Hvězdná brána

• Kanada Stargate SG-1 (více)
USA / Kanada, (1997–2007), 157 h (Minutáž: 42–96 min)

Richard Dean Anderson, Amanda Tapping, Michael Shanks, Christopher Judge, Don S. Davis, Corin Nemec, Ben Browder, Claudia Black, Beau Bridges, Tony Amendola (více)

Série(10) / Epizody(213)

Recenze uživatele kwoky k tomuto seriálu (209)

Byl jednou jeden král (2005) (S08E13)

Tenhle díl mě moc nebavil. Maybourne je tady jen karikatura svého dřívějšího já. V ději jsme se taky nikam neposunuli. Jediná opravdu zajímavá věc na této epizodě je objevení antického jumperu. ()

Konfrontace (2005) (S08E14)

Hledáte-li díl s největším množstvím nelogičností, našli jste ho. Scénárista přišel do mateřské školky, zeptal se dětí, jak funguje armáda a podle toho napsal děj. Naštěstí jsou tu aspoň zajímavé zvraty a atmosféra, tak to ve výsledku není až tak hrozné. ()

Občan Joe (2005) (S08E15)

Díl o tak trochu náhodném největším fanouškovi Hvězdné brány na světě :) Bohužel mu tohle fanouškovství rozloží život i rodinu. Každopádně jako pocta scénáristickým nápadům tahle epizoda funguje skvěle. Je fajn, když si umí tvůrci udělat legraci sami ze sebe. ()

Poslední boj, část první (2005) (S08E16)

"Říkal jste, že máme problém. Ne, že jsme v galaktickém průšvihu." Veškerá sranda končí, teď jde opravdu do tuhého. Replikátoři decimují goauldské řady, SGC plánuje s tím zkusit něco udělat a jaffové se obávají, aby si při úspěchu goauldi nepřisvojili zásluhy. Takže roztáčíme pořádně rychlý kolotoč událostí a je to jízda. "Musíme jednat bratře. Protože jinak žádné z našich dětí nepozná budoucnost. O svobodě ani nemluvě." Když zapomenu na to, že jaffský přístup je trošičku sobecký, tak je to jeden z nejlepších dílů celého seríálu. A Oneillovo vydrbávání s Baalem nemá chybu :) ()

Poslední boj, část druhá (2005) (S08E17)

Tady nechybělo opravdu vůbec nic. Boj o vše, vítězství tak blízko a přece tak daleko. Super díl. Snad mi jen malinko chyběl nějaký plán B, co dělat, kdyby něco nevyšlo. Morálně/mentální souboj Jacksona s replikátorskou Carterovou to ale plně vynahradil. "- Podvedl jsi mě." "- Ale ty mě dřív." ()

Osobní záležitosti (2005) (S08E18)

Konverzační "souboj" Jim vs Oma je skvělý. Jen se povídá v bistru u kafe, ale následky jsou nedozírné. Za mě jedna z nejlepších epizod SG1. ()

Moebius, část první (2005) (S08E19)

Humorně laděný díl o věčné filozofické otázce, zda máme právo cestovat v čase do minulosti a tu změnit. Tady je to tedy opepřené snahou získat velmi cennou powerbanku pro antické technologie - ZPM. Nerdovská Carterová pobavila, loser Jackson se chce okamžitě chytit šance na změnu svého života a Oneilla to celé vůbec nezajímá. Dvojdíl by se kompletně zhroutil, kdyby se kamera z minulosti poškodila. Každopádně bych chtěl vidět tu pásku, která přežila 5000 let. ()

Moebius, část druhá (2005) (S08E20)

První půlka je ještě celkem dobrá a těží ze solidního předchozího dílu. Jen Tealc se dal přesvědčit až příliš snadno. Druhá půlka je zmatlaná z různých nápadů, které dohromady nedrží, ale to nevadí - poslední díl, tak co. K tomu je tu asi tuna logických chyb. A nakonec se vše krásně poskládá a jedeme dál, jako by nic. Tak to mě teda neoslovilo. ()

Série 9 (2005) (S09)

Devátá řada je teda řádný sešup. Místo skvělých nepřátel v podobě replikátorů se nyní SGC potýká s misionáři s kouzelnými klacky. A úplně nejhorší je to, jak tomu "velí" nový generál, který si z toho nechává dělat solidní holubník. Půlka dílů je seriózní a koukatelná, druhá půlka se snaží být vtipná, ale většinou je jen blbá. ()

Avalon, část první (2005) (S09E01)

První půlka slouží jako intenzivní představovačka nového a vlastně i jediného člena SG-1 Camerona Mitchella. Jeho postava profesionálního ale nadrzlého frajírka je něco mezi Danielem a Oneillem. Pak je nám představen i nový generál, což je ale ve srovnání s Hammondem nebo Oneillem jen parodie na velitele. Bohužel nevtipná parodie. A objeví se tu i Vala, kterou si tvůrci bůhvíproč vybrali jako hlavní postavu. Naprosto nedůvěryhodná psychopatka, která dostala druhou šanci a zase zradila. Kdyby jí přimáčkli prsa v korzetu ještě o kousek víc, vylezou jí na zádech. Díl jako celek působí trochu jako představení klaunů. Místy je to zábava, ale já jsem asi na serióznější přístup. ()

Avalon, část druhá (2005) (S09E02)

"- Tak jak to jde na Dakaře?" "- Asi tak dobře jako tady." První setkání s Ori, respektive s převorem, nedopadne zrovna nejlíp. Poddaní jsou spíš než vírou ovládáni strachem. A jaffové si novým politickým uspořádáním zadělali na občanskou válku. Moc pěkné. A je tu i suverénně nejmorbidnější scéna v seriálu. ()

Počátek (2005) (S09E03)

Velmi efektní a dramatický úvod do učení Ori. Obě strany se zatím oťukávají, ale už je jasné, že o přátelské potřesení rukou tady rozhodně nepůjde. Člověka napadají paralely s inkvizicí a vůbec náboženstvím na Zemi. Fanatismus je prostě svinstvo. Mám rád díly, které mají koule. A tenhle mezi ně rozhodně patří. Závěr byl trochu zvláštní (generál Landry evidentně moc nepochopil, o co jde), ale přimhouřím oko. ()

Trvalé pouto (2005) (S09E04)

Tomuhle dílu chybí už jen to, aby tam začali poskakovat růžoví trpaslíci. Naprostá šaškárna. Poprvé slyšíme o Luciánské alianci. ()

Sláva bohům na výsostech (2005) (S09E05)

Úvodní haha pasáž mě zase štvala. Naštěstí pak přišla mnohem lepší část. Tohle je snad první věc, ve které Vala nelhala - že byla goauld. Obhajoba učení Ori u soudu konečně naplno ukazuje zvrácenost celé jejich logiky. Obyvatelé planety jsou postaveni před nemožnou volbu. ()

Předsunutá základna (2005) (S09E06)

"Přece si sem nepozvete bezvýznamného goaulda jen proto, že se tváří důležitě. Tak mi alespoň slibte, že ho budete mučit." Prasátko Nerus přijíždí uzavřít velmi podezřelou dohodu s SGC. A SG1 vyráží zničit nebezpečně se rozšiřující pole kolem jaffské brány. "Vynikající. Chci víc kuře, víc kuře!" ()

Návrat vysloužilého boha (2005) (S09E07)

Baal je na Zemi. Jaffové to vědí, ale pozemšťanům to neřeknou a místo toho realizují vlastní špionážní akce. No je jasné, že se to lidem nelíbí, ale diplomatická jednání nikam nevedou a jaffové se s lidmi málem postřílí. Jaffské otroctví bylo, zdá se, nahrazeno arogancí. Pěkně mě s tímhle přístupem štvou. Scénáristi si opět trochu zapřeháněli, tentokrát nechali vybuchnout mrakodrap z naqadahu. Jen nechápu, jak ho dokázali transportovat - jednak je obří a druhak ho přenesli daleko od lodi. To mi po předchozích dílech nějak nevychádza. Aspoň že Sonya Salomaa jako pravá ruka Baala a femme fatale funguje skvěle. ()

Babylon (2005) (S09E08)

"Hele, děravej pytel s pískem není zrovna nejpřesnější časomíra." Úvodní přestřelka byla sice dramatická, ale taky pěkně pitomá. Kdyby se sodanští bojovníci tajně přiblížili a začali střílet najednou, rozsekali by SG1 na maděru za dvě sekundy. Zbytek dílu o dalším pohledu na víru a přípravě na rituální souboj už jsou o poznání lepší. Závěr se mi líbil a v budoucnu nás se Sodany čeká jistě ještě spousta zábavy. ()

Prototyp (2005) (S09E09)

Najdou superčlověka, zkoumají superčlověka, chtějí ho zabít, dostanou zákaz, superčlověk se urve ze řetězu. Opravdu bychom si vzali půlAnubise s sebou na Zemi? Alespoň tu zazní spousta zajímavých informací o povznesení (díky "povznesometru") a generál Landry se tu snad poprvé chová rozumně. ()

Čtvrtý jezdec apokalypsy, část první (2005) (S09E10)

Převorský mor na Zemi, povznesený Orlin v těle dítěte pomáhá s nalezením léku a jaffové se interně přou o tom, zda přijmout učení Oriů. Gerak jim do toho ale ve velmi dramatické závěrečné scéně hodí vidle. Se zbraní proti převorům a pravděpodobně i se Sodany to bude v dalším díle ještě zajímavé. Tenhle díl je hodně příběhový, při sledování jsem se ani trochu nenudil. Jen Mitchell při hledání nakažených působil nepatřičně - asi nevěděli, jakou jinou práci mu přidělit. Zajímalo by mě, jak můžou být testy pozitivní, když doktorka ještě nedávno nevěděla, jak nemoc rozpoznat. ()

Čtvrtý jezdec apokalypsy, část druhá (2006) (S09E11)

Tak tohle nabralo nečekané otáčky. Sodani se vzepřeli, poskytli lidem maskovací technologii a pomohli se zajmutím převora. Lidé stále pokračují v hledání léku, trochu se to ještě zamotá. Tohle byla ta slabší část. Ale jaffská linie tu měla pořádné koule. Tealc se zkusil vyjádřit v radě, k ničemu to nebylo. Připravil tedy vzpouru s tím, že Gerak musí uvěřit, že hrají all in. Na chvilku jsem uvěřil, že je Gerak rozseká na cimpr campr a bude po všem. Ale Tealc vytáhl nečekaně silnou kartu. Tak silnou, že Gerak i jako převor pochopil nepravé úmysly Oriů. "Pokračuj a nebudeš mít jinou možnost, než prolít krev bratří... Můžeš začít se mnou. Pokud si mám vybrat mezi odmítnutím a životem v otroctví, pak chci zemřít svobodný." Tahle část byla nejen skvěle zahraná, ale i nadabovaná. Jaffové jsou jasně za 5*. "Když to udělám, zemřu." Zbytek dílu byl slabší, nemůžu tedy hodnotit maximem. Hlavní příběhovou informací v tomto díle je, že Oriové usilují o zničení Antiků. ()

Seriálové rebooty na cestě

Seriálové rebooty na cestě