Hvězdná brána

• Kanada Stargate SG-1 (více)
USA / Kanada, (1997–2007), 157 h (Minutáž: 42–96 min)

Richard Dean Anderson, Amanda Tapping, Michael Shanks, Christopher Judge, Don S. Davis, Corin Nemec, Ben Browder, Claudia Black, Beau Bridges, Tony Amendola (více)

Série(10) / Epizody(213)

Recenze uživatele majo25 k tomuto seriálu (206)

Spása I. (2002) (S06E01)

Začiatok 6. série už s novým hercom - Corinom Nemecom. Pre niektorých dobrá voľba, pre iných ani velmi nie....u mňa je neutrál, aj keď je zaujímavé aspoň to, že jeho postava je mimozemšťan, z čoho budú prameniť viaceré komické narážky. Inak epizóda iba štandart, odohrávajúca sa s výnimkou pilotovania pozemského letúna iba na základni. ()

Havárie (2002) (S06E03)

Len kúsok boli od toho vlastniť goauldský vesmírny krížnik. Zaujímavá zápletka i dostatok napätia na lodi pri jej zrútení. Samozrejme, nechýbajú dobré hlášky. ()

V zajetí ledu (2002) (S06E04)

Takéto zápletky ja rád. Osadenstvo na osamelej vedeckej stanici uprostred snehovej búrky, pričom stanica skrýva tajomnú bytosť s mnohými prekvapeniami. Skvelá atmosféra, napätie i odhalovanie nových vedomostí. Aj keď s jednoduchosťou O'Neilla scenáristi to už miestami preháňajú: "Sakra, zabudol som si nahrať Simpsonovcov." ()

Noční směna (2002) (S06E05)

Goauldi na Zemi, naviac poznajúci ľudské zvyky a dodržiavajúci miestne pravidlá, to nie je pravé orechové. Ale fajn humor s novým členom tímu. ()

Kobka (2002) (S06E06)

Epizóda s pomalým tempom, pričom aj akcia absentuje. O'Neill s hadom v hlave koná iracionálne a tak sa dostáva do problémov. Dostať O'Neilla na vyššiu formu bytia...Jackson, to si robíš prdel? Inak, dobrý nápad goauldského mučenia s kvapkajúcou kyselinou. ()

Stínohra (2002) (S06E07)

Jonas sa vracia na svoju domovskú planetu a spolu s SG tímom musia riešiť dilemu, či vojensky pomôžu k presile jedného národa nad ďalšími. V hre je opäť zisk nakadria. Epizóda nepatrí medzi najzaujímavejšie, ale páčila sa mi atmosféra na spôsob politického trileru, aj keď záver to sčasti neguje. Len mi nejde do hlavy, ako dokázali prepašovať na Zem krádežou získané nakadrium. ()

Hrdinové (2002) (S06E08)

Na môj až príliš komediálne poňatá epizóda, v ktorej chýbala patričná atmosféra a napätie, ale na druhej strane aj veľa vydarených hlášok. Bodoval predovšetkým profesor Coombs: "Vedel som, že si mám napísať záveť, než som sa sem vydal.'' Menšie logické chybičky sú vždy, ale v tejto epizóde je ich akosi priveľa. Napr. po zasiahnutí zaknaktelom sa nepriateľ dostane do bezvedomia, ale O'Neill a Tealc ostanú pri vedomí a ešte aj vtipkujú, a ani mučiaca pomôcka nie je akosi postrachom, O'Neill po nej veselo vtipkuje. Jaffa zasa zabíja Tokru bez mihnutia oka pred zrakmi ostatných Jaffov, hoci bol dovtedy pre nich Goauldom - nesmrteľným bohom. To si Jaffovia nevedia dať dve a dve dokopy? A je tam toho ešte viac. ()

Svornost (2002) (S06E09)

Menej zaujímavá epizóda o rozporoch medzi Tokrami a Jaffmi, ktorá však bola asi potrebná na nastavenie a ucelenie vzťahov do ďalších epizód. Detektívka s odhalením vraha sa točí v kruhu, ale našťastie to napráva silný akčný záver. Konečne aj O'Neill dostáva primeraný priestor, aby ukázal svoje veliteľské a bojové schopnosti, pretože väčšinou si z neho tvorcovia robia iba prebytočného srandistu. ()

Lék (2002) (S06E10)

Misia na planéte, ktorej civilizácia je skoro na takej technickej úrovni ako tá pozemská, aj keď kostýmovo spadala do 19. storočia na Zemi. Navyše skrýva tajomstvo, ktoré sa odhaľuje po dávkach a prináša nové fakty o Goauldoch i prvých Tokroch. Len nie všetko je dostatočne vysvetlené - napr. prečo kráľovná vie fungovať aj bez hostiteľa a ako sa vlastne takéto kráľovské goauldo-tokrovské obludy rodia/vyskytnú. ()

Prometheus (2002) (S06E11)

Už aj SG1 má vlastnú medzihviezdnu loď. Prvá zápletka s ňou ale nebola až tak podarená a došlo aj na pár nedomyslených záležitostí - to si fakt nikto (radary, teleskopy, meteo-balóny,...) nevšimol, že zo Zeme vzlietol obrovský objekt? Našťastie to kompenzuje dávkou akcie a otvoreným koncom. ()

Nepřirozený výběr (2003) (S06E12)

Replikátori vracajú úder, tentoraz však už ako 'new age'. Skvelá epizóda, niekedy až s trilerovskou atmosférou, aj keď aj s pár logickými chybičkami. Super záver s rozhodnutím, či sa zachovať amorálne a zachrániť si kožu. ()

Karanténa (2003) (S06E13)

Slabší diel, a iba na Zemi, s potvorami s inej dimenzie, ktorých dejová linka ale nikam nesmeruje. Efekty nič moc, ako keby sme neboli v roku 2003, ale ešte v r. 1996. Občas sa ale vydaril aspoň vtip. ()

Kouřová clona (2003) (S06E14)

Fajn nápad s dvojníkom O'Neilla, okoreneným o osobu nášho obľúbeného senátora. Aj keď ide v podstate iba o sequel epizódy s dvojníkmi a ohrozenou bezpečnosťou. To zdĺhavé vyšetrovanie však nebolo príliš zaujímavé. Fajn záver, keď si musí O'Neiil podať ruku s Kinseym. ()

Ztracený ráj (2003) (S06E15)

V epizóde sú dva zaujímavé body - Mayborne a jeho opätovné krivenia pravdy a ďalšia z možných brán nejakej vyspelej civilizácie. ()

Proměna (2003) (S06E16)

Opätovná stretávka s Goauldkou Nirti. Epizóda z rady starých dobrých tém o nejakom mimozemskom zariadení a pomoci miestnym domorodcom. Nechýba obrátenie sa domorodcov voči bohom a naozaj krásne zlomenie krížnych väzov. A svojim spôsobom dôjde aj na čarodejníka z krajiny Oz. ()

Prozrazené tajemství (2003) (S06E17)

Iba rekapitulujúca epizóda s politickým pozadím. Keď sa v závere objaví Thor, aby potľapkal SGC po chrbáte, idú všetci zahraniční veľvyslanci do kolien. Prílišný patetizmus. Senátor Kinsey mal vo viacerých veciach pravdu, väčšinu misií a problémov sa podarilo zažehnať len z dávkou šťastia. ()

Trosečníci (2003) (S06E18)

Štandartne dobrá epizóda o cestovaní bránou na inú planétu a stretávka s novými emzákmi. Pár logických chybičiek sa tu ale vyskytne. Už už to vyzerá, že sa opäť stretávame s ľudskou rasou, ktorá je technologicky vyspelejšia ako tá pozemská, nakoniec to vyzerá, že to tak celkom nie je. Tealc: "Kelti boli výborní bojovníci. Bolo by dobré ich mať za spoločníkov." O'Neil: "Tealc práve videl film Statočné srdce." ()

Dvojí realita (2003) (S06E19)

Brilantná epizóda, ktorá sa venuje špeciálne iba Tealcovi (herec si ju aj sám napísal), a ktorá sa venuje dvom realitám, pričom sa neustále jedna realita javí ako skutočnosť a tá druhá ako sen a naopak. Jedna epizóda s rovnakou tematikou bola aj v seriáli Nezvestní. Niektoré scény sú super psycho. Fajn vidieť aj herca Judge-a konečne hrať ako človeka, teda s pestrou mimikou tváre, s verbálnymi i nonverbálnych prejavmi. ()

Svědek minulosti (2003) (S06E20)

Záverečné epizódy 6. série skvele finišujú. Aj táto na cudzej planéte a ľudskej civilizácii vyspelosťou podobná Zemi. Charizmatický Miguel Fernandes s tikom na spúšti zbraní, zábeh vesmírnej lode s novou posádkou a kapitánom či vztyčovanie hviezdnej brány na inej planéte sú chuťovky. Priznám sa ale, že cestovanie s vlastnou vesmírnou loďou trochu kriví pôvodný zámer cestovania ľudí skrz bránu. ()

Proroctví (2003) (S06E21)

Zaujímavé, že až so záverom 6. série sa dostala na scénu seriálu téma s predvídaním budúcnosti. Napínavý dej, záver výborne graduje a divák do poslednej chvíle nevie, ako to skončí. O'Neill: "Čakáte ešte niekoho?" ()

Seriálové rebooty na cestě

Seriálové rebooty na cestě