Hvězdná brána

• Kanada Stargate SG-1 (více)
USA / Kanada, (1997–2007), 157 h (Minutáž: 42–96 min)

Richard Dean Anderson, Amanda Tapping, Michael Shanks, Christopher Judge, Don S. Davis, Corin Nemec, Ben Browder, Claudia Black, Beau Bridges, Tony Amendola (více)

Série(10) / Epizody(213)

Recenze uživatele majo25 k tomuto seriálu (206)

Povznesení (2001) (S05E03)

Epizóda zameraná viac na Carterovú a jej milostný život. Fajn humorné narážky na jej psychické zdravie a akčne gradujúci záver. ()

Pátý člen (2001) (S05E04)

Výborná zápletka o členovi SG-1, ktorý v skutočnosti nejestvuje. A konečne vidíme aj takú cuzdiu rasu, ktorá sa svojim výzorom príliš ľudom nepodobá. Plus je tu aj presah na politiku so slizkým "Q". ()

Rudé nebe (2001) (S05E05)

Epizóda, v ktorej SG-1 urobí fatálnu chybu, aj keď neúmyselne, a snaží sa ju napraviť. Akcia žiadna, iba pár technovedeckých experimentov a niekoľko hlášok. Ale keď O'Neill vystúpil, aby ľudom vysvetlil, že Frei (Asgard) nie je boh a splietal niečo o sivých mužíčkoch s nohami ako špáratká, normálne som sa za neho hanbil. ()

Zasvěcení (2001) (S05E06)

Hormóny tlačia na mozog puberťákov aj obyvateľov iných planét. Epizóda odohrávajúca sa takmer celá iba na základni, operujúca s goauldskou technológiu a s prítomnosťou Goauldky na základni. Trochu nemôžem prehĺtnúť to, ako jednoducho manipujuje Goauld s pozemskými technológiami, napr. počítačom - ako rodený Pozemšťan. ()

Domácí zvířata (2001) (S05E07)

Epizódy s Únasmi nepatria medzi moje najbľúbenejšie, ale táto je aspoň plná napätia. Sranda, že sa odohráva na planéte, kde civilizácia je technologicky nižšie ako tá na zemi, napriek tomu má elitná jednotka na mále. Epizódu tiež dvíha známy filmový záporák Larry Drake (najznámejší asi z filmu Darkman). ()

V hrobce (2001) (S05E08)

Výborný hororový diel. Hlavne kvôli kvalitnej atmosfére a budovanému napätiu v tmavej kobke (zikkurate). S Rusmi po boku sa síce vyskytne pár dobrých hlášok, ale celkovo je tá paranoidná nevraživosť medzi nimi a esgé-jednotkou až príliš preexponovaná. Výsledok v závere: SG-1 - Ruský tím 4:1. ()

Mezi dvěma ohni (2001) (S05E09)

A Tolláni sú fuč. Opäť skvelá epizóda so známou vyspelou civilizáciou Tollánov, kde vysvitne, že až tak ultra vyspelí nie sú a musia poklonkovať Goauldom. Nechýba odkrývanie tajomstiev i napätie. ()

Rok 2001 (2001) (S05E10)

Trochu nepresvedčivá epizóda, v ktorej sa o slovo opäť prihlásili Ascheni. Na jednej strane ich opätovný príchod dával logiku, ale epizóda bola celkom predvídateľná. Ale fajn vidieť naštvaného známeho senátora (na meno si nespomeniem). ()

Zoufalé řešení (2001) (S05E11)

Fajn, že sa zápletka týkala aj potenciálneho nebezpečenstva v podobe Goaulda a nielen únosu Carterovej. Dvaja plukovníci opät v akcii - Maybourne i "Q". O'Neillove hlášky v súvislosti Maybournom opäť sedia. ()

Seriál Červí díra (2001) (S05E12)

Pokračovanie s málo podstatným a magorsky založeným emzákom. Epizóda, robiaca si srandu samú zo seba, je trochu viac paródujúcu, než by to bolo na taký seriál vhodné. Ale pár komických scén či hlášok sa v nej napriek tomu podarilo. "To sú efekty." "Videl som už aj lepšie." ()

Zkouška ohněm (2002) (S05E13)

Asi najslabšia epizóda série. Výcvik kadetov je nezaujímavý a veľakrát nelogický. Viackrát som sa musel pozrieť do plafónu, či to scenáristi mysleli vážne. Naviac, opäť s tou nesymatickou a šerednou blonckou - kadetkou Haleyovou. Záver bol síce akčný, ale bohužiaľ aj dosť nelogický. Krok vedľa. ()

48 hodin (2002) (S05E14)

Konečne poriadna epizóda v 5. sérii. Aj keď sa väčšinou odohráva iba na základni a je menej akčná, politické a zákulisné dianie mu dodávajú správne grády. Do toho opäť dvojka ONeill-Maybourne, "sympaťák Simmons (alias Q zo Star Treku: NG), komplikované vzťahy s Ruskom a napätý boj o čas. Carterová zasa dostáva priúčku, v ktorej zisťuje, že nie je jediný človek, ktorý toho o HB vie veľa. "Mám rád hlúpe blondínky." :-) ()

Schůzka na nejvyšší úrovni (2002) (S05E15)

Tokrovia a ľudia v masívnom útoku proti Goauldom. Akčne a špionážne nabitá epizóda, vlastne prvá časť dvojdielu, ktoré zvykli tvorcovia dávať až na koniec sérií. ()

Poslední boj (2002) (S05E16)

Akčne nabité a dôstojné dokončenie dvojdielu. ()

Kritický bod (2002) (S05E17)

Armageddon ala Hviezdna brána. Rovnako ako známy film je epizóda vyplnená niekoľkými logickými chybičkami. Na druhej strane ale nechýba napätie i dobré hlášky. "Pane, prestrihnite na bombe červený drôt". "Carterová, je tu päť drôtov a všetky sú zelené". ()

Bojovník (2002) (S05E18)

Diely s Jaffmi a ich odbojom sú o triedu slabšie ako tie tradičné. Tento nie je iný. Tealc presedláva z koňa na koňa čoraz rýchlejšie a bezhlavejšie. Aj keď je tu zaujímavé porovnanie pozemských a tých "pravých" zbraní a samozrejme, prekvapivý záver z Imhotepom. ()

Strážce (2002) (S05E20)

Naprávanie škôd po niekom je vždy ťažšie, ako tie škody vyrábať. Vojenský stret s Jaffmi je dostatočne akčný. Vedľajšie postavy však nič moc. ()

Velká cesta (2002) (S05E21)

A Jackson je fuč. Dobrý nápad obdariť menej vyspelú civilizáciu ľudí niečím - v tomto prípade vysokoenergetickou látkou, ktprú chce aj projekt SG. Prvýkrát sa objavuje Corin Nemec. Záver epizódy sa nesie v dojímavom duchu rozlúčky nad jednou z hlavných postáv. ()

Překvapivá odhalení (2002) (S05E22)

Asgarská technológia je zrazu v stretnutí s Goualdami nefunkčná. Ešte dobre, že spojencami Asgardov je technologicky a inteligečne tak vyspelá rasa, akou sú ľudia z Tauri. Nemôžem sa však zbaviť postrehu, v ktorom Asgardi napádajú goauldskú loď klasickými faserovými/laserovými strelami, pritom predtým ich "zneškodňovali" bleskovou transportáciu, resp. akýmsi vymazaním. ()

Série 6 (2002) (S06)

6. séria sa nesie na podobnej vlne kvality dielov ako tá piata, možno slabúčko nižšie. Vyzvdihujú ju hlavne záverečné epizódy. Aj keď sa dr. Jackson po opustení seriálu párkrát objavil, jeho náhrada - Jonas, nebol zlou voľbou. Po krátkom čase si na neho divák musel zvyknúť. ()

Seriálové rebooty na cestě

Seriálové rebooty na cestě