Simpsonovi

Ukázka z filmu
USA, (1989–2024), 285 h 29 min (Minutáž: 20–25 min)

Scénář:

John Swartzwelder, Dan Greaney, David X. Cohen, Richard Appel (více)

Série(36) / Epizody(790)

Recenze uživatele Anderton k tomuto seriálu (737)

Prcek a velryba (2010) (S21E19)

Líza má opäť dôvod realizovať sa ako ekologická aktivistka, ale popravde pôvodná línia s problémami s elektrikou sľubovala väčšiu zábavu. Všetko ale zachraňuje Homer, jeho "malá veľryba" uprostred hladných žralokov je skvelý vizuálny gag. Poteší aj riešenie najsilnejší verzus najmúdrejší Springfielďania zachraňujú veľrybu a... nakoniec situáciu zachraňuje opäť Homer. ()

Panu dozorci s láskou (2010) (S21E20)

Najlepšia úvodná sekvencia od... evolúcie, určite lepšia video verzia Tik Tok ako originálny klip. Nasleduje originálna zápletka so zavedením kamerového systému po celom meste, ktorý sa tak nejak začne vymykať z ruky. Ešteže je tu Bart a vymyslí doslova s pomocou vlastnej zadnice riešenie, konečne ju využil aj praktickým spôsobom. Kreslenie hranie zóny bez kamier je jedna z najlepších scén tejto sezóny. Dejová línia s Lízou je oproti tomu dosť nuda, ale zase sme ju prvýkrát videli s nafarbenými vlasmi, ak si dobre spomínam. ()

Dopis od Vočka (2010) (S21E21)

Jedna z nemnohých, ale zase nie úplne raritných epizód, ktorá prináša prekvapivý záver. Očko je síce v prvom rade neukojený úchyl, na ktorého živote sa asi už nikdy nič nezmení, ale tentokrát v dobrom slova zmysle zabodoval, i keď sa spočiatku zdá, že je to presne naopak. Homer sa spoločne s Lovejoyom a Apuom strachujú o svoje manželky, čo ale Homerovi nebráni hádzať skvelé bonmoty... "Jedna z našich žien odchádza s Očkom...Moja žena odchádza?... Homer: Očko odchádza?" ()

Levák od vedle (2010) (S21E22)

Bart a Ľavák Bob, to tu už bolo veľakrát, ale vždy tieto dejové odbočky pobavia. Najmä, ak ich tu máme tak raz za sezónu. Paródia na Face-off je dokonalá, najmä na "operačnej sále". No a potom aj v bare s osamelou striptérkou. Že Bart nie je blázon a vidí pravdu tam, kde iní vidia fajn suseda, pochopí každý dlhoročný fanúšik tejto dvojky. Finále na hranici piatich štátov potešilo, ale ešte viac dodatok s novým susedom. Kto môže byť horší sused ako vrah? Neuhádnete... ()

Suď mě něžně (2010) (S21E23)

Pokiaľ chcete zabiť Simona Cowella, značku vražednej zbrane musíte ukázať na kameru. ()

Série 22 (2010) (S22)

Prvé tri epizódy boli za štyri a už som sa bál, že to lepšie nebude. Našťastie bolo, hneď ďalšie tri ma presvedčili o tom, že sa tvorcovia aj v 22. sezóne poriadne rozbehli. Tentokrát je už tých "podpäťhviezdičkových" menej ako plných palieb, napriek tomu celej sérii dávam maximálne hodnotenie, je totiž dosť možné, že je to naposledy. K tým naj epizódam radím zase čarodejnícky diel, Hrátky s Montym, Angry Dada, Homera ako holiča a dali by sa spomenúť aj ďalšie. Pri niektorých iných som sa občas strácal v preklade. ()

Muzikál ze základní (2010) (S22E01)

A zase tie pesničky. Dlho tu ale muzikálny diel nebol, tak prečo nie. Aspoň sa dozvieme, že ani v júes nie sú nezávislí umelci ničím viac než snílkami pracujúcimi vo fast foodoch. Krusty v druhej dejovej línii získa nobelovu cenu mieru a ak vám to znie divne, tak sa nemýlite. On, Homer a Bart sa vypravia do Štokholmu pre cenu, ale dopadne to trochu inak a "trochu" inde. Sem tam padol dobrý fór, inak ale ide skôr o opatrnejší rozjazd novej série. ()

Dědíme po dědovi (2010) (S22E02)

Oproti pilotnej epizóde mierny krok vpred k vysokému štandardu. Abe sa rozhodne svoje nekonečné bohatstvo dať svojmu synovi a jeho rodine ešte pred svojou smrťou, čo ale spôsobí dosť nepredvídateľné problémy. Najskôr sa Marge stane malá nehoda s drahou kabelkou, aby Homer usúdil, ako oklamať systém a užívať si, čo hrdlo ráči. Čo tam po tom, že vírivku doma rozbaliť nemôže, pretože by ju nemohol vrátiť. Zaujímavú líniu má aj Líza, zapletie sa do nej aj Nelson a Mark Zuckerberg. Z jeho prítomnosti sa dalo vyťažiť viac. ()

Bartball (2010) (S22E03)

Bill James to okomentoval výstižne: Baseball môže byť rovnako zábavný ako vyplňovať daňové priznanie. No a keďže toto tvrdenie sedí presne na mňa, tak ani takto napínavý diel ma nedokázal plne presvedčiť. Vždy bol totiž najzábavnejší mimo ihriska. Napríklad u Očka, kde sa najnovšie grupuje štvorica vedeckých nerdov pri jednom pive. Pri jednom pive celkovo. ()

Speciální čarodějnický díl XXI (2010) (S22E04)

V prvom príbehu sa dočkáme Jumanji po simpsonovsky, čo znamená množstvo skvelých vizuálnych fórov. Druhá epizódka je trochu divnejšia, môžeme ju považovať za žltú verziu Úplného bezvetria, čiže nie Master and Commander, ako by sa podľa názvu mohlo zdať. Dej je okorenený skvelou pointou, kedy Maggie ukáže svoju pravú tvár. No a do tretice to najlepšie, Stmievanie v Springfielde. Myslíte ale, že proti Homerovi má nejaká rodina upírov šancu? ()

Tenhle život není pro tebe, Lízo Simpsonová (2010) (S22E05)

Homer a Marge majú zase problémy so svojimi deťmi. Maggie chce špeciálnu figúrku do domčeka. Líza nechce skončiť ako jej mama a Bart je zase rozkmotrený s Nelsonom, čo znamená, že od neho dostáva na bendžo. Úvod na benzínke je geniálny a má výrazný kultový potenciál. Línia s Lízou a Marge je prekvapivo dojemná a krásne vypointovaná a je jasné, že dvaja školskí diabli to zase dajú dokopy. ()

Hrátky s Montym (2010) (S22E06)

Už len kvôli paródii na E.T. s pánom Burnsom v šatníku si tento diel zaslúži plné hodnotenie. Ale je tu toho viac. Tajomná epidémia, ešte záhadnejšia vakcína (Sophiina voľba pri očkovaní jedného dieťaťa, uf), Burnsova nehoda a v neposlednom rade Smithers ako sluha u Dicka Cheneyho. Asi ide o "veľkého obľúbenca" samotných tvorcov. No a možno najvtipnejšie je objímanie Burnsovho tieňa. ()

Lepší holub v hrsti než pes v boudě (2010) (S22E07)

Bart to má v tejto časti nahnuté ako s Milhouseom, tak so Spasiteľom. Čiže s dvoma najbližšími tvormi vo svojom okolí. A to minule zase nekamarátil s Nelsonom. Nakoniec si ale bude musieť uvedomiť, že má predsa len o kúsok väčší mozog ako jeho pes a tak prehodnotí svoj hnev na "jedlíka holubov". Najvtipnejšia je asi vložka z druhej svetovej vojny, Churchill ani Patton ale svoje postavy už nahovoriť nemohli. ()

Předvánoční hádky (2010) (S22E08)

Jeden z vôbec najlepších vianočných špeciálov. Podmienkou však je, že musíte mať radi vianočné špeciály. Bart na ceste v polárnom exprese poháňanom gandžou, Marge bojuje v druhej svetovej vojne a nakoniec paroduje záver Inglorious Basterds, ale toho sloníka mi bolo ľúto. Homer ako vianočná dekorácia a Maggiin sen o svojej rodine ako bábkach s jednou špeciálnou živou návštevou, novou milenkou Očka. Nenachádzam chyby. ()

Krycí jméno Donnie Špekoun (2010) (S22E09)

Ako sa zbaviť jednej dlhoročnej postavy seriálu a zároveň ju ponechať nažive presne v tej istej podobe? Tvorcovia našli pre túto nadprirodzenú dilemu elegantné riešenie, ktoré vôbec nie je nadprirodzené. Len logické a zároveň vtipné. Homer ako infiltrátor nie je zrovna najlepšie riešenie, ale asi je to lepšie ako nič. Respektíve nikto. Hlavne, keď to prináša aj napriek jeho neschopnosti výsledky. No a tie nové zákony, tak tie v Springfielde platili maximálne tak mesiac, inak by všetci v meste museli ísť sedieť. Najmä to zaokrúhľovanie čísiel nahor... ()

Matky, které nestojí za hřích (2011) (S22E10)

Podľa mňa zatiaľ najslabšia epizóda tejto sezóny. Niekoľko fórov je síce opäť špičkových (Očkova obrna), ale sú súčasťou z prsta vycucanej zápletky. Niežeby bola vyslovene zlá, ale skôr mám dojem, že práve pri jej vymýšľaní proste neprišiel nápad na nič lepšie. Prečo si doteraz Bart nevšimol tak očividnú jazvu? Ale zase treba uznať, že odhalenie tajomstva je vtipné a nápadité. A u komiksáka stojí na poličke komiks From Hell. ()

Vočko v jednom ohni (2011) (S22E11)

Očko zase mení charakter svojho podniku. Tých zopár štamgastov predsa len okrem piva nikdy nič nepije, takže tržby nie sú nič moc. Spolčenie so Smithersom mu ale otvorí nečakané obzory. Len to bude vyžadovať od neho trochu tej pretvárky. No a do školy prichádza učiť zase nejaká tá kočka a starý mládenec Skinner zbystrí zrak. Čo na to ale máti a Bart? ()

Dobrý otec Homer (2011) (S22E12)

Desať rokov dozadu by išlo o čistú štvorku, v sérii číslo 22 ale už trochu nadhodnocujem. Tie skvelé epizódy tohto seriálu radím medzi tie so super zápletkou a perfektnými fórmi a medzi epizódy s trochu nedopečenou zápletkou, ale perfektnými fórmi. Toto je ten druhý prípad. Je to ale oveľa lepšie, ak by išlo o epizódu s rozpačitou zápletkou a sem tam dobrým fórom, ktorých je už v tejto fáze seriálu celkom dosť. ()

Modrá a šedá (2011) (S22E13)

Patty a Selma: "Nie sme šedivé, to je len dym a popol". ()

Vzteklej fotr ve filmu (2011) (S22E14)

Za tie animované kraťasy si tento diel plné hodnotenie zaslúži. Len ma mrzí, že po takomto fenomenálnom úspechu sa zase na všetko zabudne, pričom Bart by už mal zostať nadosmrti veľká celebrita. Návrat Angry Dada nemohol byť veľkolepejší. No a keď nezabudli na neho, tak možno sa niekedy v budúcnosti spomenie aj ten Oscar. Z hostí sa najviac vybúrili Ricky Gervais, nasledovaný Russellom Brandom a Halle Berry. No a viete, kedy Pixar nezískal Oscara? No predsa v sezóne číslo 22. ()

Disney+ odstartuje v Česku 14. června

Disney+ odstartuje v Česku 14. června