Simpsonovi

TV spot
USA, (1989–2024), 285 h 29 min (Minutáž: 20–25 min)

Scénář:

John Swartzwelder, Dan Greaney, David X. Cohen, Richard Appel (více)

Série(36) / Epizody(790)

Recenze uživatele Anderton k tomuto seriálu (737)

Speciální čarodějnický díl (1999) (S11E04)

Asi nie ten úplne najlepší čarodejnícky diel, ale aj tak plný skvelých fórov. Možno je to dané aj tým, že som epizódu videl prvý krát až teraz a nemám k paródiám na I know what you did last summer, Xenu a prechod do roku 2000 nostalgický vzťah. Homer sa zase vyberá do vesmíru, tentokrát ale z trochu odlišných dôvodov ako pri jeho legendárnej ceste s mravcami a chipsami. Chuť na jedlo tentokrát v stave beztiaže mať nebude. ()

Fujtajbl (1999) (S11E05)

Homer ako vynálezca znova nesklamal, po snahe dotiahnuť sa na Edisona sa tentokrát vrhol na bio kombinácie. Čo môže vniknúť zo všetkého možného plus plutónium? ToMacco, nová droga celého ľudstva a dôkaz, že najlepšie sa zarába na závislostiach. Ale nebol by to Homer, aby to celé nespackal. Teda vlastne za to môžu kravy, kozy a dokonca aj slony, ale to sa ťažko vysvetľuje... ()

Všechna sláva, polní tráva (1999) (S11E06)

Špičkové hlášky od začiatku do konca, i keď dej je trochu nesúrodý, od Homera ako rekordéra v bowlingu sa dostávame k rozvoju jeho vzťahu s Maggie. Obe dejové línie sú ale výborné, tak ani nevadí, že sú na seba našróbované dosť umelo. A znova tu máme chudáka Rona Howarda, ktorý tento seriál berie ako nejakú vlastnú psychoterapiu, pretože v realite ho asi všetci zbožňujú a potrebuje k životu aj nejaké to sebazhadzovanie. ()

Osm raubířů (1999) (S11E07)

Pokiaľ doma nezvládate dve a viac detí, tak si pozrite tento diel a existuje určitá šanca, že prehodnotíte svoj vystresovaný život. A navyše si odnesiete zopár praktických nápadov, napríklad ako nakŕmiť jedným vrzom hneď šesť detí. Prípadne čo robiť, ak by ste si chceli po čase zopakovať život iba vo dvojici. No a keď bude úplne najhoršie, požiadate Homera o radu a zároveň vypustíte kobry. ()

Marge jako rukojmí (1999) (S11E08)

Z nejakého dôvodu mi pripadala vtipnejšia prvá polovica, kde Homer k motorke prišiel, učil sa na nej jazdiť a nakoniec sa stali nerozlučnou dvojkou. Tá druhá si robí srandu z motorkárskych gangov, čo je síce tiež vtipné, ale Homer je už trochu na vedľajšej koľaji a hlavný Hell´s Satan nemá takú charizmu. Všetko ale smeruje k záverečnému súboju... na motorky. ()

Hračka snů (1999) (S11E09)

Škola má zase finančné problémy, ako keby ich niekedy nemala, a tak Skinner musí zháňať peniaze, kde sa dá. Deti predsa nemôžu zostať navždy hlúpe, aj keby chceli. Varianty sú dve, pričom Burns evidentne v deťoch Springfieldu budúcnosť ľudstva nevidí a tak sa zapojí do hry istá spoločnosť. Okrem toho sú Vianoce, čo si ale možno okrem zopár záberov na vianočný stromček a samotný záver ani neuvedomíte. Celý diel si pre seba kradne istý Gary Coleman, hláškuje pomaly ako Homer, snáď sa v seriáli ešte niekedy objaví. ()

Malá velká máma (2000) (S11E10)

Začína to lyžovačkou, pokračuje v baráku a v nemocnici a končí na dovči na tropickom ostrove. Tá prostredná časť, kedy sa ukáže, že Homer a Bart sú ešte lenivejší ako sme si mysleli, je možno slabšia, ale návšteva u Flandersov všetko vylepšuje. Na horách predtým stretnú Simpsonovci aj Flandersa v priliehavom úbore a Disco Stu sa bude snažiť zbaliť Marge, našťastie sa včas ukážu deti a od strachu utečie. ()

Jak Barta osvítil Bůh (2000) (S11E11)

Nie je to úplne dokonalé, ale Homer s prilepeným kýblom na hlave je dosť možno najlepší vizuálny fór doterajšieho priebehu seriálu. ()

Panská rodina (2000) (S11E12)

Dosiaľ najlepšia epizóda jedenástej sezóny. Homer a jeho rodina to naplno roztáča v Burnsovom skromnom príbytku, len chlapi trochu inak ako ženy. No a je jasné, že návrat do reality bude bolieť. Homer dostane k dispozícii aj Burnsovu jachtu, najviac zábavy ale môže zažiť až v medzinárodných vodách a niet dôvodu váhať čo len minútu. Pobaví aj Burns na špeciálnom liečení s množstvom vyšetrení, konečne sa dozvieme všetky jeho diagnózy a dokonca aj recept jeho tela na dlhovekosť. ()

Bart v sedle (2000) (S11E13)

Dejová línia s Bartovým novým koňom a jeho pretekárska kariéra ma až tak nezaujali, každopádne je to všetko poprešpikované skvelými fórmi typu hrozby planéty koní alebo hladným mopom. Objaví sa zase aj Bill Clinton, len ma stále mrzí, že svoju kreslenú verziu aj sám nenahovoril. Ale nepochybujem, že si epizódu, kde odovzdá prvú cenu Líze, pozrel pekne v pokoji oválnej pracovne. ()

Kdo ví, kdo ovdoví? (2000) (S11E14)

Asi najsmutnejšia epizóda vôbec a zároveň aj jedna z najvtipnejších. Už len spôsob, ako umrie Nedova manželka Maud, je čierny humor najvyššieho rangu. Homer ako nový Nedov záchranca je veľmi sympatický a zároveň extrémne vtipný. Svoje chvíľky majú ale aj ďalšie postavy Springfieldu, komiksák si napríklad vystačí pri zoznamkách iba s videokazetami. Mimochodom Nedove stretnutia cez zoznamku nie sú až tak mimo realitu... ďalší dôkaz, prečo je lepšie hľadať partnera v teréne. ()

Nemožný misionář (2000) (S11E15)

Super hlášky od začiatku do konca, dokonca aj Marge zaperlí. No a pointa? Nikdy nenechávajte Homera doma samého, minimálne ak máte pevnú linku. Takže pozor, spomeňte si, koho ste ráno nechali doma. Nanešťastie pre neho samotného mu reverend Lovejoy vysvetlil význam slova azyl, čo má za následok, že Homer skončí niekde v Pacifiku ako misionár. Ako to môže prebiehať, si domyslite sami, alebo ešte radšej, pozrite si jeho lapálie sami. Hovoriaca žaba nemala chybu, jeden z najlepších fórov vôbec. ()

Plastický Vočko (2000) (S11E16)

Tak tu mi bolo skutočne ľúto, že všetko sa muselo vrátiť do starých koľají. Inak Homer síce rád pomáha kamarátom v núdzi, väčšinou to ale dopadne presne naopak. Tentokrát nechápe, čo to znamená náhla zmena plánu. No a navyše sa dozvieme ako fungujú telenovely, ak by ste to náhodou nevedeli... skončí to sexom, ale ono to celé aj tak nikdy neskončí. Najlepší fór sa ale týka Lennyho a jeho platonickej lásky odnaproti... ()

Nebárt se budoucnosti (2000) (S11E17)

Všetci sme to tušili a máme tu dôkaz, predpoveď Indiána sa nemôže mýliť. Líza raz bude prezidentka USA. Dobre, po Trumpovi nakoniec nastúpil Biden, ale v paralelnom vesmíre, kde sa odohrávajú Simpsonovci, je to trochu inak. Bart je stále Bart, ale aspoň vidno, že jeho selský rozum môže byť niekedy prínosnejší ako intelektuálne dohovory s veľmocami. Asi sa z toho dalo vyťažiť viac, ale pohľad na prestarnuté ksichty Springfielďanov nevidíte v každej epizóde. ()

Čas vína a bědování (2000) (S11E18)

Barney si po pozretí istej videokazety vstúpi do svedomia a rozhodne sa prestať piť. Že to v jeho prípade nejde? No to by ste neverili, omnoho ťažšie by to bolo pri Homerovi. Dejová línia Barta a Lízy podľa mňa tento ústredný námet trochu zdržujú, nakoniec sa ale všetko prepojí a všetko dobre dopadne. I keď v prípade Barneyho je to trochu zložitejšie. Okrem iného zistíme, čo si Očko nakrúca v súkromí a skutočne doceníme jeho podnikateľský talent. ()

Zabij krokodýla a uteč (2000) (S11E19)

Pokiaľ ste mali dojem, že Austrália to pár sezón dozadu schytala až príliš, tak Simpsonovci tentokrát mieria na Floridu a ešte pred ich odchodom sa dozvieme, že ide o penis Ameriky. No a podľa toho to tam aj dopadne, rodinka skončí najskôr na úteku a potom v putách. Homer zase niečo zmrví, nakoniec sa našťastie ukáže, že išlo o planý poplach. Je to síce trochu nesúrodé a až zbytočne akčné, ale pohľad mimo Springfield raz za čas vždy osvieži. No a dúfam, že majiteľka baru, ktorej sa všetko páči, sa ešte do seriálu niekedy dostane. ()

Poslední step ve Springfieldu (2000) (S11E20)

Dozvieme sa modus operandi komunizmu, na čo mimochodom doplatí inokedy talentovaná Líza. Homer si zájde na laserovú operáciu a nedopadne to dobre, stačilo si ale iba zobrať kvapky do očí. Bart s Millhouseom zažijú to, čo sme chceli v ich veku zažiť všetci a dokonca budú utekať pred tigrom. A celé to končí stepovým vystúpením na Marse. Je to zase dejový bordel, ale tentokrát sú všetky dejové línie kvalitatívne vyrovnané. ()

Šílená a ještě šílenější Marge (2000) (S11E21)

Už to tak vyzeralo, že ďalší springfieldský starý mládenec sa ožení, ale osud chcel, že to tentokrát nevyšlo. No a svoj podiel viny má na tom aj Marge. Otto slušne hláškuje, slon na záhrade veľmi potešil a dej po svatbe z nejakého dôvodu nie je tak vtipný ako to predtým. Čo neznamená, že nerozmýšľam nad plným hodnotením. No a Bart sa snaží nakrútiť školský film, kvôli kamerám bol zrušený na škole zemepis. To by vysvetľovalo, prečo Američania nevedia, kde je Slovensko. ()

Cena smíchu (2000) (S11E22)

It´s Hometime! It´s Cartertime! Jeden z najoriginálnejších a najvtipnejších špeciálov, kedy sa konečne dozvieme, prečo nikto nestarne, minimálne teda Líza. Alebo v akom dome kedysi býval MC Hammer. A množstvo ďalších pikantných vecí zo zákulisia nielen tejto rodinky. Dokonca pochopíme, že Homerove nehody ho neprešli len tak mávnutím kúzeľného prútika, ale sláva ho skrátka stála veľa bolesti. ()

Série 12 (2000) (S12)

Ďalšia špičková sezóna, ktorú môžeme stále rátať do starých zlatých časov seriálu. Mám dojem, že možno nie je tak vyrovnaná ako niektoré predchádzajúce, ale obsahuje viaceré dokonalé epizódy a predovšetkým množstvo nezabudnuteľných a extrémne vtipných scén. Čiže mám dojem, že viac si pamätám viac tie scény než epizódy ako celky, ale to vôbec nevadí. Medzi topky u mňa patria Trilógia omylov (tá práve funguje najlepšie ako celok), Nová chlapčenská kapela alebo Simpsonovci v Afrike. Potešili aj špeciály, ako čarodejnícky, tak aj ten o tuláckych báchorkách. ()

Disney+ odstartuje v Česku 14. června

Disney+ odstartuje v Česku 14. června