Kriminálka Anděl

(TV seriál)
TV spot 2
Krimi / Drama
Česko, (2008–2014)

David Švehlík, Marek Taclík, Martin Stropnický, Ladislav Frej st., Michal Novotný, Miloslav Mejzlík, Helena Dvořáková, Jan Skopeček, (více)

Série(4) / Epizody(61)

První klapkou odstartovalo v pátek 28. března v Praze natáčení původního seriálu TV Nova s názvem Kriminálka Anděl, který chce být novým typem českého kriminálního seriálu, podívanou plnou napětí s moderními obrazovými postupy, který představí Prahu jako těkavé, rychle tepoucí, moderní kosmopolitní město, jež však má i své temné stránky. Každá z epizod seriálu přinese jedno pátrání inspirované skutečnými kriminálními případy. Na oddělení fiktivní pražské Kriminálky Anděl pracuje tým celkem pěti hlavních kriminalistů, kteří pátrají po pachatelích nejzávažnějších trestných činů - loupežných přepadení, úkladných i sexuálně motivovaných vražd. Šéfuje mu nejstarší a nejzkušenější Ivan Tomeček (Martin Stropnický). Jeho kolegy jsou nováček Tomáš Benkovský (David Švehlík), praktik Oliver Hajn (Marek Taclík), dokumentarista Rudolf Uhlíř (Michal Novotný) a policejní psycholožka Jana Chládková (Helena Dvořáková). Jejich důležitým spolupracovníkem je patolog Karel Benkovský (Ladislav Frej). Celé oddělení řídí vrchní ředitel kriminálky Milan Horký (Miloslav Mejzlík). (TV Nova)

TV spot 2

kOCOUR

Překvapivě nevtíravé a chvílemi dokonce koukatelné. Dialogy se dají poslouchat, rozklepané vizuály přetažené přes filtry už mi lezou ušima, ale v českém rybníčku je to událost nevídaná. Přijít Anděl před Las Vegas, Miami, New Yorkem a ostatními bruckheimerovskými sériemi, řekl bych, že Češi jedou a umějí zabrat. Takhle je to něco podobného jako když v Rusku vznikne Noční hlídka pět let po Matrixu. Chvíli můžete být hrdi, ale pak se stejně vrátíte k originálu. (dodatek o dialozích: po určité době bohužel zvětraly, stejně jako všude jinde. Škoda, škoda.). ()

Karlos80

Pokus-snaha o českou CSI kriminálku, takový pitival po pětadvaceti letech alespoň co se týká známé policejní praxe ve skutečných případech. Tedy žánr který tady tak dlouho alespoň v nějaké slušné podobě chyběl..Samotný úvod-znělka i hudba jako když z oka vypadly slavným americkým L.A. kriminálkám..Insiprace tedy na místě..Vyšetřovatel Stropnický podle mého-taková malá katastrofa už jen čekám kdy vyberou ještě Žilkovou (pak si mohou střihnou duo po česku Dempsey & Makepeace). Ne, teď vážně opravdu mohli vybrat lépe třeba charismatičtějšího Vašuta nebo Bartošku hodili by se určitě víc a tím nemyslím jen co se týká vizáže..Po prvním pilotním dílu je toho opravdu hodně co by se seriálu dalo seriálu vytknout (proto věřím v nějaké to zlepšení, v tuto chvíli bych zatím vyzdvihl především kameru, překvapivé obrazové postupy a nějaká ta realičnost jednotlivých případů je zde na místě také). Jinak tedy zatím slabší průměr uvidíme jak-si tento nový Novácký projekt povede dál a já si myslím že průměr by to nakonec na naše poměry mohl i být. Jsem zvědav i na samotnou vyrovnanost jednotlivých dílů pokud mi to tedy čas dovolí rád bych jich shlédl co nejvíce.. Apropo proč zrovna Anděl proč ne Praha:-)? ()

Tosim

Tak předně - všechny ty americké kriminálky jsou naprosto průměrné. Narativní linie totiž najdeme ve všech detektivkách, od Agathy Christie, přes Hlavního podezřelého až třeba k inspektoru Borůvkovi. Američani je neumí tak dobře, a tak kladou důraz na věci, jako jsou třeba vědecké metody, které se jinde nerozebírají, protože se s nimi počítá prostě automaticky. No a "česká verze?" Kopírování cizích vzorů vám přestane vadit u druhého dílu, je škoda, že se toho o postavách moc nedozvíme, ale i tak tenhle seriál kvalitativně stoupá. Od prvního dílu, který byl z hlediska zápletky velice průměrný, se toho hodně zlepšilo. Jasně nejlepší český seriál podzimu 2008. ()

Zeck

Jednou jsem sledoval dokument o čínských Mercedesech. Mají podobný znak, podobný tvar, podobný vzhled. Rozdíl je, že stojí v přepočtu 50 000,- Kč a člověk se v nich zabije při nárazu v 50 km/h. Tento seriál Novy je uplně to samé. Sice vám neublíží fyzicky, ale ve srovnání s americkým originálem je směšný. ()

Gemini

První český pokus o krimiseriál ze soudobé vlny vizuálně děsně efektních kousků. Pokus překvapivě dobrý, a to dávám "jen" 50% - z toho si můžete udělat obrázek o tom, jak špatné jsem to čekal;) Pomiňme obrovský humbuk, který novácky tradičně předcházel premiéře a napřesdržkovou reklamní smršť, která diváka opět dostihla deset minut po začátku prvého dílu (už tak o deset minut zpožděnému díky kvalitnímu zpravodajství a ještě lepším sportovním novinám), a věnujme se seriálu samotnému. Jak už jsem poznamenal, obrazově to bylo poměrně srovnatelné s tím, na co jsme zvyklí ze "západu", hudba byla také fajná, ona vůbec technická stránka v tomto oboru nevzdělaného diváka (mě) neurazí. Tolik k formě, teď obsah...vzhledem k doposud napsanému textu a avizovanému hodnocení je asi jasné, že tady bude problém, respektive několik problémů. Problém prvý - postavy jsou sice vyskládány do povinně jakžtakž pestré stylové palety, ale nedovíte se o nich zhola nic. Problém druhý - tihle divákovi celkem lhostejní hrdinové pronášejí své repliky třemi způsoby: věcným až smrtelně vážným tónem, bezmocně zhnuseným tónem a škodolibým tónem, přičemž to bohužel ani v jednom případě nezní přirozeně. Kupodivu vyrovnaný je poměr zápletek originálních a již několikrát jinde viděných, ale třeba díl s parkourovým vrahounem naprosto likviduje rádobyvtipný senilní svědek a dá se říct, že povinných vedlejších postaviček evokujících třeba chodící kriminální ústřednu Ivy Janžurové z Malého Pitavala je rozhodně víc, než je zdrávo. Na druhou stranu třeba Igora Chmelu v jeho roli zručného manipulátora a především děsného hajzla/domácího násilníka nelze označit jinak než jako až pod kůži libového. Zkrátka a dobře, není toho málo, na čem by se dalo a mělo ještě pracovat, ale mohlo to být znatelně horší. 50% a poznámka, že velký nos ne vždy velkého ducha značí:) ()

• Pachatelé si v souladu se zákonem zažádali po 25 letech o podmínečné propuštění, bylo jim však zamítnuto. (sator)
  • Při scenáristické přípravě tvůrci vycházeli ze zkušeností slovenské produkční společnosti DNA, která pro TV NOVA seriál natáčí a má za sebou úspěšnou dokumentární sérii o největších kriminálních případech Slovenska. (ČSFD)
  • Slovenské Mesto Tieňov sa tak páčilo TV NOVA, že si objednala u tej istej spoločnosti remake s názvom Kriminálka Anděl. Prvých desať častí je rovnakých. (nico_1)