Reklama

Reklama

Hvězdná brána

(seriál)
  • Kanada Stargate SG-1 (více)
USA / Kanada, (1997–2007), 157 h (Minutáž: 42–96 min)

Hrají:

Richard Dean Anderson, Amanda Tapping, Michael Shanks, Christopher Judge, Don S. Davis, Corin Nemec, Ben Browder, Claudia Black, Beau Bridges, Tony Amendola (více)
(další profese)

Série(10) / Epizody(213)

Obsahy(1)

Seriálové pokračování slavného sci-fi filmu stejného názvu. Po dalším objevu Daniela Jacksona je zjištěno, že pomocí hvězdné brány je možné cestovat i na jiné planety. Americká armáda proto zřídí několik týmů pojmenovaných SG, které mají za úkol planety prozkoumat a pokud možno s jejími obyvateli navázat přátelské vztahy. Bojují také proti mimozemské civilizaci, která zotročuje planety, pátrají po původu hvězdných bran a snaží se vymanit z vlivu zkorumpovaných politiků, kteří chtějí bránu využívat kvůli vlastnímu prospěchu. (Sharlay)

(více)

Recenze uživatele Xeelee k tomuto seriálu (181)

Série 1 (1997) (S01) 

E01 ⤶ SG-1 úplně věrně nenavazuje na film, ale první dva díly byly úžasným startem seriálu a dokáží nalákat i 25 let od vzniku. Tvůrci pojali seriál hodně zeširoka. Noxové, Tolláni, náznak Asguardů, brána na Antarktidě, Unasové, alternativní vesmíry, náznak jaffské rebelie, politikaření na Zemi… Až mě to takhle zpětně překvapuje. Ale přitom se během celé sezóny skoro nic nestalo, protože většina dílů byla epizodních a nikam děj neposunula, ať už byly sebelepší. K tomu nejlepšímu za mě patří úvod i s následující epizodou, živé krystaly, Casandra, Noxové, Thorova planeta, Hathor, Antarktida, paralelní svět a závěrečná epizoda, i když mnohé náměty jsou nosné samy o sobě a fungovaly by i mimo vesmír tohoto seriálu. 4,5,4,3,4,5,5,3,5,4,2,2,5,5,4,4,5,4,5,2,5/5* 81%S02 ()

Děti bohů (1997) (S01E01) 

Docela epické přivítání do světa seriálové Hvězdné brány a seznámení s Teal'cem a Goa'uldy. Chování je občas více či míně naivní a ještě se nenaučili krýt se doma před střelbou po návratu, ale WOW efekt byl i po 25 letech od prvního odvysílání.  ⤷ E02 ()

Nepřítel uvnitř (1997) (S01E02) 

E01 ⤶ Díl přímo navazuje na uvodní film. Rozšiřujeme si znalosti o Goa'uldech, Teal'c možná zachránil svět (i když to asi ještě nikdo netuší) a získává si důvěru lidí. Panický strach Kawalského ze symbionta podtrhuje hutnou atmosféru dílu. Když je dobrý nápad, tak stačí i nízkonákladový díl z interiérů základny. ⤷ E03 ()

Zrovnoprávnění (1997) (S01E03) 

E02 ⤶ Netuším, co tolika lidem vadí na této epizodě. Střety s odlišnými kulturami a diplomacie patří mezi jedny z výrazných témat Hvězdné brány a tenhle díl byl prvním, kde na oboje došlo. Začalo to kulturním střetem a pak se to zvrtlo v záchrannou operaci. Děj je kvůli krátké stopáži poněkud zjednodušený, místy až trošku naivní, ale jako celek IMHO epizoda funguje dobře a člověka to donutí zapřemýšlet. Plus se dozvíme něco málo o Samantě a jak všichni kromě ní souhlasili, v tomhle dílu jí to moc slušelo :) ⤷ E04 ()

Mezi světlem a tmou (1997) (S01E04) 

E03 ⤶ Z minojské kultury jsme toho moc neviděli, ale nakažlivá virová regrese do prapředků člověka to zachraňuje :). Návrat k nízkým pudům na základně, včetně brutální líbačky, první díl s doktorkou Fraiserovou... Fajn díl. Jednohudka co neposouvá děj, i když na začátku epozody o to byla snaha. ⤷ E05 ()

První přikázání (1997) (S01E05) 

E04 ⤶ Ten pocit, když celý život hledáš Boha a zjistíš, že jsi jím ty. Někteří lidé zdá se mají tendenci podlehnout vidině absolutní moci a božství. Aneb i členům SG může hrábnout. Co by se asi stalo, kdyby všichni umřeli při budování civilizace a zůstal by Bohem sám sobě? :). DJ: Chutná to jako kuře. SC: A co je na tom? DJ: Jsou to makarony se sýrem. Goa'uldové teraformovali planety, aby byly obyvatelné pro lidi? Tak dík. Tady ale očividně šlo jen o technologii lokálního charakteru. Zatím nás tvůrci jen lákají na pestrý svět hvězdných bran, ale od konce druhé epizody pořád čekám na další epizodu, která by posunula děj. ⤷ E06 ()

Zmrtvýchvstání (1997) (S01E06) 

E05 ⤶ Naprosto geniální hard sci-fi epizoda prolnutá se silně emocionálním prohloubením charakteru O´Neilla, ale tenhle námět by fungoval sám o sobě. ⤷ E07 ()

Noxové (1997) (S01E07) 

E06Mladí nedělají vždycky, co se jim říká. 19 misí, prakticky žádný technologický přínos, nějací mrtví, obrovské náklady, pár ohrožení světa… Politikaření začalo do programu Hvězdné brány prosakovat brzy. Je potřeba začít shánět zbraně a jiné technologie a obranu země. A epizoda začíná vskutku bombasticky. Apophis chce napadnout Noxy, Zabije SG-1… První setkání s jednou z nejvyspělejších, nejmírumilovnějších a nejduchovnějji založených ras v Galaxii bylo… zvláštní :) ⤷ E08 ()

Jepičí život (1997) (S01E08) 

E07 ⤶ Oni prostě neumí hledat technologie tak, aby se při tom málem něco strašného nestalo a takovou hořkosladkou utopii plnou celoživotních 100denních radovánek jim zničili. Jak teď budou žít? A ještě k tomu se budou bát návratu jejich falešného boha. Zajímavý koncept, ale dějově to je nedomyšlené. ⤷ E09 ()

Thorovo kladivo (1997) (S01E09) 

E08 ⤶ Docela drsný survival díl s Unasy, původními hostiteli Goa'uldů. Thor je pořádný holografický svalovec. Drsňáci bojují s Goa'uldími Unasy a Sam s Jackem musí hodně přemýšlet. Odgoa’uldování je možné, jupí! Ohrozili celý jejich svět (⤷ S02E06), jupí! ⤷ E10 ()

Tantalova muka (1997) (S01E10) 

E09 ⤶ Já to chápu, chtěli posunout děj a kdyby tam nebylo nějaké napětí, tak by byla epizoda asi moc nudná. Ale to načasování, kdy se tam vypraví po víc jak 50 letech a do pár hodin to tam celé zanikde, je do očí bijící. Až na tuhle maličkost je to naprosto strhující díl s úvodem, který se člověku vryje hluboko do paměti. ⤷ E11 ()

Pokrevní pouto (1997) (S01E11) 

E10 ⤶ Drey'auc, Rya'c a mistr Bra'tac vstupují na scénu a dozvídáme se, že jaffští rebelové existují. To je prakticky vše důležité z celé epizody, což je hodně málo. Epizodu zachraňnuje jen perfektní Bra'tacův herecký výkon. ⤷ E12 ()

Oheň a voda (1997) (S01E12) 

E11 ⤶ Mimozemšťan Nem hledá svou lásku Omorocu. Tisíce let, už od dob Babylonu, kde o ní má poslední zprávy. Velmi dojemný romantický příběh. Zjistí to triviálně po spoustě zacykleného tlachání s Danielem. Ani nechápu, proč implantoval ostatním myšlenky na Danielovu smrt a proč to moc nefungovalo a proč nenahlédnul Danielovi do mysli dřív, proč mu pak věřil, že je mrtvá, a proč je na konci nechal jít, když mu celou dobu nevěřil, že nejsou kámoši s Goa'uldy. ⤷ E13 ()

Hathor (1997) (S01E13) 

E12Pánové, je tu pět žen, které se cítí velmi osamněle. V sarkofágu v mexickém chrámu dlouho spinkala Hathor, sexy matka Goa'uldů, která všem chlapům dokáže pobláznit hlavu. Bohužel ji omylem probudí pár archeologů a ona přijde do SGC. Tak to holky ze základny vezmou do vlastních rukou, aby se Jack nestal jejím prvním jaffou :). Ať žije emancipace. Dost bylo otravného goa'uldského mykání a sexy koupelí se symbionty! Ženy by neměly oplodňovat muže. A už vůbec ne proti jejich vůli. I když získávání DNA pro tvorbu Goa'uldů je velmi příjemné... :) ⤷ E14 ()

Singularita (1997) (S01E14) 

E13 ⤶ Vyvraždit pár tisíc lidí a nechat na Zemi vybuchnout malou traumatizovanou trojskou holčičku, která to celé zažila... A nechat ostatní ji umřít na Zemi... Tohle je jedna z nejemotivnějších epizod celého seriálu! Docela to se mnou mává i když vím jak to dopadne. Cassandru adoptuje Janet a brzy ji uvidíme znovu. ⤷ S02E02E15 ()

Cor-Ai (1998) (S01E15) 

E14 ⤶ Teal'ca dohnaly jeho hříchy ze služby Apophisovi a pocit viny. Mimo Zemi asi moc nefrčí koncept presumpce neviny a ani Teal'c moc nechápe koncept svobodné vůle a rozhodování. Pochybuji, že by na sobě nechal znát pochybnosti a ohrozil tak svůj život, jak to bylo prezentováno. Ale k prohloubení charakteru a motivací dobrý díl. ⤷ E16 ()

Záhada (1998) (S01E16) 

E15 ⤶ Noxové mají nové tollánské (o poznání méně přátelské) kamarády na podobné úrovni (ani o jedněch toho moc neuslyšíme) a my máme Maybourna, se kterým si užijeme ještě spoustu zábavy. Fakt divné je, že v jinak zajímavé epizodě porušení příkazů prezidenta nemělo žádné následky a že poslední Tolláni s jejich technikou uvízli na jejich planetě. ⤷ E17 ()

Osamění (1998) (S01E17) 

E16Plukovníku, je to ledová planeta. Mrazivá (doslova) survival detektivka o objevení druhé brány na Antarktidě. Netušil jsem, že antarktická linka začala už během první sezóny… Záběr z drogu, jak Samantha vyleze uprostřed nekončící ledové pustiny je emocionálně těžce zdrcující. Tak to trošku vyvažovali humorem jak z IT Crowd. Jo a tamto byla plukovníkova zbraň, opravdu ⤷ E18 ()

Montér (1998) (S01E18) 

E17 ⤶ Představa žití 11 tisíc let s Harlanem je asi to nejděsivější, co se kdy ve Hvězdné bráně objevilo. Ještě že to trvalo jen 3 sezóny. Vrátí se ve 4. sezóně. ⤷ S04E21E19 ()

Paralelní svět (1998) (S01E19) 

E18 ⤶ Je zvláštní vidět tolikrát aktivovat a deaktivovat autodestrukci a pak vidět jak to bouchne a základna i celá Země zanikne. A díky následujícímu opáčkovému dílu se senátorem Kinseym to vypadá, že zanikne i v naší realitě. Ten chlap snad ohrozí Zemi víckrát než Goa'uldi. Jeho úsudek je obdivuhodný. ⤷ E20 ()

Související novinky

Seriálové rebooty na cestě

Seriálové rebooty na cestě

16.04.2023

Milovali jste v dětství Pobřežní hlídku, Hvězdnou bránu, RoboCopa nebo snad Pravou blondýnku? Pak vás možná bude zajímat, že se všechny tyto značky a pár dalších dočkají v budoucnu seriálových… (více)

Zemřel herec Dean Stockwell

Zemřel herec Dean Stockwell

09.11.2021

Ve věku 85 zemřel americký herec a držitel dvou Zlatých glóbů, Dean Stockwell. Jeho kariéra k dnešnímu dni čítá přes dvě sta filmových a televizních rolí. Tvůrce nominovaný na Oscara svou hvězdnou… (více)

Hvězdnou bránu čeká reimaginace

Hvězdnou bránu čeká reimaginace

30.05.2014

Jeden z nejlepších filmů Rolanda Emmericha (Den nezávislosti, Útok na Bílý dům) letos slaví 20 let od premiéry. Hvězdná brána sice zamířila na velké plátno jen jednou, víc než 10 let ale úřadovala na… (více)

Reklama

Reklama