Simpsonovi

TV spot
USA, (1989–2024), 277 h 25 min (Minutáž: 20–25 min)

Scénář:

John Swartzwelder, Dan Greaney, David X. Cohen, Richard Appel (více)

Série(35) / Epizody(768)

Recenze uživatele Anderton k tomuto seriálu (737)

Psí pozdvižení (1997) (S08E20)

Bart zase niečo vyparatí a vymstí sa mu to. Ale zase si nájde nového kamaráta. Ale aj to sa mu vymstí. A nakoniec strávi takmer hororový večer doma u miestneho slepca. A najväčšiu radosť budú mať z toho policajti. Znie to zmätočne, ale zmätočné to nie je. Nechýbajú výborné fóry, ale v porovnaní s dokonalými epizódami tejto zatiaľ možno najlepšej sezóny The Canine Mutiny zopár percent k dokonalosti chýba. ()

Stařec a Líza (1997) (S08E21)

Pekná ukážka, ako sa dá za moment prísť o celý obrovský majetok, ale aj ukážka, že ak sa chce, tak sa dá rovnako rýchlo vyšvihnúť opäť na vrchol. Ale neberte to príliš doslovne, to, čo tu trvá 22 minút, by v realite zabralo tak 10 rokov, ak by ste mali šťastie. Burns a Líza, to je dosť nepredstaviteľná dvojica a o to viac poteší, keď sa tvorcovia o podobné rošády pokúšajú. Spoločné chvíle napichávania odpadkov na palice sú kúzelné, ale ako poznáme Burnsa, ide skôr o klam. ()

V tebe věříme, ó Marge (1997) (S08E22)

Reklama s Mr. Leskom je jedna zo scén, pri ktorých som sa musel smiať nahlas, čoho v podstate ani pri najlepších fóroch nie som schopný. No a ide o vedľajšiu dejovú líniu, ktorá je dokonca lepšia než tá hlavná. V nej ani tak nejde o Margieninu novú "brigádu", ako o chudáka Flandersa, ktorého vám bude ľúto snáď ešte viac ako keď sa mu zrútil dom. ()

Homerův nepřítel (1997) (S08E23)

Takto krutí neboli tvorcovia snáď ešte k žiadnej postave, i keď epizóda Abrahama s jeho močovým mechúrom je tvrdou konkurenciou. No a pravdupovediac takto úprimní k tvrdej životnej realite asi tiež ešte nikdy neboli. Žeby Homerom vážne patril svet? Ale v niečom sa "Grajmy" mýlil, toto by sa mohlo stať všade na svete, nielen v Amerike, špeciálne určite v istých dvoch krajinách niekde v Strednej Európe... ()

Simpsonovi (1997) (S08E24)

Škoda posledného skeču, kazí inak výborný dojem predchádzajúcich dvoch "spin offov". Niežeby z náčelníka Wigguma bolo vyťažené maximum, ale jeho sériu by som si dal na jeden záťah. Skeč s Abrahamom ako posmrtnom testeru lásky je dokonalý sitcom, až si človek povie, prečo nakoniec na volanie fanúšikov nevznikol, ako napríklad Machete. No a na záver poteší malý mimozemšťan, ktorého vidí len Homer, s ním by mohla byť v devine sranda, ako naznačuje Troy McClur. ()

Tajná válka Lízy Simpsonové (1997) (S08E25)

G.I. Líza ma nebavila už tak ako kedysi, ani neviem, čím to je. Samozrejme som jej pri záverečnej skúške držal palce rovnako ako Bart. Ten si z výcviku zobral toho možno ešte viac než rodičia dúfali, ale nabudúce bude zase všetko v normále. Najviac pobavila piata, zdanlivo nepresne namierená Bartova rana. Ale kdeže, chalan to mal dokonale premyslené. To keď uvidíte na ulici Lízu so samopalom, tak sa jej radšej vyhnite. ()

Série 9 (1997) (S09)

Najlepšie epizódy asi Mesto New York verzus Homer Simpson a Líza skeptik, plný počet si ale vyslúžila nadpolovičná väčšina. Zároveň je tu ale asi najslabšia časť vôbec, Všetci spievajú a tancujú, i keď má svoje kúzlo. Nachádzame sa v takzvanom zlatom období seriálu, takže konečný rezultát pri tejto sezóne je jasný. ()

Město New York versus Homer Simpson (1997) (S09E01)

Homer nikdy nad nikým nevyhrával, ale táto epizóda je výnimkou, pretože istý čas viedol nad mestom New York 1:0. ()

Ředitel Skinner a seržant Skinner (1997) (S09E02)

Táto epizóda síce popiera fikčný svet celého seriálu, ale čo, keď sme vo svete, kde neplynie čas, tak môže dochádzať aj k takýmto twistom. Na ktorý sa mimochodom hneď zabudne. No a čo tam po nezrovnalostiach, keď je to tak vtipné. Kraľuje máti a jej uzemnenie nevlastného syna, ktorý sa rozhodne konečne žiť svoj život po svojom, patrí k hajlajtom celého seriálu. ()

Lízin saxofon (1997) (S09E03)

Príbeh Lízy a jej saxofónu nemôže patriť medzi moje najobľúbenejšie, ale vďaka fórom typu Nedova klimatizácia u Homera mi nedovolí ísť pod plný počet. A ono je to nakoniec aj dojemné, bez akejkoľvek irónie. Zase ale tvorcovia robia z Barta kazisveta, ešte šťastie, že Simpsonovci majú stále po ruke 200 eur, asi jediná suma, ktorú kedy našporili. I keď dal tuším Homer Bartovi tisícku v časti o pôvode Itchyho a Scratchyho, ak ma pamäť neklame. ()

Speciální čarodějnický díl (1997) (S09E04)

Veľmi vydarený čarodejnícky diel, kde ale predsa len vedie prostredná epizódka. Určite by z nej mal radosť aj Cronenberg a určite ho dodnes mrzí, že fór s vyberaním piva nenapadol jeho. Ale bohvie, či ho nemá doma, potom je všetko v poriadku. Homer si predtým aspoň na chvíľu užíva pozíciu posledného muža na Zemi, ale nebude to až taká idylka ako si predstavoval. Kus histórie máme v tretej epizódke, od nej už nebude Marge nikdy len tá starostlivá žena v domácnosti. ()

Pistolníkova rodina (1997) (S09E05)

Priaznivci prihrávkového štýlu FC Barcelona a Pelého by mali spozornieť... a túto epizódu si radšej nepozrieť. Najnudnejší futbalový zápas v histórii futbalu má za následok nepokoje v Springfielde porovnateľné s tými najhoršími, ktoré v USA kedy zažili. Homer tak neváha a zabezpečí si zbraň do domácnosti, aby ochránil svoju rodinu. Ale prepadne strieľacej vášni a začne výstrelmi zapínať aj televíziu. No a čaká nás prekvapivé rozuzlenie, škoda, že táto udalosť nemala v budúcnosti pokračovanie. ()

Bart hvězdou (1997) (S09E06)

Nie je to úplne najlepšia dejová línia a nie je ani najlepšie zvládnutá, ale za Homerovu hlášku "To je toho, takto ma odnášali od Očka najmenej stokrát" mi nedá neohodnotiť plným počtom. Homer je ale tentokrát obzvlášť otravný, najskôr to ondesie Flanders a potom aj chudák Bart. Našťastie všetci dobre vieme, že všetko vždy skončí dobre. Každopádne Nelson zistil, kde je jeho jediná kladná stránka a do budúcnosti by s tým mal niečo robiť. Ak mu to tvorcovia dovolia. ()

Dvě paní Nahasapímapetilonové (1997) (S09E07)

Celá epizóda je síce o Apuovi, ale najlepšie chvíľky tu má Homer. Dá sa povedať, že z tohto hľadiska ide o jednu z najvtipnejších epizód vôbec. Homer s hlavou slona a štyrmi rukami, jeho súboj so slonom, rady Apuovi ohľadom dohodnutého manželstva, to sú proste hajlajty Simpsonovcov aj počas zlatej éry seriálu. Nechýba dojímavé finále, keď si konečne aspoň jeden zo starých mládencov tohto mestečka našiel nevestu. A dokonca na úrovni. ()

Líza skeptik (1997) (S09E08)

Jedna z najlepších epizód vôbec, kde je dokonale skombinovaná reflexia americkej spoločnosti, respektíve celého ľudstva, čo si budeme nahovárať, a vtip. Legendárny anjel, budovanie nového obchodného centra, večný boj vedy a náboženstva, demolácia múzeí v Springfielde alebo kŕmenie veľryby, no a ako bonus záverečné odhalenie... koniec sa blíži... koniec... no nebudem spoilerovať, to, čo nasleduje, patrí k možno piatim najlepším momentom celého seriálu. ()

Marge prodává nemovitosti (1997) (S09E09)

Marge sa opäť snaží robiť niečo na vlastnú päsť a je jasné, že intelektuálne na to má. Lenže má jednu neakceptovateľnú vlastnosť, nedokáže klamať. No a robiť realitnú maklérku v meste, kde je každý barák na spadnutie, nie je nič pre charaktery. Svojim spôsobom nedokáže klamať ani Homer, ale v spojitosti s dialógmi s jeho manželkou by to občas bolo lepšie, Marge vážne nechcela iba otvoriť okno. ()

Zázrak na Evergreen Terrace (1997) (S09E10)

Dosť možno najväčší prúser v histórii rodiny Simpsonovcov. Tí môžu Bohu a tvorcom ďakovať, že nabudúce už našťastie nikto nebude nič vedieť, resp. pamätať si. No a čo je teda na Vianociach to najdôležitejšie? Pokiaľ snáď o tom pochybujete, táto epizóda je pre vás kľúčová. Zároveň sa dozviete, že ľudia sú vo svojom jadre vlastne... no nebudem radšej spoilerovať, i keď odpoveď je jasná. ()

Všichni zpívají a tančí (1998) (S09E11)

Moje najmenej obľúbené momenty seriálu, pretože spievané (ale okrem kostola), pekne pohromade v jednej epizóde. Je to fajn aj vtipné, ale mimo môj vkus. Čiže do 09-11 moja najmenej obľúbená epizóda vôbec. ()

Bart Světský (1998) (S09E12)

Rozprávajúca ťava, Hitlerove auto, húsenková dráha ako zubárske kreslo a nakoniec Homerov husársky kúsok, kedy nám a rodine dokáže, že je možno inteligentnejší než sa na prvý, druhý a tretí pohľad zdá. Zo Simpsonovcov sa na chvíľu stanú bezdomovci, ale našťastie má Bart svoj domček na strome. To ale nie je riešenie na furt, ale to sme už zase pri tom Homerovom kúsku. Len treba vedieť, že ho nesmiete nechávať dlho pri okne. ()

Radost ze sekty (1998) (S09E13)

Tak tu si tvorcovia berú na paškál toho oveľa viac než sa na prvý pohľad zdá. Dokonca aj kresťanstvo a konzumný štýl vo všeobecnosti, Fox si tiež niečo málo zlízne. Nechýbajú samozrejme skvelé fóry, Homer sa ukazuje ako ťažký oriešok ako na ovládnutie jeho mysle, tak aj následné uzdravovanie. Ešteže existuje pivo, už len kvapka môže mať blahodárne následky. Ale tu to bude trochu inak. No a UFO sa nevyskytuje v tomto seriáli len mimo atmosféru a pod zemou, konečne ho vidíme aj pár metrov nad ňou. Ale aj tu to bude o niečo komplikovanejšie... respektíve jednoduchšie. ()

Disney+ odstartuje v Česku 14. června

Disney+ odstartuje v Česku 14. června