Jak jsem poznal vaši matku

• USA How I Met Your Mother (více)
Ukázka z filmu 49
USA, (2005–2014), 76 h 7 min (Minutáž: 20–22 min)

Hudba:

John Swihart

Josh Radnor, Jason Segel, Neil Patrick Harris, Alyson Hannigan, Cobie Smulders, David Henrie, Lyndsy Fonseca, Alexis Denisof, Jayma Mays, Eva Amurri Martino (více)

Série(9) / Epizody(208)

Ted a Barney se hádají o sexy kočku. Ted zjišťuje, že je v baru s dívkou, se kterou kdysi chodil. Robin je stále zdrcena z rozchodu a příšerně se zanedbává. A Marshall nedokáže přestat mluvit o založení rodiny...
Píše se rok 2030 a přibližně padesátiletý Ted vypráví dospívajícím dětem, co všechno se stalo, než poznal jejich matku. Děj seriálu se tak odehrává v jeho vzpomínkách, počínaje rokem 2005. Tehdy mu táhlo na třicítku, žil s nejlepším kamarádem z vejšky Marshallem a s další neoficiální spolubydlící, učitelkou z mateřské školky Lily. Ti dva se zrovna zasnoubili, což přivedlo Teda k zamyšlení. Uvědomil si, že je právě ten správný čas najít si také ženu svého srdce. A shodou okolností zrovna stála na protější straně hospody krásná reportérka Robin... Posledním členem party je neuvěřitelný frajer a „balič" Barney. Manželství a monogamii vůbec považuje za jeden z největších hříchů lidstva a užívá si nevázaného života, plného sexu a zábavy. Ostatní si občas nejsou tak úplně jisti, proč se s ním vlastně kamarádí. No, on jim vlastně nedal na vybranou... Děj sitcomu je zasazen do prostředí New Yorku a bývá často popisován jako „Přátelé 21. století". Populární se stal nejen díky vytříbeným hláškám, ale také zásluhou originálního konceptu vyprávění, jenž umožňuje starému Tedovi velice zábavně komentovat děj, který leckdy skočí třeba do dětství nebo naopak pokročilého věku postav. Seriál a jeho protagonisté získali mnoho cen a na spoustu dalších byli nominováni. V letech 2007 a 2008 vyhráli Emmy a Neil Patrick Harris (Barney) byl za rok 2009 nominován na Zlatý Glóbus za nejlepší vedlejší roli v televizním seriálu. V sérii si také zahrála například zpěvačka Britney Spears, Mandy Moore nebo Enrique Iglesias, jejichž písničky pochopitelně některé z dílů provázejí. (TV Prima)

Rikky007

Pojmenování "novodobí Přátelé" tomu celkem sedí. Avšak ani zdaleka to není pouhý klon legendáního seriálu o partě přátel. Dřív jsem byl skeptický k všeobecnému nadšení z HIMYM a ani po shlédnutí několika náhodných dílů jsem svůj postoj neměnil. Teď s odstupem času a po shlédnutí celého seriálu musím říct, že chápu. V mnoha směrech je originální a překvapivý, ať už se to týká samotného vývoje událostí nebo stylu vyprávění - podle mě hlavní devíza HIMYM. Rovina seriálu se postupně s přibývajícími sériemi překlápí z ryze skečovitého formátu výše zmíněných Přátel v silně kontinuální a emocinální (někdy až moc) hru, což graduje v poslední sérii. Během toho si nelze hlavní postavy neoblíbit. Pokud lze něco vytknout, tak právě to možná až přílišné dojení emocionálního dopadu za každou cenu, což může být pro někoho otravné. A zvlášť v posledních řadách tyto aspekty převažují nad komickou stránkou věci. Kdo namítá, že čtvrtou řadou ztrácí seriál šmrnc, má částečně pravdu. Tak nějak jakoby se z komedie stávalo daleko víc romantické drama pro holky a to je trochu škoda. Na druhou stranu to jaksi koresponduje s vývojem a vyzráváním postav. Občas silně kontrastují až vyloženě absurdní situace a prostředky vyprávění s velmi důvěryhodným podáním "kruté reality". I když jde to vše někdy až moc do extrému, celkově to tvoří typický tón celé show, která v mnoha ohledech vyčnívá nad řadovou americkou tv produkci - zahrnuje i výše zmíněné Přátele. ()

Kalimero13

Tam, kde Přátelé slouží jako příjemná nenáročná zábava, HIMIM nad rámec neméně skvělého humoru přidává celou hlubší vrstvu s vážnějšími tématy. Ta pak v poslední řadě byla snad ještě hutnější, než komediální aspekt a některá témata ve me dost rezonovala. Poslední dvojdíl otírající se o "problematiku lásky" netradičním neklišoidním holywoodským pohledem udělal krok, na který by kdejaký jiný sitcom neměl koule. Od řady lidí za to sice sklidil kritiku, já ho však upřímně oceňuji za to, jak dokázal vykreslit kontrast "pohádkové" lásky, kterou celou dobu rozvíjel, vs vztahu z reálného světa, aniž by se snažil jeden či druhý shodit. Pro mě rozhodně HIMYM > Friends, byť rád mám oboje. ()

Urukhaj98

S01-S09: Ze začátku solidní konkurence Přátel, která byla díky svému originálnímu konceptu dostatečně jiná, svěží a hrozně zábavná. Bohužel to s přibývajícími řadami přestalo platit a děj seriálu se rozmělnil v neustálém opakování ohraných zápletek a přílišné spoléhání se na Barneyho výstřednost. Co se týče konce a celkové pointy seriálu, která tolik lidí naštvala, tak musím říct, že je celkem logická a samotné finále funguje dobře. Fungovalo by však mnohem lépe, kdyby to bylo celé tak o čtyři řady kratší. 7/10 ()

VeeDee

Nikdy jsem si nemyslela, že objevím seriál, který se vyrovná Přátelům a je to tu. How I met your mother je bravurně vymyšlený, vtipný...vždycky mi zlepší náladu.... Po shlédnutí Scrubs musím o hvězdičku ubrat! :-) A při sledování dalších dílů přemýšlím, že ještě o půl hvězdičky uberu.. je to stále stejné a už se na to nedívám s pusou od ucha k uchu. (psáno v roce 2007) ... Po shlédnutí posledního dílu vím, že čtyři hvězdičky jsou oprávněné. Partička mi holt za ta léta vlezla do srdce. (duben, 2014) ;-) ()

Jablek

Měním své původní hodnocení ze 4* na 5*, jelikož u třetí serie jsem se bavil dokonce vic než dřív (narozdíl od trapností typu My name is Earl)...navíc je to seriál z USA a produkovat z těchto končin takovéto kvality není zvykem. Postavy si pořád drží nenásilně a zábavně sné charaktery a výběr herců pro vedlejší role je také nadmíru povedený (opět narozdíl od MNiE)...takže doufám, že jim to vydrží co nejdéle, protože pro mě je to poslední dobou špička sitcomové zábavy. edit: tak po pár dílech 5.série se zase vracim na ty původní 4* rači ()

Dan

Po prvním dílu jsem si říkal, že na tom přeci nejsem tak špatně, abych se díval na seriál o takových loserech. Ale měl jsem příliš dobré reference na to, abych sledování vzdal hned na začátku. Ještě asi dva díly jsem nadával na ztrátu času, ale pak jsem si celkem rychle na hrdiny zvykl a začal si vychutnávat většinu jejich úchylných hlášek... Hmm, asi každé zkouškové a podobné stresovky potřebují úchylné loseroviny na odreagování. (Ale nejlepší loser všech dob je pro mne pořád Fry ;-) ) ()

Yawgmoth

Rozhodně nejlepší americký komediální seriál,který s přehledem válcuje i Přátele.Všechny díly jsou skvělé a hlavní představitelé jsou výborní...co víc k tomu říct...snad jen...LEGEN..wait for it..ale vždyť už to znáte ;-) ()

HawkeyP

Mnohem chytřejší a především dospělejší seriál než "Přátelé," ve kterých mi dost vadil primitivní humor Chandlera a Joeyeho, nemluvě o jejich tuposti a přitroublých výrazech. "Jak jsem poznal vaši matku" jde podobným směrem, jako Přátelé, ale je vidět, že se tvůrci poučili z jejich chyb a snažili se udělat o něco realističtější a inteligentnější seriál, což se jim (soudě dle prvních tří sérií) podařilo na jedničku :-) Pokud se tady někdo s někým seznámí, tak se hned krátce po začátku přizná, že to nevyšlo a tvůrci tedy diváka nenechávají několik dílů čekat na něco, což už sám tuší. Přátelé byly dost předvídatelní a často i trapní, JJPVM už těmito neduhy netrpí. Je mi záhadnou, že se to u nás zatím ještě nevysílá a vůbec nezávidím případným tvůrcům (respektive překladateli) českého znění, přičemž ani zdaleka nejde jen o zachování vtipnosti Barneyho hlášek. ()

cyright

K dokonalosti tomuto sitcomu pár věcí přebývá: příliš přeslazené, příliš americké, až příliš nepřirozená snaha o přirozenost, až příliš klišé, přílišná snaha za každou cenu překvapit. Bezesporu největší plus seriálu: Barney. Bez něj by to bylo za 3*. Jenže Barney je prostě pětihvězdičkový. Celkově tedy 4*. ()

Luckyman

Tento seriál som si fakt obľúbil a 3. séria ma zakaždým dostáva čoraz viac. Lilly, come on ..... Lilly, come on .... Lilly ... come on. Najlepšie boli zlozvyky v ôsmom diely. ()

BačaXXX

Naprosto jedinečná záležitost.Nepamatuji, kdy jsem naposledy tak hltal děj a užíval si ho.Barney - jedinečnost sama neboli, It´s gona be legen.... wait for it .... dary!!, nebo suit up ..... ach.Radost sledovat.Celek mi hodně připomína Friends, ale je to tak o třídu výš nebo dokonce o 2.Žádná postava není trapná, či nudná.Prostě seriál momentálně pro mě číslo 1 ()

Stařena

Před chvílí jsem dokoukal třetí sérii a musim říct, že je jen škoda, že zatim není čtvrtá. Po delší době zase jeden seriál, který mě přinutil si pouštět více dílů za sebou. Barney is AWESOME :D ()

Koty

Jeden ze seriálů, který se stane kultem. Skvělé postavy a téměř každý si najde tu svou (Go Barney, Go!) a především fantastické hlášky a za zmínku určitě stojí i Barneyho vztahové teorie, které provází celý seriál. ()

Respex

Přátelé nového věku. Srovnání s kultovním seriálem devadesátých let je přímo na místě. Seriál staví na již zaběhlém modelu, který funguje a bude fungovat ještě hodně dlouho. Skvěle napsané postavy (věhlas rovnající se kultu), výborní herci a vyváženost dílů. To vše dělá z HIMYM skvělý sitcom. Tento seriál nepřináší nic zásadního, přelomového nebo úplně jedinečného. Stačí mu jeho kouzlo a charisma. It will be Legendary........maybe. Za mě 5*. ()

for-com

První tři série jsem se bavila královsky... Jistá podobnost s Přáteli je neoddiskutovatelná, ale ta smršť hlášek, které v mnoha případech již zlidověly, sympatické postavy a hlavně Barney mě donutily dát pět hvězd bez mrknutí oka.. bohužel od čtvrté série je znát velký propad v kvalitě, děj se posouvá minimálně a pár dobrých vtípků na díl (někdy ano to ne) je opravdu málo.. a pátá série je snad ještě horší.. snižuji na tři hvězdy a doufám, že HIMYM nabere druhý dech a nebo velmi rychle skončí. ()

Jeanecek

Patří rozhodně do top kategorie sitcomů. Absolutně geniální scénáře a postavy propracované až na kost. Nikdy jsem na seriály nekoukal - vídával jsem Simpsny a netajím se tím, že mám všechny řady "Friends",ale tohle je rozhodně srovnatelné. 95% procent! ()

Jak jsem poznala vašeho otce plní obsazení

Jak jsem poznala vašeho otce plní obsazení

07.11.2021

Seriál Jak jsem poznala vašeho otce (How I Met Your Father) se pomalu ale jistě blíží, desetidílný sitcom mimo jiné taky od tvůrců původního HIMYM Cartera Bayse a Craiga Thomase dorazí už příští rok,… (více)

Spin-off HIMYM dostal zelenou

Spin-off HIMYM dostal zelenou

21.04.2021

Seriálový spin-off Jak jsem poznal vaši matku s názvem How I Met Your Father má na stanici Hulu oficiálně zelenou. Tvůrci Isaac Aptaker a Elizabeth Berger projekt obnovili pár let poté, co se původní… (více)

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz

30.12.2014

Meg Ryan pozná Vašeho otce

Meg Ryan pozná Vašeho otce

25.04.2014

Tedy, ne doslova samozřejmě... CBS již vloni oznámilo spinoff k populárnímu seriálu Jak jsem poznal vaši matku, který bude sledovat příběh Sally (Greta Gerwig), která byla divákům představena již v… (více)