Příběhy ze záhrobí (TV seriál)

Príbehy zo záhrobia

• Austrálie

• Kanada

• Japonsko

Hollywood Nightmare

Horor / Fantasy / Komedie / Thriller / Povídkový

USA, 1989 - 1996, 40 h 57 min (Minutáž: 93x20–39 min)

Walter Hill, Robert Zemeckis, Richard Donner, Howard Deutch, Tom Holland, Mary Lambert, Arnold Schwarzenegger, Chris Walas, David Burton Morris, Fred Dekker, Randa Haines, Jack Sholder, Rowdy Herrington, Jim Simpson, Michael J. Fox, Tom Mankiewicz, Steven E. de Souza, Stephen Hopkins, Todd Holland, Tobe Hooper, Elliot Silverstein, John Harrison, Manny Coto, Russell Mulcahy, Andy Wolk, Tom Hanks, Robert Longo, William Friedkin, Gary Fleder, Gilbert Adler, Peter Medak, John Frankenheimer, Kyle MacLachlan, Rodman Flender, Kevin Hooks, Bob Gale, Uli Edel, Paul Abascal, William Malone, Mick Garris, Roland Mesa, Jonas McCord, Ramón Menéndez, Vincent Spano, John Herzfeld, Bob Hoskins, Freddie Francis, Brian Helgeland, Peter MacDonald, Peter Hewitt, Gregory Widen, Kevin Yagher, Robin Bextor, Mandie Fletcher, Andrew Morahan, Bill Kopp, Steve Perry, Jeffrey Boam, W. Peter Iliff, Charlie Picerni, Thomas E. Sanders, Larry Wilson, J. Michael Riva, James H. Spencer

John Kassir, William Sadler, Marshall Bell, Larry Drake, Joe Pantoliano, Billy Zane, Richard Thomas, Lela Rochon, Tim Roth, Amanda Plummer, Timothy Dalton, Beverly D'Angelo, Tom Hanks, Michael J. Fox, Lance Henriksen, Kyle MacLachlan, Ewan McGregor, Whoopi Goldberg, Lea Thompson, Malcolm McDowell, Demi Moore, Kirk Douglas, Grace Zabriskie, Michael Ironside, Miguel Ferrer, Iggy Pop, Lewis Arquette, David Hemmings, Mariel Hemingway, Louise Fletcher, John Rhys-Davies, Dan Aykroyd, Christopher Reeve, Meat Loaf, Brad Pitt, Joe Pesci, Steve Buscemi, Bill Paxton, Martin Sheen, Bob Hoskins, Kathy Ireland, Max Grodénchik, Michael Berryman, Mark Pellegrino, Brad Garrett, Gregg Allman, Tim Ahern, Frances Bay, Robert Wuhl, Richard Schiff, Sandra Bernhard, Kathleen York, Isabella Rossellini, Lou Diamond Phillips, Brooke Shields, Brad Dourif, Mimi Rogers, Jennifer Rubin, Roger Daltrey, Traci Lords, Kevin Dillon, Slash, Sherilyn Fenn, Vincent Schiavelli, Judd Nelson, Corey Feldman, Treat Williams, Cynthia Gibb, Bobcat Goldthwait, Teri Hatcher, Patricia Arquette, Jeffrey Tambor, Patsy Kensit, Hector Elizondo, Charles Martin Smith, Nina Siemaszko, Cheech Marin, Priscilla Presley, Terry O'Quinn, Benicio Del Toro, Colleen Camp, John Savage, Peter MacNicol, Daniel Craig, Zelda Rubinstein, Jason Marsden, Titus Welliver, Neil Giuntoli, Yul Vazquez, Richard Jordan, Alan Ruck, James Frain, Jonathan Firth, Frank Stallone, Ronan Vibert, Willie C. Carpenter, David Gant, Brett Cullen, Don Rickles, Siobhan Flynn, Diane DiLascio, Vanity, Yvette Freeman, Troy Evans, Tia Carrere, Jon Tenney, Robert Lindsay, Roger Ashton-Griffiths, Renée O'Connor, Ruth de Sosa, Elizabeth Spriggs, Michelle Johnson, Earl Boen, Don Perry, Tom Dugan, Dylan McDermott, Costas Mandylor, Chelsea Field, Chelcie Ross, Richard Lewis, Robert Picardo, Michael DeLuise, R. Lee Ermey, John Vernon, Clare Hoak, Jeannie Epper, Marshall R. Teague, Audra Lindley, Moses Gunn, Julia Sawalha, Nick Reding, Twiggy, Leslie Phillips, Blake Clark, Tony Goldwyn, Kimmy Robertson, Yvonne De Carlo, Phil Fondacaro, Vincent Spano, Martin Kemp, Billy Wirth, Simon Baker, Tom Wright, Mary Ellen Trainor, Jonathan Ke Quan, Art LaFleur, William Finley, Ute Lemper, Rutanya Alda, Mimi Kennedy, Denis Lawson, Salome Jens, Kyle Secor, Brian Wimmer, Sherrie Rose, Patricia Charbonneau, Laura Albert, Michelle Burke, Ron Carlson, Rance Howard, Peter Van Norden, Scott Nimerfro, Natalia Nogulich, Reed Birney, Kate Hodge, Adam Ant, Paul Benedict, Steve Jones, Diane Cary, Al White, J.A. Preston, Rick Avery, Tony Pierce, Rick Zumwalt, Harry Anderson, Bibi Besch, Christopher Lawford, Steve Susskind, John Laughlin, Joseph Maher, William Hickey, Dion Basco, Annabelle Gurwitch, Gerrit Graham, Gayle Hunnicutt, Debra Mooney, Luis Antonio Ramos, Ashley Artus, Richard Herd, James Saxon, Anouska Hempel, Steve Kahan, Darin Heames, Johnny Williams, Stack Pierce, Georgann Johnson, J. Patrick McNamara, George DelHoyo, Stefan Gierasch, Valerie Wildman, Matthew Scurfield, Robert Sacchi, Tim Sampson, Ricky Dean Logan, Aubrey Morris, Jack Kehler, Michael Harris, Murray McArthur, Janet Hubert, Tom Woodruff Jr., Roy Brocksmith, Nancy Fish, Gavan O'Herlihy, Paul Tuerpe, Peter Guinness, Peter Kent, Franco Columbu, Jason Rainwater, Julie Michaels, Alan Rachins, Hal Williams, Bette Ford, Carlos Lacámara, Jack O'Leary, Bibi Osterwald, Wayne Grace, Sônia Braga, Eve Brent, Patti Yasutake, Renata Scott, Wesley Mann, Richard Eden, Paul T. Murray, Anders Hove, Stoney Jackson, Gretchen Palmer, Charles Fleischer, J.W. Smith, Robert Trebor, Allan Graf, Dulcie Gray, Finty Williams, Teddy Wilson, Serena Gordon, Molly Weir, Michael Wiseman, Damon Hines, Lisle Wilson, Susan Blommaert, John Salthouse, Michael Denison, Roger Brierley, Laird Macintosh, Ivan E. Roth, Al Fann, M. Emmet Walsh, Morton Downey Jr., Michael Gregory, Kelly Coffield Park, Jonathan Stark, Jeff Yagher, Julie Ariola, Matthew Faison, Kristine Nielsen, Kathleen Freeman, A L Katz, Wally Rose, William Frankfather, Peter Waddington, Tony Epper, Raushan Hammond, Tony Abatemarco, Don Hood, Britt Leach, David Dunard, Lucinda Weist, Donald O'Connor, Shelby Leverington, Grant Gelt, David Wohl, Ellen Crawford, Pamela Gordon, Ted Grossman, Martin Garner, Scott Williamson, Rick Aiello, Clive Rosengren, Tommy Townsend, Sandra Dickinson, Rita Rudner, Thomas F. Duffy, Jeris Poindexter, John Lafayette, Katey Sagal, Dorothy Neumann, R. David Smith

Zajímavý seriál plný černého humoru a místy hororu nebo aspoň napětí. Jelikož většina zápletek v tomto žánru je stále jedno a totéž , tak je většina příběhů lehce předvídatelná jak skončí. S01 (Je zde možnost SPOILERU) - E01 S čím kdo zachází, tím také schází. 3 a 1/2 * E02 - Jsem rád, že my máme Ježíška. A proto zabij Santu dokud můžeš. 4* E03 - Pěkné ale stejně jak se říká : "Dvakrát měř, jednou řež." nebo "Víc hlav víc ví." 4* E04 - Nečum do zrcadla, ať nepoznáš kdy ti prsa povadla. V tomto případě spíše tvář. 3* E05 - Neberte si dívky pro jejich velké věno, nebo tučné konto. Pokud teda neznáte historii její rodiny. 3 a 1/2* E06 - Všeho moc škodí. A s tím se daly dělat jenom dvě věci a to buď udělat grilovačku (po jejich barbecue) a nebo to co udělali v tom díle. Což pěkně popisuje tato 3* píseň. První série zatím jen 3*.(1.11.2012)

Po většině shlédnutých epizod si dovolím kometář i já. Tales from the Crypt jsem si přál už hodně dlouho vidět, a když jsem se k nim konečně dostal (ani jsem už nedoufal!) moje srdce zaplesalo. A plesá stále, když si čas od času dám nějaký ten menší maraton. Pravdou je, že kvalita jednotlivých příběhů je všelijaká, naprosto geniální epizody střídají hloupé a nudné, ale já se při sledování prostě bavím a tak vlastně o jednu hvězdu přilepšuji. Kombinace černéhoo humoru a nějaké té lehké (někdy větší) hrůzy báječně fungují, jen si dříve či později uvědomíte, že ty pointy se dost často opakují. A Strážce krypty je největší sympaťák v historii teelvize, jeho výstupy totálně žeru! Stejně jako tu geniální znělku Dannyho Elfmana. Škoda, že takové seriály se už dnes netočí. Příběhy ze záhrobí rozhodně patří k těm kvalitnějším: Oblíbené epizody: Váhavý upír, Only Skin Deep, Schodiště hrůzy, Osudný žert, Hrozná zkouška, Kouzelníkova pomsta, Hra pro dva, Radikální řez. Za všechny tyhle perly 90%, za ty ostatní kolem 40 - 80%, ale nejčastěji se to pohybuje na těch 70%, takže můžete být v klidu. Tenhle seriál je klenot, rozhodně doporučuju. 80%.(9.10.2018)

Tak toto je vynikajúci seriál. Z počiatku som sa trochu bál, že to bude príliš komediálne a plné trápnych vtipov, ale to vôbec nie. Niektoré diely vôbec nie sú komediálne a niktoré zase úplne celé, ale vtipy sú tu dobré, nie príliš vtieravé, alebo otrepané. Každá epizóda nemá Šancu nudiť ani sekundu, keďže trvá maximálne pol hodinu. K tomu super príbehy, originálne, rozmanité a každý vysokej kvality aj čo sa týka hercov. Prvých šesť dielov, teda prvú sériu som pozrel za jeden deň a som nadmieru spokojný.(2.5.2010)

Tento pořad patří již ke klasice žánru. Vlastně na něj lze odkazovat pořád. Všechno zde funguje, jak má. A bodejď by ne, když prošel rukama tolika slavných režisérů a předvedlo se tam spoustu skvělých herců. O skvělé hudbě a nesmrtelné znělce nemluvě. Tak trochu hororové příběhy pro děti, ale komedie pro dospělé.(16.7.2011)

Jeden z nejambicioznějších projektů nejen v historii HBO (v podstatě díky němu je dnes tato stanice tím, čím je), ale v historii soukromých televizí vůbec. Seriál, v němž se vystřídal asi největší počet velkých hereckých hvězd. Seriál, který producentsky zaštítili takoví režiséři jako Robert Zemeckis či Richard Donner. Seriál, který nebyl omezen žádnou cenzurou, a tak se v něm objeví více gore a erotiky než bylo do té doby k vidění v jakémkoliv jiném televizním projektu. Seriál, který je dodnes s oblibou citován či parodován v nespočtu filmů, pořadů a jiných televizních seriálů (včetně The Simpsons, samozřejmě). Seriál, který má momentálně na IMDb rating 8,0, na Rotten Tomatoes 86%, a na TV.com 8.8... Od samého začátku jsou Příběhy ze záhrobí originálním mixem horroru a komedie, přičemž v některých epizodách má navrch hrůza, v jiných humor, a ve spoustě z nich pak obě tyto ingredience kráčí abych tak řekl ruku v ruce. Původ seriálu lze najít v comicsových magazínech publikovaných v 50. letech (např. Haunt of Fear, The Vault of Horror, ShockSuspen Stories a - jak také jinak - v Tales from the Crypt). Tyto necelou půlhodinu dlouhé epizody mají krom všeho výše jmenovaného ještě jedno eso v rukávu. A tím je vypravěč, jehož osoba spojuje všechny příběhy: Jedinečný a nepřekonatelný CRYPT KEEPER alias Strážce krypty. Do jeho příbytku v hlubinách staré kobky nás za zvuků nesmrtelné Elfmanovy znělky zavádí úvodní sekvence, vysílaná před začátkem každého dílu. Tahle prohnilá a po čertech zábavná zombie kostřička tu na nás vybafne ze své rakve a s nebývalým gustem se ujme průvodního slova. Hlavní devizou Strážce krypty je černý humor. Trefné poznámky a ultimátní hlášky jsou mu pak samozřejmostí. ... Nechci vám lhát. Asi žádný seriál není úplně dokonalý. I mezi Tales se najdou slabší a průměrné kousky, a pozdější řady oproti prvním třem přece jen trochu pokulhávají. Ovšem Crypt Keeperův šarm a (zejména!) nebývalé množství dobrých a nadprůměrných epizod, dávají na jakoukoliv nevyrovnanost rychle zapomenout. ... Mé komentáře k jednotlivým epizodám obsahují jak faktické informace, tak osobní pohled a občas i nějaké to kritické zamyšlení. Můžete je brát jako vodítko při výběru epizod, zároveň k nim však přistupujte obezřetně. Stačí porovnat má hodnocení s hodnocením uživatele strougy, který se ve svém komentáři rovněž zabírá stručným rozborem jednotlivých epizod. Zatímco takový kousek, jakým je Three’s a Crowd z druhé sezóny, ode mne vyfasoval nadšených 5/5, strougy mu udělil pouze jednu hvězdičku a nazval jej jedním z nejhorších dílů celého cyklu. ... Dovolím si zde předložit též malý seznam epizod, ve kterých osobně vidím nejvyšší kvalitativní vrcholy seriálu. U většiny z nich uvádím v závorce také české názvy, které jsem jednotlivým kouskům nadělil v dobách, kdy jsem pracoval na jejich překladu... LIST OF APACHE’S FAVORITE TALES: Dig That Cat…He’s Real Gone (Devět životů, 1989), And All Through the House (Hoj, ty Štědrý večere, 1989), Only Sin Deep (Krása na prodej, 1989), Lover Come Hack to Me (Dokonalé líbánky, 1989), Four-Sided Triangle (Čtyřstranný trojúhelník, 1990), Television Terror (Televizní teror, 1990), Three’s a Crowd (Tři už jsou dav, 1990), The Thing from the Grave (Věc, která přichází z hrobu, 1990), The Ventriloquist’s Dummy (Břichomluvec, 1990), Korman’s Kalamity (Kormanův problém, 1990), Dead Right (Pravda zabíjí, 1990), Carrion Death (Mrchožrout, 1991), The Trap (Finta, 1991), Easel Kill Ya (Namaluj vraždu, 1991), Mournin‘ Mess (Smuteční hostina, 1991), Split Second (Dřevorubecká, 1991), Top Billing (Životní role, 1991), Dead Wait (Čermá perla, 1991), The New Arrival (Děvčátko, 1992), What’s Cookin‘ (Specialita podniku, 1992), Came the Dawn (Stopařka, 1993), House of Horror (Dům hrůzy, 1993), People Who Lives in Brass Hearses (Zmrzlináři, 1993), Till Death Do We Part (Poprava blond holky, 1993), Let the Punishment Fit the Crime (1994), You, Murderer (1995) a Horror in the Night (1996). ... Závěrem si můžete vyzkoušet malý test, k němuž mě inspirovala jedna ze scének, speciálně natočených pro menu na originálních DVD. Otázka zní: Kdo jsou dva nejlepší přátelé Crypt Keepera? A) Laurel a Hardy, B) Jeníček a Mařenka, C) Rigor a Mortis.(19.10.2006)