Simpsonovi

TV spot
USA, (1989–2024), 285 h 29 min (Minutáž: 20–25 min)

Scénář:

John Swartzwelder, Dan Greaney, David X. Cohen, Richard Appel (více)

Série(36) / Epizody(790)

Recenze uživatele Anderton k tomuto seriálu (737)

Speciální čarodějnický díl XXV (2014) (S26E04)

Tento čarodejnícky diel sa trochu zo svojej kategórie odlišuje, ale skôr atmosférou než že by tu nešlo o nadprirodzené zápletky. Ťažko povedať, či tvorcovia videli pôvodnú Saxanu, odhadujem, že skôr nie. Určite majú ale dobre napozeraného Kubricka je to vidno aj na kvalite druhej historky. No a do tretice by tu mala byť paródia na The Others, ale to "others" tu znamená niečo iné, o strachu nemôže byť ani reči. Záver je geniálny a rozhodol, že epizóda dostane plný počet. ()

Protiklady se přifrakují (2014) (S26E05)

Zase tá politika... tentokrát bez Billa Clintona. Skôr ľahko nadpriemerný diel, ktorý ale obsahuje vynikajúcu scénu počas záverečných titulkov. Aj napriek dokonalému dabingu je občas škoda, že nevidíme originál, napríklad ako teraz, keď Burnsovu prvú milenku po veeeľmi dlhom čase nahovorila Jane Fonda. ()

Simpsorama (2014) (S26E06)

Futuramu nemám ani zďaleka napozeranú, takže ani túto špeciálnu epizódu som nebol schopný asi úplne doceniť. Samozrejme sa tu vyskytujú aj samostatne fungujúce fóriky a Bendera a jeho partičku poznám, ale proste niektoré iné špeciály ma potešili viac. Fórov je tu v rámci (predovšetkým futuristickej) mizanscény neuveriteľné množstvo, ide skôr o diel, ktorý tak treba vidieť minimálne trikrát. ()

Učitel mučitel (2014) (S26E07)

Pre Willema Dafoea mali tvorcovia napísať jeden z najlepších dielov celého seriálu, ale je iba "nadpriemerný". Bart síce vyzrie na Skinnera, Chambersa aj svoju triednu, ale nová krv v škole je niečo úplne odlišné. Našťastie každý drak má svoju slabinu, ako vieme z Hobita, a tak aj Bart s Milhouseom majú šancu na pomstu. Najlepšie na epizóde sú Margeine halucinácie. ()

Kapela otců (2014) (S26E08)

Znova sa zabudlo, že Homer už bol kedysi cca dvakrát veľkou hudobnou hviezdou s výborným hlasom. Znova skúša muzikantskú kariéru, ale je možné, že pivo zanechalo na jeho hlasivkách nezmazateľné stopy a preto sa spevákom dad-bandu s názvom Covercraft stáva Apu. No, predsa len vyzerá o niečo lepšie. Pre fanúšikov staršieho rocku jeden z top dielov, pre tých ostatných v lepšom prípade nadpriemer. ()

Vánoční vyhazov (2014) (S26E09)

Zrejme ten najsmutnejší vianočný špeciál vôbec. A to nielen preto, že Homer nepríde na Štedrý večer domov. Počas jeho pochôdzky po večernom Springfielde vidíme viacero  nešťastných existencií, ktoré trávia Vianoce sami, respektíve bez rodiny. Očko, Milhouseov otec, mačacia žena a množstvo ďalších. Aj chudák Apu musí byť v obchode. Ale našťastie všetko dobre dopadne, rozumej Marge Homerovi odpustí. Celá epizóda pôsobí ako klasický americký nízkorozpočtový indie film. ()

Hádej, kdo nepřijde na večeři (2015) (S26E10)

Konečne, ale vážne konečne, sme sa pozreli na planétu našich dvoch zelených mimozemšťanov. A čaká nás paródia napríklad na Matrix Reloaded alebo Star Trek. A niekto si možno spomenie na jednu dávnu epizódu z Twilight Zone. "Je to tu úplne mimozemské, ale hovorí sa tu po anglicky. Presne ako v Kanade." ()

Bartův nový kamarád (2015) (S26E11)

Dlho to viselo vo vzduchu, nakoniec sme sa predsa len dočkali odpovede na otázku, ako je možné, že Sprigfield je stále existujúcim mestom, keď je bezpečnostným technikom v elektrárni Homer. No a odpoveď je to jednoduchá a vtipná. No a čo sa stane, keď Homera zhypnotizuje hypnotizér? Stane sa z neho mentálne desaťročné decko. Veľa sa toho teda nezmení, ale je tu rozdiel, Homer si nepamätá minulosť. Novú situáciu si užíva najmä Bart, Marge z toho extra radosť nemá. ()

Vynálezce, jenž spadl z nebe (2015) (S26E12)

Springfield ešte nedorástol do stavu, aby bol pripravený na vynálezy Elona Muska. Ale Homer je dosť vyzretý na to, aby sa stal s týmto špeciálnym chlapíkom kamarát. Ale ako dobre vieme, v Springfielde netrvá nič večne, samozrejme okrem veku miestnych obyvateľov. Elon si musel zobrať poriadne voľno, by nahovoril toľko dialógov a snáď si zobral od tvorcov zopár nápadov na patenty aj do svojej profesie. ()

Velcí a hrdí (2015) (S26E13)

Bart má ďalší veľký talent, dokáže skvele rýmovať, že by mohol konkurovať aj rapperom na battloch. Epizóda nám ale predstavuje úplne novú postavu, super tlstého neznámeho, vedúceho kurzu za hrdosť plnoštíhlych. Nie je to síce v seriáli najnovší nápad, ale čaká nás zopár skvelých fórov, tentokrát v čiernohumornom kabáte. Bude sa totiž aj pochovávať. Vedú fóry o vstávaní z vozíka a nosení urien. ()

Marge taxikářkou (2015) (S26E14)

Obe dejové línie mali niečo do seba, ale žiadalo by sa ich asi viac rozpracovať, takto si navzájom skôr mierne prekážajú a bijú sa o pozornosť. Marge si vie poradiť s každou zložitou situáciou, jej jazda mestom s deckami je predčasným vrcholom epizódy. Že Očko patrí iba za pípu a nemal by radšej skúšať robiť nič iné, je samo sebou. Ale nie je to tým, že by bol neschopný, ale že ho potom skôr nikto v inej práci neznesie. Buďte radi, že nie je váš šéf. ()

Průvodce pro princeznu (2015) (S26E15)

Vtipný diel, kde by som nemal problém s udelením plného počtu, ak by bol v konečnom dôsledku viac romantický a tvorcovia tak dopriali aj Očkovi nejaké to šťastíčko v láske. Homer má strážiť nigerijskú princeznú, čo znie ako skvelý námet na jeho eskapády, prekvapivo ale dostane väčší priestor Očko. A našťastie ho využije a my s ním a princeznou strávime príjemný čas. ()

Nebeský polda (2015) (S26E16)

Wiggum ako nebeský policajt, Ned Flanders ako inkognito arabský šejk, reverend Lovejoy a jeho manželka ako punkeri a Homerova hlava vo zveráku. Áno, ide o vizuálnu lahôdku. A k tomu nekorektné vtípky o Bohu a jeho vôli. Takže jediný problém je asi v tom, že pred desiatimi sezónami dozadu by to bola asi ešte väčšia zábava. ()

Čekání na Duffmana (2015) (S26E17)

Homer ako Duffman, čo chcieť viac. Množstvo geniálnych fórov s potenciálom skultovnieť; temná stránka piva, Čína na Marse, vyhynuté slony, Homer cicajúci "živé" pivo alebo Barney cicajúci normálne pivo. Ou jééé... ()

Matka na stráži (2015) (S26E18)

"Neznesiem vidieť Flandersa smutného. Neznesiem ho vidieť ani šťastného. Vlastne ho neznesiem vidieť vôbec." Ned si kúpi malého psa, ktorému voní Homerov pot, pretože má príchuť cheesburgerov. Ale to je iba druhá dejová línia, tá prvá sleduje Marge, ktorá sleduje Barta, ktorý sleduje buldozér, pretože má s ním svoje tajné plány. Kto vyhrá tento súboj? A nebude sa smiať naposledy nakoniec Wiggum? ()

Děcka jsou ve při (2015) (S26E19)

V rámci série skôr priemer, stále však neoriginálnu zápletku vyzdvihujú niektoré výborné fóry. Selma ako zastupujúca veštkyňa, celá rodinka u Očka, neschopná psychoterapeutka alebo návšteva v domove zombies, pardon, dôchodcov. Návraty do minulosti ale v sebe nesú to riziko, že popierajú už raz videné a treba byť k nim obzvlášť tolerantný. ()

Letecký hrdina (2015) (S26E20)

Úvod s oslavou Milhouseových narodenín nám predstaví darček v podobe čínskeho draka, samozrejme s Milhouseovým ksichtom... z oboch strán. Dejová línia Bart a Milhouseova sesternica netrhá žily, potom ale nastúpi ďalšia z množstva dedových historiek na tému "Ako to vtedy v skutočnosti bolo". A nakoniec to zabije Milhouse poznámkou o svadbe jeho otca so sestrenicou, na čo na nás ukáže hadí jazyk. A ako bonus sa dozviete, ako to bolo s najslávnejším Kerouacovým románom. Teda aspoň podľa Abea. ()

Šikanátor (2015) (S26E21)

Dosť zvláštny diel, povedal by som, že tu sa teenageri príliš nechytia (až na tie Ottove halucinácie z drog) a ide skrátka o epizódu primárne pre odrastlejších. Či čítať zneužívanie zákonu o šikane ako metaforu súčasnej klímy v spoločnosti, je na divákovi, ale Wiggumovo ťaženie mestom nemá chybu, v podstate ako všetko, kde je tento chlapík v centre pozornosti. Línia ide trochu do úzadia vďaka neskoršiemu fokusu na večné hádky Neda a Homera, ale aj tu je na čom sa zabaviť. A na konci to Otto zabije. ()

Matleti ze Springfieldu (2015) (S26E22)

Rick a Morty, Michael Bay a opäť problémy so školou. "Matematický" fór so psom je absolútna špička, Willie sa zahrá na Gandalfa, Bart bude vedúcim matematického tímu a dostane veľké okuliare, spoznáme špeciálny stroj na ničenie kníh v škole a tak ďalej. Epizóda je veľmi svižná od začiatku až do konca, i keď trochu bláznivá až anarchistická, rozumej nesúrodá. Ale že ide o záver sezóny, dajme za päť. ()

Série 27 (2015) (S27)

Nadvláda štvorhviezdičkových epizód, kde popri nich s prehľadom zvíťazili tie päťhviezdičkové nad dvoma trojhviezdičkovými. Samozrejme myslené čisto z môjho subjektívneho hľadiska. Špeciálne ale práve tieto epizódy mi dosť ničia zážitok zo série ako celku a preto jej neudeľujem plný počet. Vrcholom série je asi geniálny nápad rozvinutý v Barthood. ()

Disney+ odstartuje v Česku 14. června

Disney+ odstartuje v Česku 14. června