Hvězdná brána

• Kanada Stargate SG-1 (více)
USA / Kanada, (1997–2007), 157 h (Minutáž: 42–96 min)

Richard Dean Anderson, Amanda Tapping, Michael Shanks, Christopher Judge, Don S. Davis, Corin Nemec, Ben Browder, Claudia Black, Beau Bridges, Tony Amendola (více)

Série(10) / Epizody(213)

Recenze uživatele Grogan k tomuto seriálu (216)

Hvězdná brána (1997)

OBSAHUJE SPOILERY! Hvězdná brána je prostě moje srdcovka, takže mé hodnocení není úplně nezaujaté. Dodneška si pamatuju, jak jsem vždycky po škole chvátal domů, abych stihl další díl. Každopádně neznám žádný podobný seriál, který by tak dlouho a zajímavě rozvíjel cestování po galaxii. Nic by samozřejmě nefungovalo bez opory skvělých herců. se všemi hlavními postavami i s řadou vedlejších jsem se snadno sžil a jejich osudy mě skutečně zajímaly. Přidejte k tomu vkusný humor, zajímavý náhled na mytologii a hodně akce a vznikne skvělý seriál. 1. řada (90%): Hned prvních několik minut je skvělé uvedení do tohoto seriálu.. Najde se zde řada strhujících akčních epizod, v protikladu k tomu se najdou i ty, které člověka zasáhnou spíše emočně. Seznamuje se s řadou zajímavých kultur. A závěrečný trojdíl patří svou promyšleností k nejlepším dílům. I přes všechnu chválu se zhruba kolem půlky najde pár slabších epizod, ale žádná velká katastrofa to není. 2. řada (100%): Všechny klady z předchozí řady zůstaly a několik nových přibilo. Pro celkový děj seriálu se udála řada nových věcí. Scénář je tentokrát napsán ještě o stupínek kvalitněji než v řadě první, žádná z epizod mi nepřišla nezajímavá. 3. řada (85%): Bohužel šlo o krok zpátky. Je to rozhodně stále nadprůměrné, ale oproti předchozím 2 řadám mi to přijde slabší. Rozhodně oceňuji návrat charismatického záporáka Apophise. Finále je opět velmi povedené a navnadí na další řadu. 4. řada (100%): Scénáristé mi opět dokázali, že svou práci skutečně umí. Čtvrtá řada je po slabší třetí skok zpět na nejvyšší metu. Najde se zde řada epizod, které patří k nejlepším v seriálu (hlavně nezapomenutelná Časová smyčka). Dosud nejlepší sezona. 5. řada (80%): Pořád skvělé, přesto několik úvodních zhruba 7 dílů mi přijde poněkud těžkopádných a nudných. Zhruba od 8 dílu se kvalita vrací do starých kolejí a je zde několik nejlepších epizod seriálu, hlavně předposlední emotivní díl - odchod Daniela a poslední epizoda, kdy na scénu nastupuje nový goauld Anubis. Zatím ovšem nejslabší sezona. 6. řada (100%): SG-1 dostala novou krev v podobě nového sympatického člena Jonase. Jeho sympatický herecký výkon je podle dostatečnou náhradu za Michaela Shankse. Tato řada se v jistém smyslu vrací ke kořenům seriálu - zkoumání a objevování jiných ras. A poslední epizoda nadhazuje nové téma, které bude hlavní zápletkou pro další řadu. Po předchozí slabší řadě opět kvalitativní skok vzhůru. 7. řada (100%): Sedmá řada aneb sezona plná změn. Hned v úvodu se do seriálu vrací postava Daniela Jacksona, Jonas tudíž vyklízí pole. Doktorka Fraiserová nešťastnou náhodou zemře a generál Hammond v závěru řady odchází na nové místo. Celá řada je založena na hledání Ztraceného města a na boji se stále nebezpečnějším Anubisem. A úroveň zůstala opět na nejvyšší úrovni. Konečné finále je zatím ze všech finále sezon nejlepší (v akčním i emotivním duchu). 8. řada (100%): Seriál dostává nové možnosti. Jack mi coby velitel základny přišel poměrně zajímavý. Na scénu se vrací replikátoři. Štafetu záporáka po Anubisovi přebírá sympaťák Baal ve skvělém hereckém podání Cliffa Simona. Stále nejvyšší kvalitní úroveň. Finále osmé řady mohlo celý seriál krásně ukončit. 9. řada (95%): Celý seriál výrazně mění vzhled. Nutno dodat, že změna vůbec nebyla na škodu, nová postava Bena Browdera sice není tak zajímavá jako Jackova, ale nevadí, noví záporáci, temnější atmosféra, několik nepříjemných proher pozemšťanů, nové změny ve vesmíru po pádu Goualdů, jediný problém je postava Valy Mal Doran, kterou jsem nikdy neměl rád, naštěstí zde ještě nedostala tolik prostoru. Celkově byla tahle řada skvělá, změna je život a i když se toho změnilo dost, přineslo to nové zápletky, které bohužel poslední řada dost pohřbila. 10. řada (70%): Poslední řada seriálu. Oproti předchozí řadě zde slibný námět s invazí Ori vyzněl poněkud rozpačitě. Pořád se zde našlo několik výborných epizod, ale z Ori zde už zdaleka nešel takový strach, dostali celkem málo prostoru, místo toho se zde objevila řada vycpávek (některé kvalitní, jiné horší). Dát Valu do hlavních postav taky nebylo dobré rozhodnutí, místy mi přišlo, že z toho dělá až frašku. Poslední epizoda mi pak přijde jako hodně slabé ukončení seriálu. Celkově bych tuhle řadu hodnotil jako slabší, byť zde pořád byla řada pěkných momentů. S SG-1 jsem prožil dětství. Jako celek jde o jedinečný seriál. Sem tam se najde slabší epizoda, ale který takhle dlouhý seriál ji občas nemá? Rozhodně je to mé nejoblíbenější sci-fi. () (méně) (více)

Děti bohů (1997) (S01E01)

Grandiózní úvod pro skvělý seriál. Hodně akce, sympatické herecké výkony (kromě hlavní čtyřky mě hodně zaujal Jay Acovone coby major Charles Kawalsky, který se v seriálu moc neohřál) a skvělá výprava. Počátek cesty za dobrodružstvím... ()

Nepřítel uvnitř (1997) (S01E02)

Výborná epizoda, jen škoda toho Kawalskyho, při prvním zhlédnutí jsem nepřestával doufat, že se ho nějak podaří zachránit. Ale alespoň jsme ho tady neviděli naposledy.... Napínák až do konce. ()

Zrovnoprávnění (1997) (S01E03)

Jedna z těch skutečně velmi slabých epizod s velmi násilným morálním poselstvím. Skutečně to vypadalo, že si s charakterem Carterové na začátku nevěděli rady (a tahle nejasnost se ještě párkrát v téhle řadě objevila, byť už ne tak výrazně). Alespoň ten závěrečný souboj za něco stál. ()

Mezi světlem a tmou (1997) (S01E04)

Tak to ani netrvalo dlouho a oblíbený motiv nemoci z cizí planety se objevil. Jedním originálním prvkem této nákazy je fakt, že tahle nemoc nezabíjí, jen by uvrhla lidstvo zpět do doby kamenné. Doktorka Fraiserová a plukovník Makepeace poprvé na scéně, slušná atmosféra, několik povedených scén, kdy se u lidí objevuje chování primitivů (za mě vede Teal'cova pacifikace poručíka Johnsona). ()

První přikázání (1997) (S01E05)

Pěkná myšlenka s členem SGC, co bere moc vážně mimozemšťany, kteří považují průchod bránou za důkaz Boží moci. Taky Roger R. Cross je můj oblíbený herec, hlavně teaser a vyprávění u ohně je hodně působivé i jeho zásluhou. Jen ta klišé zápletka, že je Hanson bývalý přítel Carterové, to si mohli autoři nechat od cesty. ()

Zmrtvýchvstání (1997) (S01E06)

Zabití Jackova syna byla pro jeho charakter důležitá věc, takže se nedivím, že autoři cítili potřebu ji v počátcích seriálu uzavřít. Nemůžu říct, že by šlo o jednu z mých oblíbených epizod, ale svou důležitost měla a herecký výkon RDA se mi líbil. Teal'c sledující zprávy pobavil - první dojem dělá hodně, co si ten chudák asi mohl o naší planetě po tomhle myslet? Jinak tady mi ještě rozebírání Charlieho nevadilo, ale škoda, že to touhle epizodou neskončilo. ()

Noxové (1997) (S01E07)

Setkání s jednou z vyspělých ras vesmíru, která mohla v seriálu dostat podstatně víc prostoru. Navíc to byla jedna z kultur, která si nebrala servítky a jasně lidem řekla, co si o nich myslí (a byl v tom i pěkný kus pravdy). Ta léčka na Apophise byla z taktického hlediska hrozně nepromyšlená, což vedlo k jedinému možnému výsledku - a Apophis měl slušnou mušku, co? Na druhou stranu jsme viděli i vynalézavost našeho týmu, kdy s minimem prostředků připravili další útok proti nepřátelům (a nebýt Noxů, tak by to snad i vyšlo). Pěkná epizoda. ()

Jepičí život (1997) (S01E08)

Dobrý nápad, ale provedení poněkud pokulhává. Třeba celý vývoj rasy Argosanů - to s jejich růstem přichází automaticky i učení? Jeden den jsou ve věku novorozence, pak batolete, pak teenagera, pak už dospělého - to hned umí stolovat, chodit po svých, chodit na WC, těhotenství u nich trvá den nebo méně? Taky mě udivuje, že všichni vypadají na třicátníky - nemělo by tam být pár lidí, kteří se blíží onomu počtu 100 dní? Jack je tu v podstatě znásilněn a nijak se to neřeší - i když to nebylo úmyslně. Taky to závěrečné vysvětlení, proč Jack znovu nabyde svůj původní věk, mi nějak nesedí, ale to je nutnost pro seriál, elitní jednotce nemůže velet 100letý důchodce. Nicméně nápad s experimentem Goa'uldů špatný není a postupně stárnoucí Jack sice působí trochu mimo charakter, ale kdoví, co by tak rapidní proměna organismu s člověkem natropila, takže to beru s rezervou. Mimochodem, kde autoři SG vzali dojem, že stárnoucím lidem tolik rostou vlasy? Možná je pár výjimek, ale jinak spíš s postupujícím věkem lidem padou, ne? ()

Thorovo kladivo (1997) (S01E09)

Tak takhle nám před lety začala celá linie s Asgardy, i když zatím šlo jen o nepřímé setkání. Poprvé tu máme tým v akci rozdělený na vojenskou a intelektuální část, kdy Carterová do jisté míry potřebuje převzít vedení, ovšem Daniel jí situaci nijak neusnadňuje, protože spoléhá na jakési neurčité pocity místní léčitelky. Kendra byla zajímavým charakterem, i když ta neustálá pozorovaná znamení mě už po čase nudila, přesto motiv hostitele, který se snaží odčinit vinu za činy Goa'ulda, který ho ovládal, je moc zajímavý a tohle byla první (promarněná) příležitost ho trochu prozkoumat. Scény s Unasem v labyrintu mi přišlo zajímavější a celkově pro Teal'ca šlo o pěknou epizodu, kde můžeme vidět, že pořád cítí vinu za službu a činy vykonané pro Apophise (což pěkně kulminuje později v Cor-Ai), takže tady máme kontinuitu pro budoucí epizody. I to závěrečné zničení kladiva je pěknou scénou, která ukazuje, že tým už se docela sžil dohromady a jsou jeden pro druhého důležití, také zde vidíme, že Daniel už se (alespoň částečně) vyrovnal s rolí Teal'ca v osudu Sha're a bere ho jako kolegu (nevím, zda už bych použil slovo přítel, na to je asi ještě trochu brzy). ()

Tantalova muka (1997) (S01E10)

Zajímavá epizoda, která ukazuje historii zkoumání brány na Zemi, kde je vložený i milostný příběh Catherine s Ernestem, který na vedlejší postavy celkem funguje a je i zajímavě pojatý, nadhodí se zde i otázka ceny znalostí člověka a co je třeba jim obětovat. Trochu se nám zde i rozvíjí mytologie seriálu - tajemné společenství 4 ras, které jsme sice nakonec poznali, ale mohl tomu v seriálu být věnovaný větší prostor. Sice se mi moc nezdá, že Ernest po tolika letech samoty byl schopný prakticky hned komunikovat a diskutabilní je i otázka jeho přežití (že by ulovil tolik jídla z moře? rozhodně to nevypadalo, že mohl zkoumat širší okolí paláce), ale on i Catherine byli dobře zahrané postavy, mohli je ještě někdy vrátit do děje. ()

Pokrevní pouto (1997) (S01E11)

Slabší epizoda, Teal'cův rodinný život mě nikdy moc nebavil. Epizodu zachraňuje představení Brata'cova charakteru, jeho interakce se zbytkem týmu byly dokonalé. ()

Oheň a voda (1997) (S01E12)

Jedna ze slabších epizod 1. řady, celé drama ohledně Danielovy smrti (což se mimochodem stane pro jeho postavu trademarkem) mě nebralo, stejně tak únos kvůli získání bůhvíkolik let staré informace mě nebavil. Příběh zaměřený na postavy, kdy se pomalu ukazuje formující se pouto mezi členy týmu, byl sice dobrý základ, ale nepodařilo se ho moc dotáhnout. ()

Hathor (1997) (S01E13)

Skvělá epizoda, kde konečně Carterová dostala šanci ukázat svou vojenskou stránku. Jinak pěkné výkony zblblých mužů - hlavně Don S. Davis to zahrál výborně. ()

Singularita (1997) (S01E14)

Zajímavý nápad s Goa'uldskou pastí na zničení SGC a vůbec vliv, jaký můžou mít SG týmy na situaci na jiných planetách (i když náznak, že vyhubení celé planety bylo kvůli ukrytí tajných výzkumů Nirrti jsme nedostali až do 5. série). Celá linie s Cassandrou byla velmi emotivní, dobře zpracovaná a zahraná, ale přesto mi přišlo trochu přešvihlé, že k ní byla Carterová až tak vázána, profesionální voják by si měl držet trochu větší odstup. A ten konec, kdy vlastně Jack ztratil úplně velení týmu (Carterová rozkaz splnit doslova odmítla, Daniel a Teal'c taky nešli pryč), to mi taky úplně nesedlo, na Jackově místě bych měl spíš pochyby, zda se v krizích mohu spolehnout na to, že poslechnou jím vydané rozkazy. Závěr v parku fajn týmový. Mimochodem tahle epizoda začala trend hromadných úmrtí jiných SG týmů, což se prolínalo celou sérií (tak s tím začala SG-7). ()

Cor-Ai (1998) (S01E15)

Pro Teal'cův charakter šlo takhle na začátku seriálu o skvělou epizodu, kde jsme viděli něco z jeho složité minulosti, jak se vyrovnával s obtížnými rozhodnutími ve službách pro Apophise a jak je teď ochotný za ně zaplatit (na rozdíl od jedné zotročující vražedkyně z pozdějších řad, která to brala jako vtip a přitom to dělala z vlastní vůle, Teal'c byl v područí Goa'uldů), viděli jsme Jackovu odhodlanost zachránit člena týmu i přes jeho odpor a Danielovu skvělou obhajobu, jejíž moudrost uznal i sám poškozený. Generál Hammond mi přišel trochu mimo, i když říkal, že jeho osobní názor je prokázat loajalitu k Teal'covi, tak jsem to z jeho chování nějak necítil, i když všechno, co zmínil, byla pravda. To načasování útoku Goa'uldů pak bylo totálně přesné, aby Hanno viděl, že Teal'c chránil vesničany a mohl změnit názor, ale přesto fakt, že některá oběť pozůstalých mu dokázala odpustit, jistě Teal'covi přinesl alespoň nepatrný pocit úlevy, že může zlo z minulosti odčinit. ()

Záhada (1998) (S01E16)

Mé oblíbené rozšíření SG univerza. Tolláni byli jedna z mála ras, která nepatřila mezi hlavní spojence Země, ale oproti mnoha jiným jsme ji v seriálu vícekrát viděli/slyšeli o ní a dokonce se dořešil její osud. Tobin Bell byl dost charismatický, i když na první pohled tvrdý a nepřístupný, tak tu byly i náznaky, že je to do jisté míry jen přetvářka (rozhovor s Danielem venku a pak na rampě), navíc vzhledem k faktu, jak dopadla jejich technická pomoc sousedům, tak se nelze divit nedůvěře a neochotě se dělit o své znalosti. Narim mi byl taky sympatický (jen ne jako nápadník Carterové). Taky se nám tu poprvé objevil Maybourne a představila NID, která má zájem získávat vyspělé technologie na obranu Země za každou cenu, což je jeden z léta trvajících story-arců seriálu. Musím ale říct, že mi vždycky přišlo dost divné, že pro Hammonda a SG-1 nevzešly žádné důsledky z toho, že jen tak ignorovali rozkaz prezidenta. To, že by Daniel nemohl jít před válečný soud, je pravda, ale určitě by ho klidně mohli vyhodit. A zbytek SG-1 + Hammond nejevili žádnou snahu mu zabránit v pomoci úniku Tollánů, což by jim taky asi jen tak neprošlo. Za mě hodně velká logická chyba, za kterou jsem v pokušení strhnout celou hvězdu. Ale jinak mám epizodu moc rád, tak jednou přimhouřím oko... ()

Osamění (1998) (S01E17)

Po Hathor druhá epizoda 1. řady, kde pořádně vidíme vojenskou stránku Carterové. Vzhledem ke stavu O'Neilla je nucena starat se o vše důležité ohledně jejich přežití a dočasně ho i opustit, O'Neill k ní postupně získává důvěru i respekt (což jistě začalo už během řady, ale tady vzhledem k situaci to získává větší hloubku). V SGC máme zbytek týmu, který se snaží najít své kolegy (osobně mi Danielovy závěry připadají až moc vycucané z prstu, není to žádný vědec, od Silera by to jistě působilo věrohodněji). A Siler poprvé na scéně, kompetentní a stojící si za svým (prostě není možné to spravit rychleji, na tom fakt, že dvě postavy jsou v ohrožení, nic nemůže změnit). Jedna z nejlepších epizod 1. řady. ()

Montér (1998) (S01E18)

Taková pěkná poklidná epizoda, která skutečně nutí k zamyšlení - ty kopie měly všechny vzpomínky, pocity, vjemy, myšlenkové pochody svých originálů, jen proto, že jsou z kovu, nejsou vnímány jako ony? Samozřejmě situace tady je trochu komplikovanější a pro kopie tady snad ani není dobré řešení - leda se pokusit přizpůsobit nové situaci a časem se s ní vyrovnat, tady padlo, že mohou žít až 11000 let (i když v ději seriálu to nakonec bylo jen okolo 3 let). Jsou zde působivé pasáže (nepovedená kopie Teal'ca, loučení v závěru, rozhovor 2 Jacků), Harlan je trochu otravný, ale slušně zahraný a v klíčových scénách přesvědčivý (v podstatě omluva kopii Jacka na konci). ()

Paralelní svět (1998) (S01E19)

Tématika paralelních vesmírů je velmi zajímavá, zde máme vesmír, kde je více věcí odlišných než v naší realitě, bohužel ne zrovna v pozitivním smyslu. Tahle epizoda celou tu tématiku mnoha světů, které se v mnohém liší a v něčem i shodují, moc pěkně uvádí. Naše hlavní postavy jsou tu představeny v zajímavých polohách, které jsou leckdy i podobné situaci v našem vesmíru, ale okolnosti je vedou k odlišným rozhodnutím (Teal'c se zdá být na pochybách ohledně Goa'uldů i zde a snad by se i přidal na stranu lidí, kdyby mu Jack neodpálil planetu), Jack je tu jako tvrdý velitel, který neváhá odpálit celou planetu, pokud existuje možnost, že to zastaví invazi na Zemi. Skvělé akční scény (Hammond a Walter bránící koridor, Carterová a její odpálení útočníků i za cenu vlastní smrti). Mezitím vším pobíhá náš Daniel Jackson, který má tu drzost od lidí zde požadovat, aby zahodili poslední šanci na záchranu kvůli záchraně nějakého paralelního vesmíru (ovšem jeho, to je to důležité), nejdivnější je, že oni to jsou vskutku ochotní udělat. Já dobře vím, proč jsem tu postavu nikdy neměl moc rád, hrozně často na mě působí jako egoista, který nutí lidi, aby se chovali tak, jak to vyhovuje jemu a kdyby ne, tak tam snad bude poskakovat jako čertík z krabičky, dokud ti lidé radši nerezignují. ()

Seriálové rebooty na cestě

Seriálové rebooty na cestě