Star Trek: Nová generace

• Česko Star Trek: Příští generace (více)
USA, (1987–1994)

Tvůrci:

Gene Roddenberry

Předloha:

Arthur Conan Doyle (kniha)

Scénář:

Ronald D. Moore, Brannon Braga, René Echevarria, Joe Menosky (více)

Patrick Stewart, Jonathan Frakes, LeVar Burton, Michael Dorn, Marina Sirtis, Brent Spiner, Gates McFadden, Wil Wheaton, Denise Crosby, Whoopi Goldberg (více)

Série(7) / Epizody(176)

Posádka hvězdné lodi USS Enterprise pod vedením kapitána Jeana-Luca Picarda zkoumá galaxii a ve 24. století podporuje mír mezi soupeřícími mimozemskými civilizacemi. (SkyShowtime)

PeteBuck

Vynikajúci seriál. Filmy s pôvodnou posádkou boli kasovými trhákmi, a tak štúdio dalo Roddenberrymu zelenú pre nový seriál. Mňa, ako fanúšika pôvodnej posádky, spočiatku riadne nasral, ale postupne som ocenil, že nová generácia je skvelou posádkou, ktorá posunula seriál na inú úroveň. Prvá séria dosť pripomína ešte pôvodný seriál, je vidieť, že tam bolo dosť pôvodných tvorcov (Robert Justman, D. C. Fontana, Gene Roddenberry), ale potom sa to začalo uberať inam, seriál sa rozvíjal a s kľudom môžem povedať, že zrel ako víno. Uchoval si kvalitu až do konca, čo sa často nestáva. Herci boli výborní, obzvlášť Patrick Stewart, Brent Spiner, Colm Meaney. John de Lancie ako Q bol skvelý. Pôvodne mala byť aj ôsma séria, ale platy protagonistov šli do slušných čísiel, a tak ich radšej dali do filmu. Myslím, že nová generácia bola naozaj počiatkom novej generácie fanúšikov, ktorí začali Star Trek sledovať až od tejto posádky, a tak vznikol onen dávny spor, kto je lepší. Kirk alebo Picard? Jasné, že Kirk, ale nemienim sa tu s nikým hádať ;-) ()

Oeivind

Nadčasový seriál a dá se říci i fenomén, který neustále poutá nové a nové fanoušky po celém světě. Kdo by neznal Enterprise s kapitánem Picardem , androidem Datem, a dalšími členy posádky na jejich cestě galaxií. Všichni ti Vulkánci, Klingoni, Romulani .... dle mého názoru nejlepší sci-fi seriál všech dob už jen tím jakou práci zde odvedli maskéři při vytváření všech těch forem života. ()

jojto

Netuším čím ma tento seríál zaujal. Snáď nevtieravými a charizmatickými postavami, vyváženým, nezadrhavajúcim a navezujúcim dejom. Bez tlaku na dialógy, atmosféru, či nedokonalými, dokonalými trikmi :) Tu nájdete všetko z modernej kinematografie...Počiatok, Matrix, Horizont Udalostí...iba jeden citát:: "čo je rýchlejšie ako svetlo?....myšlienka". ()

JindraLne

... a takhle nějak začala moje láska je Star Treku. Rozhodně nejlepší Star Trekový seriál s pár památnými díly (To nejlepší z obou světů, Já, Borg, Vnitřní světlo, Změna velení, Měřítko muže...), velkým množstvím skvělých dílů (Usmíření, Bratři, Enterprise včerejška, Kdo pozoruje pozorovatele, Polní soud...), celkem OK díly (Futurum Imperfektum, Nepřirozený výběr, Nástrahy lékařské péče...) a s pár takovými, které jsme všichni radši vytěsnili (ehm, Dr. Crusherová a tajemný milenec, Zákon cti...). Navíc Nová generace může těžit ze skvělého castingu a výběru postav (Shakespearovský herec v roli nejbritštějšího francouzského kapitána, "kirkovský" první důstojník, empatická poradkyně v soupravě na jógu, Dat...), když si teda zase odmyslíme Wesleyho Crushera (který mi ale přece jenom pořád vadil míň, než vražedné kombo Neelix a Harry Kim na Voyageru). ()

meda2016

Pane Čekove, na obraz. Fascinovaly mne ty příkazy, dokud se neobjevila Alexa a OK Google. Pak už ani přesměrovani energie do štítů nemělo tu sílu. V každém dílu je nějaké sociální poučení kombinované s diktátem Federace. Tak vlastně nevím. Ty 3* si zaslouží. ()

Libb

Právě se dodívávám na poslední sérii a mám špatný pocit z toho, že už jen pár dílů a budu se muset s posádkou Enterprise rozloučit... Pro fandy Startreku jednoznačně nejlepší série. ()

Wroclav

Nemůžu si pomoct, ale ve světě Lostů, Dexterů, Heroes a spol. to působí neskutečně poctivně a správňácky a mě se to tak líbí, dokonce víc než výše jmenované - i když určitou roli hraje určitě i nostalgie. ()

platzman

Jednoznačně nejlepší StarTrek. Charismatický Pickard je největší devizou této série. On opravdu HRAJE i když se zrovna zoufale drží papundeklových kulis... Výborné jsou "bonusové" postavy - Guinan a (samozřejmě) Q. Častá klišé a seriálové schéma se daří dostatečně často přebít originálními nápady. A hodně se mi líbí řešení filosofických / morálních dilemat budoucnosti (Prime directive, práva androidů...). Pro nejlepší dojem doporučuji podávat v originále s titulky i bez ! ()

DonArian

rovnou to řeknu: nejsem fanda Star Treku: Nové generace (a Star Treku obecně). Tenhle seriál jsem viděl jen dvakrát: kdysi dávno jako dítě na ČT a nedávno na Primě COOL. Přiznám se, že něco tak nudného, plátnového a papundeklitového jsem už dlouho neviděl. Tenhle fenomén mě asi minul... ()

Ali3n

(Asi) Najlepší kapitán v histórii Star Treku, najlepšie epizódne časti, borgovia, skvelá posádka -> jeden naj zo startrekovských seriálov :) ()

Freyn

Občas na Prima Cool narazím na tenhle seriál. Když jsem ho viděl poprvé tak jsem si řekl: "No proč ne? Je to klasika." Jaké bylo ovšem mé zklamání. Papundeklová loď na pohon síly vůle si to frčí vesmírem, kde na celé lodi o rozloze několika kontinentů, se vyskytuje posádka čítající kapitána, který híří slovy jako: "Warp, odvaha, rychle a ručník", jakousi pobledlou zombie, kozatou mužatku, truhláře s cool brýlemi....a to je všechno na co si vzpomenu. Příšery z jiných vesmírů, se od posádky Entrprajs moc neliší. Opravdu si radši pustím Walkera Texas Rangera. Nebo se klidně budu koukat do zdi. 35% ()

Naby

Prevazne pacifisticke pribehy jsou prijemnou zmenou v dnesni dobe filmu "strilej dokud ti nedojdou naboje, kterych mas nekonecno ;-)". Spousta zajimavych efektu na tu dobu, takze uz se na to da koukat (Hlavne od 3 serie). Kvalita 3,8* se pokojne zaokrouhli na 4*. ()

nouvelle vague

Nejlepší Star Trek. A to hlavně kvůli Picardovi a taky kvůli osmdesátkám, ve kterých byl natočen. Nejzábavnější nejsou ani tak setkání s novými civilizacemi ani boje(I když při nich se člověk taky zasměje!), ale vztahy mezi postavami. I když jsem ze začátku některé charaktery nemihl vystát, tak po takovém stém díle mi přirostly k srdci všichni. Nicméně seriál stojí na Picardovi a Datovi. První dvě série slabší a ke konci přibývalo slabých epizod, ale každopádně těch, dejme tomu, 150ti hodin strávených s Picardem a spol. na Enterprise určitě nelituji. ()

Segundo

Sci-fi seriál na kterém jsem (asi jako mnozí z mé generace) vyrůstal a jenž se dočkal ještě většího úspěchu než jeho legendární předchůdce ze šedesátých let. Triky a vizuální stránka vůbec jsou pochopitelně na zcela nové úrovni, nechybí nové nebezpečné rasy, loď Enterprise D je vybavena novými technologiemi jako jsou simulátory či replikátory, dokonce i legendární úvodní heslo se trochu změnilo. Řekněme si však na rovinu, že nemít tato posádka v čele charismatického kapitána Picarda, tohoto francouzského gentlemana, jenž pije zásadně Earl Grey, ve volných chvílích čte Jamese Joyce a ve vypjatých okamžicích rád cituje Shakespeara, pak by to Riker ani s tím svým plnovousem sám neutáhl. Android Dat je výborný a dobře sekunduje Picardovi. Zbytek posádky je však vysloveně slabý, zvláště Wesley mi vadí, ať už to o mě vypovídá cokoliv. Vzhledem k tomu, že ve srovnání s TOS je dán větší prostor i méně významným hrdinům, jejich nesympatičnost je poněkud na obtíž. Jsou to totiž všechno až moc velcí „sympaťáci“. Žádný Rimmer se nekoná… Také zápletky jednotlivých epizod jsou zvláště v prvních dvou sezónách poněkud zklamáním, příliš to připomíná původní seriál. Ovšem od okamžiku, kdy se v seriálu objevuje nová a zvláště nebezpečná civilizace Borgů, dostává TNG nový impuls a konečně ukáže, co v ní skutečně je. 10. 12. 2022: Po novém zhlédnutí celého seriálu musím říct, že průměrově mi to vychází na čtyři *, ta pátá je spíš z notné dávky nostalgie... A Wesley už mi tolik nevadí. ()

zekon

Až na pár výjimek neskutečně nudný a ukecaný seriál. Sice scifi ale nic nadstandardního. Na 10 dílů je 6 mizerných, 3 průměrné a jeden dobrý díl. Naprosto nehorázně se většinou vaří z vody, pořád to samé dokola a jde pouze jen o to aby toho bylo co nejvíc. Bohužel. Jsou lepší seriály. ()

Otan

Pro mne nejpovedenější série.Jednotlivé díly byli jakež takež o něčem.Vzpomínám,že jsem se na to docela těšil. ()

Zemřel herec David Warner

Zemřel herec David Warner

25.07.2022

Patrick Stewart se vrací do Star Treku

Patrick Stewart se vrací do Star Treku

06.08.2018

Patrick Stewart (Logan, Green Room) si zopakuje svoji nejslavnější roli kapitána kosmické lodi USS Enterprise Jeana-Luca Picarda ve zbrusu novém Star Trek seriálu od CBS All Access. Detaily o příběhu… (více)

Zemřel David Ogden Stiers z MASHe

Zemřel David Ogden Stiers z MASHe

04.03.2018

Star Trek po česku!

Star Trek po česku!

22.07.2007

Asi bychom jenom ztěží našli kultovnější sci-fi sérii, než je Star Trek. V úvahu připadá ještě Lucasovy Hvězdné války, ale ty nemají tak bohatou historii. Už tomu bude 41 let, kdy byl první díl Star… (více)