Star Trek: Hluboký vesmír devět

• Česko Star Trek: Stanice Deep Space Nine (více)
USA, (1993–1999)

Avery Brooks, René Auberjonois, Alexander Siddig, Colm Meaney, Armin Shimerman, Nana Visitor, Terry Farrell, Cirroc Lofton, Michael Dorn, Nicole de Boer (více)

Série(7) / Epizody(173)

Star Trek: Hluboký vesmír devět, čtvrtý seriál z legendárního startrekovského univerza Gena Roddenberryho, je zasazen do poloviny 24. století, odkud přináší dobrodružství týmu důstojníků Spojené federace planet, jimž byla svěřena hvězdná stanice, vytvářející obranný val v blízkosti první stabilní červí díry vedoucí do tajemného kvadrantu Gama. Úkolem posádky Hlubokého vesmíru devět není nic menšího než chránit a zkoumat vesmír a vydávat se na místa, která ještě nikdo z Federace nikdy nenavštívil... (oficiální text distributora)

radimhasalik

Některé epizody jsou skutečně slabší. Je také pravdou, že v některých epizodách dali tvůrci příliš prostoru rozhovorům, meditacím a duchovnu. Seriál má i své světlé stránky a postavy (Gul Dukat, okupace...). Celkově hodnotím kladně. ()

Mordechai

U tohoto Treku mi hlavně chybí,že už to není výzkumná loď,ale spíš jen copak nám to dneska připlavalo kanálem:-) ()

cien

tento ST se začal rozjíždět až tak od 3. sezony, do té doby těžká nuda, ale občasná vyjížďka Defiantem, zařazení nadporučíka Worfa z Nové generace a hlavně válka s Dominionem vytáhly seriál do lepšího průměru. ()

Wiffy

DS9 je moje srdcovka. Je prostě jiný než ostatní Star Trek-seriály a člověk ho musí brát s otevřenou myslí. ()

Mkvenner

Celkově nejlepší Star Trek seriál. Velmi zajímavé postavy, které mají více rozměrů, zajímavé a netradiční prostředí, ale hlavně ochota prozkoumat temnější stránku tohoto vesmíru dělá z DS9 opravdu vydařený seriál. ()

Dexies

Mírně rozporuplná série, z důvodu obsažení náboženství, víry a s tím spojených prvků ... zajímavé zápletky, dějová linie je kontinuální ... bohužel některé dily "o ničem" ... ()

StarFsh

Všetko to začalo nevinne. Najprv sa zdalo, že ide o plnohodnotného nástupcu končiacej Ďalšej Generácie. Lenže potom Ira Steven Behr, kvôli nízkej sledovanosti začal pomaly a isto ničiť všetko, čo Gene Roddenberry stvoril. Star Trek bol vždy o niečom inom, než o akcii a efektoch, akurát vyššie menovaný usúdil, že by nebolo zlé z toho spraviť Star Wars seriál a tak to dopadlo tak, ako dopadlo. Seriál popiera akékoľvek fyzikálne zákony. Na jednej strane malý raketoplán s hlavnými postavami vydrží deväť zásahov do štítov, než sa poškodí a na druhej strane tu obrovské lode po jedinom zásahu vybuchujú a horia, ako čínska pyrotechnika na silvestrovskom nebi. Ja osobne toto ani nepovažujem za Star Trek. PS: Samotnou kapitolou je aj preklad do češtiny. Preložiť slovo "Starfleet", ako "Hviezdolet", to ma dostalo do kolien. ()

Sadova302b50

Úplně jiné pojetí a to se mi na seriálu líbilo. Je fakt, že k srdci mi přirostly spíše první série (závěr seriálu byl však také zajímavý), ale rozhodně jsem nebyla zklamaná. 79% ()

malis.uo

Téma i umístění seriálu je hlavně v pokročilých sériích zajímavé. Na posádku se (kromě asi nejnesympatičtějšího kapitána všech dob) dá zvyknout a některé postavy, jako ferengského barmana Quarka, si člověk dokonce oblíbí. Zápletky jsou trošku plitké a z postav jsou ke konci až moc velcí "machři" na cokoliv (geneticky upravený doktor???). Co je bohužel úplně příšerné je každopádně český dabing... Herci odvádí klasicky kvalitní práci, to ano, ale překladatelé si zde zaslouží dostat pomalu pár facek. Perly tipu "Volám na Bridge." jsou na denním pořádku a narušují tak atmosféru seriálu. Proto doporučuji spíše originální znění. ()

Kicker

Společně s TNG a TOS patří mezi to nejlepší co Star Trek nabízí. Skvělé postavy, poznání ras, které jsme předtím znali jen zlehka, do hloubky. Ano, není to na lodi, ale právě proto to má své kouzlo, protože člověk pozná další část světa Star Treku. A o čem jiném je Star Trek, než o objevování nepoznaného? ()

eva1984

Označila bych to jedním slovem- nudné,pár dílů mě dokonce uspalo.Co na tom,že se na maskách a efektech vyřádili,stokrát radši budu koukat na starou Tosku,která vás vtáhne do děje hned a její díl si budu pamatovat i po skončení.Takže jedna hvězda je za Worfa a Dax a ta druhá za epizodu Další trable s Tribbly. ()

batik

Bol začiatok 90. rokov, keď došlo vďaka úspechu ST NG ku comebacku star treku, ktorému s geriatriou OS pomaly ale isto dochádzal dych. Ako ďalší produkt tejto sci-fi vlny vzniká ST DS9, ktorý sa tak isto, ako NG odohráva v 24. storočí, ale vychádza z inej koncepcie, ako NG. Na prvý pohľad je jasný rozdiel v mieste deja, keď pohyblivú hviezdnu loď vystriedajú priestory stanice, ktorá je umiestnená na obežnej dráhe planéty Bajor. Tá bola až donedávna okupovaná jednou z mocností alfa kvadrantu cardassianskou úniou a teraz sa dostala pod ochranu federácie. Bajoranci sú zaujímavá skupinka, na star trek troška neobvyklá. Ide náboženských fanatikov a veria, že ich chránia bytosti z vesmíru, ktorým hovoria proroci, ktorých považujú za bohov. Aby toho nebolo málo, pri stanici dôjde k objavu a to objavu naozaj výnimočnému. Novému veliteľovi stanice sa podarí objaviť červiu dieru, ktorou sa dá dostať do gama kvadrantu, doposiaľ nepreskúmanej časti Mliečnej dráhy. Paradoxne sa do tejto časti galaxie v priebehu seriálu až tak často nepozrieme, má to však svoje dôvody. Takto máme na potencionálne zaujímavú zápletku zarobené. Prvé dve série sa sústreďujú hlavne na vzťahy, rozpory medzi Bajorom a Federáciou, ale aj Cardassiou, jednoducho všetci si lezú na nervy, ale hlavne ide o oboznámenie sa s priestorom a postojmi jednotlivých hráčov. Na stanici spoznáme aj život bežného človeka/mimozenšťana v 24. storočí. Už sa nedostávame do kontaktu len s elitou v podobe príslušníkov hviezdnej flotily, ako v NG. Spoznávame tu indivídua, typu, pašeráci, hazardní hráči, kupliari a pod. Dokonca sa tu, v startrekovskom komunizme používajú peniaze a stretávame sa s chamtivosťou a to hlavne vďaka ferengom, ďalšou rasou, o ktorej sa toho vďaka DS9 dosť dozvieme. Od druhej série, zatiaľ len v náznakoch a v tretej už na plno, spoznávame mocný Dominion, ktorý ovláda takmer celý gama kvadrant. Stret s touto mocnosťou, nakoniec vyústi do galaktickej vojny nehoráznych rozmerov, ktorej sa zúčastnia všetci relevantný hráči troch kvadrantov. A tu môžeme vidieť ďalšie rozdiely, oproti iným ST seriálom. V DS9 sledujeme určitý dejinný úsek a to vojnový konflikt s neznámou mocnou rasou. Znamená to, že tu máme ústrednú dejovú líniu. Ďalším výrazným rozdielom je množstvo prepracovaných vedľajších postáv, ktoré sa objavujú počas celého trvania seriálu a majú na utváranie deja výrazný vplyv. Navyše aj samotná federácia, tu dostáva ľudskejší ráz, keď sa dostane do úzkych, tak sú jej predstavitelia schopný intrigánskych a podlých činov. Za vrchol odbočenia od doterajšej koncepcie ST univerza môžeme považovať prorokov/bohov a kapitána Siska, ktorý uverý, že je ich vyslancom a tým sme svedkami popretia doterajšieho vedecko-racionalistického videnia sveta ST. Po úvodných dvoch zoznamovacích sériách, nám 3. a 4. ponúkli najlepšie časti, potom prišiel mierny pokles v piatej sérii. V 6. došlo k zlepšeniu úrovne, aby sa posledná séria dostala znova na vysokú úroveň. Záver, ako u všetkých star trek seriálov pôsobí troška na rýchlo upečený. K hereckým výkonom nemám žiadne väčšie výhrady a na TV tvorbu sa tu zišli kvalitný herci. Veliteľ, neskôr kapitán Sisko je chlapík na správnom mieste, i keď na Picarda nemá. Major Kira, ako zástupca Bajoranov je veľmi rázna žena, nie je až tak výrazná, ako Riker a neskôr sa jej postava až priveľmi utápa vo vzťahoch. Doktor Bashir bol mojou najobľúbenejšou postavou. Jadzia Dax vedecký pracovník, ktorý predstavuje logiku. O´Brian sa stal oproti NG hlavným mechanikom. Mladý Sisko nebol tak otravný, ako mladý Crusher. Potom tu máme majiteľa miestneho baru, podvodníka a pašeráka v jednej osobe Quarka, ktorý tvoril nerozlučnú dvojicu s Odom veliteľom bezpečnosti. Ich vzájomný súboj prechádzal celou sériou, navyše Odo mal vďaka svojmu pôvodu výrazný vplyv na hlavnú dejovú linku. Za zmienku ešte stojí Erzi Dax, ktorá sa objavila len v jednej sérii. Za hlavné negatívum považujem fakt, že sa tu od 4. série objavila postava poručíka Worfa. Technické prevedenie je tak, ako u všetkých ST seriálov na špičkovej úrovni. Z môjho pohľadu ide o najlepší star trek seriál. 80% () (méně) (více)

ArchAngel_

První série nebyly nic moc, horší než TG, ale od 4té série je to pecka! :) konečně jsem si sehnal originální znění. Vřele doporučuji. Hodnocení: 85% ()

hmyzovrah

V roce 2018 jsem se rozhodl, podívat na tento seriál po cca 10ti letech. Seriál mě bavil eště více a musím říct, že DS9 řadím mezi mé 3 nej scifi seriály. Dokonce první řada byla supr, pak ovšem přišel úpadek a další dvě série byly slabé, ale pak nastala změna a seriál dostal vyšší tempo. u mne za ***** Nejvíce se mi líbily postavy Bashira, Siska, Jadzie, Quarka a Garaka. ()

vrch07256732

S odstupom casu treba povedatze je to najviac nudny Star trek Serial. V tej dobe mozno na atraktivnosti ubrali aj ine sci fi serialy, najma Babylon5 kde dej sa odohraval rovnako na vesmirnej stanici, s tym rozdielom ze Babylon 5 bol ovela akcnejsi, humornejsi a dejovo vyborne vystavany. V DS9 sa dodnes neviem stotoznit s hlavnymi postavami, ale toto je len subjektivny nazor ()

Namefar

Mám hotovo. Tuto sérii jsem začal minimálně 5*. Pokaždé když se schylovalo k válce s Dominionem mě to přestalo bavit. Jelikož mám rád tyhle scifi dobrodružství, byla jen otázka času kdy to dám až do konce. Začátek je moc fajn, jak se ds9 rozvíjí pod spravou Bejdzoranů a Federace. Samozřejmě jsou tam i ziskuchtiví Ferengove, kde Kvark rozjíždí svůj bar. Měňavec Odo jako náčelník bezpečnostní a mnoho dalších. Ve Voyageru mi k srdci přirostli všichni hlavní hrdinové. Tady se tomu tak nestalo. Dále musím zmínit tu Bejdzorskou čarodějnici která mi vysloveně pila krev. Můj zásadní pocit tuto sérii rozděluje na dvě části, první část zábavnější, veselejší taková vesmírná guilty pleasure. Druhá část, někde kdy se dozvíme že doktor byl genetický upraven, začíná být tmavá, depresivní, konfliktní možná i trochu vic komplikované a nelogické nez bych si přál. Musím vyzdvihnout chemii která panuje mezi Oubrajenem a Beširem. Worf a jeho věčné dilema s tím kam patří, co chce a kam směřuje, je někdy až moc upjaté. ()

CaptainPixel

Tohle je vic ufnukana, mysticka telenova z Jizni Ameriky nez Star Trek. Nejlepsi postava je Garak, hned druhej za nim Quark a uplne na konci to jistej Kai se svejma stredovekejma blabolama. [videno vsechno znova koncem roku 2021] ()

hypnos11

DS9 je dosti nedoceněným příspevkem v ST univerzu. Zajímavé a kvalitně napsané postavy tu jsou i docela dobře zahrané - především Kira, Gul Dukat, Garak a O'Brien (i když, stejně jako v nejlepším ST kousku - TNG - se i zde dá najít otravná postava - Jake Sisko). Největší "prohřešek" seriálu vzhledem k jeho nízkému hodnocení spatřuji v tom, že si "dovolil" vydat se jinou cestou. Kromě toho trpí obvyklým neduhem - některé díly byly slabší, ale tak to holt už u podobných seriálů bývá. ()

Tricerator

Podle mě je to nejlepší Star Trek. Je jasné, že změna formátu mohla spoustu lidí odradit, ale podle mě je to konečně Star Trek, který opravdu "žije" ve své době. Neodlétá od problémů či nezmizí, jakmile se něco rádoby vyřeší. Tím pádem seriál obsahuje dějové linky, které se táhnou přes několik sérií. Dle mého názoru jeden z nejgeniálnějších seriálů, co jsem kdy viděl. ()

Zemřela herečka Louise Fletcher

Zemřela herečka Louise Fletcher

24.09.2022

Fanoušci Star Treku už popáté na CzechTREKu

Fanoušci Star Treku už popáté na CzechTREKu

31.07.2010

CzechTREK convention - největší samostatná Star Trek akce v České republice – přichází už popáté. Tentokrát v nových prostorách Kulturního centra Novodvorská se koná v sobotu 4. 9. 2010. Akce už… (více)