Modrý kód

• Slovensko Modrý kód
Česko, (2017–2020), 247 h 54 min (Minutáž: 49–63 min)

Hudba:

Dominik Renč

Sabina Laurinová, Roman Zach, Igor Chmela, Jiří Štěpnička, Eva Podzimková, Marek Němec, Ondřej Rychlý, Marika Procházková, Sandra Nováková (více)

Série(4) / Epizody(264)

Nejopravdovější seriál z lékařského prostředí. Moderní drama z urgentního příjmu s hvězdným hereckým obsazením a napínavými příběhy inspirovanými skutečnými osudy pacientů, lékařů i dalších pracovníků pohotovosti. Na přípravě seriálu spolupracuje široký tým odborných poradců z řad záchranářů a lékařů. Bušícím srdcem seriálové nemocnice Rubava, plným lékařských i osobních dramat, je urgentní příjem. Na místě, kde s vyhlášením modrého kódu, ohlašujícím nestandardní situace, začíná boj o život, pracuje tým profesionálů s jediným cílem – zachraňovat své pacienty. Velká snaha a diplomatické schopnosti primáře, ale i štědří sponzoři, stojí za špičkovým technickým vybavením této pýchy celé nemocnice i zdejší zdravotnické péče. Na pohotovosti tak lze provádět i složité chirurgické zákroky, pro které je tu moderní vybavení a špičkový personál, pamatující ještě staré dobré časy nemocnice. Nemocnice Rubava bývala nákladně a moderně vybavenou výkladní skříní socialistického zdravotnictví. Dnes má, stejně jako stejnojmenné město na úpatí Krušných hor, ve kterém se nachází, to nejlepší za sebou. Mezi pestrou směsí pacientů najdeme bývalé horníky z nedalekých, postupně uzavíraných dolů, chudší až kriminální postavy i bohatou klientelu blízkého luxusního střediska Stříbrný důl, tzv. Stříbrňáku. Lékaři, sestry i personál mají každý své důvody, proč jsou právě na tomto místě. Někdo pyká za profesní škraloup či slabost, někdo ztratil ambice nebo je prostě jen úzce spjat s místem, odkud pochází. Někdo se přišel schovat… (TV Prima)

Recenze uživatele elizabeth_ba k tomuto seriálu (67)

Volá Londýn (2018) (S02E79)

Důvod tří hvězdiček za nic moc díl? Sličný Gránský, tj. Maty Bojan, co jiného? 😉😘 ()

Stín z minulosti (2018) (S03E07)

Kdyby aspoň ten obsah Tv Prima byl v pořádku, ono ale ta sestřička, co ji pozvali místo Mery, a co se pohádala s Matym ohledně stomatochirurga potřebnýho k operaci pokousaného kluka, byla Zuzka nebo Zuzanka, ne Karolína... No a tý malý (myslím sestřičky Evy) je mi nakonec i celkem líto, i když jsem ráda, že mojí oblíbený Lucii Krutinový nevleze do zelí ;-) ... No a s kolegyňkou Idée_fixe naprosto souhlasím, asi podobně jako, když já jsem měla tu "čest" vidět ten díl o archeolozích a moru... ()

Láska a peníze (2018) (S03E09)

No tak jo, David se zachoval jako kretén, odešel do Anglie a nechal za sebou zničenou Mery. Adam Brejcha se jako kretén chová už o svého příchodu na rubavský urgent. Mery se po svém zmizení a návratu na rubavský urgent chová jako naprostá kráva... No a na závěr tam dali Matyho, co se už taky chová jako kretén k Saše Růžičkové, se kterou si mimochodem všechny předchozí díly vykal (výkal, který mi tam původně navrhl mobil, je totiž to, co pomalu ale jistě začíná být tenhle seriál) Možná proto, že vy vole, se špatně říká. Jedinej Rasputin si od toho extempore před téměř sto díly, kdy jej málem odhalili, udržuje jistý standard. Takže buď to dělejte pořádně, nebo pošlete Mery do Anglie, Matyho do Prahy a seriál do kytek, kam tak jako tak jde. ()

Výbuch (2018) (S03E22)

Ta linka s Holubovými je už trapně natahováná a tu doktorskou soutěž a trapný tahanice se Sašou tam dali jen proto, aby trochu Matymu zničili tu jeho image pana dokonalého vybudovanou vedle Lucie. 😁 ()

Jizva na srdci (2018) (S03E23)

Zatím co ve scénáři první série se toho spousta řešila na záchodcích, tady jsme se k tomu dosud vyhýbali, abychom se k tomu v rozhovoru Adama s Romanem zase vrátili. ()

Volný pád (2018) (S03E25)

Přiznám se, že původně jsem sledování seriálu ukončila při odchodu postavy Davida Hofbauera. Ne, že bych seriál sledovala kvůli němu (to spíše nejprve kvůli doktorce Lucii Krutinové, později jsem si ráda vyladila oko na Matym Bojanovi 😍😀), jen se mi zdálo, že trávit čas sledováním toho, co se postupně z Modrého kódu stalo, je jen ztráta času. Snad se teď, když se má konečně kolem dílu č. stopadesát vrátit Lucie (a s tím důvod mého návratu k dalším dílům), scenáristé nerozhodnou ho ještě více ztelenovelit vztahem Matyho se sestřičkou Evou, když to dosud neudělali. To už bych si totiž vedle něj spíše uměla představit tu Sašu Růžičkovou...😉 ()

Polibek brouka (2018) (S03E28)

Současně s epizodami Modrý kód sleduji i První republika. Bohužel se tím ještě víc prohlubují rozdíly mezi oběma seriály. U obou je teda velkým problémem scénář, ale herecké výkony především po odchodu MUDr. Hofbauera a upozadění některých dalších má mnohem lepší PR. To ale ovšem neplatí o tomhle díle, kde excelují Maty se Sašou, nekazí to konečně ani Prokop a válí Vali a především Viktor. "Tak já tě tady žádám o ruku a ty nevíš." ()

Míjení (2019) (S03E42)

No tak jsme se konečně dočkali. Lucie Krutinový... 😉 A já za její setkání s Matym Bojanem přidávám jednu hvězdičku.😍 A budu doufat, že po Matyho návratu ze stáže konečně něco bude. Nejen objetí a polibek na tvář. 😁 ()

Podoby lásky (2019) (S03E43)

Tak už i Prokop a Petra to stihli dříve než Maty s Lucií... 😁 Ale nesblížilo je to až tolik, jak by si asi představovali (min. jeden z nich) a jak určitě chtěli jejich fanoušci. PS: Lucie není na rehabilitaci, její dítě je po operaci kvůli gastroschíze v lázních. Ale jinak jo. Deus ex machina na oživení umírajícího seriálu. Jestli zmizí do Kanady s Matym oba, tak bez nich a postavy Davida Hušbauera (teda Hofbauera) už nemusejí ani točit nové díly... ()

Dvoje kopačky (2019) (S03E44)

Z následujících dvou epizod (viděno za mírný poplatek na iprima) vyplývá, že ta úprava Meryina bytu kamarádkou architektkou nebyla od Lucie tak úplně nezištná, jak to tady vypadá. Nejspíš se styděla vzít Matyho do něčeho, co vypadalo jako lepší ubytovna. ()

Ozvěny starých příběhů (2019) (S03E45)

Hodnotím sice pěti hvězdičkami, ale pouze proto, že ačkoliv to už celých sto dílů vypadalo jako Čekání na Godota, nakonec jsme se přece jen dočkali (i když zcela se o tom přesvědčíme až v příštím díle, v tomto je to patrné pouze ze závěrečných ukázek). Kdyby se tak stalo včas, nemuseli z Lucie udělat ženskou, co neví co chce a nedá pokoj dokud to nedostane. (Napřed za ním přijde natěšeně do práce, zdržuje a ruší přítomností za sklem operačního sálu a pak najednou v příštím díle bude plácat něco o dohodě a rozumu? Ne, opravdu scenáristé neumí napsat pěknou a uvěřitelnou romantickou linku. Ale co už, jsem ráda a díky i za tu, co je, ráda se na Matyho a Lucii (i jiskření mezi nimi) dívám. A chraň autory, aby jejich vztah, ještě než vůbec začal, zprasili podobně jako ten Davida a Mery. To je raději oba pošlete do Kanady natrvalo). Naprosto taky žasnu nad tím, co si podle scénáře dovolí sestřička, co je na oddělení chvíli po škole (půl roku i s cestou) k doktorovi se dvěma atestacemi, mám na mysli přerušení hovoru Matyho a Lucie Evou bez jakékoliv omluvy... Tohle by si v reálu nemohla dovolit, i kdyby žárlila sebevíc, zastiňuje to i tu docela hloupou šarádu s laryngitidou, Sašou, fanaticky věřícím manželským párem, primářem a jeptiškou. Případ s laktační psychózou naopak považuji za zajímavý, i když smutný. ()

Co jsme si, to jsme si (2019) (S03E46)

Tak už ne "Petr a Lucie" ale "Maty a Lucie". Sláva! Hosana! Haleluja! Kolik se toho dá vyjádřit bez zbytečných keců. A všechno ostatní je naprosto bezpředmětný (včetně jednání Lucie, které předcházelo tomuto naprosto dokonalému citovému i jinému vzplanutí a jež se mi zdálo minule celkem nelogický). Konečně zase jedna skutečně uvěřitelná scéna seriálu, spíše však díky oběma představitelům (Evě Josefíkové a Davidovi Gránskému) než díky scénáři. Ten Matymu a Lucii připraví ještě několik překážek, víc k tomu nejen závěrečné ukázky ale hlavně samotný následující díl. Pevně doufám, že scenáristy ty špatné konce vztahů přestaly bavit a my se konečně dočkáme happy endu, byť trochu kostrbatou cestou, když se Eva Josefíková do seriálu vrátila jen na skok. Btw. neznělo by lépe, kdyby ten snoubenec od dívky vrátivší se z Ghany Petře a Prokopovi neřekl místo "Vůbec bych se nedivil, kdybyste vy dva i spolu chodili" spíš " Vůbec bych se nedivil kdybyste vy dva i byli víc než jen kolegové"? Ale asi by to na tenhle seriál bylo příliš sofistikované... Konečně zase i dobrý hlášky. Adam: ,"Máte pěknou arytmii pane Blahout." --- Prokop: Čekáš někoho?" - Maty:"Mraky holek." ()

Jednou a dost (2019) (S03E47)

Scénář trošku zvláštní, neboť tu krásnou romantickou linku se snaží zdramatizovat snad až příliš. Postavy pomalu ale jistě ztrácejí sympatie, aspoň ty moje. Eva (která najednou vůbec nekoktá) je v tomto díle na facku (v epizodě opravdu jedna padla, ale bohužel ne té správné osobě) a Libuška dokonce vyloženě na pěst (a to nejen v ní ale už celkem dlouho). Odmítnutou ženu nebo dívku, ač vypadá sebevíc neškodně, nelze podceňovat. Jak to říkal neurochirurg Ludvík "nic by se nemělo podceňovat, ani to, co vypadá jako prkotina." Sice to říkal v jiné souvislosti, ale tady to lze aplikovat taky. Avšak na úplně nejprotivnější postavu posledních epizod aspiruje tatínek od Mery. Naopak Mery si mě docela získala, zřejmě film "Něco na té Mery je" (s Cameron Diaz - tam je to teda Mary) bude mít pravdu. Kouzlo a Vali Slavíčková byly perfektní. Jen s těmi uhozenými matkami se v posledních dílech roztrhl pytel. Whitney Houston a její "I Will Always Love You", krásně díl zakončila. Snad zdárně směřujeme i přes komplikace k pořádnému happy endu. ()

Loučení (2019) (S03E48)

V minulém díle Lucie Krutinová nabyla dojmu, že by nebylo dobrý nechat se strhnout emocemi. Není divu, že se jich při takovém předsevzetí v tomto strhla doslova lavina. Pro nás sledující jediný štěstí, že Lucie zřejmě nezná římské přísloví: Nulla viro iuranti femina sapiens credat. - Ať žádná moudrá žena neuvěří přísahajícímu muži... Lucie: Maty, já to prostě nemám pod kontrolou, rozumíš? (Hm, ale on zjevně taky ne 😘). A já jsem za tu ztrátu kontroly a sebekontroly nesmírně vděčná. I když... Pokud by to pokračovalo v tomto duchu, měli bychom z toho brzy seriál Řím (samej sex a krev😁), i když to první se tady zatím vyskytlo jen decentně a v náznacích a toho druhýho tady máme požehnaně a plnej kýbl (100 litrů) stejně už od začátku. Z výše uvedeného (ale i dalších situací) vyplynulo plno vtipných hlášek: Vali k Viktorovi na lékařáku: Proč tady máme zataženo? 😂 Mery: Prosím tě, mluvil jsi s tím Slaným? Maty: Jako v celkový anestezii na sále? Viktor: Tyhle konkurzy bývají dohodnutý někde na golfovém hřišti. (A pak vidíme v kanceláři primáře Bojana diplom za 3. místo na golfovém turnaji). Nebýt toho lehce sluníčkářského příběhu kolem případu s nesnesitelnou bolestí hlavy, byl by tenhle díl vlastně dokonalý. ()

Mám zůstat, anebo mám jít? (2019) (S03E49)

Adam Brejcha k Matymu na sále: "No tak vidíš, aspoň něco jsi dneska přeřízl."😉😁 Co dál? Nabízí se zde jistá podobnost s naším státem. Jen místní travič obyvatel, Bureš šmejd šmejdskej, hajzl lacinej, nebyl agent StB. A konečně padla i ta správná slova, byť ne mezi čtyřma očima ale jen po telefonu.💕💖 Moc pěkný díl, jen škoda že asi na nějakou dobu poslední. Skončím jak jsem začala, slovy Adama k Matymu, než ho vyhnal od operace za Lucií, trávicí v Čechách svůj poslední den: "Ty teďka mazej. Nepoučuj mě, co jsou priority v takovýmhle případě." A vlastně ne, slovy Mery k Lucii: Budeš nám chybět. Jo, to bude i mně. ()

Co se má stát, stane se (2019) (S03E50)

Docela dobrý díl, byť mě to bez Lucie (nebo spíš s Lucií na Skype) tak úplně nebaví. A na závěr v ukázce na další díl přišla taková menší podpásovka, kterou jsem ale očekávala. Pokud jsem u Matyho a Lucie s komplikacemi při jejich vztahu očekávala něco trochu sofistikovanějšího než obyčejnou žárlivost dvou pipin (teda pardon sestřiček), tak když jsem si zde před časem přečetla obsah jednoho z dalších dílů ("Maty se rozhoduje, jestli poletí za Lucií do Kanady, zdá se, že za současné situace by bylo důležitější, aby zůstal v Rubavě".), tak přesně tohle (že se něco přihodí Bíbě) mě napadlo také. ()

Rána do hlavy (2019) (S03E53)

Za mě úplně zbytečný díl, ten zajímavý kousek linie týkající se VV(Vali a Viktora) mohli autoři přidat k jinému dílu. ()

Dvakrát měř, jednou řež (2019) (S03E54)

Žádný díl bez Lucie (tady video na Skype vystřídal pouhý obrázek) ode mne nemůže dostat více jak tři hvězdičky. Maximálně ten, kdy za ní Maty poletí do Kanady. Aby dosáhl na čtvrtou hvězdu, musel by být zbytek dílu aspoň nadprůměrný. A to zbytek tohoto fakt nebyl. ()

Mít trochu štěstí (2019) (S03E55)

Evičky mi nakonec bylo docela líto. To je tak, když se nezralé slečny, skoro ještě děti, míchají do vztahů dospělých. Líbila se mi linie VV, škoda, že i s ní scénář slušně zamete. Já bych ráda, aby spíše zametl s Libuškou, protože se od vztahu-nevztahu s Brejchou chová ostudně. Ale bude to asi jako v životě, Eva zůstane sama a bez pomoci a Libuška získá dobré místo... Čtvrtá hvězdička je tentokrát za Lamborghini. ()

Rána do zad (2019) (S03E56)

Jj, jak píše kolega DavidHolub, linka s Bíbou je zbytečně natahována a podle mě není ani uvěřitelná (ještě když si přečteme, že ji s velmi oslabenou imunitou, ale přece, propustí domů - vždyť se nic takovýho nestalo!!!). Trapný a pitomý, skoro tak blbý jako linie kolem Rasputina… Hned potom jsem sledovala nějaký díl britského seriálu Grantchester, ten rozdíl byl opravdu do očí bijící. Bylo by fajn, kdyby si tvůrci někdy nějaký, nejen úspěšný, ale i kvalitní a dobře hodnocený britský seriál pustili (aspoň někteří, protože předchozí díly, ty při návratu Lucie, byly docela, některé i hodně ucházející). Tak doufejme, že se scénář vzpamatuje a Maty přece jen odletí do Kanady. Aspoň na prázdniny, na které se odmlčí i MK na obrazovce... ()