Simpsonovi

Ukázka z filmu
USA, (1989–2024), 285 h 29 min (Minutáž: 20–25 min)

Scénář:

John Swartzwelder, Dan Greaney, David X. Cohen, Richard Appel (více)

Série(36) / Epizody(790)

Recenze uživatele Anderton k tomuto seriálu (737)

Ponorkobus (1998) (S09E14)

Ak neviete, ako funguje OSN, tak táto epizóda vám to názorne ukáže. Opäť to nemá skoro chybu, ale niečo mi k dokonalosti chýbalo. Hlášky ohľadom školského autobusu, spomínanej OSN a predstava krásneho života na ostrove sú luxusné. No a ak sme sa minule dozvedeli, že Nelson by mal rozvíjať svoju kariéru futbalistu, tak Ponorkobus zase ukazuje jeho právnický talent. Byť obvinený z vraždy, neváham ani minútu... ()

Poslední pokušení Krustyho (1998) (S09E15)

Nie každý diel s Krustym v hlavnej úlohe patrí k tým top epizódam, ale Posledné pokušenie Krustyho, aj s účasťou Jay Lena, je možno tým najlepším z nich. Dosýta si užijete stand up komikov, medzi ktorými Krusty pôsobí už len ako dinosaurus. Ale nebol by to on, aby s pomocou Barta nevystúpil úplne na vrchol. Dobre, tak aspoň nedostal svoj priestor po večeroch u Očka. ()

Jak napálit pojišťovnu (1998) (S09E16)

Tak naposledy to konečne vyšlo Apuovi, tentokrát má šťastie na ženy dokonca aj Očko. A to Homer najskôr skonštatoval, že to nikam nevedie... Očko si mal skôr uvedomiť, že nikam to nevedie vtedy, ak mu dá do rúk svoj osud. Ono síce na ňom výrazne zarába v krčme, ale mimo tejto budovy sa naňho spoľahnúť nedá. Pomerne akčná a výpravná epizóda, stále sa niečo deje, máte tu teda akciu spojenú s milostnou líniou a dokonca aj s heist žánrom. No a ako to dopadlo? U Homera doma... ()

Líza z rodu Simpsonů (1998) (S09E17)

Väčšina epizódy sa nesie skôr vo vlažnom tempe, ale slabšie chvíľky vynahrádza Homer a do svojho sveta zapája aj chudáka Barta, ktorý tak nevie, aká budúcnosť ho čaká. Našťastie, pretože genetika sa oklamať nedá. Ale potom príde záver, ktorý patrí k vrcholom seriálu, muži vs. ženy z rodu Simpsonovcov. Kto to mohol tušiť, že v najbližších troch mestách ma Homer toľko príbuzných. Ak to bola metafora toho, koľko Homerov je v skutočnosti v celej Amerike, tak je skutočne vydarená. ()

Hrátky s Ralphem (1998) (S09E18)

Ralph je skvelá postavička, ktorá dostáva poväčšinou iba cameá, pričom ich vždy využije na sto percent. Jeho handicap ale v Springfielde nie je až tak neobvyklý, blbý je tu kadekto. No a čo čert nechcel, Bart má zrazu od mamy nakázané sa s touto školskou "nulou" kamarátiť. Čo najskôr vyzerá ako predstava pekla na Zemi, sa najmä vďaka tomu, kto je Ralphov otec, stáva pomerne slušným dobrodružstvom. No a čerešničkou na torte je záverečná prekvapivá pointa, po ktorej sa už na tohto chlapca nikdy nebudete pozerať rovnako. ()

Homer slouží vlasti (1998) (S09E19)

Homer sa rozhodne, že je načase konečne nielen od svojej vlasti stále niečo dostávať, ale jej aj niečo dať. Otázka je, či to vôbec, tá vlasť, potrebuje, respektíve či nebude lepšie nechať všetko pri starom. Odpoveď je jasná, ale cesta k tomuto poznaniu je opäť vtipná. Pri nej sa dozvieme viacero zásadných odhalení, z ktorých zrovna to Kennedyovo nepatrilo medzi tie najvtipnejšie. Ale to Rusko, to bol gól. Len škoda, že sme sa nedočkali súboja Homer a pivo verzus Rus a vodka. Možno niekedy nabudúce. ()

Trable s triliony (1998) (S09E20)

Homer toho tentokrát zažije skutočne veľa. Najskôr zabudne na podanie daňového priznania, potom bude musieť robiť tajného agenta a nakoniec sa dostane s Burnsom na Kubu. Ešte predtým ale chudák Otto zablúdi a čaká vo fronte na daňové priznanie v domnienke, že čaká na koncert Metallicy. Udavačská časť je asi najvtipnejšia, stretnutie na lavičke počas kŕmenia husí skvele paroduje podobné scény zo špionážnych thrillerov. ()

Bart - televizní šoumen (1998) (S09E21)

Áno, aj Bart má nejaký talent, o čom sme sa už presvedčili, ale tentokrát ide o talent veľkého kalibru... Bart sa stáva hviezdou detských televíznych správ, pretože má, pozor, šarm. O tom Líza príliš nepočula, ale keby sa začali spoločne pred televíznymi obrazovkami vhodne dopĺňať, mohlo by z toho niečo byť. Ak by samozrejme nebol väčší dopyt po ďalšej animovanej blbosti. Najviac si ale pre seba ukradne Willie, i keď vám ho bude ľúto. ()

Kam s odpadem? (1998) (S09E22)

Konečne som pochopil význam textu Pride in the name of love... a pochopil ho nadosmrti aj Homer. Ten je ale tentokrát obzvlášť aktívny, nie ako minule s tou lenivou opicou. Čo s mestským odpadom? Homer vymyslí plán, ktorý príliš nefunguje, a tak vymyslí ďalší plán, ktorý na prvý pohľad funguje lepšie, ale nakoniec je to to najhoršie, čo kedy tento bezpečnostný technik vymyslel. Najviac to ale zlízne Adam Clayton, oceňujem jeho nadhľad a že si takto dokázal zo seba vystreliť. Nakoniec si ale to pivo u Očka dal. ()

Homer horolezcem (1998) (S09E23)

Homer ide z extrému do extrému, raz sa kvôli home officu stal najobéznejším zamestnancom elektrárne, tentokrát kvôli synovmu obdivu začne makať v posilovni. Ale to nie je všetko, s pomocou zázračnej tyčinky by nemal mať problém ani s horou smrti, ktorá stojí vedľa hory smrti 2 a tá je vyššia ako hora smrti 3. Len je otázne, či kocky na bruchu sú zaujímavejšie ako Homerove triky s pivom na gauči. ()

Ztracená Líza (1998) (S09E24)

Bart nikdy nevyzeral tak dobre s tými nalepenými vecičkami na tvári a nevedel som, že Springfield je tak obrovské mesto. Ale aj tak každá cesta v ňom vedie k Očkovi. ()

Rození líbači (1998) (S09E25)

Prvá polovica povedzme že nič moc, ale potom sa to rozbehne, paradoxne vtedy, keď sa zastaví golfová loptička. Čo nasleduje, je najerotickejšia sekvencia celého seriálu, teda pokiaľ považujete za erotické pozerať sa cez sklenenú strechu nového kostola na Homerov holý zadok. Vedľajšia dejová línia s hľadaním pokladov popritom úplne zanikla, ale Abraham u Flandersovcov pobavil. ()

Série 10 (1998) (S10)

Ťažko napísať niečo nové pri zhrnutí ďalšej takmer bezchybnej série zo zlatého obdobia tohto seriálu. Rovnako je ťažké vybrať to najlepšie z najlepšieho, tak len spomeniem epizódy Starec a more, znova čarodejnícky diel, Dajte Líze pokoj alebo Asociácia Mensy, ale plný počet si zaslúžila určite nadpolovičná väčšina série. Viac ako jednotlivé epizódy ako celky si budete spomínať na niektoré dokonalé hlášky a táto séria ich bola plná od prvej do poslednej epizódy. A nezabudnite, že od tejto série vieme, že všetci žijeme v "koblihovom" vesmíre. ()

Školní večírek (1998) (S10E01)

Obe dejové línie nepatria zrovna medzi tie najlepšie čo kedy boli k videniu, ale obsahujú zopár luxusných fórov a navyše sa zaujímavo v závere prepoja. Len prečo Homer začne podnikať spôsobom, kedy je extrémne stratový a dokonca mu to nenapadne ani po tom, čo mu to vysvetlí Bart. Ale zase bez Homera by táto epizóda nebola nadpriemerná, jeho peripetie s hadicou nemajú chybu. ()

Kouzelník z Evergreen Terrace (1998) (S10E02)

Kutil Homer, to nemôže sklamať. Chvíľu to síce trvá, ale keď sa jeho myseľ naplno rozbehla, bol nezastaviteľný. No a pointa? Najlepšie vynálezy vás môžu napadnúť, keď začnete zaspávať na stoličke pri premýšľaní a začnete padať dozadu. Ale čo z toho, keď pri akcii, vďaka ktorej sa môžete stať milionárom, necháte vašu múdru hlavu doma. To z toho potom budú mať osoh len Edisonove deti. ()

Bart v úloze matky (1998) (S10E03)

Bart je síce v úlohe matky, ale netuší, koho v skutočnosti privedie na svet. Ešte predtým ho ale čaká zaujímavé popoludnie s Nelsonom, hodina strelectva. Najlepšie fóry patria zase Homerovi, teda skôr jeho telu, pretože jeho mozog trpí krátkodobou pamäťou a my sledujeme, čo všetko môže spôsobiť jedna odmontovaná žiarovka. Svojim plánom na zachovanie rovnováhy v meste sa blisne na konci Skinner. ()

Speciální čarodějnický díl (1998) (S10E04)

Ďalší legendárny čarodejnícky diel, kde sa stáva vrah dokonca aj z Homera. Ďalej zistíme, že vo svete Itchyho a Scratchyho nie je med lízať a že Maggie je dcérou (alebo synom?) Kenga. Do toho množstvo skvelých fórov, či už hovorených alebo vizuálnych. No a ako bonus sa dozvieme, že najobľúbenejším miestom pre milovanie bola v minulom storočí ulička za porno kinom. Kengove šróby do hlavy Marge sú zlatým klincom epizódy. ()

Dojezdy pro hvězdy (1998) (S10E05)

Homerove eskapády na dovolenke pri jazere sú tak nebezpečné pre celé okolie, že by ste radšej pred jedenástou doobeda mali zostať doma, aj keď bude ten najväčší hic. No a potom to príde, Homer spadne priamo do postele Kim a Aleca, lepšie povedané priamo na Aleca. Títo dvaja si spoločne s Ronom Howardom robia zo seba celkom slušnú srandu, čo je veľmi sympatické. Najviac to ale schytáva Ron, až sa človek čuduje, že na to kývol. ()

Šťastná doba hippies (1998) (S10E06)

Takto sa Homer snáď ešte nikdy nerozšupol, dokonca ani vo vesmíre. Všetci vieme, že jeho mama bola hipisáčka a tak neprekvapí, že niečo z jej génov sa prenieslo aj na synáčka. Ale hipisárčina nie je o genetike, ale o spôsobe života a tak nech sa Homer snaží čo to ide, skôr svoje okolie otravuje, než že by si získaval sympatie. Podstatnejšie však je, že hláškuje ako o život: "Sloboda pre dvojčatá!" a pripraví pre celý Springfield jeden z najšťastnejších dní miestneho obyvateľstva. ()

Líza má jedničku (1998) (S10E07)

Tentokrát sú obidve dejové línie dokonalé, Homerove peripetie s humrom a Lízin problém... s čím iným než svedomím. Tentokrát sa ale ukáže ako rozumný pragmatik samotný Skinner, jeho podvod si nezadá nič s finále legendárneho podrazu. A potom to ešte zaklincuje Homer s poslednou večerou, aby to bolo už úplne dokonalé. ()

Disney+ odstartuje v Česku 14. června

Disney+ odstartuje v Česku 14. června