Simpsonovi

Ukázka z filmu
USA, (1989–2024), 285 h 29 min (Minutáž: 20–25 min)

Scénář:

John Swartzwelder, Dan Greaney, David X. Cohen, Richard Appel (více)

Série(36) / Epizody(790)

Recenze uživatele Anderton k tomuto seriálu (737)

Hodinky po tátovi (2017) (S28E18)

Konečne sme sa od odborníka dozvedeli, čo sú mileniály v skutočnosti zač. ()

Burnsova univerzita (2017) (S28E19)

Burns sa vracia na Yale a zisťuje, že staré dobré časy sú už dávno preč a korunu tomu všetkému zmaru dáva miestny psí maskot. Burns sa teda rozhodne, že otvorí univerzitu vlastnú a keďže má množstvo zamestnancov, tak je jasné, kto bude vyučovať, len akosi je jedno, čo bude kto vyučovať. Vyzerá to ako super námet, len ide iba o časť deja nacpaného do dvadsaťminútovky a dočkáme sa napríklad aj paródie na Ex Machina. Byť to ucelenejšie a sústredenejšie, mohla to byť ďalšia legendárna epizóda. ()

Dokonalý vnuk (2017) (S28E20)

Bart je ako dokonalý vnuk dokonalý, ale osobne išla úplne mimo mňa miestna posadnutosť hrou parodujúcou Pokémonov. Čiže hodnotenie sa odráža aj od toho, že ani poriadne neviem, o čo v skutočnosti išlo a nikdy som nemal v úmysle túto hru hrať. Tým pádom si ani Bart nemôže nárokovať celú epizódu na svoje huncútstva s dôchodcami a mne je to ľúto. ()

Noční klub u Vočka (2017) (S28E21)

Kým to bude o MoHo House, tak to chvíľu potrvá, celé je to ale skôr o vzťahu Marge a Homera a ich ďalšej manželskej kríze. To tu už bolo nespočetnekrát, na druhú stranu by ale bez opakovania tejto zápletky boli Simpsonovci neautentickí. Fórikmi hýri najmä Očko; "Skoro vôbec o mne nevie, čo je moja jediná výhoda". ()

Město psů (2017) (S28E22)

Tvorcovia si tentokrát vzali na paškál ľudskú posadnutosť zvieracími miláčikmi, častokrát preferovanými na úkor ľudskej spoločnosti. Pričom samotné zvieratá za to nemôžu. Je to podané samozrejme vtipnou, satirickou formou a na úvod nechýba rýpnutie si do posadnutosti navigáciami. Opäť ale platí, že v skorších sezónach by z námetu toho dokázali tvorcovia vyťažiť o niečo viac. Margeiina reakcia na príchod vodcu smečky vo mne vyvolala výbuch smiechu. ()

Série 29 (2017) (S29)

V prvej polovici sezóny som nešetril maximálnymi hodnoteniami, potom ale tvorcovia trochu stratili dych a kvalita začala kolísať. Sklamaním je ale udelenie troch hviezd hneď trom epizódam, čo sa mi ešte pri tomto seriáli nestalo a aj od toho sa odvíja konečné hodnotenie celej, stále vysoko zábavnej a kvalitnej, série. Poteší originalita gaučových scén, klobúk dole po toľkých rokoch, a špeciálne; špeciálne diely. ()

Serfsonovi (2017) (S29E01)

Ako vidno, historický špeciál vôbec nemusí byť rozdelený na tri-štyri časti a pokojne utiahne aj dvadsať minút. Paródia na známe fantasy nového tisícročia je plný nápadov od začiatku do konca, tak nízkemu hodnoteniu nerozumiem. Marge má v tomto vesmíre brata, u Očka je na stene trofej v podobe draka z Ako si skrotiť draka, modrý borec z Hry o tróny balí deväťdesiatročné mladuchy, ale keď máte 1000 rokov je to v poriadku a pečú sa tu Hobiti. ()

Šíleně smutná Líza (2017) (S29E02)

Máme tu Angry Dada, ktorý je dokonalý a teraz už aj Sad Girl, ktorá je tiež fajn, len jej prevedenie do seriálu nie je práve najšťastnejšie. Je tu toho veľa dobrého, ale skutočne vtipné to nie je v podstate nikdy a príliš to spolu neladí. Záverečná divadelná hra je super, len radšej by som si ju pozrel v tom prevedení, ako ju vymysleli Marge a Líza. Ale zase Homer ako obrovská drevená bábka by sa mohla niekedy v budúcnosti ešte vrátiť. ()

Pískaná (2017) (S29E03)

Prekvapivo konzistentný dej, kde sledujeme dve paralelné dejové línie od začiatku do konca. Maggie objaví talent na pískanie a v závere ešte jeden, ale z toho asi tiež nič nebude, keďže žije so svojou rodinou. No a Marge má síce vkus na draka, ale to sa páči miestnemu mafiánovi, kde svoje gýčové nápady môže zrealizovať naplno. Občas nás čaká výborný fór, mohlo ich byť ešte o tri viac a bolo by to na plný počet. ()

Speciální čarodějnický díl XXVIII (2017) (S29E04)

Chápem, že tento špeciál môže byť pre niekoho už príliš drsný, až nechutný. Ale pokiaľ si zachováte nadhľad aj pri Homerovom self-kanibalizme, môžete sa skvele pobaviť. Otázkou zostáva, prečo sme sa dočkali paródie na Exorcistu až v dvadsiatej piatej sezóne. Koralína je zase vizuálne veľmi nápaditá, napríklad taký Nelson má namiesto úst zips. Pozor, nerozopínať, dočkáte sa aj tak iba výroku "ha ha". No a pohľad na "miznúceho" Homera by mal patriť do zlatého fondu. ()

Dědo, slyšíš mě? (2017) (S29E05)

Bartove vylomeniny, ako had v Skinnerovej poštovej schránke a naspídovaný škrečok, Barney ako podnájomník u Skinnerovej matky, Willieho trainspottingové halucinácie, vyhrážajúce sa Pluto, a pritom hlavnou postavou tejto epizódy je dedo. Fórmi nadupaný dej od začiatku do konca, dokonca ani nevadí, že je riadne chaotický. A zabudol som ešte na záverečnú montáž s chudákom... ako sa to vlastne volá? ()

Starosti starostky (2017) (S29E06)

Opäť nechápem všeobecnú skepsu voči nejakému vydarenému novšiemu dielu. Je to síce o politike, ale Marge ako starostka ťažiaca v popularite z blbosti svojho manžela je slušnou satirou. Heslo "She´s with stupid" má kultový potenciál. Rovnako ako nafukovací Homer či jeho spoločná demolácia Flandersovho domu v tanku s Ježišom. A je jedno, že išlo iba o predstavu. Len je škoda, že Marge tou starostkou aj nezostala, seriál mohol nabrať nový smer. ()

Pimprlata (2017) (S29E07)

Ďalšia úžasná gaučová scéna. Hlavnou hviezdou tejto epizódy je Očko, i keď vlastne ide o celú partiu kamarátov z jeho krčmy. Tí sa spoločne zúčastnia turnaja v bowlingu s burzovými maklérmi, prvotriednymi snobmi. Bart zistí, že najlepším zamestnaním je byť čumilom a Barney, že Očkova sestra vyzerá ako Jennifer Lawrence. Pravda mu ale nedôjde. Super fór s "kazičom" sebevraždy, ako aj ďalší pokus o ňu vo výťahovej šachte. ()

Opus slečny Lízy (2017) (S29E08)

Vrátil sa Michael a z Homera sa stáva Abe. ()

Zmizelý (2017) (S29E09)

Jeden z najnapínavejších dielov celého seriálu. Čo tam potom, že trochu kopíruje zápletku spred dvadsiatich rokov, kedy Bart spadol do studne. No ono to bolo nakoniec trochu inak, tentokrát je to reálne. Ale nejde o studňu, ale starú vojenskú základňu, kde si chlapec môže skracovať čas napríklad pozeraním záznamu prehovoru JFK. No a určite by ste neuhádli, kto sa stane nakoniec jeho záchrancom. V meste medzičasom všetci považujú Barta už za mŕtveho... čiže je to triler ako vyšitý, ale nechýba ani zopár luxusných fórov. ()

Ha Ha Land (2018) (S29E10)

Názov napovedá, že za prvé pôjde o paródiu, resp. variáciu na La La Land, za druhé zase, že v ňom bude mať dôležitú úlohu Nelson. A názov neklame. Úvodná scénka samozrejme odkazuje na tú úvodnú z "oscarového" muzikálu, na čo tvorcovia v závere aj doslovne upozornia, pretože v skutočnosti chceli nakrútiť variáciu na Moonlight. Poteší Bart ako chemik, je zrejmé, že keď ho niečo v škole môže zaujať, tak práve tento predmet. Otázne ale je, či nakoniec celý Springfield vďaka nemu nevyletí do povetria. ()

Burnsova archa (2018) (S29E11)

Skvelý diel so super nápadom možného konca sveta predpovedaného Orsonom Wellesom a stavby archy kým iným, než Burnsom. No ale kto sa môže dostať z miestnych ľudí dnu? K tomu poslúži test s prekvapivými výsledkami. H alebo B, kto sa v tom má vyznať, že. Hviezdičku ale bohužiaľ musím ubrať kvôli veľmi otravnej piesni členov Menzy a príliš rýchle ukončenie celej epizódy. ()

Umění mi není ukradený (2018) (S29E12)

Podľa mňa návrat do starých zlatých časov. Výborné gagy, celistvá dejová linka, paródia na detektívky a šovinistických detektívov a dokonca aj viacero prekvapení. Má to spád, šmrnc, no možno je to skutočné umenie s obsahom a dokonalou formou... ()

Scénky z manželského života (2018) (S29E13)

Už sme tu viackrát pohľad do minulosti mali, ale opäť je to vtipné a dozvieme sa zo životov hlavných postáv niečo nové. Čo na tom, že to môže odporovať už raz videnému, čiže celému fikčnému svetu, ale to nikto nerieši, ani Simpsonovci sami. Najviac rúluje Homer na kolečkových korčuliach a Líza zachráni ďalšie "šťastné" manželstvo. Čo viac si priať... Aha už len to, že budete v kine po Marvelovkách čakať vážne až do konca. ()

Šášovy strachy (2018) (S29E14)

Dej je zase veľký miš-maš, ale jednotlivé jeho časti obsahujú vždy dostatočné množstvo výživných fórov na to, aby bol aj celok uspokojivý. Bart zase nedokáže udržať svoje rošťáctvo na uzde, na čo tentokrát najviac doplatí Šáša Krusty, ale aj Marge, potom riaditeľ, no vlastne celé mesto, ako obvykle. Dočkáme sa súdneho procesu, spovede v Loverjoyovom basemente, pobytu v rehabilitačnom centre a slávneho Krustyho návratu na scénu. No je toho zase až príliš... ()

Disney+ odstartuje v Česku 14. června

Disney+ odstartuje v Česku 14. června