Hvězdná brána

• Kanada Stargate SG-1 (více)
USA / Kanada, (1997–2007), 157 h (Minutáž: 42–96 min)

Richard Dean Anderson, Amanda Tapping, Michael Shanks, Christopher Judge, Don S. Davis, Corin Nemec, Ben Browder, Claudia Black, Beau Bridges, Tony Amendola (více)

Série(10) / Epizody(213)

Recenze uživatele Grogan k tomuto seriálu (216)

Nepřátelský důl (2003) (S07E07)

Epizody s Unasy nejsou můj šálek čaje, navíc kromě Daniela (který nepatří mezi mé nejoblíbenější postavy) zde zbytek týmu dělá jen křoví. Plus má tahle epizoda za představení majora Lorna a fakt, že arogantní plukovník Edwards nakonec pochopil a uznal svou chybu. ()

Vesmírný závod (2003) (S07E08)

Zajímavý námět s vesmírným závodem a podezřívavostí lidí k cizí rase, která jim byla dobrá pro záchranu před Goa'uldy, ale najednou se lidem zdá, že nad nimi přebírá kontrolu. Z druhé linie se dalo vytěžit mnohem více, ale i tak mě epizoda bavila. Humor mi tady oproti následující epizodě přišel v pohodě, i ti moderátoři, kteří byli záměrně stylizováni jako otravní svými neustálými reklamami na kdeco během komentáře o závodu, mi přišli vtipní. ()

Mstitel (2003) (S07E09)

Postava Felgera mi v tomhle dílu připadala až moc přehnaná, těžko uvěřit, že by někoho tak idiotsky jednajícího zaměstnávali v SGC, kde vybírají ty nejlepší z nejlepších. Tím nechci říct, že jsem se u dílu nebavil, jen někdy ty vtipy byly už trochu přes čáru. Zápletka s virem byla zajímavá, možná by ale bylo lepší ji vidět v nějaké vážněji laděné epizodě. ()

Právo na zrození (2003) (S07E10)

Tahle epizoda mě moc nebavila, byť se zde objevilo několik zajímavých myšlenek i trochu nových informací o Goa'uldech. Hlavně dialogy Teal'ca s Isthou dost zaváněly nudou. ()

Evoluce 1 (2003) (S07E11)

Jeden ze slabších dvojdílů seriálu, přesto je poměrně kvalitní. Exotické lokace Hondurasu, nová hrozba od Anubise - ta by působila děsivě a nezastavitelně (scéna útoku je dobře zpracovaná), kdyby hlavní charaktery hned nenašly způsob, jak bojovníky neutralizovat, to novou "hrozbu" poněkud shazuje, oblíbené vedlejší postavy (Jacob, Bra'tac, Reynolds a doktor Lee) zase na scéně. RDA mi během zajetí připadal místy trochu přehrávající, což je jedna z výtek k celé 7. řadě - RDA umí daleko víc než jen sázet laciné hlášky, producenti ale měli dojem, že diváci chtějí hlavně ty hlášky, tak jeho zkrácený prostor nacpali převážně jimi, což z něj často dělalo klauna. Tady to jen trochu skřípalo, v tomhle směru byly horší jiné epizody. ()

Evoluce 2 (2004) (S07E12)

Lepší než první část, hlavně díky linii RDA, kde dostane hodně prostoru ukázat svou vážnější stránku, i linie zajetí Daniela a doktora Leeho ji pěkně doplňovala. Efekty zařízení na psychiku hlavního rebela byly dobře zpracovány, průzkumná mise zbytku týmu byla zajímavá (i když nějaké velení Carterové jsem tam moc neviděl, nejméně zkušený člen skupiny) a odhalila pár zajímavých faktů (chudák Jonas, nechtěně pomohl vytvořit Kull bojovníky). ()

Grace (2004) (S07E13)

Cesta do mysli Carterové. Je to moje oblíbená postava, ale to nezachrání tuhle nudnou epizodu, kde jsou navíc položeny základy pro telenoveláckou zápletku s Petem. Sám za sebe jsem trochu shipper, ale tady to vlastně nikam nevede, nic se tu nevyřeší. Taky to příšerné klišé "žena nemůže být šťastná bez muže" se tu objevilo odnikud, copak jsme Sam někdy slyšeli lamentovat nad nedostatkem milostného života? Halucinace Daniela byla zahraná hrozně otravně, takovým tím Shanksovým stylem, který od 7. řady výše nasazuje čím dál častěji a mě to přijde jako děsivé přehrávání. nevím proč, ve scénách z SGC hraje starým stylem, který je daleko lepší. Jinak už skoro není co dodat, epizoda ani nemá pořádnou zápletku. Plus je návrat plukovníka Ronsona. Mimochodem český dabing se na téhle epizodě vyřádil (v negativním smyslu slova) - kryty, superpohon, operační Tok'ra, vysávání krytů.... ()

Hrozba z podzemí (2004) (S07E14)

Epizodu musím vcelku kladně hodnotit už kvůli návratu (a bohužel i konci) Jonase. Zápletka je sice hodně podobná Jádru a postavy těch delegátů působily místy spíše jako karikatury, přesto jsem se však bavil. Zaujala mě i myšlenka Goa'ulda, který tentokrát nebyl vykreslen černobíle, ale poněkud v odstínu šedé, což definitivně není na škodu. ()

Chiméra (2004) (S07E15)

Půlka epizody byla skvělá, a to dořešení zápletky s Usirevem. Plowman zobrazila jednoho z nejlepších Goa'uldů celé série a ani v téhle epizodě nezklamala. Užíval jsem si každou její scénu, každé její gesto. Kvituju kladně i fakt, že pro její postavu to nakonec dopadlo happyendem, alespoň někoho ze svých blízkých Daniel zachránil, jen ji mohli ještě někdy přivést zpátky nebo ji alespoň zmínit. Druhá půlka epizody s novým přítelem Carterové mě však ani trochu nezaujala, naopak to zavánělo telenovelou a charakter Carterové jsem místy vůbec nepoznával. Stejně tak mi uniká fakt, proč by nějaký obyčejný polda získal plný přístup k nejstřeženějšímu tajemství Země. Proto, že randí s někým z programu? Neměly by pak milostné zájmy všech členů SGC dostat stejnou informaci, aby to bylo fér? ()

Umíráček (2004) (S07E16)

Scény na planetě byly poměrně zajímavé (i když Anubisovi vojáci mají v případě hlavních postav otřesnou mušku), ale mě tenhle díl zaujal hlavně složitou politickou hrou mezi Tok'ry, Jaffy a lidmi z SGC. Každá ze stran měla kus pravdy, takže navzdory faktu, jak moc jejich spojenectví znamená, zcela logicky nakonec nedošlo ke smíru a každá strana si šla svou cestou. Jen mě zarazilo, že druhý nejdůležitější Jaffa v čele rebelie v téhle epizodě zcela chyběl, neměl by se objevovat při jednáních takovéto důležitosti? ()

Hrdinové 1 (2004) (S07E17)

Zajímavá epizoda se skvělým Saulem Rubinkem, který hraje novináře, který se snaží zmapovat činnost SGC - i přes odpor lidí zde je to ale sympatický chlápek, který někdy trochu tlačí na pilu nebo není příliš jemný ve svých názorech (určitě by nějaký akční záběr byl lepší než nějaké lidem nejasné symboly na vázách), většinou jde ale o reakci na odmítavé chování a pro mě nikdy nepřekročil hranici slušného chování (jen se kolem ní motal). Vlastně měl i kus pravdy o přístupu SGC ("to si myslíte, že hodlám vysílat zprávy nepřátelům na cizí planetě?") k něčemu, co mělo spíš zhodnotit a pochopit práci pracovníků SGC, ne se je snažit kompromitovat. Taky tu máme první excelentní vykreslení jiného SG týmu, který, jak se zdá, má mezi sebou blízké vazby podobně jako SG-1. Jde o hodně odlehčenou epizodu, která je vlastně takovým klidem před bouří v následujícím dílu. Skvělé reakce přítomných osob na natáčení, které jsou hodně různorodé (nejistá Sam, nadšený Walter, Daniel zaujatý pro filmaře nudnými věcmi, Teal'c, který nechápe podstatu rozhovoru, před kamerou přirozená Janet). ()

Hrdinové 2 (2004) (S07E18)

Po předcházející odlehčené epizodě tady máme její přesný opak - jednu z působivých akcí, kde dokonce jsou i nějaké důležité ztráty, vyšetřování, vyrovnávání se ztrátou blízké osoby, hodně emocí a i poselství o obětech přinášených vojáky obecně (nejen jednotlivci, kteří jsou nám blízcí). Skvělý Saul Rubinek, který tady konečně dokáže, že mu jde o ukázání pravdy, ne o nějakou lacinou senzaci. První objevení Roberta Picarda, tady ještě jako stereotypního byrokrata (ovšem mnohem víc o něm nás ještě čeká). Janet v dalších dílech seriálu hodně chyběla.... ()

Zmrtvýchvstání (2004) (S07E19)

Taková průměrná epizoda, kde oceňuji hlavně reference na předcházející díly, rovněž postava nelítostného vědce Kefflera byla dobře zahrána. Místy to ale skutečně zavánělo nudou.. ()

Inaugurace (2004) (S07E20)

Skvělý flasbackový díl se skvělým prezidentem Williama Devana v hlavní úloze. I přes naprostou absenci celého týmu tenhle příběh zaujal a měl svou důležitost i pro dění ve finále sezony. Cox jako tradičně výborně zahrál arogantního a slizkého senátora Kinseyho, Picardův charakter příjemně překvapil tím, že nejde o šablonovitého záporáka, ale o muže s integritou, který se snaží jednat správně. ()

Ztracené město 1 (2004) (S07E21)

Závěrečný dvojdíl 7. série patří právem mezi nejlepší epizody seriálu. Máme zde mnoho starých známých tváří, sympatické nové tváře (president Hayes, Weirová), zajímavé politické pozadí (převzetí SGC civilistou je tady důležité pro děj epizody, ne jen lacinou komplikací), kontinuitu se starými epizodami (antický archív znalostí), hodně akce, skvělé herecké výkony (RDA v téhle řadě hodně chyběl a tady ho konečně máme jako za starých časů), dobré efekty a skvělé týmové momenty (návštěva u Jacka doma vede). Jako zakončení seriálu by šlo o odchod na vrcholu. ()

Ztracené město 2 (2004) (S07E22)

Vše, co jsem psal v komentáři k první části, bych zde mohl zopakovat, tak přidám jen body, které platí pouze pro druhou část. Jedním z nich (nejslabší částí celého dvojdílu) byla zbytečně nastrčená postava Jaffy Ronana, která neměla pro děj žádný význam. A závěrečná sekvence v Antarktidě patří po právu mezi nejlepší momenty celého seriálu, je zde mnoho skvělých scén - jen namátkou hrdinný Hammond riskující život, užaslý Bra'tac při aktivaci zbraně, Jackův odchod do stáze, rozcupování flotile Anubise... Ještě o trošku lepší než předcházející díl. ()

Časy se mění, část první (2004) (S08E01)

Slušný úvod nové řady, která je v hodně směrech jiná než ty před ní. Je hodně politicky založená, RDA tu má změnu role, což přineslo nějaký charakterový rozvoj po stagnaci v 7. sérii, zakončí se tu linie s Goa'uldy i Replikátory, které seriál provázely několik let. Tento dvojdíl to i za cenu několika berliček (kdyby Jack na Pátého hned vystřelil, tak by zápletka s Replikátory mohla skončit hned a na místě) nebo zbytečných vycpávek (loď Goa'uldů letí prozkoumat obranný systém Země) velmi pěkně uvádí, je zde hodně akce, pěkné týmové momenty (hlavně oceňuji interakci Sam a Teal'ca), trochu humoru (i když někde trochu za hranou, viz Jackovo šaškování se světly na lodi), s dobrými hereckými výkony (kromě hlavních postav ještě zmíním zrazeného replikátora Pátého), pěknými efekty. Škoda jen, že obě zde naznačené linie se neprolínaly celou řadou a ředily je epizodní události, které vždy nebyly tak kvalitní jako tyto linie. Zajímalo by mě, kdo píše postavu Jacksona nebo zda jde o způsob hraní Shankse, protože mě leckdy bije do očí, jak nevyrovnaně působí - jednu chvíli hraje skvěle a pak tu předvádí zuřivé shanksovské přehrávání (viz jednání na summitu, tam působil jak naspeedovanej nebo jako kdyby mu chyběl cukr v krvi). ()

Časy se mění, část druhá (2004) (S08E02)

Dobrý úvod do nové série. Jinak vše podstatné už jsem uvedl v komentáři k první části. ()

Karanténa (2004) (S08E03)

Anubis znovu na scéně je sice trochu klišé, ale pěkná epizoda. Hodně se mi líbila postava plukovníka Vaselova, vůbec by mi nevadilo, kdyby se skutečně přidala k SG-1, alespoň by frontový tým byl více mezinárodní. Jackovu xenofobii vůči Rusům jsem už komentoval, takže se nebudu zbytečně opakovat. Konečný záběr z ledové planety byl hodně stylový. Jinak všímaví diváci si možná všimli, že jednoho z vojáků si zahrál stejný herec který si zahrál už mladého generála Hammonda v 1969. Šikovný chlapec, za 35 let skoro vůbec nezestárl. ()

Hodina H (2004) (S08E04)

Pro O'Neilla bylo povýšení na generála významná změna, takže jsem rád, že celá epizoda byla věnována jeho adaptování do nové role. Krásně se ukázalo, jaké povinnosti má velitel SGC, některé z nich jsou triviální a nezajímavé, jiné stresující a nebezpečné. RDA zde odvedl výborný herecký výkon, skvěle zachytil postupně narůstající frustraci, ukázal své velitelské kvality, adekvátně jednal s jednotlivými charaktery, postupně si uvědomil, že nemůže být tak fixován na SG-1, protože teď má celé SGC jako svůj tým. Epizoda i zajímavě ukázala, jak funguje SGC mimo vlajkový tým, že navzdory centru na naše hrdiny se dějí jiné věci mimo plátno, které mohou být právě tak závažné jako akce vlajkového týmu. Je zde mnoho našich oblíbených vedlejších postav a mnoho podzápletek, které nakonec krásně zapadnou dohromady jako obří skládačka. Jedna z nejlepších scén epizody je vyjádřená podpora SGC pro generála, vedená sympatickým plukovníkem Reynoldsem (který se v pozdějších řadách, pokud ne už tady, stal druhým ve vedení základny). Jediné, co mě mrzí (což ale není vina této epizody), je fakt, že v 8. sérii nikdy nevznikla epizoda, která by ukázala, jak se SG-1 vyrovnala se změnou ve složení týmu. A ta myslím byla potřeba, zvlášť když jsme tým viděli ve společné akci v téhle sérii jen velmi zřídka. ()

Seriálové rebooty na cestě

Seriálové rebooty na cestě