Star Trek: Nová generace

• Česko Star Trek: Příští generace (více)
USA, (1987–1994)

Tvůrci:

Gene Roddenberry

Předloha:

Arthur Conan Doyle (kniha)

Scénář:

Ronald D. Moore, Brannon Braga, René Echevarria, Joe Menosky (více)

Patrick Stewart, Jonathan Frakes, LeVar Burton, Michael Dorn, Marina Sirtis, Brent Spiner, Gates McFadden, Wil Wheaton, Denise Crosby, Whoopi Goldberg (více)

Série(7) / Epizody(176)

Posádka hvězdné lodi USS Enterprise pod vedením kapitána Jeana-Luca Picarda zkoumá galaxii a ve 24. století podporuje mír mezi soupeřícími mimozemskými civilizacemi. (SkyShowtime)

Otan

Pro mne nejpovedenější série.Jednotlivé díly byli jakež takež o něčem.Vzpomínám,že jsem se na to docela těšil. ()

BaseDallas

Asi najznámejší seriál z rodiny Star Trek, naštartoval vo mne lásku k sci-fi tvorbe. Žiadni super hrdinovia, konflikty riešené inteligenciou a ľudskosťou, celá rada kvalitných hercov, či už "kmeňových", alebo hosťujúcich, akcia, humor, rozprávka, romantika, dráma a mnoho ďaľšieho, všetko zabalené do sci-fi sveta budúcnosti. TNG je navyše aj priekopníkom v technológiách, ktoré dnes bežne používame. LCD monitory a tablety sa prvý krát objavili práve v tomto seriály, MP3 formát a operácia laserom vznikla zas inšpiráciou pri sledovaní niektorých epizód, vedci sa dnes pokúšajú zostrojiť ozajstný warp pohon...Samotný seriál sa rozbieha dosť vláčne, na trikoch a hereckých výkonoch bezpečne zaregistrujete osemdesiate roky (to zlé z nich) , to sa však zmení po druhej sérii, kde sú herci už viac zohratí, zlepší sa vizuál a objavuje sa kontinuálny príbeh každého protagonistu. Posádka Enterprise skúma neprebádaný vesmír, stretáva najrozličnejšie civilizácie a životné formy, pričom musí často riešiť mnohé etické otázky, pomocou čoho tvorcovia poukazujú práve na ľudstvo a jeho problémy. Roddenberryho odkazy sú aktuálne aj dnes a tak by TNG mohol pokojne slúžiť ako etická výchova pre dospelých. ()

KapitanKuraz

Ja mam proste radsej Voyager a jeho posadku, ale aj tak davam len styri* pre moju alergiu na Kirka (ako postavu). Inak super serial, hodny aj pat*. ()

Cybershot

Toto je prvý a posledný seriál Star Treku ktorý považujem za naozaj edukatívny. Aj napriek tomu že je seriál Science fiction neobsahuje žiadne slátaniny tíkajúcich sa vedeckých vysvetlení niektorých členov posádky Enterprise. Začal som ho pozerať najmä za účelom naučiť sa viac o vesmíre a preto si myslím že aj napriek tomu že Star Trek nieje dokumentárny seriál, aspoň perfektne sa snaží popísať budúcnosť ľudstva v súvislosti najmä v technologickom pokroku, politike alebo spolunažívaní s inými momzemskými rasami a spoločne s nimi sa snažiť objaviť tajomstvá vesmíru, prípadne hľadať iné inteligentné rasy na veľkých prieskumných lodiach. Veľmi sa mi páči že Star Trek má veľmi rozshiahlý a podrobný popis vesmíru. Mám pocit že celým dielom Star Treku sa Gene Rodenberry snažil naznačiť svojim divákom, akým smerom by sa malo ľudstvo uberať a preto považujem celý fenomém Star Treku za niečo unikátne. Taktiež mi v tomto seriály pripadali všetky herecké výkony hercov až príliš dobré na predchádzajúce seriály Star Treku (napr. pohroma pôvodného seriálu). Vďala tomuto seriálu sa stal taktiež Patrick Stewart ktorý stvárnil kapitána Jean Luca Picarda jeden z mojich najobľúbenejších hercov. ()

rime

Nejlepší Star trek, zdaleka, na míle vzdálený všem ostatním, neopakovatelný. Důvodem je především skvělý scénář a neuvěřitelná propracovanost postav. V porovnání s ostatními ST seriály směšně nízké hodnocení. Bohužel ST je pořád spíš minoritní zábava. Nektere dily prvni az treti serie jsou az neuveritelne, obstoji na veky, protoze maji neco co se spatne hleda, smysl. ()

Phillippus

Čakal som bezduché sci fi s laserom, priserami a nadsvetelnymi letmi. Dostal som inteligentné dielo v kulisách ďalekej budúcnosti. Star trek nie je o akcii a samoúčelnych efektoch. Je to dráma (a občas komédia) stavajúca na riešení morálnych konfliktov a občas na logických zápletkach.Velkou devízou je vydarený casting plný osobnosti (možno okrem wheatona, ale ten časom dozrel), šetrné dávkovanie akcie a nepriateľov a príjemná stopáž. Najlepší star trek ()

Hombre8

Ostatní řady StarTreku jsou podle této o ničem. Včetně té předcházející, což je značná výjimka v seroších. Prostě jak tam není Pickard, nejedná se o StarTrek. Bezvadně napsaný scénář, často s mnoha filosofickými motivy. Propracovaná psychologie postav. Paráda. ()

Miroslav.Zac

Některé epizody byly mírně naivní až úsměvné, jiné naopak až překvapivě nadčasové, další výchovné nebo poučné. Každopádně je pro mě Star Trek (zároveň se Star Wars) nejoblíbenějším fiktivním univerzem, a Nová generace nejlepším počinem (nejlepší posádkou - což dokázala série Picard) celého ST vesmíru. A ne, nehodnotím jen nostalgií. ()

Sveter

Skvělé pokračování legendárního seriálu s výborným Patrickem Stewartem v hlavní roli. Vydejme se tam, kam se dosud nikdo nevydal... ()

Cyco_Mike

Jediný seriál ze série Star Trek, který mě zaujal, navíc zcela maximálně. Bezvadné herecké obsazení, skvělý nápad s androidem Data, ve většině dílů skvělý scénář a na seriál z přelomu 80. a 90. let výborná výprava. Seriálem prochází mnoho velmi zajímavých postav, ať už jde o bytost Q nebo zlé dvojče Data, Lore či Guinan v podání Whoopi Goldberg. Objevila se i zlá rasa Borgů a oproti původnímu seriálu, kdy byli Klingoni nepřítelem č.1 (že by kvůji jídlu?), tady je to Romulus (že by kvůli oblečení?), taková temná strana Vulkánu. Pokaždé, když si pustím nějaký díl, tak mě zaujme - třeba i střih uniformy poradkyně Troi... Seriály nemusím, ale tohle je prostě skvělé. Plný počet hvězdiček, 95%. ()

Aver7n

"Vraťte se zpět a zničte komunismus, stačí na to pár mužů" "Ten nesmysl, již dlouho neexistuje" geniální :D miluju tenhle seriál ()

P/\/EL

kultovní záležitost....sledoval sem to už ve svejch 7mi letech, když to dávali kdysi na čt............tenkrát mi to připadalo úžasné a na každý díl jsem se těšil, nemělo to absolutně konkurenci. Později jsem pravidelně sledoval převážně Voyager a trošku i Deep space nine. Pak jsem ve videopůjčovně objevil star trekovské filmy, skvělá hudba, skvělé efekty, výprava, atmosféra - jo ty filmy, jsou mnohem lepší než seriál............v té době taky začli dávat i tzv. toscu, jistě, původní seriál byl zábavný. Vždycky jsme považoval novou generaci ale za tu absolutně nejlepší záležitost, s nej posádkou. Když jsem se ale rozhodl si novou generaci oprášit v nedávné době, tak bohužel už to nebylo to jako dřív, chápu některá velmi negativní hodnocení, řada diílů je opravdu velmi nudná a přínáší zpět největší neduhy původního seriálu - zejména ty první 2 série, jindy se zase řada motivů opakuje - cestování v čase apod. Přesto seriál přinesl úchvatný design, na svou dobu naprosto vyjímečné a bezkonkureční efekty a celou řadu úchvatných nápadů. Technobláboly mi nikdy nevadily a patří to k tomu, akorát občas spadá seriál příliš do fantaskna - chápu, že to je příležitost pro trikaře, ale možná až příliš dílů s Q - ikdyž je zábavný, správně neomalený....JInak největší přínost seriálu vidim v tom, že přináší velice pozitivní a optimistickou vizi budoucnosti - je to takový skoro až sci-fi komunismus :), svým způsobem diváky i vzdělává, žádné samoúčelné násilí apod. CHápu, že se to divákům časem přejedlo a tak musela přijít nvá verze Battlestar Galactica. Jinak hvězdnou bránu považuju za příliš velký mainstream, je to sice také úžasný vesmír, ale i tam je řada epizod na jedno brdo a navíc ta khaki.....nejsem moc military fanda, no...............................Nová generace má řadu neduhů, přesto je to sakra něco jiného. Některé postavy mi zas až tak sympatické nejsou: doktorka a tak....ale ten seriál mi příde takový kultivovaný, lidé jsou tam takový kultivovaní..............................asi tak..............nevim, jestli ještě existuje projekt SevTrek, který seriál parodoval - takové webové stripy...........jasně......řada věcí je tam velmi úsměvná a nedomyšlená a tak.........ale...............pořád lepší než dnešní doba přehlcená krimi unreal pi*ovinama........ PS: seriál přináší stovky náapdů, které se objevují v pozdějších sci-fi - které jsou sice lépe hodnocené tady na čsfd, ale přesto ten Star Trek je snad nejvizionářštější seriál vůbec...................např. epizoda s prof. Moriartym, kdy udělají simulaci v simulaci - kam se hrabe Inception apod...., Existenz....některé díly jsou víc crazy............hodnocení některých památečných epizod postupně dodám....jo a taky mě napadlo, že jedna zásadní věc je na Star Treku nedomyšlená, totiž, jak si letí tim vesmírem, tak maj pořád noc, pořád hvězdnou noc.....ikdyž maj simulátor apod, tak...to je víc jak polární noc...............podle mě.....by to chtělo všude obrazovky, nebo projekci oblohy.....jasně..na ponorkách je to taky depka, ale.......ve 24. století...no, jasně, takovje srand je tam tuna, ale tohle si nikdy nezmiňuje.. hehe: http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/jiri-dolejs.php?itemid=11741 () (méně) (více)

ToddB

Neuvěřitelná věc tenhle Star Trek. Vždycky se u toho strašně natlemím, když vidím ty debilní masky a herce v nich, kteří se berou vážně. Nelogičnosti nemá ani cenu vyjmenovávat, to si dá do kupy každý, kdo absolvoval alespoň jeden ročník výuky fyziky. O to víc mně dostává do kolen fanouškovská klaka, kolem tohodle legračního paskvilu o tvorech, co mají na obličeji masky, jako papundeklová strašidla ze zámku hrůzy starého Kočky a na sobě elasťáky jako by se chystali na hodinu aerobiku. Vždycky si vybavím Komiksáka ze Simpsonových. :-))) ()

Felix.catus

Nejen nejlepší seriál ze Star Treku, ale nejlepší seriál obecně. Pro mne. Vize světa takového, jaký, kdyby jednou byl, byl by skvělý. Technicky propracované vynikající náměty většiny epizod, herecké výkony které potěší, jedinečné obazení. Od prvního uvedení uběhla už nějaká řádka let, a i po tak dlouhé době je pro mne Star Trek TNG lékem na špatnou náladu, starosti, nebo jen tak potěší kdykoli, kdy si jej pustím. Příběhy jsou promyšlené, napínavé, lidské a světy, které odkrývají nejsou jen svrchní slupkou masek, ale ukrývají uvnitř i vlastní životy, kultury, historii a potřebu respektu k dolišnostem. ()

Masinfira

Zatím jsem po 7. díle... nemohu doporučit, pro mne zatím docela nuda. Postavy jsem si stále příliš neoblíbil, byť některé (ale ne všechny) mají své kouzlo. Jak jsem si tu přečetl o těch orgiích kvalitních dějových zápletek, v konfrontaci s pův. ST, tak nějak nechápu, občas mi spíš přijde, že dějově je to podobné, ale chybí kvalitní zahrání i zajímavé rozhovory... napíšu až se dosleduju někam dál, ale zatím mi to přijde opravdu slabší. 11. epizoda - konečně trochu humoru. Hodně lidí tu píše, že nemá rádo Wesleyho Crushera... jako jasně, je to beďar, kterej by chtěl vymáčknout,co ale doufám je, že se už nikdy nikdy nikdy neobjeví "tajemný všeznající" dement Q. Jsem v 6. sérii. Mohu říci, že se střídají lepší díly s horšími (tak už to v seriálech bývá), bohužel jsou mezi tím i opravdu špatné díly. Q se občas vrátí, což je filmu na škodu. Wesley Crusher nechybí. Nahrazení nevýrazné Tashy Yarové Worfem byl ale skvělý tah, který seriálu výrazně přidal. Škoda, že jí bylo věnováno zbytečně tolik prostoru v prvních dílech. Nakonec tedy přidávám hvězdičku a doufám, že si ST udrží mou pozornost až do konce. ()

mistrq

Perfektní obsazení, zajímavé zápletky. A hlavně postava Q, jenž byla inspirací na na můj nick......mistrq. :o) No a nesmím zapomenout na létající krychle a koule a na hlášku: Jsme Borgové....budete asimilováni. Odpor je marný. ()

Zofan

Na tohle se kouká samo. Picard je nejcharismatičtější scifi postava, kterou jsem kdy viděl. Přestože seriál není zrovna nejnovější, jeho triková stránka je z mého pohledu dost nadčasová. ()

radimhasalik

Tento seriál jsem sledoval ještě na střední škole. Vrátil jsem se k němu po letech. V porovnání s Voyagerem je logicky slabší kvůli použitým efektům (rok 1987), ale herecké výkony jsou skvělé a kapitán Pickard je nepřekonatelný. Doporučuji. ()

Zanian

Pro mě nejslabší z Treků (samozřejmě původní sérii nebudu hanit vzhledem k době vzniku a postavení základů fenoménu), zároveň nejméně sympatická posádka společně s DS9. ()

Zemřel herec David Warner

Zemřel herec David Warner

25.07.2022

Patrick Stewart se vrací do Star Treku

Patrick Stewart se vrací do Star Treku

06.08.2018

Patrick Stewart (Logan, Green Room) si zopakuje svoji nejslavnější roli kapitána kosmické lodi USS Enterprise Jeana-Luca Picarda ve zbrusu novém Star Trek seriálu od CBS All Access. Detaily o příběhu… (více)

Zemřel David Ogden Stiers z MASHe

Zemřel David Ogden Stiers z MASHe

04.03.2018

Star Trek po česku!

Star Trek po česku!

22.07.2007

Asi bychom jenom ztěží našli kultovnější sci-fi sérii, než je Star Trek. V úvahu připadá ještě Lucasovy Hvězdné války, ale ty nemají tak bohatou historii. Už tomu bude 41 let, kdy byl první díl Star… (více)