Příběhy ze záhrobí

• USA Tales from the Crypt (více)
Horor / Fantasy / Komedie / Thriller / Povídkový
USA, (1989–1996), 40 h 57 min (Minutáž: 20–39 min)

Tvůrci:

Steven Dodd

Režie:

Walter Hill, Robert Zemeckis, Richard Donner, Howard Deutch (více)

John Kassir, William Sadler, Marshall Bell, Larry Drake, Joe Pantoliano, Billy Zane, Richard Thomas, Lela Rochon, Tim Roth, Amanda Plummer, Timothy Dalton (více)

Série(7) / Epizody(93)

Strážce krypty uvádí příběhy, ve kterých není nouze o černý humor a překvapivé pointy... Seriál se natáčel v letech 1989 - 1996 a vzniklo na 93 epizod. Drtivou většinu z nich produkovala pětice Richard Donner, Joel Silver, David Giler, Walter Hill a Robert Zemeckis. (5150)

H.Gordon

Je to perfektní seriál, u kterého jsem se jako mála bála, ale i bavila. Místy je to vtipné, ale taky naopak napínavé a hlavně po celou dobu jsem se snad nikdy nenudila. Ale to posuzuji z pohledu, když jsem se na to dívala jako malá. Nyní by se mi to možná líbilo méně, ale rozhodně si to zaslouží pět hvězdiček. ()

HateBreeder

Zcela určitě nejlepší horrorový seriál všech dob. Jen se podívejte na ta slavná jména, kolik jich je - neexistuje seriál, který by zpracovával více hvězd!! Každý, kdo teď něco znamená, si v tomhle seriálu zahrál a to o něčem imho vypovídá. Tak perfektní synchronizaci humoru a horroru jen tak nenajdete. Obrázek Crypt Keepra by měl viset nad postelí každého fanouška horroru. ()

M.a.t.t.

Nie zlý hororový počin, z ktorého som ani zďaleka nevidel všetko (keďže ide o poviedkový formát, zrejme to až tak nevadí), súdiac poďla výberu BEST OF z prvých dvoch sérií pre to ani nie som ideálny divák. Niektoré poviedky sú skvelé, iné menej, niektoré prekvapia parádnou čiernohumornou pointou, iné béčkovým spracovaním rýchlo zapadnú. Asi v tom skutočne nevidím tú poetiku ale to je niečo s čím dokážem žiť. Napriek tomu sa prikláňam k názoru, že ide o pozoruhodné dielo, ktoré stojí za pozornosť, už len kvôli neuveriteľne vtipnému Krypt Keeperovi, ktorý na seba zobral rolu rozprávača a množstvu známych mien, s ktorými sa pri sledovaní stretnete. Tento seriál si minimálne šancu zaslúži. ()

Matty

Kvalita jednotlivých epizod je dosti různorodá, v globálu se však jedná o pozoruhodný počin, nepatrnou měrou rozšiřující vaše znalosti o několika slavnějších režisérech a hercích. Žádné z epizod nechybí drsná a obvykle morbidně vtipná pointa, mnohdy je bohužel právě ona jediným důvodem, proč se dodívat do konce. Kromě samotných povídek mě několikrát pobavily také jim předcházející řeči strážce krypty, z nichž je nejlépe patrné, komu je celý seriál určen (a samozřejmě tím nemyslím děti, jako které diváky s chutí oslovuje). Níže uvádím kratší komentáře k epizodám, které mají největší zásluhu na mém finálním hodnocení: Hoj, ty Štědrý večere “Veselá Vánoce, ty hajzle!“ Mamča vraždí tatíka, dcerka čeká Santíka a venku se potuluje psychopatický magor, který s sebou nenese dárky, nýbrž smrt. Nádherně brutální začátek svátečního večera, takové mile morbidní zpestření příliš poklidné rodinné idylky. Vskutku přidrzlé popření tradičních vánočních hodnot. Scény děsivě hororové střídají scény děsivě vtipné, jako celek to přitom funguje až překvapivě dobře. Prospěl by méně otevřený konec a redukce množství zabouchnutých dveří. Televizní teror Poměrně originální námět, který má obzvlášť dnešní společnosti, zaujatě sledující všechny ty přiblblé reality show, hodně co říct. Škoda, že všechny záběry uvnitř domu nejsou pro intenzivnější hororový zážitek snímány televizní kamerou. Ačkoliv je hlavním hrdinou arogantní hajzl, nenáviděný všemi svými kolegy, držel jsem mu po celou dobu palce, což ovšem neznamená, že bych se škodolibě nezasmál poslední větě: „Horton Rivers… Live“. Černý humor autorů jest rovněž patrný z jedné infantilní reklamy, kterými je tento masakr v přímém přenosu během vysílání pravděpodobně prokládán. Věc, která přichází z hrobu -„Jedno přikázání říká „nezabiješ““ -„Na to seru“ Příběh, který má od prvních minut úžasný spád. Je vtipný i strašidelný, je výborně obsazený (Miguel Ferrer se pro role bezcitných sviňáků narodil) a díky „zoufalé manželce“ Teri Hatcher i proklatě sexy. Ano, i takovouto podobu nejspíš může mít láska až za hrob… pokud narazíte na tu správnou nevidomou starou Indiánku. Kormanův problém „Maminka říkala, že si nesmíme hrát ve staré ledničce“ . Kreslíř těžký úděl má, zvlášť s podobnou fúrií na krku. V napjatém očekávání, kdy jej zase – s krabičkou pilulek posilujících potenci – navštíví, nedokáže se plně koncentrovat na práci. Proto není divu, že jeho fantazie prchne do ulic, kde si začne žít svým vlastním životem. Ze všech povídek je tato asi nejbarevnější a nejméně hororová, přesto se mi líbila nejvíc. Režisér velice umně pracuje s komikovou nadsázkou a až na nepravděpodobnou romantickou podzápletku se mu daří vyhýbat čemukoli vážnému. Pravda zabíjí Moderní variace na Krásku a zvíře o věcech, které je lepší neznát a o následcích přílišného upínání se na věci budoucí. Velice vtipné. Spousta lahůdkových hlášek (-„Mám trochu nadváhu“ -„Trochu nadváhu… a Hitler byl trochu antisemita“), klasicky morbidní pointa a fajn dojem umocňující Demi Moore. (České názvy jednotlivých epizod pocházejí z překladu Mr. Apache, kterému bych tímto chtěl ještě jednou poděkovat za možnost zhlédnout několik dílů Tales). () (méně) (více)

Han22

Skvělý seriál. Popravdě se mi to líbí ještě více než kdysi, protože tak skvělou kombinaci vymazlených příběhů se skvělými pointami, brutálně černého humoru a gore efektů jsem dlouho neviděl. A ti herci... čučel jsem. V kterém seriálu uvidíte Demi Moore, Michaela J. Foxe, Kyla McLachlana, Whoopi Goldberg, Brada Pitta a další a další... EDIT: Tak seriál dokoukán, ke konci jde kvalita dolů, ale hvězdičky neuberu. I když sedmá řada má dobrých dílů jak šafránu, pořád je to asi jediný hororový seriál který se s ničím nesere. Hodnocení všech 93 epizod se sem bohužel nevejde :-( ()

• Natáčení probíhalo v Los Angeles v Kalifornii (USA). (Epistemolog)

Zemřel herec David Warner

21.01.2022

Arnold Schwarzenegger naváže spolupráci s Netflixem

Arnold Schwarzenegger naváže spolupráci s Netflixem

20.05.2021

Arnold Schwarzenegger dlouhodobě patřil k hercům, kteří se účinkování v seriálové tvorbě téměř zcela vyhýbali. Časy se však zřejmě mění a nyní bývalý republikánský guvernér Kalifornie chystá svůj… (více)