Reklama

Reklama

Modrý kód

(seriál)
  • Slovensko Modrý kód
Česko, (2017–2020), 247 h 54 min (Minutáž: 49–63 min)

Hudba:

Dominik Renč

Hrají:

Sabina Laurinová, Roman Zach, Igor Chmela, Jiří Štěpnička, Eva Podzimková, Marek Němec, Ondřej Rychlý, Marika Procházková, Sandra Nováková (více)
(další profese)

Série(4) / Epizody(264)

Obsahy(1)

Nejopravdovější seriál z lékařského prostředí. Moderní drama z urgentního příjmu s hvězdným hereckým obsazením a napínavými příběhy inspirovanými skutečnými osudy pacientů, lékařů i dalších pracovníků pohotovosti. Na přípravě seriálu spolupracuje široký tým odborných poradců z řad záchranářů a lékařů. Bušícím srdcem seriálové nemocnice Rubava, plným lékařských i osobních dramat, je urgentní příjem. Na místě, kde s vyhlášením modrého kódu, ohlašujícím nestandardní situace, začíná boj o život, pracuje tým profesionálů s jediným cílem – zachraňovat své pacienty. Velká snaha a diplomatické schopnosti primáře, ale i štědří sponzoři, stojí za špičkovým technickým vybavením této pýchy celé nemocnice i zdejší zdravotnické péče. Na pohotovosti tak lze provádět i složité chirurgické zákroky, pro které je tu moderní vybavení a špičkový personál, pamatující ještě staré dobré časy nemocnice. Nemocnice Rubava bývala nákladně a moderně vybavenou výkladní skříní socialistického zdravotnictví. Dnes má, stejně jako stejnojmenné město na úpatí Krušných hor, ve kterém se nachází, to nejlepší za sebou. Mezi pestrou směsí pacientů najdeme bývalé horníky z nedalekých, postupně uzavíraných dolů, chudší až kriminální postavy i bohatou klientelu blízkého luxusního střediska Stříbrný důl, tzv. Stříbrňáku. Lékaři, sestry i personál mají každý své důvody, proč jsou právě na tomto místě. Někdo pyká za profesní škraloup či slabost, někdo ztratil ambice nebo je prostě jen úzce spjat s místem, odkud pochází. Někdo se přišel schovat… (TV Prima)

(více)

Zajímavosti (35)

  • Herci ze seriálu natočili v roce 2020 vzdělávací spoty, ve kterých radí lidem, jak se chránit před pandemií koronaviru. Jedná se o správné mytí rukou a nošení roušek. (Duoscop)
  • Natočení dvou set epizod zabralo 700 natáčecích dní. (Duoscop)
  • Krev, kterou používají maskéři, musí být antialergenní, atestována, pratelná a dokonce i jedlá. (Duoscop)
  • Za dvě stě epizod se spotřebovalo pět tisíc párů sterilních rukavic a skoro dva a půl tisíce rukavic obyčejných. Dále se spotřebovala tuna vepřového bůčku a klobás a 125 litrů umělé krve. (Duoscop)
  • Za dvě stě epizod kostymérky vypraly zhruba sedm tisíc praček a s žehličkou strávili 2 900 hodin. (Duoscop)
  • David Gránský se nechal slyšet, že co se začal objevovat v seriálu, tak ho lidé na ulici často žádají o pomoc. (Duoscop)
  • Na jednu epizodu připadá průměrně sto třicet stránek scénaře. (Duoscop)
  • Přístroje, které mají herci k dispozici na place, jsou plně funkční a dokonce by se s nimi dalo operovat. Přístroje jsou blokovány proti případnému náhlemu sepnutí. (Duoscop)
  • Na konci každého dílu se odehrávají zpomalené záběry. Herci v nich pokaždé vedou dialog, ale nikdo neví, o čem, protože jsou záběry němé, jen za doprovodu hudby. K těmto koncům není žádný scénář, buď si herci povídají jen tak, říkají nesmysly nebo vypráví vtipy. „Ve škole nás třeba učili, jak říkat slovo pes různými způsoby podle nálady. Zamilovaně, vesele, smutně, naštvaně. Tak tady je to něco podobného. Myslím, že jen neslyšící, který umí odezírat ze rtů, by to dokázal rozluštit,“ prohlásila Sabina Laurinová. (Duoscop)
  • Herci ze seriálu natočili ve spolupráci s Českým červeným křížem krátké spoty, ve kterých učí veřejnost, jak správně poskytnout první pomoc. Název kampaně je „Když jde o život“. (Duoscop)

Reklama

Reklama