Hvězdná brána

• Kanada Stargate SG-1 (více)
USA / Kanada, (1997–2007), 157 h (Minutáž: 42–96 min)

Richard Dean Anderson, Amanda Tapping, Michael Shanks, Christopher Judge, Don S. Davis, Corin Nemec, Ben Browder, Claudia Black, Beau Bridges, Tony Amendola (více)

Série(10) / Epizody(213)

Recenze uživatele kwoky k tomuto seriálu (191)

Entita (2001) (S04E20)

Mám fakt rád díly s nehumanoidními organizmy, které jen reagují na úvodní "útok" lidí. A tady to nabralo hodně velký spád, když houževnatý program usoudil, že jediná strategie přežití je vstoupit do Carterové. Je to jízda od začátku do konce. Skvělý díl. ()

V dvojím ohrožení (2001) (S04E21)

Zajímavý díl s mechanickými dvojníky, který se ale až příliš průhledně snaží jich všech zbavit. Kronos také padl až příliš snadno, i když pro Tealca to byl jistě náročný souboj. Jinak je to dobrý díl plný dramatu, zvratů a místo jednoho Oneilla tu máme dva, což je fajn :) ()

Exodus (2001) (S04E22)

První část trojdílu to teda rozjela ve velkém stylu. V první půlce se hodně mele pantem, akce přijde až v samotném závěru. Tokrové narychlo prchají z úkrytu, což přinese nový plán - odpálení hvězdy. Tanis je prozrazen a čeká ho smrt. Jenže díky lsti zvládne uniknout. Tealcova snaha o pomstu pak situaci značně zkomplikuje, když je Tealc postřelen. Máme připravenou půdu pro další dramatickou epizodu. Slabší 4*. ()

Nepřátelé (2001) (S05E01)

Druhá část trojdílu mi připadá přehnaná. Apophis, replikátoři, Tealc se stane nepřítelem, beznadějná situace s návratem se zázrakem vyřeší... Je toho tady nějak moc. Sice se aspoň pořád něco děje a není čas na nudu, jen je to na můj vkus už moc bizarní kombinace. ()

Na prahu smrti (2001) (S05E02)

Závěrečná epizoda trojdílu. První polovina byla slabší. Nemám moc rád kecací díly, kde se nic neděje. Ale druhá polovina je mnohem lepší jízda. Tealc si musel sáhnout až na úplné dno, aby dostal šanci se zachránit. A na závěr jsem byl až skoro dojatý. Pro mě byla doktorka Fraserová nejvýraznější postavou. ()

Povznesení (2001) (S05E03)

Zajímavý díl, ale mám pocit, že už jsem něco podobného viděl. Carterová má nejdřív imaginárního stalkera, z něj se později stane skutečný blízký přítel. To kvůli tomu, že povznesení má svá pravidla a není dovoleno urychlovat přirozený proces. No a do toho se míchá nepochopení vojáků, kteří chtějí všechno vyřešit rychle a rázně, což tady naštěstí nevyjde. Na konci vám bude Carterové upřímně líto. ()

Pátý člen (2001) (S05E04)

Chtěl jsem dát čtyři hvězdičky, jenže pak se na scéně objevil badass Tealc s dělem z letadla a bylo rozhodnuto :) Skvělá "vojenská" epizoda, která je ve skutečnosti o povaze lidí (plus je to tak trochu propaganda o tom, jak je armáda bezva). ()

Rudé nebe (2001) (S05E05)

Tahle přátelská návštěva se ale vůbec nepovedla. Také se dozvíme, že smlouva mezi Asgardy a Goauldy je složitá a jeden z bodů zakazuje záchranu planety. Celá civilizace je ohrožena, ale nakonec se to povede nějak vyšmoulit. Zajímavé jsou rozhovory mezi "zaostalými" obyvateli a chytrými a přesto bezmocnými lidmi. A také Oneill, který se na Asgardy neváhá pořádně rozzlobit. "Šedé prdelky" :) "- Přemýšlela jsem, pane." "- Šokovalo by mě, kdybyste někdy přestala." A jen pro zajímavost - řešení Carterové se supertěžkým prvkem je totální blbost :) ()

Zasvěcení (2001) (S05E06)

Intergalaktická svině Nirti a její experimenty na lidech nám připravily zajímavý díl plný napětí a dramatických lékařských scén. Teryl Rothery tu zazářila v roli matky, která chrání své dítě za každou cenu. A Colleen Rennison v roli Kasandry se nám v seriálu objevila už podruhé (pamatujete na přestřelku vodních pistolí na konci dílu Zhouba?). Tentokrát už ale stihla vyrůst do krásy. ()

V hrobce (2001) (S05E08)

Chvilku mě naháněčka s pavoukem bavila, ale trvalo to moc dlouho. Nakonec všichni zlí rusové pomřeli, SG1 vyvázla. USA jsou ti dobří, Rusko ti špatní. Opravdu zajímavé nápady byly s goauldem v pavoukovi a nekonečné mučení Marduka v sarkofágu. ()

Mezi dvěma ohni (2001) (S05E09)

Polovina dílu je tajemná a nekonkrétní. Něco se děje a nikdo neví co. V druhé půlce se to ale rozjede do solidního špionážního thrilleru plného dramatických zvratů. Tolánům připálili prdýlku a těm nedošlo, jak moc jsou goauldi prohnaní. ()

Rok 2001 (2001) (S05E10)

Druhé setkání s Ascheny dopadlo opět blbě. Jsou to prostě stejně arogantní a podlí šmejdi, jako goauldi. Jen díky zvědavosti a prozíravosti SG1 byla Země uchráněna před velkým špatným. No a Kinsey se tu zase chová jako naprostý veleblb, kterému někdo rozkopl bábovičku. Takže nic nového. ()

Zoufalé řešení (2001) (S05E11)

Umírající miliardář hledá zoufalou možnost, jak se zachránit. Sežene si goaulda, nechá si ho implantovat a plán mu vyjde. Zatáhne však do toho celou řadu dalších lidí, Oneill a Carterová to přežijí jen tak tak. A Simmonds se projeví jako pěkný parchant. Napínavá epizoda, která končí tak nějak neurčitě. ()

Seriál Červí díra (2001) (S05E12)

Odlehčený díl, kde si tvůrci dělají srandu sami ze sebe a z filmové branže obecně. Bohužel "nosný" příběh o mimozemšťanech byl dost slabý. Celkově mi z toho vychází průměrné hodnocení. ()

Zkouška ohněm (2002) (S05E13)

Když jsem tento díl viděl minule (2020), moc mě nenadchnul a dal jsem jen tři hvězdičky. Tentokrát (2024) mě oslovil mnohem víc a bavil jsem se celou dobu. Už nevím, co mi předtím tak vadilo. Napínavý díl plný zvratů, paranoia jede na plné obrátky, všechno je jen test. Strhující díl, u kterého jsem málem zapomněl dýchat. ()

48 hodin (2002) (S05E14)

MEGA dobrý díl. Poprvé poznáváme McKaye s jeho osobitými výstřelky. Simmonds hrál hodně vabank a nevyšlo mu to díky Oneillově a Maybournově akci. Zajímalo by mě, jak dlouho ještě bude mít tenhle odsouzenec Maybourne přístupy k přísně tajným informacím? Tvrdé vyjednávání mezi Ruskem a USA je také podané skvělou formou. Divím se, že Rusové nebyli ještě ostřejší. A nakonec linka s Tealcem, který v ultimátně akčním začátku uspěje, ale pak se ho celé SGC snaží zachránit. Napínavé jak trenky, akce, špionáž, diplomacie, hlášky, intenzivní rozhovor s goauldem, dovídáme se hodně o fungování brány... Tady bylo fakt všechno. ()

Schůzka na nejvyšší úrovni (2002) (S05E15)

Abych parafrázoval klasiku, tak tento díl by se dal popsat slovy: "A jak se to ty kurvy goauldské dověděly, kde mám základnu?". Hlavní základna Tokrů je nejen napadena, ale úspěšně likvidována goauldským bombardováním (až překvapivě přesným). Zoufalá situace vyžaduje zoufalá řešení. A kdesi v dálce se všechen osud goauldů a galaxie ocitá v rukou Daniela Jacksona. Také se znovu dozvídáme o existenci Anubise, jehož konání všem goauldům kazí plány. Tento díl rozdal hodně dobré karty k tomu, co se chystá rozehrát v následující epizodě. ()

Poslední boj (2002) (S05E16)

Zajímavé pokračování. Napínavý konec předchozího dílu jsme poměrně rychle vyhodili z okna a začali tak trochu znovu. Každopádně jsme se dozvěděli hodně o mocenském rozdělení goauldů, Tokrové teď mají velké starosti s vlastním přežitím a dojemně jsme se rozloučili s Elliotem/Lantašem. A Daniel místo vyvražďovací mise získal informace, které se jistě budou již brzy hodit. Scénář to chtělo ještě trochu dopilovat, je tu pár logických chyb. ()

Kritický bod (2002) (S05E17)

137 km? To už je docela slušný kamínek :) Nejdřív dáš bombu na asteroid, pak si to rozmyslíš, protože by to odpálilo celou Sluneční soustavu :) A nakonec Carterová vytasí naprosto šílený plán poslední záchrany, který nejen že klapne, ale klapne úplně nejlíp, jak to jenom jde. Napínavý díl, na kterém je zajímavé hlavně to, jak goauldi neustále úspěšně obcházejí smlouvu o neútočení s Asgardy. "A potom jsem se tam trochu rozčílil." Jen tu není nijak vysvětleno, co se s asteroidem stalo pak - takového velkého "šutráku" by si lidé jistě všimli i pouhým okem. ()

Bojovník (2002) (S05E18)

Jaffský boj o svobodu je velmi silné nosné téma. A konečně tu máme díl, který se mu věnuje naplno. Hnutí odporu postupně roste a začíná se stávat nepřehlédnutelnou figurou na šachovnici. Asi není náhoda, že je to zrovna v době, kdy Tokrové zmizeli ze scény. Předváděčka zbraně je pro mě jedna z nejoblíbenějších scén v celém seriálu. Kamikaze styl vedení Jaffů se Oneillovi nepozdává a taky se nakonec ukáže, že měl pravdu. Jen by mě fakt hodně zajímalo, proč Ti Tealca pustil ze zajetí, aby Jaffy varoval před jeho vlastním útokem. Napadá mě jediná možnost - že Ti Imhotepa opravdu hodně nenáviděl a tohle byla cesta, jak ho zabít. ()

Seriálové rebooty na cestě

Seriálové rebooty na cestě