Kriminálka Anděl (TV seriál)

Krimi / Drama

Česko, 2008 - 2014, 61x55 min

David Švehlík, Marek Taclík, Martin Stropnický, Ladislav Frej st., Michal Novotný, Miloslav Mejzlík, Helena Dvořáková, Jan Skopeček, Igor Chmela, Jaromír Meduna, Kristýna Frejová, Magdaléna Sidonová, Jaroslav Plesl, Kryštof Rímský, Vladislav Beneš, Daniel Rous, Marcel Vašinka, Lenka Zahradnická, Otmar Brancuzský, Otakar Brousek ml., Jana Břežková, Marie Spurná, Jiří Čapka, Jakub Prachař, Renata Visnerová-Prokopová, Daniel Svoboda, Dana Černá, Martin Hofmann, Simona Vrbická, Lukáš Vacek, Přemysl Boublík, Vladimír Čapka, Natálie Řehořová, Hana Seidlová, Leoš Noha, Petr Varga, Hanuš Bor, Michal Gulyáš, Vladimír T. Gottwald, Monika Žáková, Pavel Šimčík, Oldřich Hajlich, Karel Zima, Pavel Novotný, Nina Divíšková, Vlasta Peterková, Kamila Špráchalová, Martin Kavan, Jana Bernášková, Ondřej Kavan, Václav Svoboda, Norbert Lichý, Martina Hudečková, Svatopluk Schuller, Roman Slovák, František Dominik Staněk, Zuzana Onufráková, Michal Hruška, Martin Stránský, Laco Hrušovský, Richard Stanke, Ladislav Trojan, Petr Pěknic, Marika Šoposká, Pavel Řezníček, František Staněk, Ivana Korolová, Vojtěch Dyk, Magdalena Zimová, Jan Hájek, Miroslav Večerka, Zdeněk Vencl, Dita Zábranská, Marie Ludvíková, Václav Mareš, Matúš Bukovčan, Aneta Krejčíková, Rostislav Čtvrtlík, Antonín Duchoslav, Jan Pohan, Ladislav Ondřej, Iva Pazderková, Luboš Veselý, Veronika Bellová, Michal Slaný, Roman Mrázik, Klára Cibulková, Pavel Batěk, Petr Batěk, Eva Režnarová, Zdeněk Hruška, Věra Tichánková, Veronika Petrová, Bohdan Tůma, Miluše Šplechtová, Martin Učík, Tereza Hálová, Jan Plouhar, Zdeněk Dolanský, Pavla Tomicová, Hana Igonda Ševčíková, Lenka Krobotová, Andrea Elsnerová, Petr Meissel, Jan Vlasák, Johanna Tesařová, Kateřina Smržová, Petra Hřebíčková, Vladimír Škultéty, Vlasta Žehrová, Natálie Drabiščáková, Dalimil Klapka, Jarmila Vychodilová, Kristína Lukešová, Filip Jančík, Zbyšek Pantůček, Tereza Hofová, Jan Teplý ml., Eva Nádaždyová, Rostislav Novák st., Jan Novotný, Michaela Doubravová, Martin Pechlát, Josef Vrána, Roman Říčař, Lukáš Jurek, Barbora Poláková, Klára Dubovicová, Marcela Holubcová, Tomáš Dastlík, Marek Němec, Miroslav Babuský, Jaroslav Vlach, Jiří Štrébl, Martina Sľúková, Richard Fiala, Markéta Haroková, Jan Brich, Jan Hofman, Milan Vedral, Ilona Semrádová, Andrea Sabová, Natália Plevková, Martina Eliášová, Tomáš Sýkora, Jan Jankovský, Roman Teprt, Jiří Hána, René Přibil, Lenka Svadbíková-Veliká, Ela Lehotská, Lucie Benešová, Martin Zounar, Martin Finger, Klára Brtníková-Vojtková, Tomáš Petřík, Radim Schwab, Karolina Frydecká, Petra Špalková, Jiří Racek, Otto Rošetzký, Martin Preiss, Kateřina Burianová-Rajmontová, Simona Babčáková, Ctirad Götz, Filip Blažek, Vasil Fridrich, Eva Pospíšilová, Hana Krtičková, Marek Ronec, Alexandr Postler ml., Lubor Šplíchal, Jan Dolanský, Jiří Schwarz, Otta Tesař, Zdeněk Žák, Helena Brabcová, Helena Dytrtová, Zdeňka Sajfertová, Tomáš Turek, Michal Pavlata, Irena Máchová, Tomáš Pavelka, Zdeněk Maryška, Kristýna Maděričová - Beranová, Naděžda Prchalová-Vicenová, Martin Havelka, Hynek Čermák, Roman Vejdovec, Rostislav Novák ml., Miroslav Hanuš, Josef Wiesner, Martin Sitta, Václav Helšus, Dana Marková, Šárka Kavanová, Martin Sobotka, Lukáš Jůza, Tomáš Měcháček, Jana Plodková, Věra Kubánková, Vladimír Kratina, Valérie Zawadská, Lukáš Hejlík, Tereza Vilišová, Tomáš Magnusek, Tereza Sochorová, Stanislava Jachnická, Radek Žák, Vanda Konečná Károlyi, Ivan Jiřík, Gabriela Mikulková, Ivana Chýlková, Pavel Gajdoš, Miroslav Táborský, Vlastimil Zavřel, Dušan Urban, Jiří Dvořák, Simona Peková, Igor Bareš, Filip Čapka, Jan Čenský, Erik Pardus, Jaromíra Mílová, Klára Klepáčková, Hynek Pech, Apolena Veldová, Hana Vagnerová, Lukáš Příkazký, Martina Menšíková, Radim Kalvoda, Václav Liška, Jaromír Dulava, Zbyněk Fric, Anežka Rusevová, Oldřich Navrátil, Marie Štípková, Milan Bahúl, Dušan Škubal, Martin Sochor, Sylvie Krupanská, Jan Vápeník, Dagmar Čárová, Robert Jašków, Milan Enčev, Jana Boušková, Jan Dvořák, Jiří Sedláček, Matěj Merunka, Vladimír Polívka, Dagmar Lakčevič, Tomáš Bambušek, Václav Neužil ml., Daniel Margolius, Jiří Žák, Karel Heřmánek ml., Přemysl Bureš, Sergej Sanža, Markéta Tannerová Šebesťáková, Regina Řandová, Zora Valchařová-Poulová, Arnošt Proschek, Petra Lustigová, Jitka Nerudová, Ladislav Županič, Zdeněk Junák, Radek Kuchař, Luděk Nešleha, Helga Čočková, Petr Stach, Anna Šišková, Petr Lněnička, Dana Syslová, Petra Nesvačilová, Klára Melíšková, Václav Knop, Eva Lecchiová, Tomáš Sagher, Martin Zahálka, Eduard Jenický, Zuzana Slavíková, Václav Jílek, Anna Cónová, Pavel Kříž, Ivana Jirešová, Lubor Novotný, Petr Vodička, Karel Hynek, David Punčochář, Daniel Šváb, Klára Pollertová-Trojanová, Pavlína Kafková, Tomáš Jirman, Tomáš Valík, Štěpán Benoni, Tereza Voříšková, Patrik Děrgel, Petra Horváthová, Roman Štolpa, Daniel Bambas, Michal Čapka, Rudolf Kubík, Petr Jeništa, Eva Novotná, Dana Homolová, František Němec, Carmen Mayerová, Martin Myšička, Petr Vršek, Jiří Hájek, Kamila Kikinčuková, Ladislav Lahoda, Václav Vašák, Monika Kobrová, Jan Maléř, Tomáš Trapl, Lada Bělašková, Jiří Zapletal, Andrej Palko, Petr Florián, Jiří Modranský, Kateřina Krejčí, Lukáš Melník, Silvester Matula, Alena Mudrová, Martina Černá, Tomáš Dianiška, Jakub Korber, Pavlína Skružná, Zlata Adamovská, Jana Pidrmanová, Jiří Prager, Pavel Pípal, Daniela Kolářová, Barbora Mošnová, Ivan Lupták, Jakub Štáfek, Lukáš Baborský, Ján Lupták, Jan Budař, Filip Richtermoc, Týna Průchová, Eva Horká, Zdeněk Bařinka, Mariana Prachařová, Ondřej Novák, Jiří Černý, Patrik Kytka, Kateřina Dušková-Vaníčková, Johana Matoušková, Miloš Vávra, Ha Thanh Špetlíková, Žaneta Filípková, Denisa Posekaná, Petr Červinka, Luděk Jiřík, Michal Balcar, Josef Kubáník, David Ryska, Tomáš Bělohlávek, Kateřina Šildová, Petra Bučková, Naďa Kovářová, Jan Komínek, Adéla Petřeková, Matouš Rajmont, Pavla Ptáčková-Vitázková, Darina Ničová, Jiří Bábek, Milan Peroutka ml., David Vobořil, Róbert Nižník, Jan Holík, Martin Janouš, Braňo Holiček, Eva Kodešová, Viktor Dvořák, Jakub Tvrdík, Petra Nakládalová, Radek Bruna, Pavel Tesař, Adriana Ballová, Anna Višňovská, Pavel Vondra, Martin Veliký, Peter Trník, Marie Durnová, Jaroslav Mottl, Michal Kubovčík, Matěj Dadák, Zuzana Stavná, Erika Stárková, Petr Stehlík, Denisa Nová, Karel Hynek, Lukáš Pečenka, Petr Halíček, Berenika Kohoutová, Václav Krátký, Jan Lepšík, Helena Plecháčková Korejtková, Jaroslava Pokorná, David Steigerwald, Pavla Beretová, Ladislav Dušek, Nataša Gáčová, Dušan Hřebíček, Josef Jelínek, Pavel Kikinčuk, Martin Trnavský, Petr Bucháček, Zdeněk Dvořáček, Radka Fidlerová, Kateřina Lojdová, Lenka Loubalová, Jana Tučková, Zuzana Ščerbová, Jakub Žáček, Michaela Šalamounova, Marek Holý, Ondřej Kokorský, Otto Liška, Igor Orozovič, Ondřej Pavelka, Ladislav Hampl, Ivana Hloužková, Václav Kopta, Zdeněk Rumpík, Martin Sláma, Vojtěch Záveský, Kryštof Čerovský, Martin Dusbaba, Monika A. Fingerová, Filip Homola, Zita Morávková, Ivana Nováčková, Regina Razovová, Oldřich Vlach, Jakub Albrecht, Michal Dalecký, Martin Dědoch, Jiří Kniha, Jitka Smutná, Jan Španbauer, Jan Brožek, Irena Hrubá, Miroslav Kumhala, Jan Loukota, Tereza Nvotová, Zdeněk Stadtherr, Marek Svitek, Jaromír Tlalka, Václav Vydra nejml., Ivo Zubatý, Zdeněk Dryšl, Adrian Jastraban, Zdeněk Košata, Martin Kranda, Stanislav Majer, Marcela Nohýnková, David Prachař, Jiří Vyorálek, Dušan Vodák, Michaela Maurerová, Robert Nebřenský, Jaroslava Obermaierová, Antonín Procházka, Jiří Miroslav Valůšek, Arnošt Janeček, Ondřej Brett, Adam Halaš, Anna Kameníková, Michał Sieczkowski, Jaroslav Slánský, Johana Švarcová, Dana Batulková, Jiří Kohout, Stanislav Lehký, Ondřej Malý, Jiří Maryško, Martin Matejka, Kristýna Nováková-Fuitová, Inna Puhajková, Richard Trsťan, Markéta Frösslová, Bohumil Klepl, Roman Luknár, Lucie Roznětínská, Petr Vaněk, Marek Daniel, Marie Doležalová, Jiří Král, Klára Vostárková, Pavel Zatloukal, Jozef Fila, Jan Hrušínský, Anh Phu Nguyen, Thi Minh Nguyen, Vojtěch Fülep, Jan Monczka, Daniel Simberský, Dušan Sitek, Roman Štabrňák

Tak předně - všechny ty americké kriminálky jsou naprosto průměrné. Narativní linie totiž najdeme ve všech detektivkách, od Agathy Christie, přes Hlavního podezřelého až třeba k inspektoru Borůvkovi. Američani je neumí tak dobře, a tak kladou důraz na věci, jako jsou třeba vědecké metody, které se jinde nerozebírají, protože se s nimi počítá prostě automaticky. No a "česká verze?" Kopírování cizích vzorů vám přestane vadit u druhého dílu, je škoda, že se toho o postavách moc nedozvíme, ale i tak tenhle seriál kvalitativně stoupá. Od prvního dílu, který byl z hlediska zápletky velice průměrný, se toho hodně zlepšilo. Jasně nejlepší český seriál podzimu 2008.(17.10.2008)

• Psema

Dobrá, viděl jsem jen pět minut z jedné akční scény a následného výslechu, ale i za tak krátkou dobu se mi stihnul zvednout kufr. Dialogy šustí papírem a musel je psát snad nějaký ukrajinský kopáč, kterého Nova vyhrabala kdo ví odkud, Stropnickému krutě chybí jakékoliv charisma a všichni okolo něj čumí do blba jako by jim právě chcípla tetička a oni podědili tunu hliníkových příborů. P.S.: Možná jsem narazil jen na blbý segment, ale nemělo by se to místo na vesnici odehrávat v Praze?(8.9.2008)

Kriminálka Anděl je velmi ambiciózní projekt, který se snaží jet na vlně amerických kriminálek. Ale ne vždy se mu to daří. Herecké obsazení se mohlo povést lépe. Martin Stropnický mi jako šéf kriminálky absolutně nesedí. Navíc, když si vezmeme to pomrkávání na tu jejich psycholožku, tak se nabízí scénáristická berlička v podobě milostného vztahu. (Navíc okopírovaná z Kriminálky Las Vegas). Opravdu. V těch několika dílech, co jsem viděla na sebe vždycky tak pomrkávali, pošilhávali (zůstane jim to:P). Naopak moc se mi líbí Ladislav Frej jako patolog. Taková sice nevyužitá, ale moc milá vedlejší postava. Duo vyšetřovatelů se celkem doplňuje, najdou se i vtipnější momenty (müsli tyčinky ve druhém dílu). Celkově je mi sympatičtější role Davida Švehlíka, protože Taclíkovi toho jeho drsňáka prostě nějak nedokážu uvěřit. Vadí mi i rozklepaná kamera. (Střih, kamera jako kdyby zaostřuje). Tyhlety vychytávky opravdu nemám ráda. Kriminálka Anděl je nakonec zcela průměrná. Některé epizody jsou lepší, jiné horší. Bohužel pro ni ji místo s Kriminálkami Las Vegas, či Miami spíše srovnáváme s Malým pitavalem z velkého města. Ale je to celkem logické. Ale musím Nově pogratulovat za snahu. Žádné Nemocnice na kraji města, ale nový původní seriál (Anděl), sitcom (Comeback) a série filmů (Soukromé pasti), s tím vším Nova vytáhla do boje a já se nedivím, že vyhrává. Proti usoplené Pojišťovně štěstí a Ordinaci (proboha už ty seriály skončete!!!!!) či VKV je to svěží vítr do zatuchlých českých soap oper.(9.9.2008)

Seriál, který námět a režijní postupy opsal od svých amerických seriálových kolegů, ale pak se s tím vyrovnal tak nějak po česku. Nejčastěji se řeší drsné případy brutálních vražd anebo promyšlené loupeže. Vyšetřovací tým vedený soustředěně se tvářícím Stropnickým zpravidla postupuje sofistikovanými způsoby a kolegové se mezi sebou občas špičkují. Staticko-popisný ráz vyprávění u každé epizody převládá. Do dynamických, akčních scén se seriál skoro vůbec nepouští, a když ano, nejsou zajímavě natočeny. Když zrovna v televizi není nic lepšího k mání, je tohle poměrně dobrá volba. A Malý pitaval se svými jednoduchými, a hlavně dnes už notně archaickými, ale o třídu lépe řemeslně natočenými kriminálními případy, může svým nováčkům z 21. století jen závidět. Klady: tým je dobře poskládán, panující souhra při vyšetřování, představení méně známých vyšetřovacích postupů a metod, časté návštěvy pitevny, sympatická snaha vymanit se ze seriálových stereotypů. Zápory: někdy jsou si kriminální případy natolik podobné, že je obtížné je od sebe odlišit, statický až příliš popisný ráz vyprávění bez většího oživení, tým působí občas arogantně, nevýrazný hudební doprovod, nepříliš napínavé, po zhlédnutí více dílů to začne působit jednotvárně, nudně natočeno. Mé hodnocení: 50%(16.2.2013)

Tenhle seriál jsem na jeho začátku uvítala s otevřenou náručí a s železnou pravidelností ho sledovala. Teď už tomu tak bohužel není. Nepochybuju o tom, že jsou jednotlivé případy inspirovány skutečnými událostmi. Takový seriál ze současnosti tu chyběl, ale přišel téměř s křížkem po funuse. Dávám raději přednost americkým kriminálkám, protože jsou takové živější. Kolem té policejní stanice, kde sídlí fiktivní kriminálka, jezdím 2x denně a pokaždé si na seriál vzpomenu.(13.3.2012)

• - Exteriéry policejní stanice seriálové kriminálky se natáčely v pražské Nádražní ulici na Smíchově na adrese Nádražní 16a, kde se skutečně nachází policejní budova, konkrétně Oddělení služby pro zbraně a bezpečnostní materiál. Křižovatka Anděl, podle které se seriál jmenuje, je od stanice vzdálena cca 1,5 kilometru. (navabaca)

• - Herce Ladislava Freje ztvárňujícího postavu pataloga Karla Benkovského musel kvůli zdravotním potížím ve třetí řadě seriálu nahradit herec Martin Hoffman. Dramaturg Tomáš Feřtek řekl, že se s Ladislavem Frejem domluvili na tom, že po dobu jeho zdravotní indispozice bude nemocná i jeho postava. Dialogy se přepisovaly na poslední chvíli. (navabaca)

• - Vyšetřovací tým používá v první řadě seriálu jako služební vůz bílou Škodu Fabia první generace. V některých záběrech jde o verzi z let 1999-2004, v jiných o verzi z období 2004-2007, přestože podle registrační značky je to stále jeden a ten samý vůz. Na registrační značce 2A3 0197 je patrné, že je vyrobena z plastu a navíc opatřena modrým pruhem, který ale obsahují až značky začínající 4A0. (Martin_L)