Simpsonovi

TV spot
USA, (1989–2024), 277 h 25 min (Minutáž: 20–25 min)

Scénář:

John Swartzwelder, Dan Greaney, David X. Cohen, Richard Appel (více)

Série(35) / Epizody(768)

Recenze uživatele Anderton k tomuto seriálu (737)

Homer Veliký (1995) (S06E12)

Nemám v podstate čo vyčítať, ale tentokrát sa akosi nedokážem preniesť cez fakt, že v nasledujúcej epizóde bude zase všetko zabudnuté a všetky spolky v tejto epizóde budú minulosťou, ktorá sa vlastne vôbec nestala. Samostatne to samozrejme skvele funguje, Homer na korčuliach napríklad nemá chybu. No a ide aj o dôkaz, že z Homera by nebol nikdy obľúbený americký prezident, možno tak pre opice... ()

A s Maggií jsou tři (1995) (S06E13)

Práca snov verzus nové dieťa... Homer je našťastie extrémne pribrzdený, tak si môže užívať svoj momentálny status naplno. Ako ale Marge povie Homerovi "šťastnú" novinu o tom, že doma budú piati? A nebude mať na mysli návrat Abrahama domov... Jedna z najmilších epizód vôbec, aj keď Homer prežije skutočne krušné chvíľky. Najmä pri prosíkaní o návrate do práce, tentokrát už navždy! ()

Bartova kometa (1995) (S06E14)

Tak škoda, že Skinnerov balón nezostal na oblohe navždy. Inak ale všetko išlo podľa predpokladov. V USA sa dáva viac peňazí na zdravotníctvo než na armádu a vo Washingtone by si mali konečne uvedomiť priority. Našťastie má ale Springfield observatórium a Barta, vďaka nim sa včas dozvedia, že na mesto sa rúti smrtonosná kométa. Tu vážne budete strácať nádej, ako by sa z toho mesto mohlo dostať, ale ako to vyzerá, USA dáva málo peňazí aj na ekológiu, čo sa ukáže ako spásonosné. ()

Homer klaunem (1995) (S06E15)

Tak aj Homer zistí, že byť klaunom nie je zrovna med lízať a nie každý klaun si môže zapaľovať cigary stovkami. No a to je tá akadémia dosť drina, musíte sa napríklad naučiť jazdiť na miniatúrnom bicykli a na konci ho zjesť. Ale má to aj svoje výhody, niektoré drahšie autá dostanete už od 38 tisíc dolárov. Fóry s mafiou sú skoro tak dobré ako Homerove vízie v štýle Blízkych stretnutí tretieho druhu a finále je napínavé skoro ako záver Se7en. ()

Bart versus Austrálie (1995) (S06E16)

Je super, že doteraz sa Austrálčania nevzbúrili a nezažalovali USA za hanobenie národa. Pretože ide o tak vtipný diel, že patrí medzi tie úplne najlepšie. Bart to trochu prehnal s telefonovaním a skončil spoločne s rodinou... v Austrálii. Ešte šťastie, že ho tak rodičia vychovali. No a tu nastáva čisté peklo, pretože tí Austrálčania sú prefíkanejší ako by sa zdalo. Totálne politicky nekorektná zábava, tvorcovia si ale samozrejme robia srandu aj USA... a schytá to aj chudák Uruguay. ()

Homer versus Patty a Selma (1995) (S06E17)

Áno, takmer to nemá chybu, ale keď sa musím celý diel pozerať na Patty a Selmu, tak sa cítim pri tom ako... Homer. No a pre posledne menovaného nastáva čisté peklo. Kto by ale povedal, kam to bude celé smerovať a dočkáme sa prekvapivej pointy ako od M. Nighta Shyamalana. No a čo chudák Bart? Konečne prejavil na niečo výrazný talent a teraz ma vážne mrzí, že sa na jeho baletnú epizódu nabudúce zase zabudne. ()

Zrodila se hvězda (1995) (S06E18)

Nikdy nikomu nehovorte, že McGyver je teplý. A nikto nie je lepší herec ako George C. Scott. ()

Lízina svatba (1995) (S06E19)

"Flashforwardy" v Simpsonovcoch patria medzi moje najobľúbenejšie epizódy. Možno je to aj tým, že inak sa tu čas dopredu vôbec nehýbe. Americká redneckovská obhrublosť verzus anglická namyslenosť, ťažko povedať, čo je horšie. Konfrontácia oboch absolútne odlišných životných štýlov samozrejme prinesie veľmi tvrdé nárazy. A dôjde aj na luxusné fóry, ako keď si Bart na svadbe sestry povie, že má hneď chuť sa tretíkrát oženiť. Ale najviac budete aj tak ľutovať pána Burnsa... načo ho len budili... ()

Dva tucty a jeden chrt (1995) (S06E20)

25 šteniatok je k nakusnutiu, milé je aj predchádzajúce Spasiteľovo bláznenie, ale keď sa k slovu dostane Burns, akoby epizóda stratila dych. Občas sa objaví vydarený vtip, ale na plné hodnotenie mi to tentokrát nestačilo. A ten záver je proste iba k Homerovi krutý, tu išlo jednoznačne o krádež a usvedčiť vinníka na súde by bolo veľmi jednoduché. Bart v zladenom outfite od Lízy nemal chybu. ()

Konec SRPŠ (1995) (S06E21)

Stále mám aj po rokoch dojem, že z tohto námetu sa dalo vytrieskať totálne maximum, to jest mohlo ísť o jednu z najlepších epizód vôbec. Opäť ale nechýba viacero luxusných fórov, vrátane záverečnej scény a spôsobu, ako sa celý finančný problém vyriešil. No len mi tá Marge v škole príliš nesedela, tak trochu som sa s v jej prítomnosti za katedrou cítil ako Bart v lavici. Našťastie sa všetko ale elegantne vyriešilo. ()

Kolem Springfieldu (1995) (S06E22)

Dve rovnocenné dejové línie v Simpsonovcoch nie sú vždy najlepším riešením, tentokrát to ale perfektne vyšlo. Bart v nemocnici kvôli Krustymu kovovému kolečku a Líza sa opäť stretne s Krvavým ďasnom (v slovenčine je to ešte vtipnejšie). Tentokrát sa bude hrať aj na melodramatickú strunu a dokonca poteší aj hudobná zložka, ktorá ma nie vždy poteší. No a záverečný záber na oblak so štyrmi ikonickými hlavami je už kultom. ()

Springfieldská spojka (1995) (S06E23)

Marge nikdy nebola viac kočka ako v policajnej uniforme. A viete si predstaviť, čo jej zmysel pre spravodlivosť spôsobí v tak skorumpovanom a prehnitom meste ako Springfield. No a husto bude aj u Simpsonovcov doma, pretože Marge tam teraz trávi pomenej času, čo využije Homer na hazard a jeden jeho známy na... no ale to by bol spojler. Je to vtipné od začiatku do konca, hviezdi najmä Wiggum, najlepšia hláška ale patrí Abrahamovi. ()

Trojský citron (1995) (S06E24)

K dokonalosti chýbala snáď už len návšteva "Joe´s" a láger vychladeného Fudda. ()

Kdo postřelil pana Burnse? - 1. část (1995) (S06E25)

No tak tu to tvorcovia s tou démonizáciou pána Burnsa trochu prehnali, ale to pravé orechové príde až v druhej polovici tohto detektívneho príbehu tváriaceho sa ako Vražda v Orient Exprese. Takže just nepôjdem na plný počet a možno je to aj tým, že si pamätám, kto je páchateľ. Fóry samozrejme potešia a niektoré sú top, tam nie je o čom. ()

Série 7 (1995) (S07)

Opäť takmer bezchybné. Pomer päťhviezdičkových a štvorhviezdičkových dielov je zhruba rovnaký ako pri predchádzajúcich zopár sezónach, som zvedavý, či to niektorá séria vytiahne na sto percent vo všetkých 25 častiach. Ťažko vyberať to najlepšie, možno subjektívne druhá časť krimi Kto postrelil Burnsa, snaha Burnsa vyprevadiť Abrahama zo sveta v Zúriacom dedkovi a pochopiteľne Homer v službe u Burnsa. Tento pán v rokoch a bez svedomia mal v "sedmičke" veľmi silné momenty. ()

Kdo postřelil pana Burnse? - 2. část (1995) (S07E01)

Twin Peaks, Utečenec a Základný inštinkt. Jedna z najlepších epizód v celej histórii seriálu, vyvrcholenie prípadu nemá chybu. Mimochodom zistíme, že Wiggum má neuveriteľne plodné sny, rovnako je tento chlapík vynaliezavý aj pri kupovaní fast foodu v drive in. Tentokrát naňho nemá ani Homer a to sa snaží čo to ide, dokonca bude držať v rukách aj strelnú zbraň. Tretia časť mohol byť súd s páchateľom, ale do toho sa nikomu nechcelo... ()

Radioaktivní muž (1995) (S07E02)

Rádioaktívny muž sa bude točiť v Springfielde! Novým Radiáčkom bude... dosaďte si sami, ale aj tak neuhádnete, ak si neprečítate obsah a komentáre. Sedemdesiatková verzia parodujúca Batmana nemala chybu, až by ste chceli, aby bola nakrútená celá séria. No a potom to príde, popol a diamant hollywoodskeho sna sú ukázané v plnej paráde. Ale našťastie sa v Hollywoode všetci tak milujú, že tam už nikto nemyslí na peniaze. Len na príbehy a hrejivé medziľudské vzťahy. ()

Domove, sladký domove (1995) (S07E03)

Už len názov v angličtine je veľký kameňák a zároveň aj spoiler celého deja. Náhoda chcela, že detičky od Simpsonovcov boli ich rodičom odobraté zo starostlivosti a hádajte, kde skončili. Našťastie vieme, že to nemôže dopadnúť tak zle ako to vyzerá a na konci sa všetko navráti do pôvodného stavu. A tak sa môžeme skvele zabaviť na momentoch hrôzy, ktoré Líza a Bart zažívajú u Flandersovcov. Maggie to je iné kafe, tá je ešte tvarovateľná, nie ako osemročné a desaťročné decká... Maminkin úsmev ale všetko obráti na tú správnu stranu. ()

Bart prodává duši (1995) (S07E04)

Bart síce predáva dušu za päť babiek, ale čo je to proti Očkovi a jeho zapredaniu sa komercii v podobe rodinnej reštaurácie. Tu je otázne, čo je to vlastne happy end, v Simpsonovcoch nejde ani tak oňho, ako o návrate ku status quo. Čiže môžete hádať, ako to s Očkovými podnikateľskými plánmi dopadne. Každopádne jeho výstupy s hranolkami na hlave nemajú chybu. Bart sa pri ceste za svojou dušou vydáva do neprebádaných častí Sprigfieldu a tu najviac poteší jeho "duel" s istým nepozorným vodičom. ()

Líza vegetariánkou (1995) (S07E05)

Po Líze všetci chcú, aby jedla mäso. Ale možno to tak nie je a každý chce iba sám jesť mäso a čo robia ostatní, je im jedno. A podobný prístup bude musieť zvoliť aj malá miss inteligencia, pokiaľ chce prežiť v dave prehistorických mäsožravcov. Najmä ak ich vodca je zároveň aj Lízinim otcom. Kto by to bol povedal, že Apu bol kedysi piatym členom Beatles, ale keď to hovorí sám Paul McCartney osobne, tak to musí byť pravda. ()

Disney+ odstartuje v Česku 14. června

Disney+ odstartuje v Česku 14. června