Kriminálka Anděl (TV seriál)

Krimi / Drama

Česko, 2008 - 2014, 61x55 min

David Švehlík, Marek Taclík, Martin Stropnický, Ladislav Frej st., Michal Novotný, Miloslav Mejzlík, Helena Dvořáková, Jan Skopeček, Igor Chmela, Jaromír Meduna, Kristýna Frejová, Magdaléna Sidonová, Jaroslav Plesl, Kryštof Rímský, Vladislav Beneš, Daniel Rous, Marcel Vašinka, Lenka Zahradnická, Otmar Brancuzský, Otakar Brousek ml., Jana Břežková, Marie Spurná, Jiří Čapka, Jakub Prachař, Renata Visnerová-Prokopová, Daniel Svoboda, Dana Černá, Martin Hofmann, Simona Vrbická, Lukáš Vacek, Přemysl Boublík, Vladimír Čapka, Natálie Řehořová, Hana Seidlová, Leoš Noha, Petr Varga, Hanuš Bor, Michal Gulyáš, Vladimír T. Gottwald, Monika Žáková, Pavel Šimčík, Oldřich Hajlich, Karel Zima, Pavel Novotný, Nina Divíšková, Vlasta Peterková, Kamila Špráchalová, Martin Kavan, Jana Bernášková, Ondřej Kavan, Václav Svoboda, Norbert Lichý, Martina Hudečková, Svatopluk Schuller, Roman Slovák, František Dominik Staněk, Zuzana Onufráková, Michal Hruška, Martin Stránský, Laco Hrušovský, Richard Stanke, Ladislav Trojan, Petr Pěknic, Marika Šoposká, Pavel Řezníček, František Staněk, Ivana Korolová, Vojtěch Dyk, Magdalena Zimová, Jan Hájek, Miroslav Večerka, Zdeněk Vencl, Dita Zábranská, Marie Ludvíková, Václav Mareš, Matúš Bukovčan, Aneta Krejčíková, Rostislav Čtvrtlík, Antonín Duchoslav, Jan Pohan, Ladislav Ondřej, Iva Pazderková, Luboš Veselý, Veronika Bellová, Michal Slaný, Roman Mrázik, Klára Cibulková, Pavel Batěk, Petr Batěk, Eva Režnarová, Zdeněk Hruška, Věra Tichánková, Veronika Petrová, Bohdan Tůma, Miluše Šplechtová, Martin Učík, Tereza Hálová, Jan Plouhar, Zdeněk Dolanský, Pavla Tomicová, Hana Igonda Ševčíková, Lenka Krobotová, Andrea Elsnerová, Petr Meissel, Jan Vlasák, Johanna Tesařová, Kateřina Smržová, Petra Hřebíčková, Vladimír Škultéty, Vlasta Žehrová, Natálie Drabiščáková, Dalimil Klapka, Jarmila Vychodilová, Kristína Lukešová, Filip Jančík, Zbyšek Pantůček, Tereza Hofová, Jan Teplý ml., Eva Nádaždyová, Rostislav Novák st., Jan Novotný, Michaela Tomešová, Martin Pechlát, Josef Vrána, Roman Říčař, Lukáš Jurek, Barbora Poláková, Klára Dubovicová, Marcela Holubcová, Tomáš Dastlík, Marek Němec, Miroslav Babuský, Jaroslav Vlach, Jiří Štrébl, Martina Sľúková, Richard Fiala, Markéta Haroková, Jan Brich, Jan Hofman, Milan Vedral, Ilona Semrádová, Andrea Sabová, Natália Plevková, Martina Eliášová, Tomáš Sýkora, Jan Jankovský, Roman Teprt, Jiří Hána, René Přibil, Lenka Svadbíková-Veliká, Ela Lehotská, Lucie Benešová, Martin Zounar, Martin Finger, Klára Brtníková-Vojtková, Tomáš Petřík, Radim Schwab, Karolina Frydecká, Petra Špalková, Jiří Racek, Otto Rošetzký, Martin Preiss, Kateřina Burianová-Rajmontová, Simona Babčáková, Ctirad Götz, Filip Blažek, Vasil Fridrich, Eva Pospíšilová, Hana Krtičková, Marek Ronec, Alexandr Postler ml., Lubor Šplíchal, Jan Dolanský, Jiří Schwarz, Otta Tesař, Zdeněk Žák, Helena Brabcová, Helena Dytrtová, Zdeňka Sajfertová, Tomáš Turek, Michal Pavlata, Irena Máchová, Tomáš Pavelka, Zdeněk Maryška, Kristina Maděričová - Beranová, Naděžda Prchalová-Vicenová, Martin Havelka, Hynek Čermák, Roman Vejdovec, Rostislav Novák ml., Miroslav Hanuš, Josef Wiesner, Martin Sitta, Václav Helšus, Dana Marková, Šárka Kavanová, Martin Sobotka, Lukáš Jůza, Tomáš Měcháček, Jana Plodková, Věra Kubánková, Vladimír Kratina, Valérie Zawadská, Lukáš Hejlík, Tereza Vilišová, Tomáš Magnusek, Tereza Sochorová, Stanislava Jachnická, Radek Žák, Vanda Konečná Károlyi, Ivan Jiřík, Gabriela Mikulková, Ivana Chýlková, Pavel Gajdoš, Miroslav Táborský, Vlastimil Zavřel, Dušan Urban, Jiří Dvořák, Simona Peková, Igor Bareš, Filip Čapka, Jan Čenský, Erik Pardus, Jaromíra Mílová, Klára Klepáčková, Hynek Pech, Apolena Veldová, Hana Vagnerová, Lukáš Příkazký, Martina Menšíková, Radim Kalvoda, Václav Liška, Jaromír Dulava, Zbyněk Fric, Anežka Rusevová, Oldřich Navrátil, Marie Štípková, Milan Bahúl, Dušan Škubal, Martin Sochor, Sylvie Krupanská, Jan Vápeník, Dagmar Čárová, Robert Jašków, Milan Enčev, Jana Boušková, Jan Dvořák, Jiří Sedláček, Matěj Merunka, Vladimír Polívka, Dagmar Lakčevič, Tomáš Bambušek, Václav Neužil ml., Daniel Margolius, Jiří Žák, Karel Heřmánek ml., Přemysl Bureš, Sergej Sanža, Markéta Tannerová Šebesťáková, Regina Řandová, Zora Valchařová-Poulová, Arnošt Proschek, Petra Lustigová, Jitka Nerudová, Ladislav Županič, Zdeněk Junák, Radek Kuchař, Luděk Nešleha, Helga Čočková, Petr Stach, Anna Šišková, Petr Lněnička, Dana Syslová, Petra Nesvačilová, Klára Melíšková, Václav Knop, Eva Lecchiová, Tomáš Sagher, Martin Zahálka, Eduard Jenický, Zuzana Slavíková, Václav Jílek, Anna Cónová, Pavel Kříž, Ivana Jirešová, Lubor Novotný, Petr Vodička, Karel Hynek, David Punčochář, Daniel Šváb, Klára Pollertová-Trojanová, Pavlína Kafková, Tomáš Jirman, Tomáš Valík, Štěpán Benoni, Tereza Voříšková, Patrik Děrgel, Petra Horváthová, Roman Štolpa, Daniel Bambas, Michal Čapka, Rudolf Kubík, Petr Jeništa, Eva Novotná, Dana Homolová, František Němec, Carmen Mayerová, Martin Myšička, Petr Vršek, Jiří Hájek, Kamila Kikinčuková, Ladislav Lahoda, Václav Vašák, Monika Kobrová, Jan Maléř, Tomáš Trapl, Lada Bělašková, Jiří Zapletal, Andrej Palko, Petr Florián, Jiří Modranský, Kateřina Krejčí, Lukáš Melník, Silvester Matula, Alena Mudrová, Martina Černá, Tomáš Dianiška, Jakub Korber, Pavlína Skružná, Zlata Adamovská, Jana Pidrmanová, Jiří Prager, Pavel Pípal, Daniela Kolářová, Barbora Mošnová, Ivan Lupták, Jakub Štáfek, Lukáš Baborský, Ján Lupták, Jan Budař, Filip Richtermoc, Týna Průchová, Eva Horká, Zdeněk Bařinka, Mariana Prachařová, Ondřej Novák, Jiří Černý, Patrik Kytka, Kateřina Dušková-Vaníčková, Johana Matoušková, Miloš Vávra, Ha Thanh Špetlíková, Žaneta Filípková, Denisa Posekaná, Petr Červinka, Luděk Jiřík, Michal Balcar, Josef Kubáník, David Ryska, Tomáš Bělohlávek, Kateřina Šildová, Petra Bučková, Naďa Kovářová, Jan Komínek, Adéla Petřeková, Matouš Rajmont, Pavla Ptáčková-Vitázková, Darina Ničová, Jiří Bábek, Milan Peroutka ml., David Vobořil, Róbert Nižník, Jan Holík, Martin Janouš, Braňo Holiček, Eva Kodešová, Viktor Dvořák, Jakub Tvrdík, Petra Nakládalová, Radek Bruna, Pavel Tesař, Adriana Ballová, Anna Višňovská, Pavel Vondra, Martin Veliký, Peter Trník, Marie Durnová, Jaroslav Mottl, Michal Kubovčík, Matěj Dadák, Zuzana Stavná, Erika Stárková, Petr Stehlík, Denisa Nová, Karel Hynek, Lukáš Pečenka, Petr Halíček, Berenika Kohoutová, Václav Krátký, Jan Lepšík, Helena Plecháčková Korejtková, Jaroslava Pokorná, David Steigerwald, Pavla Beretová, Ladislav Dušek, Nataša Gáčová, Dušan Hřebíček, Josef Jelínek, Pavel Kikinčuk, Martin Trnavský, Petr Bucháček, Zdeněk Dvořáček, Radka Fidlerová, Kateřina Lojdová, Lenka Loubalová, Jana Tučková, Zuzana Ščerbová, Jakub Žáček, Michaela Šalamounova, Marek Holý, Ondřej Kokorský, Otto Liška, Igor Orozovič, Ondřej Pavelka, Ladislav Hampl, Ivana Hloužková, Václav Kopta, Zdeněk Rumpík, Martin Sláma, Vojtěch Záveský, Kryštof Čerovský, Martin Dusbaba, Monika A. Fingerová, Filip Homola, Zita Morávková, Ivana Nováčková, Regina Razovová, Oldřich Vlach, Jakub Albrecht, Michal Dalecký, Martin Dědoch, Jiří Kniha, Jitka Smutná, Jan Španbauer, Jan Brožek, Irena Hrubá, Miroslav Kumhala, Jan Loukota, Tereza Nvotová, Zdeněk Stadtherr, Marek Svitek, Jaromír Tlalka, Václav Vydra nejml., Ivo Zubatý, Zdeněk Dryšl, Adrian Jastraban, Zdeněk Košata, Martin Kranda, Stanislav Majer, Marcela Nohýnková, David Prachař, Jiří Vyorálek, Dušan Vodák, Michaela Maurerová, Robert Nebřenský, Jaroslava Obermaierová, Antonín Procházka, Jiří Miroslav Valůšek, Arnošt Janeček, Ondřej Brett, Adam Halaš, Anna Kameníková, Michał Sieczkowski, Jaroslav Slánský, Johana Švarcová, Dana Batulková, Jiří Kohout, Stanislav Lehký, Ondřej Malý, Jiří Maryško, Martin Matejka, Kristýna Nováková-Fuitová, Inna Puhajková, Richard Trsťan, Markéta Frösslová, Bohumil Klepl, Roman Luknár, Lucie Roznětínská, Petr Vaněk, Marek Daniel, Marie Doležalová, Jiří Král, Klára Vostárková, Pavel Zatloukal, Jozef Fila, Jan Hrušínský, Anh Phu Nguyen, Thi Minh Nguyen, Vojtěch Fülep, Jan Monczka, Daniel Simberský, Dušan Sitek, Roman Štabrňák

Anděl má toho do sebe ale opravdu hodně. Taclík si konečně našel svoji hereckou polohu a zbytek si zahrál tu "svoji". Konečně tak není problém v obsazení, ani v dobře odkoukaném audiovizuálu. Problém nastává v tom, že Anděl postrádá drajv zámořských vzorů. Zatímco kriminalisté z Las Vegas tahají jedno eso za druhým, tak českým kolegům by to nestačilo ani na full-house. Tohle pořád zavání starou českou školou, kde se divákům víc vysvětluje, než ukazuje. Navíc by si mohli více vyhrát se závěrečnou pointou, aby byla opravdu úderná, ale přesto naprosto přirozená. První díl tedy v podstatě v pořádku, až na to, že úplně stejný měli i u Mesta Tienov. Avšak napotřetí by mě to už asi opravdu nebavilo.(1.9.2008)

• Šakal

Hodnotit (po mnou viděných nejnovějších 3 dílech) nebudu. Těžko si z toho „mála“ udělat ucelený obrázek (na to jsou tu ostatně jiní experti, shlédnuvší pilot a neomylně se tasící s 1* (popř. rovnou odpadem), ale musím konstatovat: „ne vše je (k divákově) spokojenosti, ale já jsem převážně spokojen“. Lidi, vy už jste snad vážně zmagořený sledováním amerických kriminálek, kdy mrtvolu najdou pomalu dřív než je spáchán zločin, kdy podle nalezeného lejna (na místě činu) s drobnýma jadýrkama zjistí, že dotyčný byl vegetarián a tudíž se nejednalo o vraždu, ale pouhou náhodu, kdy dotyčnému (nešťastně) spadl na hlavu trs melounů. Hlavní devíza tohoto seriálu je právě ta autenticita, kdy se divák v křesle neošívá nad nelogičnostmi a naopak si říká: takhle nějak by to mohlo ve skutečnosti i fungovat. Zde se kladou celkem pochopitelné otázky, následně se na ně hledají odpovědi, (postupně) se vylučují nepravděpodobné (nemožné) varianty, zužuje se okruh pachatelů a zejména, za postavami člověk vidí skutečné lidi a nikoliv roboty (čti model(k)y odběhnuvší si z přehlídkových mol) odříkávající (povinné) repliky. Já vím, na vás je to unylé a málo akční...... Uvidíme, zda se tvůrcům podaří posunout (nebo min udržet) nasazená laťka. Já každopádně budu držet palce, protože tohle je (po dlouhé době) svěží vlaštovka v místních zatuchlých seriálových vodách. P.s. jediná moje (podstatná výtka) směřuje k faktu, že se člověk nedozvídá více o soukromí hlavních postav. Je ale dost možné, že se mýlím a dostatečné nakouknutí do jejich soukromí proběhlo v předchozích sériích........(21.2.2012)

• kOCOUR

Překvapivě nevtíravé a chvílemi dokonce koukatelné. Dialogy se dají poslouchat, rozklepané vizuály přetažené přes filtry už mi lezou ušima, ale v českém rybníčku je to událost nevídaná. Přijít Anděl před Las Vegas, Miami, New Yorkem a ostatními bruckheimerovskými sériemi, řekl bych, že Češi jedou a umějí zabrat. Takhle je to něco podobného jako když v Rusku vznikne Noční hlídka pět let po Matrixu. Chvíli můžete být hrdi, ale pak se stejně vrátíte k originálu. (dodatek o dialozích: po určité době bohužel zvětraly, stejně jako všude jinde. Škoda, škoda.).(2.9.2008)

Seriál, který námět a režijní postupy opsal od svých amerických seriálových kolegů, ale pak se s tím vyrovnal tak nějak po česku. Nejčastěji se řeší drsné případy brutálních vražd anebo promyšlené loupeže. Vyšetřovací tým vedený soustředěně se tvářícím Stropnickým zpravidla postupuje sofistikovanými způsoby a kolegové se mezi sebou občas špičkují. Staticko-popisný ráz vyprávění u každé epizody převládá. Do dynamických, akčních scén se seriál skoro vůbec nepouští, a když ano, nejsou zajímavě natočeny. Když zrovna v televizi není nic lepšího k mání, je tohle poměrně dobrá volba. A Malý pitaval se svými jednoduchými, a hlavně dnes už notně archaickými, ale o třídu lépe řemeslně natočenými kriminálními případy, může svým nováčkům z 21. století jen závidět. Klady: tým je dobře poskládán, panující souhra při vyšetřování, představení méně známých vyšetřovacích postupů a metod, časté návštěvy pitevny, sympatická snaha vymanit se ze seriálových stereotypů. Zápory: někdy jsou si kriminální případy natolik podobné, že je obtížné je od sebe odlišit, statický až příliš popisný ráz vyprávění bez většího oživení, tým působí občas arogantně, nevýrazný hudební doprovod, nepříliš napínavé, po zhlédnutí více dílů to začne působit jednotvárně, nudně natočeno. Mé hodnocení: 50%(16.2.2013)

Svého času jsem ke Kriminálce Anděl byla dost kritická (už jen ten název, kopírující český překlad CSI, mě iritoval). Ale přiznám bez mučení, že současnou řadu téměř pravidelně sleduji (pravda, z nedostatku jiné televizní zábavy v neděli večer) a dá se na to velmi dobře koukat, s nástupem dalších mladších tváří seriál trochu obživl a taky tvůrci potrénovali "bruckheimerovské" triky, které v prvopočátcích v českém provedení působily poněkud směšně. Takže tady veřejně gratulace k progresu a poctivé tři hvězdy navrch.(26.10.2014)

• - V seriálu se jako hlídková auta Policie ČR objevují i vozidla Škoda Fabia první generace s karoserií hatchbac. Tento typ vozu ale u policie ve verzi s majákovou rampou, zeleným pruhem a nápisem "Policie" nikdy nesloužil. (Martin_L)

• - V seriálu jsou neustále recyklovány registrační značky na vozech. Stejná čísla jsou v různých dílech na různých autech, někdy dokonce i v rámci jedné epizody. Např. značka 0A4 1380 se objevila na nejméně čtyřech vozidlech, takováto kombinace ale nikdy nemohla existovat, neboť české značky nemohou začínat nulou. (Martin_L)

• - Herec Jaroslav Plesl se v seriálu objevil jako dvě různé postavy. V epizodě Chladnokrevně (2008) si zahrál právního zástupce pana Hrubeše a v epizodě Klíč (2012) hraje Martínka, přítele zavražděné dívky. (adelina8)