Star Trek: Nová generace

• Česko Star Trek: Příští generace (více)
USA, (1987–1994)

Tvůrci:

Gene Roddenberry

Předloha:

Arthur Conan Doyle (kniha)

Scénář:

Ronald D. Moore, Brannon Braga, René Echevarria, Joe Menosky (více)

Patrick Stewart, Jonathan Frakes, LeVar Burton, Michael Dorn, Marina Sirtis, Brent Spiner, Gates McFadden, Wil Wheaton, Denise Crosby, Whoopi Goldberg (více)

Série(7) / Epizody(176)

Posádka hvězdné lodi USS Enterprise pod vedením kapitána Jeana-Luca Picarda zkoumá galaxii a ve 24. století podporuje mír mezi soupeřícími mimozemskými civilizacemi. (SkyShowtime)

Dexies

Nástupce původní řady Star Treku, o 100 let později, stejná loď, ale jiný model, nový kapitán, nová posádka a nové dobrodružství! ... v určitých směrech a ohledech překonává originální sérii ... Patrick Stewart je vynikající herec! ... ()

mikosuo

Druhý Star Trek seriál ktorý som pozeral. oproti Voyageru je to o hodne nudnejšie. A bohužiaľ ani posádka nebola tak sympatická. Ak by tam uprostred série umrela polovica postáv nevadilo by mi to. Napriek tomu som to celé pozrel a bolo tam veľa výplňových častí pri ktorých to chcete vypnúť a už nikdy nezapínať. ()

StarFsh

Patrick Stewart je magasuperextrašpecial hviezda. Potom dlho, dlho nie je nikto a potom sú všetci ostatný. :-D Najlepší seriál, ktorý kedy bol na TV obrazovkách. A prečo? Lebo nám tento seriál ako jediný ukazuje, aký by sme mohli a mali, ako ľudstvo byť. Ukazuje nám etické normy a hodnoty, ktoré by sme mali v sebe pestovať, méty, ktoré by sme sa mali snažiť dosiahnuť. Dodám na záver tohoto komentáru už len to klasické Startrekovské: " ...A MOŽNO TO, ČO NÁM DÁVA A HOVORÍ (zděluje), JE DOLEŽITEJŠIE, NEŽ SAMOTNÝ STAR TREK." ()

movie_fan

Tento seriál u mňa v sci-fi žánri neprekoná vážne nič. Kapitán Jean-Luc Picard a jeho posádka cestujú po vesmíre a chcú sa dostať tam, kam sa zatiaľ človek nedostal. Impozantný seriál, ktorý má perfektné obsadenie, veľmi dobrý vizuál na rok 1987 a slovenský dabing stojí za zmienku. Podľa môjho názoru Nová generácia prekonala všetky ostatné Star Treky vrátane toho s Kirkom. Chýba tu iba Spock, ktorý by tu zapadol, aj keď je nahradený poručíkom Data a konzultantkou Troi. ()

xymikon

Nikdy jsem nepochopil, co někteří vidíte tak suprového na tomhle seriálu. Viděl jsem to celé a na druhé kolo mě ani nehne. Je to trapné až dětinské. Jedna hvězda ode mně jenom za borgy jinak mě ten seriál vůbec nebere se svoji trapností ()

eva1984

Všichni jsou tak čestní a nudní v čele s pacifistickým a věčně moralizujicím Picardem,občas to trochu rozhýbe Worf,nebo Dat když má svůj den,ale jinak.....Možná v době vzniku se dalo stavět aspoň na efektech,ale po 30 letech už nikoho neohromí,takže paradoxně na mě tenhle seriál působil zastaraleji než Toska ze 60.let,kde jsou sice efekty minimální,ale myšlenkový přesah obrovský.Líbily se mi díly s Lwaxanou Troi,která dokázala,že umí být víc než jen zakřiknutou sestrou Chapelovou. ()

batik

Dlho bola u mňa ST Nová generácia za tri hviezdy, ale rozhodol som sa toto hodnotenie zvýšiť na štyri. Ani nie tak preto, že by som objavil nové kvality seriálu, ale skorej preto, že naštartoval asi 20 ročné obdobie rozmachu sci-fi tvorby. Ak by som mal aspoň stručne popísať dej, tak mi nato vystačí pár viet. Enterprise si lieta vesmírom, objavuje nové civilizácie, väčšinou vyspelejšie a mocnejšie, ako ľudia, často krát je loď a jej posádka kúsok od zničenia, ale nakoniec sa, hlavne vďaka výrečnosti pána hlavného dokonalého všetko vyrieši. Zaujímavým faktom je, že aj napriek tomu, že väčšina mimozenšťanov je technologicky pred ľudmi, tak ich Federácia patrí k dominantným mocnostiam dvoch kvadrantov galaxie. Sem tam narazia pri svojom lete vesmírom na starých známych konkurentov Klingonov a Romulanov, a aby toho nemali málo pridajú im ešte Cardasianov a na pár návštev zaskočia aj Borgovia. Tieto stretnutia sú, ale väčšinou útržkovité a neposkytujú nám komplexnejší obraz o živote v alfa a beta kvadrante a ani o samotnej Federácii. Jednoducho si len poletujú od planéty k planéte úplne odtrhnutý od diania okolo nich, teda okrem dejov súvisiacich s ich poslaním objavovať nové svety. Párkrát sa stane, že im zavolá nejaký ten admirál, ale to je asi tak všetko. Pri Voageri bola takáto izolovanosť logická, ale tu by sme predsa len čakali aspoň pokus o zobrazenie nejakých širších súvislostí o spolunažívaní jednotlivých národov galaxie. Ďalšia vec čo mi bola proti srsti, je až prehnane utopické videnie ľudskej budúcnosti, ako takmer dokonalej spoločnosti, ktorá predstavuje najväčšie dobro galaxie, ako viem, že má ísť o sci-fi, ale zase odtiaľ potiaľ. Inak je to asi, ako pri každom seriáli, ktorý má nad 20 častí, slabšie striedajú lepšie, až nakoniec pozvoľna od 6. série ide kvalita pomaly dolu a celé to vyvrcholí poslednou sériou, ktorá sa už dá pozerať len s privretím obidvoch očí. Niektoré zápletky sú naozaj kvalitné a aj morálne dilemy majú niečo do seba, vhodné by boli hlavne pre dospievajúcu mládež, ale nerobím si ilúzie, že by sa dnešná generácia v sledovaní dostala cez pilot seriálu. Pokiaľ ide o postavy, tak mi to nedá a budem uvažovať v porovnaní aj s inými sériami zo sveta ST. Kapitán Picard, aj keď ide o strašného blba, tak sa jedná o vcelku zaujímavú postavu a asi najlepšieho veliteľa, akých nám ST ponúka. Comander Riker sa na takého Spoka určite nechytá, ale oproti iným 1. dôstojníkom je to ešte v pohode. Jasným sklamaním je Dr, Crusherová, keď asi všetci ostatní doktori mali viacej priestoru a ich osobnosti boli prepracovanešie. Osobne som mal vcelku rád veliteľa strojovne Geordiho a za najvydarenejšiu postavu považujem Data, ktorý zastupuje "logiku" a pri svojom hľadaní ľudskosti tróni nad všetkými. K poradkyni Troi asi nejde veľa čo napísať liezla sem tam na nervy, ale nie tak, ako mladík Crusher. Za najväčšieho tragéda však považujem poručíka baraniu hlavu Worfa, vďaka ktorému budem asi do konca života nenávidieť Klingonov. Jeho hlášky typu "oni nemajú žiadnu česť" a pod. sú nezabudnuteľné. Škoda, že dokázal svojou prítomnosťou zhovadiť ešte jeden ST. Vizuálna stránka s ohľadom na to, že ide o TV tvorbu a na dobu vzniku je na veľmi slušnej úrovni. Môj verdikt je 75%. () (méně) (více)

Monicina

Pre mňa veľmi slabé po skvelej klasike a dobrom Deep Space Nine. Pár postáv bolo zaujímavých, dej a zápletky už nemali taký šmrnc. ()

Rangifer

Tady kapitán lodi Enterprdel. Bloudíme vesmirem, poznáváme nové planety, její obyvatelé a poznáváme jejich debilní kulturu, sem tam jim pomůžeme s jejich trablema. Když jsme v nesnázích, použijeme fotovoltaické, fluktorované, energizňí čehosi cosik, kterému nikdo nerozumí ale funguje to. Ano, pochopili jste dobře. Nemám rád Star trek a nemám rád ty zaryté fanoušky Star treku co sbírají figurky z tohoto seriálu a neotvírají jejich obaly, mluví Klingonsky, zdraví se tak že udělají z prstů takové to Vé a mají plakáty s Leonardem Nýýýmojem. Jedna hvězda je pro Patricka Stewarta, protože je skvělý herec a má takové to vůdcovské charisma. ()

Dalajlada

Nejlepší série ze Star Treku. Patrick Stewart v nejlepší herecké kondici a perfektně vybraná posádka. Příběhy do jednoho jsou nesmírně poutavé a, světe div se, mají i hlubší přesah než jen sci-fi. ()

MathLover

Bože, jak já miluju Star Trek ...80%.   Zase jsem po dlouhé době viděla díl, kde Picard obhajuje Data "před soudem". Je to taková filozofická symfonie. Z různých úhlů se zde snaží definovat lidství. A já to prostě zbožňuji. U Star Treku obecně mě strašně baví sledovat vývoj kostýmů a kulis - ne pro ty kostýmy samotné, ale pro ten vývoj - ty krátké sukýnky v původním seriálu (odpovídající tehdejším ideálům krásy), podpatky (např. u Sedmé z devíti) opět odpovídající ideálům a představám doby vzniku v kontrastu s obuví v novějších verzích Star Treku (např. v Discovery, kde již ženy nosí pohodlnou obuv). Nedávno jsem četla (myslím, že to bylo v Dalajlámově kočce) o experimentu, kdy učastníci měli za úkol nakreslit, jak si představují svět za 50 let. Po uplynutí této doby se na obrázky podívali a výzkum ukázal zajímavou věc. Na obrázcích byla například létající auta, ale další změny (jako například změna oblékání, rolí, rasová diverzita) zůstaly na obrázcích odpovídající době vzniku obrázků. Je totiž opravdu těžké (až nemožné) uvědomit si, jak komplexní proměnou v čase jako společnost i jednotlivci procházíme. Každopádně vykreslení budoucnosti (ať už více či méně úspěšné) ve Star Treku (seriálu) mě i po letech baví, nejvíce asi klasika - Nová generace. Ráda si ho pouštím na usnutí před spaním... Naopak samostatné ST filmy, kde povětšinou převládá akce nad "filozofickou symfonií" pro mne nejsou. ()

Krocan505

Tenhle seriál bude pro mě vždy vstupenkou do úžasného světa Star Trek, bez pochyby jde o jeden z mých nejoblíbenějších seriálů vůbec. Oproti původní sérii, o které jsem v té době kdy jsem viděl TNG poprvé neměl vůbec tušení, je tento seriál daleko lépe propracovaný (alespoň mě to tak přijde), lépe propracovaný příběh a osobnosti postav. Třeba taková bytost Q byla naprosto geniální tah tuhle postavu jsem si zamiloval stejně jako pana Data od setkání u Farpointu. Za mě boží seriál, který dnešní Star Trek seriály/filmy mnohonásobně převyšuje kvalitou příběhu. ()

Zemřel herec David Warner

Zemřel herec David Warner

25.07.2022

Patrick Stewart se vrací do Star Treku

Patrick Stewart se vrací do Star Treku

06.08.2018

Patrick Stewart (Logan, Green Room) si zopakuje svoji nejslavnější roli kapitána kosmické lodi USS Enterprise Jeana-Luca Picarda ve zbrusu novém Star Trek seriálu od CBS All Access. Detaily o příběhu… (více)

Zemřel David Ogden Stiers z MASHe

Zemřel David Ogden Stiers z MASHe

04.03.2018

Star Trek po česku!

Star Trek po česku!

22.07.2007

Asi bychom jenom ztěží našli kultovnější sci-fi sérii, než je Star Trek. V úvahu připadá ještě Lucasovy Hvězdné války, ale ty nemají tak bohatou historii. Už tomu bude 41 let, kdy byl první díl Star… (více)