Reklama

Reklama

Hvězdná brána

(seriál)
  • Kanada Stargate SG-1 (více)
USA / Kanada, (1997–2007), 157 h (Minutáž: 42–96 min)

Hrají:

Richard Dean Anderson, Amanda Tapping, Michael Shanks, Christopher Judge, Don S. Davis, Corin Nemec, Ben Browder, Claudia Black, Beau Bridges, Tony Amendola (více)
(další profese)

Série(10) / Epizody(213)

Obsahy(1)

Seriálové pokračování slavného sci-fi filmu stejného názvu. Po dalším objevu Daniela Jacksona je zjištěno, že pomocí hvězdné brány je možné cestovat i na jiné planety. Americká armáda proto zřídí několik týmů pojmenovaných SG, které mají za úkol planety prozkoumat a pokud možno s jejími obyvateli navázat přátelské vztahy. Bojují také proti mimozemské civilizaci, která zotročuje planety, pátrají po původu hvězdných bran a snaží se vymanit z vlivu zkorumpovaných politiků, kteří chtějí bránu využívat kvůli vlastnímu prospěchu. (Sharlay)

(více)

Zajímavosti (202)

  • V seriálu se z prvu používaly zbraně používané ve filmu, jako například Heckler & Koch MP5A3, který je ale pro otevřený prostor dosti nevhodný, jelikož nemá velký dostřel a na větší vzdálenost nedostatečný zastavovací účinek – je to tedy špatná zbraň pro průzkum jiných planet. Zbrojíř seriálu Rob Fournier tak u FN dohodl nákup samopalů P90 s podmínkou, že jim nesmí seriál udělat špatné jméno. Každý člen SG-1 tak měl během natáčení k dispozici 9 verzí P90, 3x skutečnou zbraň střílející slepými, 3x nestřílející repliku a 3x gumovou vizuálně věrnou napodobeninu. (Maulincio)
  • Ruské SG jednotky jsou vybaveny kulomety PKM, odstřelovacími puškami SVD Dragunov, útočnými puškami Norinco Type 84S (vizuálně upravenými na AKS-74U). (Maulincio)
  • Vojáci hlídkující u vstupu do Cheyenne Mountain Complex jsou vybaveni útočnými puškami M16A1. V seriálu dále se ještě několikrát objeví protitankový komplet M136 AT-4, který je ale většinou chybně použit proti letounům anebo pro ničení ve velkém na větší vzdálenosti. (Maulincio)
  • Jednotky uvnitř SGC jsou vybaveny útočnými puškami Colt M16A2, Diemaco C7/Olympic K4B, GAU-5/A a GAU-5A/A, brokovnicemi Franchi SPAS-12 a dvěma těžkými kulomety Browning M2HB v prostoru brány. (Maulincio)
  • Jednotky SG jsou standardně vybaveny pistolemi Beretta M9 (v prvních 12 dílech je zastupují vizuálně zaměnitelné pistole Taurus PT92), granáty M67 a M18, granátomety Cobray CM79LF 37mm, kulomety M60, FN M249 a Daewoo K3 (vizuálně upravenými na FN M249/M249 PARA), odtřelovacími puškami Barrett M82 a Heckler & Koch G3SG/1, brokovnicemi USAS-12, útočnými puškami M4A1, GAU-5/A a GAU-5A/A a Heckler & Koch G36K/KE a samopaly Heckler & Koch MP5A3. MP5A3 ve 4. sérii (2000–2001) u jednotky SG-1 (a dalších) nahradí FN P90, která je výkonnější, kompaktnější a hezky se o ní dají opřít ruce při rozhovorech, což se scenáristům velice líbilo. (Maulincio)
  • V několika dílech první série (1997) používá SGC pro zbytek seriálu netradiční vozítko, a to dálkově ovládaný Argo Avenger 8x8, který používají pro převoz materiálu skrze bránu. Argo Avenger 8x8 ve skutečnosti dálkově ovládaný není a posádku tvoří řidič a další až tři cestující. Osmikolka dokáže jet měkkým pískem, vodou, sněhem, bažinami, močály a záplavovými oblastmi – tedy vším, co může vesmír nabídnout, a byl by tak ideálním společníkem pro průzkum pro každý SG tým. Seriál ale s motorizovaným průzkumem nepočítal, a tak Avenger pouze zastupoval tou dobou ještě nevytvořený šetikolový MALP (Mobile Analytic Laboratory Probe), který pak vídáme po zbytek seriálu. (Maulincio)
  • Během AMA (Ask Me Anything – Zeptej se mě na cokoliv) na Redditu r/scifi se mohli fanoušci zeptat na cokoliv producenta seriálu Brada Wrighta. Uživatel přezdívaný realcdnvet se zeptal, čeho nejvíce lituje na tomto seriálu, a Brad mu odpověděl: „Zat'nik'tely. Úplná blbost.“ Zat'nik'tel je je malá ruční energetická zbraň, která vystřeluje energetické výboje.
    (Leopard105)
  • Ač jednotky SG prozkoumávají jiné planety, kde by se vozidlo (jako třeba tehdy u letectva používaný HMMWV "Humvee") pro rychlejší průzkum mohlo hodit, tak SGC využívá pouze kolové sondy (MALP – Mobile Analytic Laboratory Probe) k prozkoumání nejbližšího okolí brány nebo létající drony (UAV – Unmanned Aerial Vehicle) k průzkumu vzdálenějšího okolí. A tak jediné vozidlo vyrobené na zemi, které ovládá člověk napřímo a nikoliv na dálku, se nachází na stanovišti Alfa. Lze jej zahlédnout v epizodě Svornost (2002) a je jím jeden smykový nakladač John Deere 8875 vyráběný od roku 1994 do roku 1998. Tento tříválcový, 61koňový a 3025 kg těžký drobeček ale v SGC nesdílí 24. patro spolu s prostředky MAPL a UAV, jelikož pro něj v tomto komplexu není dostatečný prostor – musel být k bráně spuštěn buď jeřábem v raketovém silu nad hvězdnou bránou, nebo dopraven nějakou zkonfiskovanou nákladní lodí – jelikož X-303 „Prometheus“ startuje až o dva díly později. (Maulincio)
  • Christopher Heyerdahl ztvárnil v seriálech Hvězdné brána a Atlantida (od r. 2004) tři role. Ve Hvězdné bráně se objevil v epizodě Revidování (2003) jako Pallan, obyvatel planety P3X-289, kde se okolní svět stal toxickým a obyvatele chrání dóm ze skla a oceli. V Atlantidě pak ztvárnil Hallinga, vůdce Athosianů, a zároveň wraitha Todda, který pomáhá pozemšťanům při boji proti wraithům. (pusheen)
  • Goa'uldi mohou mluvit hlasem hostitele, kdykoliv chtějí, nicméně většina z nich (vyjma Baala, Tanitha či různých infiltrátorů) to nedělala, protože se rádi odlišovali od běžných lidí i hlasem. Tok'rové pak hlasem hostitele nemluví, aby bylo možné jasně rozlišit, kdy mluví symbiont a kdy hostitel. (vojtaruzek)
  • Materiál naquadah, ze kterého je vyrobena hvězdná brána a který je v univerzu Stargate široce využíván například pro generování energie či výrobu pancéřování, je svými vlastnostmi velice podobný uranu. Uran je též možné využít v energetice či pro výrobu jaderných zbraní, ale i například pro výrobu munice, kde se využívá jeho vysoká hustota. Vše záleží na poměru snadno štěpitelného uranu 235 a méně štěpitelného uranu 238. Jedním z hlavních rozdílů je, že neexistují žádné stabilní izotopy uranu (byť poločas rozpadu Uranu 238 je 4,468 miliard let, tedy téměř tolik, jako stáří Země), zatímco, byť se to ve Stargate nikdy neřešilo, jsou alespoň některé izotopy naquadahu patrně stabilní – jinak by jeho rozpad mohl například narušovat funkci samotné brány. (vojtaruzek)
  • Railguny (v české verzi Stargate označované pouze jako „kanóny“) jsou zbraně urychlující kovový projektil pomocí Lorentzovy síly (která se mimo jiné objevuje, pokud vodičem v magnetickém poli prochází elektrický proud). V češtině je možné je označit jako „kolejnicová děla“, ale takový překlad se většinou nepoužívá. Tyto zbraně v reálném světě existují, nicméně jejich nasazení brání především energetické nároky a rychlá degradace hlavní způsobená třením a produkcí plazmatu z důvodu extrémní rychlosti projektilu. V univerzu Stargate byly tyto problémy vyřešeny pomocí naquadahových generátorů a slitin na bázi Trinia. (vojtaruzek)
  • Kanaďan Robin Mossley je další z herců, kteří si ve Stargate SG-1 zahráli vícero rolí. Poprvé se objevil v epizodě Časová smyčka (2000) jako Malakai, později jako doktor Reimer v epizodě Morpheus (2006). (O´Neill)
  • Roland Emmerich, tvůrce původního filmu Hvězdná brána (1994), seriál nesnáší. Je to způsobené hlavně tím, že svůj film zamýšlel jako první díl filmové trilogie. (ben666)
  • Prakticky každá poslední epizoda sezóny od konce 5. řady byla zamýšlena i jako poslední díl seriálu jako takového. Do 7. řady měla Hvězdná brána skončit navazujícím filmem odhalujícím Atlantis a později měla být pochodeň předána navazujícím seriálům. (ben666)
  • Tvůrci seriálu měli vždy velice dobrý vztah s Letectvem Spojených státu amerických. Ku příkladu Richard Dean Anderson, který v seriálu ztvárnil jednu z hlavních postav, Jacka O'Neilla, byl jmenován čestným brigádním generálem Amerického letectva za pozitivní propagaci letectva Spojených států amerických. Dalším příkladem může být fakt, že v epizodě Ztracené město 1 (2004) si zahrál generál John P. Jumper roli náčelníka štábu - hraje sám sebe, protože v roce 2004 skutečně náčelník štábu Amerického letectva byl. (O´Neill)

Související novinky

Seriálové rebooty na cestě

Seriálové rebooty na cestě

16.04.2023

Milovali jste v dětství Pobřežní hlídku, Hvězdnou bránu, RoboCopa nebo snad Pravou blondýnku? Pak vás možná bude zajímat, že se všechny tyto značky a pár dalších dočkají v budoucnu seriálových… (více)

Zemřel herec Dean Stockwell

Zemřel herec Dean Stockwell

09.11.2021

Ve věku 85 zemřel americký herec a držitel dvou Zlatých glóbů, Dean Stockwell. Jeho kariéra k dnešnímu dni čítá přes dvě sta filmových a televizních rolí. Tvůrce nominovaný na Oscara svou hvězdnou… (více)

Hvězdnou bránu čeká reimaginace

Hvězdnou bránu čeká reimaginace

30.05.2014

Jeden z nejlepších filmů Rolanda Emmericha (Den nezávislosti, Útok na Bílý dům) letos slaví 20 let od premiéry. Hvězdná brána sice zamířila na velké plátno jen jednou, víc než 10 let ale úřadovala na… (více)

Reklama

Reklama