Příběhy ze záhrobí

(TV seriál)
  • USA Tales from the Crypt (více)
Horor / Fantasy / Komedie / Thriller / Povídkový
USA, (1989–1996), 40 h 57 min (Minutáž: 20–39 min)

Tvůrci:

Steven Dodd

Walter Hill, Robert Zemeckis, Richard Donner, Howard Deutch, (více)

John Kassir, William Sadler, Marshall Bell, Larry Drake, Joe Pantoliano, Billy Zane, Richard Thomas, Lela Rochon, Tim Roth, Amanda Plummer, (více)

Série(7) / Epizody(93)

Strážce krypty uvádí příběhy, ve kterých není nouze o černý humor a překvapivé pointy... Seriál se natáčel v letech 1989 - 1996 a vzniklo na 93 epizod. Drtivou většinu z nich produkovala pětice Richard Donner, Joel Silver, David Giler, Walter Hill a Robert Zemeckis. (5150)

Lateef

Měl jsem možnost vidět (zatím) pouze 8 dílů tohoto seriálu, který balancuje na úzké hraně mezi hororem a komedií, ale udělal jsem si o něm dostačující obrázek. Seriál se mi moc líbí, epizody jsou perfektně vypointované, sarkastické, morbidní a zalité patřičnou dávkou krve. Průvodce seriálem - Strážce krypty s hlasem Johna Kassira - je špičkový. Z dosavadních shlédnutých dílů vyzdvihuji nejvýše Televizní teror a Tři už jsou dav. Nadprůměrný a nejlepší hororový seriál, co jsem kdy viděl... ()

Matty

Kvalita jednotlivých epizod je dosti různorodá, v globálu se však jedná o pozoruhodný počin, nepatrnou měrou rozšiřující vaše znalosti o několika slavnějších režisérech a hercích. Žádné z epizod nechybí drsná a obvykle morbidně vtipná pointa, mnohdy je bohužel právě ona jediným důvodem, proč se dodívat do konce. Kromě samotných povídek mě několikrát pobavily také jim předcházející řeči strážce krypty, z nichž je nejlépe patrné, komu je celý seriál určen (a samozřejmě tím nemyslím děti, jako které diváky s chutí oslovuje). Níže uvádím kratší komentáře k epizodám, které mají největší zásluhu na mém finálním hodnocení: Hoj, ty Štědrý večere “Veselá Vánoce, ty hajzle!“ Mamča vraždí tatíka, dcerka čeká Santíka a venku se potuluje psychopatický magor, který s sebou nenese dárky, nýbrž smrt. Nádherně brutální začátek svátečního večera, takové mile morbidní zpestření příliš poklidné rodinné idylky. Vskutku přidrzlé popření tradičních vánočních hodnot. Scény děsivě hororové střídají scény děsivě vtipné, jako celek to přitom funguje až překvapivě dobře. Prospěl by méně otevřený konec a redukce množství zabouchnutých dveří. Televizní teror Poměrně originální námět, který má obzvlášť dnešní společnosti, zaujatě sledující všechny ty přiblblé reality show, hodně co říct. Škoda, že všechny záběry uvnitř domu nejsou pro intenzivnější hororový zážitek snímány televizní kamerou. Ačkoliv je hlavním hrdinou arogantní hajzl, nenáviděný všemi svými kolegy, držel jsem mu po celou dobu palce, což ovšem neznamená, že bych se škodolibě nezasmál poslední větě: „Horton Rivers… Live“. Černý humor autorů jest rovněž patrný z jedné infantilní reklamy, kterými je tento masakr v přímém přenosu během vysílání pravděpodobně prokládán. Věc, která přichází z hrobu -„Jedno přikázání říká „nezabiješ““ -„Na to seru“ Příběh, který má od prvních minut úžasný spád. Je vtipný i strašidelný, je výborně obsazený (Miguel Ferrer se pro role bezcitných sviňáků narodil) a díky „zoufalé manželce“ Teri Hatcher i proklatě sexy. Ano, i takovouto podobu nejspíš může mít láska až za hrob… pokud narazíte na tu správnou nevidomou starou Indiánku. Kormanův problém „Maminka říkala, že si nesmíme hrát ve staré ledničce“ . Kreslíř těžký úděl má, zvlášť s podobnou fúrií na krku. V napjatém očekávání, kdy jej zase – s krabičkou pilulek posilujících potenci – navštíví, nedokáže se plně koncentrovat na práci. Proto není divu, že jeho fantazie prchne do ulic, kde si začne žít svým vlastním životem. Ze všech povídek je tato asi nejbarevnější a nejméně hororová, přesto se mi líbila nejvíc. Režisér velice umně pracuje s komikovou nadsázkou a až na nepravděpodobnou romantickou podzápletku se mu daří vyhýbat čemukoli vážnému. Pravda zabíjí Moderní variace na Krásku a zvíře o věcech, které je lepší neznát a o následcích přílišného upínání se na věci budoucí. Velice vtipné. Spousta lahůdkových hlášek (-„Mám trochu nadváhu“ -„Trochu nadváhu… a Hitler byl trochu antisemita“), klasicky morbidní pointa a fajn dojem umocňující Demi Moore. (České názvy jednotlivých epizod pocházejí z překladu Mr. Apache, kterému bych tímto chtěl ještě jednou poděkovat za možnost zhlédnout několik dílů Tales). ()

DaViD´82

Spousta výtečných epizod, kvanta průměrných a také pár vyloženě špatných. Sympatický projekt, na kterém začínala, či se něm vypracovala, řada talentovaných a slavných jmen. Ať již scénáristů, režisérů či herců. Hlavním kladem však je především nezapomenutelný uvaděč s velmi specifickým smyslem pro humor. Příjemný večerníček pro dospělé na páteční večery. Split Second (5/5) Jedna z nejlepších epizod. Lepší o ní nic nevědět a jen se Strážcem Krypty nechat bavit... Podává se totiž dřevorubecká "sushi roll". The New Arrival (5/5) Aťka Janoušková! Pravda zabíjí (4/5) Vypointovaná humorná povídka o jedná věštbě, která se ne a ne vyplnit. Vypilované řízné dialogy jsou hlavním kladem této epizody. Televizní Terror (4/5) Povídka o tom, že dělat přímé přenosy ze strašidelných domů se ne vždy vyplácí. Devět životů (4/5) Úplně první epizoda a hned řádná porce černého humoru. Skvělé zpracování a díky celkovému tempu a nápadům vlastně ani nijak nevadí, že pointa je průhledná již od prvních záběrů. Čtyřstranný trojúhelník (3/5) Popravdě tato epizoda celá stojí a padá s Patricií Arquette. Naštěstí ona to svým charismatem utáhne i navzdory horšímu scénáři a takřka nulové gradaci. Břichomluvec (3/5) Málo humoru, nezajímavě zpracované dobré téma a předvídatelná pointa. Solidní průměr, ale nic víc. People Who Live in Brass Hearses (3/5) Co o tom říci? Dobře zahrané. Kormanův problém (3/5) Splácanina o chlapíkovi, jemuž skrze prášky na impotenci, začnou ožívat postavy z béčkových horrorových komiksů, které ilustruje. Zní to nudně? Tak přesně takový je i výsledek. Nezáživný šedivý průměr. Came the Dawn (2/5) Atmosféru to nemá, humor také ne a ani ta Brooke Shields se nevysvlékne. Smutný důkaz, že i necelá půlhodina může sloužit jako zaručená uspávačka. ()

Bloody13

Vydařený, dnes již kultovní seriál, který vzniknul podle oblíbených komiksových sešitů. Hltal jsem ho už jako capart v televizi v nočních hodinách. Samozřejmě, ne všechny díly se úplně vyvedly, ale drtivá většina z nich je výborná. Spousta známých jmen jak před kamerou, tak i za ní (Robert Zemeckis, Walter Hill, Tobe Hooper, Richard Donner, Tom Hanks nebo dokonce velký Arnie) se postarala o skvělou zábavu, kterou nám s láskou servíroval hláškující Strážce krypty. Jeho skvělá maska navíc pochází z rukou Kevina Yaghera (maskér Freddyho a Chuckyho). ()

tron

Svojho času značne kultový seriál, ostro kombinujúci nemilosrdný horor s ešte viac neľútostivým čiernym humorom. V takmer stovke epizód sa na poste režisérov, hercov, scenáristov a producentov vystriedal akoby celý Hollywood. Samozrejme, niektoré epizódy sú slabšie, ale to je jednak normálne a jednak subjektívne - čiže čaťs, ktorá sa mnohým nebude páčiť, sa práveže ďalším divákom páčiť bude a to tak, že veľmi. Máme dočinenia s hororovou klasikou televíznej obrazovky, v ktorej si každý nájde svojho favorita (môj obľúbený je „And All Trough The House“ Roberta Zemeckisa o nepokojnom Štedrom večeri). P.S. Ďakujem, Mr.Apache. ()

• Obraz, který visí u doktora v kanceláři, je „Výkřik“ od norského malíře Edvarda Muncha. (Duoscop)
  • Když Mary Jo (Patricia Arquette) vaří, má na kalhotách díru, přes kterou jde vidět bíle tričko. V dalším záběru už jde vidět jen holá kůže. (Duoscop)
  • Písnička, která hraje na začátku epizody, je „The Christmas Song“ od Nat King Cole. (Duoscop)