ale sympatický shapeshifter Odo, který celý život hledá svoje lidi, a i když je najde, zjistí, že oni stojí na opačné straně než on (btw., je úžasný- taková postava v TNG chyběla, Data při svých pokusech o pochopení lidí příliš tlačil na pilu). Quark, vychytralý barman, ale průhledný lhář. Rom, jeho bratr, o kterém si ze začátku všichni myslí že je idiot. Podpantoflák Miles O'Brien z TNG, který vždycky všechno schytá. Skvělý, ale občas mírně otravný doktor Julian Bashir, kdysi retardovaný chlapec jemuž genetické přeprogramování přineslo vysokou schopnost vynikat v lékařské vědě, evidentně ne už tak v osobním životě. Hodí se pro něj přísloví 'Mluviti stříbro, mlčeti zlatem ražené latinium''. Symbiontka Jadzia Dax, která má v sobě dvě stě let různých životů. Romův syn Nog, který rostl pro kriminál, ale i přes vlivy okolí z něj bude něco víc. Siskův syn Jake, který zjišťuje, že život ve Flotile nebude nic pro něj. Sexuálně nevyhraněný cardassianský krejčí, ale spíše špion Elim Garak. No popravdě je tu dost vatových dílů, stejně jako v TNG, ale těm se dá vyhnout, když si ke každému dílu předtím přečtete anotaci. ()

bou:ou:ou

V hlavě mi utkvěl nepřehlédnutelný Jeffey Combs, já ho jako Brunta prostě nepoznal. Pět hvězd, přestože to na začátku moc nevypadadlo. Fajn partička. ()

Dexter666

Creme de la creme zo Star Trek univerza... Som Trekie, nepopieram, ale DS9 je spomedzi ostatných seriálov skutočne výnimočná. Charaktery sú výborne napísané, a čím sa seriál blíži viac svojmu záveru, je zaujímavejšia aj nosná zápletka. Mimo to sa tu zišla aj partia výborných hercov - predovšetkým Avery Brooks - s takým zápalom nehrá svoju rolu žiadny z kapitáno hviezdnej flotily - on tú rolu nehrá, on ju žije. Ostatných ani nebudem menovať...všetky postavy som si totálne obľúbil (vrátane Defiant - najsexi Battleship v celom kvadrante:) a pri konci seriálu mi bolo naozaj smutno. Práve pozerám celý seriál znova a páči sa mi rovnako, ako keď som pozerával kedysi na SAT.1 premiéry... PS: Rozhodne pozerajte seriál v originálnom znení. Dabbing mu veľmi, veľmi ublížil... ()

Etherium

Hlboký vesmír 9 na čsfd iba 66%? to je úbohé. Pozrite sa na imdb, tam je to kult. Pozrel som si to celé už 2 x, pred tým samozrejme TNG a pekne sa to prepája (Worf a O´Brein). Diplomatické a strategické diely boli úplne super, ešte lepšie než v TNG, prvé tri série treba prekusnúť a nie hneď sem práskať 2 a 3*. Kult, Kult, Kult ()

Desmi

Podle mne, jde o hrozně tragický sci-fi. Nechci se nikoho dotknout, viděl jsem jen pár dílů, ale tohle je trošku jinde ne.. =) ()

PeteBuck

Nechápem to nízke hodnotenie. Síce seriálu trochu trvalo, než sa rozbehol. Bol tiež dosť drsným odklonom od pôvodnej idey Star Treku, ale to neznamená, že bol zlý. Naopak. Keď som to sledoval pred 20 rokmi na Nove, tak mi to pripadalo trochu divné, ale dal som tomu šancu a nakoniec som musel uznať, že ma to chytilo ako ktorýkoľvek Star Trek predtým. Bol originálny, kvalitný, herci výborní, scenáristi sa snažili. Aj keď si myslím, že taký Ira Steven Behre je týpek a do Star Treku sa nehodil, ale jeho scenáre a nápady boli skvelé. Pamätám si, ako to Nova prestala vysielať zrovna na konci tretej série, keď sa zrovna naplno objavilo na scéne Domínium a potom som dobrých desať rokov čakal, kým som to dopozeral. Neuveriteľné, to sa teraz nestáva. Z hercov sa mi najviac páčili Colm Meaney, Rene Auberjonois, skvelý bol Armin Shimerman (krásny predstaviteľ kapitalistického hajzla), vynikajúci Andrew Robinson, už len tie jeho ksichty a neustále konverzácie s Dr. Bashirom boli vždy skvelé. Mnohí iní boli tiež zaujímaví. Avery Brooks je kapitola sama o sebe. Bývalý profesor, hudobník, úloha kapitána Siska mu sadla. Bol skvelý. Bolo vidieť, že Star Trek ide dopredu a láme ľady, dať Afroameričana ako ťahúňa seriálu, bola ďalšia vec, ktorá by pár dekád predtým neprešla. Aspoň niečo sa zmenilo. Myslím, že seriál bol vynikajúci až do konca, škoda ochodu Terry Farrell, jej náhradníčka sa snažila, ale oproti Jadzii Dax to bol odvar. Asi jediná chybička krásy na siedmej sérii. Počas seriálu sa objavili mnohí zaujímaví herci, ktorí sa stali súčasťou ako napr. Marc Alaimo a Jeffrey Combs a tí boli fakt úžasní. Musím to povedať, mojou najobľúbenejšou časťou je Another Trouble with Tribbles, kde sa Siskova posádka stretne s Kirkovou. A tá bitka v bare a následné vypočúvanie, to som padal od smiechu z gauča. Potešilo aj objavenie sa Patricka Stewarta, Jonathana Frakesa či Roberta Picarda. Časté výlety do alternatívneho vesmíru boli tiež celkom dobré. Je pravda, že je to dosť zvláštny Star Trek, ale rozhodne si nemyslím, že je menej kvalitný. ()

Zemřela herečka Louise Fletcher

Zemřela herečka Louise Fletcher

24.09.2022

Fanoušci Star Treku už popáté na CzechTREKu

Fanoušci Star Treku už popáté na CzechTREKu

31.07.2010

CzechTREK convention - největší samostatná Star Trek akce v České republice – přichází už popáté. Tentokrát v nových prostorách Kulturního centra Novodvorská se koná v sobotu 4. 9. 2010. Akce už… (více)