Star Trek: Hluboký vesmír devět

• Česko Star Trek: Stanice Deep Space Nine (více)
USA, (1993–1999)

Avery Brooks, René Auberjonois, Alexander Siddig, Colm Meaney, Armin Shimerman, Nana Visitor, Terry Farrell, Cirroc Lofton, Michael Dorn, Nicole de Boer (více)

Série(7) / Epizody(173)

Star Trek: Hluboký vesmír devět, čtvrtý seriál z legendárního startrekovského univerza Gena Roddenberryho, je zasazen do poloviny 24. století, odkud přináší dobrodružství týmu důstojníků Spojené federace planet, jimž byla svěřena hvězdná stanice, vytvářející obranný val v blízkosti první stabilní červí díry vedoucí do tajemného kvadrantu Gama. Úkolem posádky Hlubokého vesmíru devět není nic menšího než chránit a zkoumat vesmír a vydávat se na místa, která ještě nikdo z Federace nikdy nenavštívil... (oficiální text distributora)

Lamount

Deep Space byl prvnim ST serialem, ktery se dostal na ceske obrazovky a proto ma u me dulezite postaveni. Sice jsem tenkrat (musel byt tak rok 1992 nebo 3) nechapal, proc tam neni nikde kapitan Kirk a Spock (znal jsem je z filmu z videopujcovny:), ale zamiloval jsem si menavce Oda a tejmnou cervi diru do Gama kvadrantu. O mnoho let pozdeji jsem se k serialu vratil, protoze ho nikdy u nas nedovysilali a teprve od treti rady do konce mohl docenit kvalit tohoto klenotu. Valka s Dominionem a uzasny pribeh, ktery mezi sezonami navazoval, byl pro vesmir ST celkem nevidany a povedl se (take jiste diky Ronaldu D. Mooreovi). ()

Perr

Slabé, postavy jsou vesměs otřesné, ferengové protivní, měnavci taky, celé věc s přízraky nebo čím stojí za ----- a ještě se to celé dlouho táhne. ()

Mik_e

Kapitán Hvězdné flotily Sisko, permanentně se válející ve své kajutě, velí jakémusi vesmírnému hotelu a baru v jednom. Bohužel, má to i adekvátní spád a skoro se na to nedalo koukat, ostatně ti podivní marťani na lodi skoro víc evokujou Star Wars než Star Trek. Prý je to od třetí série výborný seriál, ale ta tu tehdy neběžela a proto jsou mé vzpomínky veskrze negativní. Možná někdy přijde repete a pak uvidíme. ()

Shakaar

Neprávem opomíjená série, která snad se v jistých ohledech vyrovná mnohem populárnějšímu Star treku TNG. I přes to že se viditelně inspirovali Babylonem 5, seriál šel hlavně vlastní cestou. Seriál je více příběhově založený, jak po dějové stránce, tak i vývoji postav, hlavních ras v seriálu, není zde tolik "resetovacího" tlačítka a ikdyž i stanice po velkém poškození je vypadá netknutě, připustí se že utrpěli nějaké škody, umrtí postav a postavy to v serii často rmutí . Seriál samotný jako prakticky každý Star trek od TNG hledal svou identitu. U DS9 to trvalo do čtvrté řady, kdy se charaktery jednotlivých postav měnily z epizod na epizodu a epizody samotné byli často ovlivněny sníženým rozpočtem což bylo dané přítomností jak TNG která končila, tak Voyageru, který začínal. Svým způsobem to byla výhoda, protože zatímco Voyager jako "vlajková loď" byla pod dohledem hlavního showrunnera, na DS9 zbylo méně prostoru a scénaristé měli více rozvázané ruce. Od 4. serie serie citelně změnil feeling, naplno se začalo využívat Defiantu, lodi přidělné k stanici v předchozí řadě a hlavně Dominion, jako organizace, začala být jak pro stanici a Federaci mnohem větší hrozbou jak přechozích dvou řadách, kdy se o její existenci vědělo. V neposlední řadě seriál popsal vcelku věrohodně v rámci rozpočtu průběh konfliktu po dobu tří sezon, kdy se scénaristé nedrželi vůbec nazpět a odhalili že i Federace má svoji temnou stránku. Seriál má své negativa, nedá se na něj dívat jako jednorázově "epizodičně" týdne, herci někdy nepodávají takové kvalitní výkony jako třeba v TNG, kde dle všeho i dobře herci mezi sebou vycházeli což prý od DS9 herců neplatilo. Seriál taky citelně ovlivnil změny změny v obsazení. Příchod Michaela Dorna bylo "win win" od scénaristů, jednak se seriál obohatil o postavu, kterou seriál potřeboval a jednak to i hercovi umožnilo rozvinout postavu do dimenzí o kterých si mohl je herec nechat zdát v TNG. Odchod Terry Farrel byl naopak ránou pro DS9 produkci, oblíbenou a etablovanou postavu se nedokázalo Nicole de Boer plnohodnotně nahradit i přes to, že poslední řadu v podstatě věnovali postavě Ezri, což ovlivnilo celkový feeling řady jako takové a ubralo to na celkové atraktivitě, kterou seriál měl od konce třetí řady. Fanoušci ale nemusí zoufat, seriál i tak nabízí bohatou akci, množství zájímavých hlavních a hlavně vedlejších postav, které ovlivňují jednotlivý děj po celých 7 sezon. Seriál mám rád, rád se k němu i po letech vracím a i když nemusíte být fanouškem Star treku, scifi fanouškům tento seriál doporučuji i z důvodu, že svou odlišností může lidem více sednout a hlavně i po letech je svým zpracování nejvíce podobný současné seriálové produkci. ()

Petike

V úvodnej zvučke znie zádumčivá, introvertnejšia fanfára, a ja si naplno uvedomujem, že nadišiel čas prehodnotiť moje staršie hodnotenie. Ja viem, bola aj hŕba hlušinových, slabých a nelogických dielov (hlavne v prvých sériách), ale odkedy sa DS9 dostala doprostred neočakávaného mnohostranného vojenského konfliktu, kvalita jednotlivých dielov a charakterizácia postáv šla rapídne hore. A sem-tam aj poniektoré z úletových bláznivo-komediálnych dielov stáli za to - náramne som si obľúbil ten, kde sa doktor Bašír hral na stereotypného hi-tech špióna z čias studenej vojny s odzbrojujúcim šarmom á la James Bond (holografická verzia kapitána Siska pritom hrala paródiu na Dr. No, Goldfingera a iných klasických bondovských zloduchov). :-) DS9-ka je tak trochu western, tak trochu vojnová dráma, tak trochu sitcom z pracoviska, tak trochu mysteriózny príbeh, tak trochu politický thriller. Napohľad by to všetko nemuselo fungovať, ale seriál začne obstojne a v priebehu rokov sa odváži vývojom postáv a mnohými príbehmi aj tam, kam by sa s Enterprise neodvážili ani menej lokálne ladení bratranci z ST ságy. Spomedzi daných seriálov sa v hlavnom obsadení DS9 vyskytuje bezkonkurenčne najväčší počet mimozemských členov posádky, všetko svojbytných postáv. A kým niektorí doteraz vedú starý fandovský spor - "Je lepší kapitán Kirk alebo kapitán Picard ?" - ja v tom mám dávno jasno. Na prvom mieste je pre mňa kapitán Sisko. On je ozajstný Kapitán Človečina. :-) //// Zaujímavé komentáre: tron, sportovec, gudaulin, Mi Nü-Chai, Praxis, klerik, PanCitron, balik. ()

Pulper

Kdysi dávno v 90. letech, kdy tráva byla zelenější, potůčky zurčivější a my mladší, běžel tenhle seroš v bedně. Tehdy jsem viděl dvě série. Pak už to nedávali a po několika letech jsem zaregistroval, že se zase něco děje. Ale nějak už to nebylo ono a přišlo zapomnění. Náhle, po mnoha letech vzpomínky a nápad, že by se konečně slušelo celou ságu najít a projet. Nuže, po několika měsících shlédnuto a tu je můj komentář. Novou generaci nemusím. Všichni jsou prkenní panáci a jestli někdo za něco stojí, tak Dat a Geordiho struhadlo. Piccard není charismatický, kdepak. Voyager je úplná nicota. Ze všech novějších seriálů mě právě Hluboký vesmír 9 uchvátil nejvíc. Že se nelítá po galaxiích? Ale prosím vás. Kam by pořád trajdali? Tak si to otočili a někdo lítá k nim. Aspoň je víc prostoru pro charakteristiku jednotlivých postav, které na stanici žijí a pracují. Lidé jsou mírně upozaděni na úkor jemných a naivních Bajoranů, slizkých a krutých Cardassianů, vypočítavých a směšných Ferengů a čestných a bojechtivých Klingonů. Plus asi tak bambilion dalších "ras". Seriál má sedm řad. Za mě nejhorší druhá, což byl zřejmě důvod, proč se pak sága přestala na nějakou dobu vysílat, a od třetí potažmo čtvrté začala úroveň pěkně stoupat. V poslední sérii to trochu haprovalo a konec mě bohužel zklamal. Moc uspěchané a utnuté. Někomu vadil dabing, mně vyloženě jen u druhého hlasu Jadzie. Štval mě překlad, faundři, dýp spejs najn apod. Postavy jsou žůžové. Avery Brooks jako Sisko ne tak docela. Některé polohy mu sedly víc, některé až tak ne. Další byli bez chybičky. Scénáristicky jsou některé díly naprosto dokonalé, jiné odfláknuté. Problém je v tom, že to měl dělat tým autorů a ne, že tenhle díl napíše on, tenhle někdo jiný. Nejvtipnější i nejdivnější díly byly zaručeně ty s Ferengy. Díly s Klingony (šíleně mě točil výraz "klingonkský") pořád dokola o cti, umírání, povinnosti a krvavém víně. Nejvíc mě bavily epizody, kde se rozebíraly různé pohledy na věc, morální dilema apod. Velká pochvala za Cardassiany a hlavně trojici Dukat, Garak a Damar. Takové postavy se často nevidí a Cardassiani jako rasa byli strašně tajemní a inspirující. V porovnání s nimi Bajorané působili nudně a unyle. Tím se dostávám k Prorokům, kteří se všemi sériemi táhnou jako spojující článek. Tj. stabilní červí díra a bozi v ní. Velké zklamání. Tohle téma chtělo pořádně propracovat a nespoléhat jen na rozhovory v mlze, naznačované nápovědy a řeči o proroctvích, chrámech a knihách. V okamžiku nástupu Přízraků to začalo jít do kytiček. A to tvrdím jako člověk, který zbožňuje mytologii a nadpřirozeno. Autoři přišli s několika skvělými nápady, které byly původní nebo převzaté odjinud a upravené. Pár příkladů: thrillové - velmi zajímavá problematika hostitelů a symbiontů, která se trochu jinak objevila i ve Hvězdné bráně, tvůrci - asi lehce obšlehnuto z horroru Věc, ale hezkým způsobem. Seriál podrážel nohy sám sobě v některých drobnostech jako třeba schopnosti proměny tvůrců, kdy dokážou napodobit všechno včetně krysy s chlupy, ale obočí ne; nebo není jasně vysvětleno, jak funguje univerzální překladač tj., jestli ho mají všichni v hlavě nebo jen někdo a proč někteří obyvatelé Gama kvadrantu nerozumí a jiní, kteří vypadají mnohem odlišněji, ano. Nakonec chci hodně vyzdvihnout snahu o jiný přístup. Gene Roddenberry prý souhlasil, než zemřel, ale lesbická líbačka v jednom dílu, narážky na sex všude možně, výbuchy vzteku některých jedinců, kteří nejsou Klingoni, a fakt drsný humor byly příjemné překvapení po té nudě u Piccarda. Podpásovky zástupců federace, dilema, zda obětovat kamarádku či 3000 jiných lidí, snaha ukončit "mezikvadrantové" vyvražďování i za cenu porážky, anebo lék na chorobu, který bude fungovat až u potomků nemocných, jsou obrovské sladké třešně na lehounce nakyslém dortíku :-) Nejlepší epizoda jednoznačně Duet! () (méně) (více)

RedRose

DS9 je jiný! To slovo ten seriál ve světle Star Treku doslova definuje. To, že je jiný, by asi nebyl problém, protože vesmírná stanice, červí díra, spousta ras dvou vesmírných kvadrantů, to všechno by mohlo být výborné a když dojde na válku s Dominionem, mohlo by to být doslova vynikající, ale jednoduše není! Scénáře většiny dílů jsou tak nějak pomalé až nudné a řekl bych, že víc než polovina dílů je doslova o ničem a když je přeskočíte, nic moc se nestane. Co ale úplně nejvíc celý seriál zadupává do podprůměru, je linka Bajorské víry v proroky, přízraky, nebo bytosti z červí díry, Kai, Vedekové a Sisko pasován do role božského vyslance?!? Tohle jsou pohádky ze středověku a do 24-tého století to fakt nepatří! Tedy, ne že by si nějaké rasy nemohly věřit v co chtějí, ale tady je to vetkáno do celého seriálu a tlačí se na to jako na hlavní dějovou linku a to je fakt moc! Taky, když dojde na válku a její průběh a řešení, až příliš často je do jejího popředí protlačován právě Sisko, jako vůdce až spasitel?! Vážně? Řadový velitel vesmírné stanice?! V té době jen komandér dostane jedinou válečnou loď (první akce podle toho i vypadala)?! Přiznávám, že Siskovo charizma na mě nikdy moc nefungovalo, ale to by nevadilo. Jenže Hvězdná flotila má svou hirearchii velení, postupy a rozkazy, v době války s Dominionem měla flotila už i bitevní lodě třídy Sovereign (Enterprise-E), ale aby zůstal Sisko jako ten důležitý spasitel, tak si tam poletuje s malým bojovým Defiantem (později Sao Paulem, což jsem taky nepochopil, proč se nemohl jmenovat Defiant-A, jak je běžné, ale musely se dělat kotrmelce kvůli přejmenování) a velké lodě federace se tam objevují jen sporadicky a lodě třídy Sovereign nikdy... Je tady spousta detailů, které ten seriál poškozují. Star Trek mnohdy rád nakopával společensko-filozofická témata, což je i zde, ale nevyznívá to tak dobře, jako v jiných ST seriálech. Chtělo to trochu víc zapracovat na té válce s Dominionem a celkově na příbězích stanice a byl by to skvělý Star Trek seriál. Takhle je to jen fajn seriál ze světa ST, ale třetí kolo (viděno v době vzniku v originále, nyní s dabingem) si už asi nedám... ()

Arccos

Jako fanoušek ST nebudu hodnotit, neb jsem zaujatý :). Chtěl bych ale mnohé komentátory upozornit, že KRITIZUJÍ SERIÁL, KTERÝ EVIDENTNĚ NEVIDĚLI CELÝ. ST:DS9 má sedm sezon, u nas bežely tři. Především první dvě sezóny jsou opravdu slabší. Ovšem změna stylu ve třetí a hlavně v posledních čtyřech je grandiózní a dělá z DS9 možná i nejlepší startrekovský seriál! Kdo z vás jím zpočátku opovrhnul, dejte mu ještě šanci. Ostatním doporučuji se řídit jenom hodnocením od těch, kteří seriál viděli kompletní. ()

vaclaw

Unikátní Star Trek série kombinující nejsilnější startrekovskou dějovou linii s asi nejslabšími zápletkami (bráno obecně). Základem pro sledování tohoto seriálu je přežití relativně nudných prvních dvou sezon, kde standardní startrekovské zápletky spolu se statičností vesmírné stanice nemají zrovna ten pravý potenciál zaujmout. Ve třetí sérii už se ale rozbíhá příběhová linie, vedoucí v podstatě až do konce seriálu o epičnosti, která si nezadá např. s Hvězdnými válkami. Kdyby se děj jednotlivých epizod točil víceméně kolem konfliktu s Dominionem, nerozpakoval bych se dát klidně i 5*, bohužel je třeba si při čekání na děj posouvající epizody přečkat několik s hlavní dějovou linií víceméně nesouvisející klasicky startrekovský díly. ()

Stejšn

Tenhle seriál pro mě byl překvapením. Ze začátku byl totiž nic moc, až bych řekl nudný. Jenže postupně se začal vyvíjet, objevil se Dominion a hlavně USS DEFIANT. Taky obsahoval zajímavé postavy - podlé ferengy, Giadziu Dax, měňavce Oda. Takže i přesto že jsem DS9 neměl zpočátku moc rád, nakonec jsem si ho oblíbil a rozhodně ho řadím v seriálech na druhé místo, hned za TNG, a daleko před Voyager a OS. ()

mrclTV

Ak by som mal hodnotiť seriál podľa prvej časti, bol by to riadny trapas....Hranie hercov podivné (predstaviteľka Kiry je príliš snaživá, alebo ako by som to nazval - že príliš tlačí na pílu, neviem ako inak nájsť slovenský ekvivalent k overreacting...), uvedenie do deja a zápletka v prvej polovici časti tak očividne nahodená, že to bolo až smiešne, prostredie, až na trvajúci konflikt medzi Bajoranmi a Cardassianmi, nezaujímavé. Hlavná postava - Kapitán Sisko je celkom nevýrazná (Veď je to vlastne len černošská vice-versa doktorky Crusherovej, pričom sa snaží tváriť ako Picard, ale veľmi mu to nejde) a vedľajšie obsadenie je ešte menej zaujímavé... Doktor Bashir je u mňa strašne nesympatická postava, a to predpokladám, že on mal byť podľa zámerov producentov práve ten super sympoš, ktorého budú všetci diváci zbožňovať, asi nevyšlo. Jediná postava, ktorej som fandil bol O'Brien, aj to bol z Enterprise (a samozrejme Dax :D). Nič špeciálne. Ale poďme na hodnotenie jednotlivých sérii: Prvá séria - nezaujímavá. Väčšina častí je až priveľmi plytká a obyčajná - keď "zistíte, že vrah je záhradník" už v desiatej minúte epizódy, zvyšných 30 nie je veľká zábava. Navyše, občasné hosťovania postáv sú skôr na škodu (Quéčko a Lwaxana? Zase ma nimi týrate?). Sériou som preplával bez jediného momentu, na ktorý by som mal a mohol spomínať. ledva 2* Druhá séria - Seriál sa mierne, ale skutočne len mierne zlepšil, dej je prepojenejší a trochu kvalitnejší. Zjednodušene povedané, epizódy, ktoré sú rozdelené do viacerých častí (špeciály) - sú slušné, ostatné nie. Posledná časť tiež ujde. 2* Tretia séria - V úvode tretej série sa DS9 hrá na TNG, je tu zrazu loď, mítingy v konferenčnej miestnosti a aj konečne zhmotnené obavy z nového a reálneho nepriateľa. S prehľadom zatiaľ dve najlepšie časti seriálu! Samy, i keď s odrhnutými ušami, idú za 4* A od tretej časti - bum, zase do podpriemerného štandardu. Opäť o kúsok lepšie, možno, ak privriem obe oči dal by som aj 3*, ale potom si spomeniem ne tie strašné časti o Ferengoch, ako napríklad e23 a potom už 2* nie sú až tak zlý nápad... Štvrtá séria - Začiatok štvrtej série sa nesie vo veľkom štýle, v návrate známej postavy a v ďalšej celkom kvalitnej dvojčasti, ale na plnokrvné 4* to tentokrát nie je. A čo zvyšok? Tretia časť je ultimátne psychické tríznenie diváka, za čo DS9 preklínam aj zbožňujem zároveň...a ostatné časti sú - celkom v pohode (musím sa zmieniť aj o epizódach Little green men a paródii na Bonda, celkom zábavné kúskyi :D). 3* pre DS9 po prvýkrát. Piata séria - veľmi podobná úroveň, rozbeh je síce pomalší, ale od cca 5. časti sa viac nasmejete (ako napríklad časť s návratom do minulosti a iným pohľadom na "tribble incident" potešila - a nahrážka na boj s Gornom :DDDD TOP) a príde aj viac napätia, vypätých momentov, veľkolepých intríg a Dominion sa konečne rozbieha! (nielen v dvojčasťovom špeciály nás čaká pár poriadne "WTF?" záležitostí :D). veľmi slušné 3* Šiesta séria - Karty sa rozdali inak, a hneď je to zaujímavejšie. Solídny úvod, ale samozrejme, že séria si nastolené tempo nemôže udržať a časom poľaví. ďalšie slušné 3*, blížiace sa 4* Siedma séria - Dve sklamania: 1. k novej postave som si nenašiel cestu a 2. myslel som si, že záverečná séria to poriadne rozbehne, ale jej začiatok je poriadne vlažný a (pod)priemerný (až ôsmu časť je vhodné spomenúť). A čo je prekvapením, aj nasledujúce epizódy nie su ničím výnimočným a ani samotný koniec nie je to, čo som si predstavoval. Jednoznačne slabý záver. 2* Záverečné zhodnotnie - seriál, kde je iba jedna séria skutočne kvalitná, ďalšie tri sú tolerovateľné a ďalšie tri sú hanebné, nemá veľké vyhliadky na dobré ohodnotenie, obvzlášť, keď som dal TNG 3*, hodnotenie je jasné.... DS9 je ako nedonosený brat TNG, je zo ST univerza, je so zápletkou, ale chýba mi tu možno pre niekoho úplná prkotinka - chýba mi tá objaviteľská atmosféra ako vo vesmírnych lodiach Enterprise. Nie je tu ani znelka "To boldy go where no man has gone before"...a to je jasné, keď sa dej točí na statickej základni. Tiež aj detaily ako kapitánove povely ("Engage" a podobne) mi zrazu začali chýbať, i keď predtým mi boli po čase otravné. Pár epizód na palube Defiant jednoducho nie je dostatočná záplata. A naopak, pár epizód v každej sérii venovaných Quarkovi a jeho "podareným" súputníkom sú zase ako za trest. PS: ST seriál, kde je skupinou vedľajších postáv rodinka Ferengov odo mňa už z princípu nemôže dostať vysoké hodnotenie. PS2: Aj tak bola najlepšia postava Garak! :D (aj keď mu tvorcovia ku koncu seriálu pozmenili pôsobenie i postavenie) () (méně) (více)

Gottfried

Najlepsi Star Trek serial. Charaktery ako Odo, Quork, ci sexi Jadzi Dax sa neustale vyvijaju a pribeh tiez - to vdaka ukotveniu v priestore a case. Urcite komornejsia atmosfera ako v NG, ale o to lepsie ju clovek dokaze vnimat. DS9 je skutocne zijuca stanica s obyvatelmi, no najma navstevnikmi, nie len mostik pod ktorym clovek iba akosi automaticky predpoklada tisicky clenov posadky. Pred problemami sa neda utiect jednym warpom, poslanie DS9 je jasne. ()

Vitjasrk

Asi je chyba, že tohle byly úplně první díly Star Treku, co jsem viděl, ale docela mě to bavilo. Sice se to občas zvrtlo do tlachání o ničem a bojové scény nic moc nebyly, ale účel to splnilo (každý večer jsme u toho s dražší polovičkou usínali a soutěžili, kdo vydrží déle vzhůru, aby to pak šel vypnout:-D) ()

Plague.

Absolutní odchýlení od Roddenberryho pohledu na Star Trek a nepochopitelné začlěnění víry a magie. Jakoby to nebyla ostuda sama o sobě, Sisko je nejhorší velitel kterého Star Trek kdy nabídl. ()

Zemřela herečka Louise Fletcher

Zemřela herečka Louise Fletcher

24.09.2022

Fanoušci Star Treku už popáté na CzechTREKu

Fanoušci Star Treku už popáté na CzechTREKu

31.07.2010

CzechTREK convention - největší samostatná Star Trek akce v České republice – přichází už popáté. Tentokrát v nových prostorách Kulturního centra Novodvorská se koná v sobotu 4. 9. 2010. Akce už… (více)