Hvězdná brána

• Kanada Stargate SG-1 (více)
USA / Kanada, (1997–2007), 157 h (Minutáž: 42–96 min)

Richard Dean Anderson, Amanda Tapping, Michael Shanks, Christopher Judge, Don S. Davis, Corin Nemec, Ben Browder, Claudia Black, Beau Bridges, Tony Amendola (více)

Série(10) / Epizody(213)

Recenze uživatele Grogan k tomuto seriálu (216)

Hadí zášť (2000) (S04E14)

Dvě zdánlivě nesouvisející linky do sebe nakonec krásně zapadnou. Tady ještě mučení Teal'ca nebylo otřepanou scenáristickou berličkou, přechod Rak'nora na jeho stranu působil uvěřitelně a přirozeně, navíc to zase trochu posunulo linii se vzpourou Jaffů dopředu. Přesto mě více bavila mise zbytku SG-1, vychytralý plán na rozpoutání konfliktu mezi Apophisem a Heru'urem se nakonec trochu vymkl z kontroly. Tradičně skvělý Jacob Carter. ()

Řetězová reakce (2001) (S04E15)

Pro někoho nudná politická linka, ale mě celé politické pozadí programu Hvězdné brány ze začátku připadalo zajímavé, protože v pozadí stály silné a zajímavé charaktery jako Maybourne a Kinsey (v pozdějších řadách je nahradily nezajímavé, nudné a klišovité postavičky), kteří byli skvělí i v téhle epizodě. Jejich interakce s Jackem byla i zde fantastická, Maybourne zde zase stál na správné straně barikády (náznak už tam dříve byl, ale od této epizody už na té správné straně víceméně zůstal) a Kinsey hraje svou arogantní postavu excelentně v průběhu celého seriálu (sice postava bez vývoje, ale vždy dobře zahraná a s jasnou motivací). Druhá linie v SGC je sice o trochu nudnější, přesto je zajímavé sledovat reakce SG-1 na změnu vedení, i nápad s ničivou bombou je zajímavý. Charakter generála Bauera někdy působí až moc tupě, i záporná postava může být kompetentní, ale on v momentě krize samozřejmě nedokáže řádně jednat a trochu laciné vyřešení ohrožení planety. Jinak jedna z mála epizod, která je zaměřená na Hammonda (i když nemá ani moc prostoru). ()

Rok 2010 (2001) (S04E16)

Skvělý díl s vizí budoucnosti, která na první pohled vypadá lákavě, ale brzy se ukáže, jak špatně na tom lidstvo je. Asheni klidně mohli v seriálu dostat více prostoru, jiný typ záporáka, který nepoužívá hrubou sílu (a jak dobře se jim tahle taktika vyplácela, Zemi oklamávali dlouhých 10 let), je milé osvěžení. Skvělá závěrečná scéna s posíláním zprávy přes Bránu, kde lasery nemilosrdně zabíjejí jednoho člena po druhém. Jedna z nejlepších epizod celého seriálu. ()

Absolutní moc (2001) (S04E17)

Nebaví mě linie s Harsesisem a nemám moc rád postavu Daniela Jacksona, ale přesto mám tuhle epizodu rád. Je to výhradně kvůli prostřední části epizody, kde vidíme Danielův sen, vizi člověka zničeného absolutní mocí. I díky tomu, že jde o sen, můžeme odpustit nelogičnosti (že by armáda byla tak neschopná a nedokázala si pohlídat jednoho archeologa, aby si jen tak nezačal jadernou válku?) a sledovat jeden z nejlepších Shanksových výkonů v seriálu (hraní v těch prvních řadách bylo výborné, ať už si o Shanksovi myslím cokoliv - i když si někdy říkám, zda se mu tahle role arogantního člověka nehrála tak dobře, protože byla více v souladu s jeho osobností), zajímavou vizi obrany Země, další členy SG-1 v zajímavých polohách - Sam ve vězení a považovaná za blázna, O'Neill si uvědomí, že Danielovi totálně přeskočilo a neváhá udělat správnou věc (nikdy jsme se z epizody nedozvěděli, co to vlastně Daniel provedl s Teal'cem, že?), další známé postavy SG univerza, byť v krátkých roličkách - Apophis jako poražený chudák (to se mu už brzy doopravdy splní), major Davis zmatený Danielem a jeho arogantním chováním. Konec (stejně jako začátek) už pak moc zajímavý není, ale alespoň nějak uzavírá tu nudnou linii s Harsesisem. ()

Světlo (2001) (S04E18)

Tak zajímavý nápad, že i Goa'uldi mají své neřesti stejně jako lidé, konkrétně fetování, na rozdíl od lidí s tím ale nemají trvalé následky. Zato u lidí to způsobuje nejprve deprese, agresi a nakonec i fibrilaci. Někteří členové maincastu moc pěkně předvedli negativní důsledky těchto drog - Danielův výbuch v kanceláři generála, Carterová vyměnila své obvyklé "ano, pane" za vyloženou neúctu. Ty účinky drogy mi přišly trochu nekonzistentní - ten člen SG-5, který zemřel v úvodu, (mimochodem další tým, který to schytal, vtírá se otázka, proč nemohla doktorka i je poslat zpět na planetu, když to jediné je mohlo zachránit, zajímavé, že ji to napadlo až v momentu, kdy hrozila smrt hlavní postavě) nejevil ani známky deprese, ani nebyl agresivní až do posledního momentu a proč se vlastně zabil, když byl pouhé sekundy od návratu na planetu, což bylo to, co chtěl a potřeboval? Každopádně tu fascinaci a vliv světla na hlavní charaktery se našim hrdinům podařilo prodat. Lorenův příběh byl smutný, dobré úmysly často způsobí katastrofu. ()

Zázračné dítě (2001) (S04E19)

A mě byla Haileyová naopak sympatická, sice trochu moc ambiciozní a rázná, ale jak Carterová poznala, s potenciálem pracovat v SGC a v její následující epizodě bylo vidět, že ji tahle zkušenost pozitivně ovlivnila. Epizoda má trochu pomalejší tempo, kdy se obě dějové linie nezávisle na sobě trochu vlečou, ale na konci se pěkně propojí. Osobně by mě moc zajímalo, která z dam vlastně měla pravdu. ()

Entita (2001) (S04E20)

Skvělá epizoda, kde Amanda Tapping předvede parádní herecký výkon. Celá technická stránka příběhu je v průběhu děje čím dál víc přitažená za vlasy (nejdřív počítačový program v lidském těle a hlavně to přesunutí lidské mysli do počítače a bez jakýchkoliv následků zpět), ale interakce jednotlivých charakterů a jejich starost o Sam to zachraňuje. Hlavní důraz je tu na Jacka, což svádí k tomu, že jde o shipperskou epizodu, ale podle mě ten důraz na vztah není tak zásadní, jak mnozí tvrdí (určitě nevěřím, že si Entita vybrala Sam kvůli tomu, že Jack k ní má osobní pocity - jak by to mohla vědět, v počítačích nic takového určitě není, ani nemohla nic takového mezi nimi pozorovat), dost prožíval i problémy jiných členů týmu nebo jiných lidí, na kterých mu záleželo. Kromě týmu jsme mohli vidět i hodně starosti ze strany generála Hammonda a Janet, oba tu mají s Jackem pěknou scénu, kdy se řeší osud Sam. Je tu zmíněný i starý konflikt věda x armáda, který už jsme ve 4. sérii párkrát měli, pozitivně akceptuji, že tentokrát bylo vojenské řešení ukázáno jako správná volba. Jak řekl Teal'c "Kdybychom tu Entitu zničili, Danieli Jacksone, nebyl by teď major vážně ohrožen." ()

V dvojím ohrožení (2001) (S04E21)

Pro mě asi nejslabší epizoda ze 4. série. To zapojení těch dvojníků mi moc nesedlo - přes 3 roky jsme o nich neslyšeli a najednou je scénáristé vytáhnou, když se jim to hodí. A ani tak to pořádně nedotáhnou - na konci vidíme roboty poškozené (ale ne vyřazené), takže teoreticky by asi měli jít spravit, ale nikdy se to pořádně nedozvíme, co se stalo s Harlanem, to taky nezjistíme. Je tady pár zajímavých nápadů - třeba ukázání, že porážka jednoho Goa'ulda nemusí zachránit jeho ovládnuté planety (proč by tam nepřišel jiný?), osobní pomsta Teal'ca na Cronosovi (v dvojitém podání), skoro-bitka dvou Jacků, ale celkově je to taková trochu táhlá epizoda. Na 4. sérii je to prostě slabší.... ()

Exodus (2001) (S04E22)

Skvělý závěr 4. série, kde se originálním způsobem konečně nadobro postaráme o Apophise. Zase tu vidíme Sam a jejího vědeckého génia, Teal'c tu má skvělou podzápletku (tady byl ještě motiv jaffské pomsty celkem originální a dobře zahraný), Jack tu má skvělé slovní přestřelky s Jacobem, je tady skvělý záporák Tanith v podání Petera Wingfielda (IMHO potenciál tohoto záporáka byl v seriálu těžce nevyužit, dobře zahraný a ta osobní linie s Teal'cem), Jacob je jako vždy plusem epizody, je tu i pár pěkných akčních sekvencí. Pár maličkostí (útěk Tanithe) by se dalo vytknout, ale nic velkého. Jen ten cliffhanger "jsme uvězněni v jiné galaxii a návrat by nám trval 120 let" je trochu úsměvný, něco takového je u hlavních postav seriálu určitě uvěřitelná hrozba, co by si naše galaxie počala bez jediného týmu, který brání náš svět před šmejdem z vesmíru... ()

Nepřátelé (2001) (S05E01)

Vcelku slušná epizoda, i když celkově mi úvod 5. řady připadal takový unavený. Zápletka s replikátory a uvězněním v jiné galaxii je zajímavá, Teal'c s vymytým mozkem patří mezi jeho nejlepší scény vůbec a taky mu tahle zápletka dala šanci předvést se jako herec (z hlavní čtyřky k tomu měl zatím nejméně příležitostí) plus dodala jeho charakteru nějakou hloubku (díky této zápletce jsme za jednu epizodu dostali tak 10x víc informací o něm než za celé 4 série) a Apophis nám neslavně konečně zemřel nadobro (stylový záběr, jak je obklopený replikátory těsně před smrtí). Nějak mi ale v téhle epizodě chybí napětí, řada náhodiček, které pomáhají hlavním hrdinům přežít nemožné, je tu pro mě až moc přemrštěná (Apophis se už chystá střílet na naše hrdiny, ale najednou se objeví jiná loď, Daniel jen tak dokáže letět s lodí (i když mu radí Jacob), těsný průlet dveří hangáru, těsný únik před explozí, replikátoři příhodně poškodí ovládání dveří cely, aby naši hrdinové unikli a ještě upraví motory, aby se hrdinové dostali zpět do své galaxie co nejrychleji). Autoři tuhle nesmrtelnost postav ještě podporují hláškami typu "SG-1 má překvapivě dobrý zvyk vyváznout ze všeho." - jak pak má být člověk alespoň trochu v napětí? ()

Na prahu smrti (2001) (S05E02)

Jedna z nejlepších epizod pro Teal'cův charakter s výborným hereckým výkonem Chrise Judgeho. Konečně jsme viděli, jak vlastně začal pochybovat o Goa'uldech a jiné důležité události, které ho nakonec dovedly až k té ikonické scéně z Dětí Bohů (kterou zde máme možnost vidět). I zbytek hereckého castu předvedl v téhle epizodě vynikající výkony, ten strach a péče o Teal'ca byla zobrazená velmi přesvědčivě. ()

Povznesení (2001) (S05E03)

Epizoda má zajímavý příběh, který nám rozvíjí rasu Antiků a jejich zásahy do primitivnějších civilizací (tehdy jsme nemohli tušit, že tahle zbraň patřila k jedněm z těch mírnějších intervencí), které většinou neskončily dobře. Taky se nám tu rozvíjí další znalosti o životě povznesených, jejich schopnostech i hranicích, které nesmí překročit - tohle všechno bude v dalších řadách hrát důležitou roli a je zajímavé, že tahle epizoda byla věnována postavě Carterové, i když povznesení bude storyline úplně jiné postavy. Slizký plukovník Simmons poprvé na scéně a už tady dává tušit, že bude našim hrdinům dělat problémy. Povedená závěrečná scéna na planetě a nápad s minibránou. Ovšem celkově jde pro mě o průměrnou epizodu, protože dvě dost zásadní věci mi tu moc nesedí - jednak to, že nikdo z týmu nebo Hammond Sam pořádně nepodpořili, nevěřili jí a snad ji někdo z nich i považoval za blázna (čí nápad byl to psychologické vyšetření? snad ne Hammonda) a pak stalkerská stránka Orlina. Myslím, že zkoušet někomu zkoumat mysl, pak ho sledovat až domů, všude po domě (včetně koupelny a záchodu) a pak se mu znovu vnucovat s tím zkoumáním mysli, schovávat se v jeho domě, dokud si není jist, že kamery budou pryč, tohle všechno mi přijde jako něco, co se neschová za něco tak vágního jako "v naší kultuře to chodí jinak". Navíc Antici by podle všeho měli být chytří a vzdělaní, tak proč by se Orlin v první řadě nesnažil nejprve poznat, jak komunikovat s lidmi než je tajně šmírovat, tak inteligentní se zdál být... 3 hvězdy ()

Pátý člen (2001) (S05E04)

Povedená týmová epizoda, kdy SG-1 dostane nového člena, se kterým Jack uvázne mimo Zemi. Vidíme Jacka sžívat se s novým členem, zatímco zbytek SG-1 na Zemi zjišťuje, že nový člen vůbec neexistuje. Skvělá souhra Jacka a Tylera, cool schopnost maskování mimozemšťana Tylera (jeho skutečná podoba mi něco připomínala) a jak se o něj tým stará, i když není jeden z nich, trochu větší role pro Janet, na které tentokrát závisí pomoc Jackovi, slizký plukovník Simmons, který se snaží na SG-1 vyhrabat něco kompromitujícího (a že je z čeho vybírat) a Hammond, který jako obvykle hájí své lidi. Mimochodem, vždycky mi přišlo zvláštní, že se Simmons v seriálu jen tak objevil a až v jednom z pozdějších dílů jsme zjistili, k jaké organizaci patří (vlastně tedy nástupce Maybourna u NID). Dobrá linie na planetě (skvělé akční scény, Jack jako prvotřídní taktik boduje) i ta pomalejší z SGC nijak nebrzdí tempo epizody, spíš ji vhodně doplňuje. ()

Rudé nebe (2001) (S05E05)

Zajímavý nápad, kdy se ukazuje, co všechno ještě lidé o fungování brány neví a jak katastrofální důsledky to může mít, když se zahrávají s technikou, která převyšuje tu jejich. Zkoumá se tu i otázka toho, jak Asgardi předstírají Bohy (sice benevolentní) a pak nezasáhnou, když by je lidé potřebovali (což je zde naprosto logicky vysvětleno a popravdě mi vadí, že O'Neill s tím měl problém - jakkoliv tvrdě to zní, tak přece Asgardi neporuší smlouvu kvůli záchraně 1 planety, když by to Goa'uldům umožnilo napadnout kteroukoliv chráněnou planetu, jistě by té záminky s chutí využili). Bylo tu několik pěkných týmových momentů. Na epizodě mi celkově vadilo pojetí místních náboženských fanatiků - jejich pasivita, neochota něco dělat sami, dokonce násilím bránit pomoci. Tohle je negativní prezentace náboženství, která v epizodě Démoni byla naťuknuta, ale nebyla tak očividná. ()

Zasvěcení (2001) (S05E06)

Nirrti patřila mezi nejzajímavější Goa'uldy v sérii, hlavně proto, že se snažila nadále vyvíjet a posilovat svou sílu vědeckým zkoumáním, nejen hrubou silou. Tahle epizoda to docela pěkně uvádí, bohužel tahle linie celkově nedostala moc prostoru a scény s Cassandrou mě tak moc nebavily, ani její herecká představitelka mě tentokrát moc neohromila. Centr na Janet byl dobrý nápad, snad jediná epizoda, kde jsme trochu prozkoumali i její osobní život. A ten konec - někdy mi SGC přijde až moc přečestné - po vyléčení Cassendry mohli Nirrti snadno zajmout, už neměla páku na vyjednávání a od ní by se toho mohli dozvědět o dost víc než od jiných "hadů", stejně ji ale nechají jít (což stálo život spoustu dalších lidí, včetně Rusů). ()

Domácí zvířata (2001) (S05E07)

Díly s Unasy mě nikdy moc nebavily, ani tahle nebyla výjimkou. Až na ten konec, kdy si Daniel uvědomil, co se teď musí stát, to byla docela nuda. ()

V hrobce (2001) (S05E08)

Jedna z mých oblíbených epizod, hodně se mi líbilo zakomponování ruského týmu (škoda jen, že většina členů díl nepřežila). Pobyt v uzamčené temné pasti s nebezpečným tvorem v patách měl slušnou atmosféru a dokonce i trochu napětí, to vše odlehčeno pár dobrými hláškami ("Ano, běžte sám temnou chodbou a já počkám sám v téhle temné místnosti."). ()

Mezi dvěma ohni (2001) (S05E09)

Poslední epizoda s Tollany je na vysoké úrovni. Záběr Narima, stojícího v závěru na planetě, určené k zániku, je velmi působivý, stejně jako finální zpráva z planety. Skvělý záporák Tanith opět na scéně a první zmínka o Anubisovi. ()

Rok 2001 (2001) (S05E10)

Díl 2010 patří mezi mé nejoblíbenější a jeho pokračování kvalitou nijak nezaostává. I když nás setkání s Ascheny nakonec neminulo, tak jsme jim tentokrát na lep neskočili a zachránili se. Slyšel jsem, že příběh Aschenů měl být dokončen v pozdějších sériích, škoda že nakonec z tohoto plánu sešlo. Ascheni měl styl, narozdíl od Goa'uldů dokázali Zemi dobýt bez jediného výstřelu, dovedl bych si je představit i jako nové hlavní záporáky. Taky by mě zajímalo, co se vlastně stalo s Joem (ale asi nic hezkého). ()

Zoufalé řešení (2001) (S05E11)

Sice konspirační zápletka ze Země, ale zase trochu jinak pojatá - umírající milionář, který se v rámci záchrany života odváží unést Carterovou a nechat do sebe implantovat symbionta. Velkou roli zde hraje i Maybourne, který sice stojí na straně SGC, což ovšem neznamená, že je morálně čistý (jeho spolupráce s O'Neillem tradičně vynikající), plukovník Simmons zde sleduje své vlastní zájmy, které se dozvíme až v následující řadě. Povedená epizoda, byť většina týmu zde nemá moc věcí na práci (dokonce i Carterová). ()

Seriálové rebooty na cestě

Seriálové rebooty na cestě