Star Trek: Hluboký vesmír devět

• Česko Star Trek: Stanice Deep Space Nine (více)
USA, (1993–1999)

Avery Brooks, René Auberjonois, Alexander Siddig, Colm Meaney, Armin Shimerman, Nana Visitor, Terry Farrell, Cirroc Lofton, Michael Dorn, Nicole de Boer (více)

Série(7) / Epizody(173)

Star Trek: Hluboký vesmír devět, čtvrtý seriál z legendárního startrekovského univerza Gena Roddenberryho, je zasazen do poloviny 24. století, odkud přináší dobrodružství týmu důstojníků Spojené federace planet, jimž byla svěřena hvězdná stanice, vytvářející obranný val v blízkosti první stabilní červí díry vedoucí do tajemného kvadrantu Gama. Úkolem posádky Hlubokého vesmíru devět není nic menšího než chránit a zkoumat vesmír a vydávat se na místa, která ještě nikdo z Federace nikdy nenavštívil... (oficiální text distributora)

noriaki

Smůla DS9 spočívá ve velice pozvolném rozjezdu. První dvě sezóny jsou naplněny drobnou denní politikou a neustálými třenicemi mezi různorodým osazením obří vesmírné stanice. Nápad to nebyl špatný a protože k němu scénáristé vymysleli bohaté politicko-kulturní reálie, tak se zdálo že by celý koncept mohl fungovat. Bohužel potenciál zůstal trestuhodně nevyužitý. Z výbušné směsice Cardassie vs Bajor šlo určitě vytřískat mnohem více a červí díra zůstala dlouho ležet ladem. Ve třetí sezóně přišel rozhodující zlom. Paramount angažoval Ronalda D. Moora a ten vtiskl seriálu mnohem temnější a zlověstnější tón. Na scéně se objevuje Dominion, v Alfa i Beta quadrantu to začíná vřít a schyluje se k velké válce. A nebude jediná. Tímto krokem DS9 opustil osvědčenou politiku Star Treku, čili jednotlivé epizody s přísně ohraničenými zápletkami a přešel na epické dobrodružství táhnoucí se celé roky. Atmosféra v bojující Federaci rozhodně není tak optimistická jako v idealistické TNG. Během protahujícího se konfliktu se stávají neměnné zásady luxusem, jenž si Flotila nemůže dovolit. Přichází čas na politický realismus, klam, přetvářku, tajné operace a pragmatická spojenectví. DS9 se tak nesměle přihlásil k trendu moderních "realistických" seriálů zaměřených na psychologii a složité postavy. Bohužel i tuto linii seriál z většiny promrhal. Přitom myšlenková konfrontace mezi sešněrovaným, ale velice efektivním Dominonem a volnomyšlenkářskou, ale občas těžkopádnou Federací by mohla být lahůdková. ()

Molir

Toto honoceni je "zprumerovane", bohuzel nez se DS9 rozjede do tech spravnych obratek, tak ubehnou prakticky tri sezony pokusu o TNG utopii - pak to ovsem zamiri do temnejsi zony a za plus minus posledni tri sezony by to bylo i na 5* (a jsou lepsi nez ty nejlepsi roky Babylonu 5, ne ze ne :-)) ) ()

BMAJTZ

Nejlepsi Star Trek serial jednoznacne. Smula je ze prvotni 2 serie cloveka dost odrazuji ale od 3. serie je to kulervouci narez. ()

Kanibal

Zřejmě nejnudnější a nejprostší serie ST, v porovnání se staršími je naprosto bezcenná, překonal ji i Voyager. ()

Han22

Předem chci napsat, že každý, kdo tenhle seriál odsoudí jako nudný ho nemohl vidět celý. Protože přesně tohle jsem si říkal já na začátku - první a druhá série přinesli občas zajímavý příběh, ale většinou se vše odehrávalo na stanici, kde občas někdo přišel a něco se dělo. Občas přišla nějaká akce, výsadek na jinou planetu, ale jinak nuda. Zlom přišel později - kdy začne vystrkovat růžky Dominion, začínají první války, spojenectví, zrady, objevují se postavy, které nejsou černobílé, ale které změní několikrát stranu. Seriál je sérii od série lepší, postavy Vám začnou připadat jako skuteční lidé a vše vrcholí několika vícedíly, kde jde doslova o všechno. A ve finále, které v podstatě vyřeší všechny dějové linie, uzavře všechny postavy (což dnes nebývá pravidlem) Vám začne být líto, že vše končí. Jedna z nejlepších vesmírných ság, co znám a to myslím vážně. ()

iXtr3m3

Bez zbytočného komentára a vysvetľovania dôvodov prečo také hodnotenie, nikoho nepresviedčam o správnosti môjho názoru, ale patrí to jednoducho medzi moje naj seriály a tým je povedané všetko... Je pravda, že toto od pôvodnej myšlienky bádania vo vesmíre ustúpilo a dokonca to obrátilo totálne naruby, pretože sa to sústredilo na jeden pevný bod vo vesmíre, ale po toľkých častiach sa jednoducho človek s tými postavami zžije. Potešili aj úlohy z pôvodnej Picardovej zostavy viď. Colm Meaney a Michael Dorn. ()

matolas

Je nemožné hodnotiť DS9 a neporovnávať ho s B5, aj vzhľadom na skutočnosť, že v podstate išlo o jasnú krádež motívu. Žiaľ, v tomto porovnaní DS9 prehráva prakticky vo všetkých ohľadoch, no najmarkantnejšie v postavách. Až na Bashira a O'Neilla som si neobľúbil nikoho z hlavných protagonistov, hoci u Siska chvíľu svitla nádej. Navyše keď sa seriál po piatich (!) sériach konečne rozbehne a ide sa do megalomanskej vojny so Stvoriteľmi, ani sa to nedá veľmi brať vážne, keďže sa Federácia rozhodne do jednej zo svojich elitných lodí nasadiť ako navigátora decko. Našťastie ma seriál veľmi veľa dobrých momentov, keď naozaj žiari, aj za cenu nejakých tých nelogičností. A hlavne má naozaj dobré vedľajšie postavy, ktoré scenáristi znásilnia až v 7. sérii (Garak, Gul Dukat, Martok). Škoda aj nevyužitého potenciálu Sekcie 31 a z celého hľadiska seriálu prakticky nezmyselnej náboženskej linky na Bajore a až na posledných päť epizód naozaj otrasnú poslednú sériu. ()

KennyNevym

Ze všech ST seriálů, je DS9 asi nejvíce funkční pouze pro hardline fandy. Tuny loru a zbytečností a celková statičnost, plynoucí z toho, že se děj točí více méně okolo jednoho místa, dělají seriál pro běžného diváky trochu nudný, ale pokud se do toho člověk zažere, jako já, velice štředře se mu investovaný čas vyplatí. ()

Loki_Six

Rules of Acquisition: (1) Once you have their money, you never give it back. (3) Never spend more for an acquisition than you have to. (6) Never allow family to stand in the way of opportunity. (7) Keep your ears open. (9) Opportunity plus instinct equals profit. (10) Greed is eternal. (16) A deal is a deal. (17) A contract is a contract is a contract. (21) Never place friendship above profit. (22) A wise man can hear profit in the wind. (31) Never make fun of a Ferengi's mother! (33) It never hurts to suck up to the boss. (34) War is good for business. (35) Peace is good for business. (47) Don't trust a man wearing a better suit than your own. (48) The bigger the smile, the sharper the knife. (57) Good customers are as rare as latinum. Treasure them! (59) Free advice is seldom cheap. (62) The riskier the road, the greater the profit. (74) Knowledge equals Profit. (75) Home is where the heart is, but the stars are made of latinum. (76) Every once in a while, declare peace. It confuses the hell out of your enemies. (94) Females and finances don't mix. (95) Expand or die. (109) Dignity and an empty sack is worth the sack. (111) Treat people in your debt like family. Exploit them. (112) Never have sex with the boss's sister. (125) You can't make a deal if you're dead. (168) Whisper your way to success. (190) Hear all, trust nothing. (194) It's always good business to know about new customers before they walk in your door. (203) New customers are like razor-toothed gree-worms. They can be succulent, but sometimes they bite back. (208) Sometimes the only thing more dangerous than a question is an answer. (211) Employees are the rungs on the ladder of success. Don't hesitate to step on them. (214) Never begin a business negotiation on an empty stomach. (217) You can't free a fish from water. (229) Latinum lasts longer than lust. (239) Never be afraid to mislabel a product. (263) Never allow doubt to tarnish your lust for latinum. (285) No good deed ever goes unpunished. ()

sl4necek

Neprávem odsuzovaný Star Trek. Je pravda, že tam není moc toho cestování vesmírem, ale místo toho se můžete těšit na skvělý příběh, propracované charaktery a parádní bitvy vesmírných lodí, což mi v TNG a Voyageru tak trochu chybělo. Dejte Siskovi šanci a prokousejte se těmi prvními třemi sériemi! ()

DocBrown

Ještě během 6. sezony bych dal jasných 4*, ale od její půlky po díle In the Pale Moonlight je to katastrofa a tak musím jednu ubrat. 1. sezona 82%, 2.sezona 75%, 3.sezona 80%, 4.sezona 86%, 5. sezona 78%, 6. sezona 58%, 7 sezona 46%. Nej díly: Q-Less, Duet, The Wire, Civil Defense, Prophet Motive, Improbable Cause, The Way of the Warrior, Little Green Men, Our Man Bashir, Trials And Tribble-ations , In the Pale Moonlight, Inter Arma Enim Silent Leges ()

peetriss

Hluboký vesmír Devět není absolutní propadák, ale nemohu se u této série zbavit pocitu nejslabšího článku v řetězci děl nesoucích v názvu Star Trek. Tvůrci se pokusili o něco nového, opustili zakořeněnou šablonu i klasické postavy, a možná i proto se mnoho fanoušků Star Treku postavilo k Hlubokému vesmíru Devět velice vlažně, včetně mě. Prostě to nemá tu startrekovskou šťávu a kouzlo. ()

J*A*M*A*L odpad!

Na star trek jsem nikdy moc nebyl a zřejmě nikdy nebudu, ale viděl jsem pouze pár dílů a ty pro mě nestály za nic každopádně nikdy to nebude můj oblíbený seriál.9% ()

Hyb_rid

Ano přiznávám, že DS9 není to co by fanoušek Star Treku čekal po fenomenálním TNG v čele s Picardem, to ovšem nic nemění na tom že se jedná o opravdu dobrý a hlavně konzistentní seriál s důrazem na hlavní dějovou linku. ()

KM Phoenix

Nebýt sérií kde probíhá válka s Dominionem, tak by hodnocení bylo ještě slabší. Stejně tak bych hodnocení snížil ještě víc nebýt Ferengiů, kteří tady hrají zajímavou vedlejší (a zábavnou roli). Příšerná je postava Jakea, stejně jako samotného kapitána Siska (tedy aspoň v těch prvních sérií). Naopak potěší postava Gul Dukata, který je poměrně mnohovrstvý a zajímavý záporák. Celkově o hodně slabší než třeba Babylon 5 (i když ten má také své nedostatky). (5.10.2013) No tak po opětovném zhlédnutí musím podotknout, že jsem byl předtím hodně shovívavý. Gul Dukat byl skvělá postava, kterou ke konci totálně zničili. Ferengie také na konci úplně odstřelili a válka s Dominionem by byla zajímavá, kdyby se jí aspoň trochu víc věnovali. Celkově to bylo dost zoufalé i když se našlo i pár dílů, které byly hodně dobré a to i ve srovnání s ostatními ST. (09.02.2021) ()

maty39

Poprvé jsem Star trek DS9 viděl v TV kdysi dávno a přiznám se, že se mi nijak zvlášť nelíbil. Ohodnotil jsem ho dvěma hvězdičkami. Po letech se mi dostal do ruky znovu, tentokrát v originále. Koukal jsem na začátek a přiznám se, že se mi nijak zvlášť nelíbil. Pak jsme se dostal k dílům, které nám naše televize zatajily a přiznám se, že se mi docela líbily. Federace vstupuje do války s mocností z druhé strany červí díry a do toho se motají nasraní Klingoni, nepřátelští Kardasiané a staří známí špičatoušatci z Romulu. Navíc, poprvé v historii Star Trek seriálů je zde i hlavní záporák. Kardasian Gul Dukat, jehož postavení a vztah vůči federaci kolísá od nepřátelství přes podmínečné spojenectví po superzáporáka. "Posádka" DS9 je všelijaká. Od nevýrazného kapitána Siska a jeho rodinky, průměrné Jadzie Dax, otravné Kyry a modelíny Oda, až po výborného šéfa O´Briena a jeho kamarádíčka doktora Bashira (ten je v prvních sériích docela k nevydržení, ale když se dá dokupy s O´Brienem, tak vytvoří zajímavou dvojici). A samozřejmě je tady vyžírka, šmelinář a lakomec Quark. V půlce dílů k nesnesení a v druhé půlce to nejlepší co seriál nabízí. Navíc se (po skončení TNG) na DS9 dostane i klingon Worf, který místy vnese trochu zábavy. Přestože jednotlivé postavy nejsou sami o sobě příliš zábavné, tak ve spojení s jinými se jedná o celkem sympatickou posádku. Navíc to nejsou takoví skautíci. Válka a nová bitevní loď federace přináší i do DS9 nějakou tu mobilitu a přestřelky mezi loděmi. Navíc se tvůrci nevyhýbají bitevním scénám mezi tisícovkami lodí na obou stranách (speciální efekty nejsou nic převratného, ale dají se přežít) a hlavně je zde několik vysloveně geniálních lahůdkových dílů. Například variace na Sedm statečných, kdy se partička ferengů musí vydat zachránit vládce jejich planety z rukou nepřítele. Problém je, že jsou naprosto neschopní v boji a proto musí záchranu provést jiným způsobem, což vyvrcholí scénami jak z grotesky. Ale asi nejlepší je díl, kdy se vrátí v čase aby zabránili atentátu na kapitána Kirka. V tomto díle jsou využity záběry z původní série, do jejíchž záběrů jsou přidáni herci z DS9. Takže zatímco se Kirk baví se Spockem, tak v pozadí se prochází Sisko. Humor zde pramení i ze zacházení s kulisami z tohoto seriálu - jako např. odlišné vybavení (většinou několikrát větší), jiné ovládání výtahů, rozdíly ve vzhledu klingonů minulosti a přítmnosti (dřív byli klingoni jen parta umouněných lidí, co se lišili v podstatě jen v uniformách). Ve výsledku je seriál DS9 vcelku příjemná záležitost. 70% ()

Simgal

Asi nejslabší Star Trek seriál, pokud nepočítám původní TOS, na které se bohužel obrosky podepsal zub času. Podle mě by měl správný Star Trek být o putování vesmírné lodi, objevování nových míst a mimozemských ras. To v DS9 bohužel není. Stanice je na jednom místě, většina ras jsou už dříve objevené a postavy mi taky nepřirostly k srdci jako u jiných sérií. Převládá názor, že DS9 se pořádně rozjede až začátkem války s Dominionem, ale k čemu je to dobré, když k této fázi dospějete až po 5. celých sezónách. ()

Zemřela herečka Louise Fletcher

Zemřela herečka Louise Fletcher

24.09.2022

Fanoušci Star Treku už popáté na CzechTREKu

Fanoušci Star Treku už popáté na CzechTREKu

31.07.2010

CzechTREK convention - největší samostatná Star Trek akce v České republice – přichází už popáté. Tentokrát v nových prostorách Kulturního centra Novodvorská se koná v sobotu 4. 9. 2010. Akce už… (více)