Simpsonovi

TV spot
USA, (1989–2024), 285 h 29 min (Minutáž: 20–25 min)

Scénář:

John Swartzwelder, Dan Greaney, David X. Cohen, Richard Appel (více)

Série(36) / Epizody(790)

Recenze uživatele Anderton k tomuto seriálu (737)

Homer improvizuje (2016) (S27E21)

Homer je najlepší glosátor z celého osadenstva Springfieldu už od prvej časti prvej sezóny a nič sa na tom dodnes nezmenilo. Bolo teda len otázkou času, kedy Homer začne improvizovať na javisku a to aj napriek strachu z vystúpenia pred verejnosťou. Lenže niečo iné je bezprostredne vtipne reagovať na danú situáciu v živote ako plánovať, čo sa bude diať na javisku. Dá sa povedať, že z témy sa dalo vyťažiť viac, ale epizóda obsahuje aj niekoľko výborných vizuálnych fórov odohrávajúcich sa v zadných plánoch mizanscény. ()

Ve vězení dobře, doma nejlíp (2016) (S27E22)

Celá séria končí tornádom, čo je myslím skvelý nápad. Skvelým nápadom bola, ako skoro vždy, gaučová scéna a čiernobiele vsuvky so Simpsonovcami naruby. Marge sa v base páči, ale opäť nejde o príliš originálny nápad a pripadá mi pomerne divné, že sa na to zase nabudúce úplne zabudne. Vlastne divný je aj dôvod, prečo sa tam dostala. Ale Líza to na súde skvele okomentuje. ()

Série 28 (2016) (S28)

Novšie série sú aj pre najväčších obdivovateľov Simpsonovcov, ktorí im odpustia aj slabšie momenty, skôr prehliadkou štvorhviezdičkových epizód. Dvadsaťosmička nie je výnimkou, osobne si ale sériu cením za to, že aj tu som našiel zopár geniálnych epizód, kde som nemal problém napáliť plnú paľbu. Napríklad Simpsonovci ako rodinná virtuálna aplikácia pána Burnsa. Len škoda, že čarodejnícky diel bol "iba" nadpriemerný. A najmenej som si užil výlet do Bostonu. ()

Monty Burnsův létající cirkus (2016) (S28E01)

Úvod s novou sochou "Kobliháka" je dokonalý, spoznáme jeho predobraz a novú smrtonosnú sochu, ktorú síce môžeme považovať za vysoké umenie, ale nakoniec kvôli nej budú musieť vybudovať celý Springfield nanovo... Moment, túto dejovú líniu úplne opustíme a začneme sa venovať Burnsovi a jeho snahe zahrať si vlastné divadelné predstavenie. Je to vtipné, ale už sa vôbec nevrátime k zničenému mestu a na otázku, prečo nabudúce bude mesto opäť v celku, nikdy nedostaneme odpoveď. ()

Virtuální rodina (2016) (S28E02)

Pre niekoho sú Homer, Marge a ich deti rodina zrodená v najhlbších hlbinách pekla, pre niekoho iného zase absolútny ideál dokonalosti. Ako napríklad pre Burnsa, ktorý sa rozhodne, že vo virtuálnej verzii svojho života mu budú rodinou. Ale pozor, bez Homera. Skvelý nápad, ktorý dostane ďalší rozmer počas záverečnej scény z budúcnosti. No a pomedzi to si Homer užíva doma samotu a tak skvele som sa čisto v jeho prítomnosti (nikto nikde) dlho nepobavil. Ale pozor, má aj podobne uletenú susedku. Spoločná črta? Nemajú radi Flandersa. ()

Nesnášíme Boston (2016) (S28E03)

Homer kedysi "vyhral" nad New Yorkom 1:0, ale Boston to je iná káva. Tam prehral na plnej čiare, až sa tomu poddal a stal sa víťazom. Lenže je tu Bart, ktorý si myslí, že sa stane členom miestnej írskej mafie. Lenže reálny život nie je The Departed. V podstate nevyužitý komediálny potenciál, ale veľmi pekná animácia tohto kúzeľného mesta... Uf, už aj mňa nakazili Bostoňáci... ()

Speciální čarodějnický díl XXVII (2016) (S28E04)

Nakoniec aj čarodejnícky diel číslo 27 stál za to, i keď sme tu mali aj lepšie epizódy v tomto duchu. Hunger Games, Planéta opíc, James Bond, Mad Max... trochu nedotiahnuté a dalo sa vyťažiť z toho viac, takto je to príliš skratkovité, ale mnohé fóriky potešili. Kráľom dielu je ale Homerov imaginárny priateľ... kto by to tak mohol byť... ()

Důvěřuj, ale prověřuj (2016) (S28E05)

Samostatné vtípky opäť stoja za to. Homérovo ambiciózne alter ego, Kentove "historky" z vojny a spred Berlínskeho múru a tak podobne. Ako celok ale slabšie, najmä preto, že zápletka by bola pôsobivá maximálne tak do piatej sezóny. Ak sa od toho odosobníte, tak si Trust But Clarify napriek všetkej neoriginalite užijete. ()

Kouč "K" (2016) (S28E06)

A teraz nech si každý úprimne odpovie na otázku, s kým by radšej pretrpel víkend, s Kirkom Van Houtenom, alebo Nedom Flandersom? Homer to v Springfielde nemá ľahké. Vlastne má tu krčmu s podobnými existenciami, takže to zvláda. Prvá polovica skôr priemerná, ale odkedy navštívime striptízový bar, je to topka. A do toho špeciálne ryžové sendviče, to môžu vymyslieť len Holanďania v Amerike. ()

Divoký víkend v Havaně (2016) (S28E07)

Hádajte, ako si Homer predstavuje Zátoku svíň... No, je to prvoplánové, ako zátoku plnú svíň. "Vitajte na Kube, ruskom Hawaji". "Kuba je skvelá, je ako Florida predtým, než ju zaplnili Kubánci". ()

Hříchy našich otců (2016) (S28E08)

Homer objaví špeciálnu firmu, ktorá za vás urobí úplne všetko. A zadarmo. Jedine že by teda nie. Ale kto mohol vedieť, že keď chce po vás internetová stránka číslo vášho účtu, tak vám za svoje služby bude strhávať peniaze? Výsledok? Homer sa zblíži s Milhouseom, Bart zase s Milhouseovým otcom a Abrahám kedysi hádzal deti do slnka, kým to úrady nezmyselne nezakázali. A do toho množstvo skvelých fórov, vrátane toho politicky nekorektného s Oudžejom. ()

Poslední trakční hrdina (2016) (S28E09)

Konečne, konečne sme sa dozvedeli, ako vyzerá pád do priepasti z Burnsovej kancelárie. Môžete trikrát hádať, kto nás bude touto dosť dlhou cestou sprevádzať. Zhodou okolností sa okrem toho stávajú kamaráti z Marge a Smithersa a Líza bude koordinátorkou v školskom autobuse. Len akosi zabudla, že ide o jediné momenty pre školákov medzi peklom školy a domova. Jeden z najlepších dielov "nových" Simpsonovcov, ktorý by sa nestratil ani v "zlatých časoch" seriálu. ()

Ukradené Vánoce šáši Krustyho (2016) (S28E10)

Ako fanúšik Krustyho musím skonštatovať, že epizódy venujúce sa jeho osobe sú dlhodobo stále o tom istom, čo nijako extra neprekáža, ale zase ani neohúri... nájdená dcéra, kariéra v prdeli, vzťah s otcom... Dosť času je venované aj reverendovi a jeho neschopnosti zaujať svoje ovečky, opäť ale ide iba o recykláciu starých zápletiek. Situáciu tak zachraňuje Maggie a jej nová hračka. ()

Vepř a Burns (2017) (S28E11)

Spočiatku dosť veľký chaos, že ani netušíte, o čom epizóda nakoniec bude. No a potom sa zjavil Spider-Pig a bolo vymaľované. Od fóru s identifikáciou "Homera" v práci je to už klasika. O čom ale bola línia s Lízou, to mi nedošlo ani po konci, ale tak keď vidíte, ako sa víta Homer a jeho prasiatko za zvukov I Will Always Love You, tak všetko ostatné je irelevantné. ()

Velký Phatsby 1/2: Zrada (2017) (S28E12)

Hip hopoví hejteri by mali tieto dve epizódy radšej preskočiť, i keď prídu o zopár slušných fórikov. Prvá časť sa venuje už neviem koľkému pádu pána Burnsa a vy sa budete tešiť na jeho následnú pomstu. Druhá dejová línia sleduje Marge pri otváraní si malebného obchodíku, avšak je v podstate úplne zbytočná. ()

Velký Phatsby 2/2: Pomsta (2017) (S28E13)

Monthy sa mstí a všetko zdanlivo beží ako po masle, jeho konkurenta totiž nenávidí až príliš mnoho ľudí. Lenže poznáte to, každý sa dá kúpiť. Zároveň má ale každý svoju achilovu pätu a Burns sa s pomocou Homera z celej situácie nakoniec vykrúti. Užijete si cameá raperov, čo berte ako odporúčanie a zároveň aj varovanie, záleží od vkusu. ()

Hotdogy mého mládí (2017) (S28E14)

Homer a hotdogy, to ide k sebe ako údené a chren. No a koho by prekvapilo, že tomuto delikátnemu jedlu Homer prepadol už v rannom detstve. Konkrétne išlo o jeden špeciálny fast food doslova na kolečkách, o ktorý má ale zrazu záujem veľký konglomerát. Táto epizóda rozhodne poteší a pobaví, ale niekde vnútri cítite, že pred desiatimi rokmi by to bolo o triedu lepšie. ()

Klobouk plný viny (2017) (S28E15)

Treba byť trochu zhovievavý a odpustiť scenáristom, že zrazu máme v Springfielde pláž a Homer kedysi hrával s otcom šachy. Keď je opätovné prepisovanie pravidiel a "faktov" seriálu doprevádzané vtipnými gagmi, tak to nie je tak ťažké. Lenny v kufri, Homer a posledná partia s otcom, skypovanie s majstrom sveta v šachu, ale predovšetkým dedo ako kužeľky v bowlingu a Bartove zhmotnené výčitky svedomia a Homerove zhmotnené lenivosť, opilectvo, a tak ďalej, a tak podobne... ()

Vzhůru z prázdnin (2017) (S28E16)

Rozhodne nejde o diel, ktorý by sa celý odohrával v Krustyho tábore, ako sa dialo v tom legendárnom hlboko v deväťdesiatkách. Skôr sa postupne dozvedáme tajomstvo, prečo Bart a Líza majú z tejto návštevy psychické problémy. Viac ale pobaví "nový" Homer, po rokoch si totiž rozbalil príručku bezpečnostného technika z igelitového obalu a div sa svete, nie zrovna úzka knižka ho začala baviť. Mňa zase bavili vizualizácie fungovania jeho mozgu po tomto osvietení. Čo na to ale Marge? ()

Baskeťák Bart (2017) (S28E17)

Experimentálnejšie prerozprávaný diel, čo asi mnohých zmiatlo a skončil tak v modrých číslach. Retrospektívne a dokumentárne prerozprávaný dej trochu pripomína Občana Kanea, ale ono je tu toho proste na 20 minút veľa. Vzostup nahor je až príliš rýchly a Bartov tréner mal byť niekto iný ako Homer. Celé je to podané akosi chladne, ale snaha o niečo iné sa vždy cení. Najviac zabodoval nie Bart na ihrisku, ale Milhouse ako anonymný kamarát. ()

Disney+ odstartuje v Česku 14. června

Disney+ odstartuje v Česku 14. června