Simpsonovi

Ukázka z filmu
USA, (1989–2024), 285 h 29 min (Minutáž: 20–25 min)

Scénář:

John Swartzwelder, Dan Greaney, David X. Cohen, Richard Appel (více)

Série(36) / Epizody(790)

Recenze uživatele Anderton k tomuto seriálu (737)

Záletník Apu (2002) (S13E19)

Epizóda je síce venovaná Apuovi a jeho manželskej kríze, najviac ale pobaví Homer hýbajúci sa vzad a konečne uvidíte rozvodového právnika odhaliť skutočnú tvár zástupcov tejto profesie. Predtým všetkým sa ale dočkáme rekonštrukcie akčnej a vtipnej historickej bitky s jedným padlým, a to pivným sudom. No a muži čakajúci v obchode na odchod Apuovej manželky, aby si mohli kúpiť porno, je ďalší top fór celej sezóny. ()

Malá vysokoškolačka (2002) (S13E20)

Bartova dejová línia je o dosť lepšia ako Lízina, jej výchova u Lugasha ale stála za to. No a Bart v bubline vyvádza čo to dá a je to aj vtipné. Ako v škole (pomsta utlačovateľom), tak doma (kúpeľ). Nebol by to ale Homer, keby si aspoň jednu scénku neukradol pre seba. Ako kamufláž toho, že v tom baráku nemôže žiť rodina, ale naopak neustále naliati študenti funguje dokonale, aspoň cez okno, keď vidno iba jeho siluetu. ()

Křeslo pro Homera (2002) (S13E21)

Dosť nesúrodé, až anarchistické, ale za skvelé fóry a najmä za nie iba prekvapivú, ale doslova šokujúcu pointu ide opäť o jeden z tých dielov, na ktoré nezabudnete. Hrá sa tu doslova o životy, až si občas možno kvôli deju nevšimnete zopár skvelých fórov, ktoré tu sú len akoby mimochodom (Wiggum v putách, "nová" rodina na súde). No a počas epizódy určite neuhádnete, koho nahovorila Carmen Electra, ak zrovna nepozeráte Simpsonovcov v originále. ()

S Homerem přijde zákon (2002) (S13E22)

Homer si už počas života vyskúšal rôzne krátkodobé zamestnania, tentokrát sa ale stane strážcom zákona v Springfielde a dá rozum, že sa nakoniec dostane do krížku aj s tlstým Tonym. Dopadne ako hlavný hrdina Na pravé poludnie, alebo budú poslušní občania stáť pri svojom novom hrdinovi? No, nerobme si ilúzie. Najmä po tom, čo sme videli, kto všetko nemá problém s rabovaním. Záverečná prestrelka má prekvapivého najlepšieho strelca, pozorný divák Simpsonovcov ale bude tušiť, odkiaľ vietor fúka. ()

Série 14 (2002) (S14)

Jedna z najvyrovnanejších sérií, kde som nešetril plnými počtami. Čiže vyberať tie najlepšie epizódy tentokrát nemá už vôbec zmysel. Ale čo už, označme napríklad Chrám Simpsonovcov, rockovanie so Stonnmi alebo Nedovu krásku. Nechýbajú piliticky nekorektné fóry a množstvo dnes už kultových scén a hlášok. Inými slovami ide asi ešte o lepšiu sezónu než bolo zopár predchádzajúcich, tiež ale bez pochybností ohodnotených plným počtom. ()

Speciální čarodějnický díl (2002) (S14E01)

Čarodejnícky diel sklame málokedy, vlastne vôbec nikdy, a tentokrát ide o jeden z vôbec najlepších. Homer a jeho klony, to je pre Springfield veľká pohroma, už aj tak veľmi nízke priemerné IQ mesta sa ešte rapídne zniží. Druhá záhrobná historka zaujme viac začiatkom so snahou o zákaz zbraní v meste, hádajte, kto s týmto nápadom príde. No a paródia na Ostrov dr. Moreaua poteší predovšetkým úžasným obludáriom. ()

Homerova rock'n'rollová brnkačka (2002) (S14E02)

Ani niet čo dodať, ďalšia legendárna časť, ktorá navyše dokonale graduje. Dokonca aj úvod, kým sa vôbec dostaneme na rockový tábor a k veľkým hviezdam, prinesie dokonalé hlášky. Homer napríklad vymyslí perfektnú metaforu pre manželstvo, ale bojím sa ju napísať, aby sa mi to nevypomstilo. Záver musí patriť pochopiteľne koncertu, dočkáme sa na ňom špeciálnej automobilovej naháňačky Mick Jagger - Homer Simpson. A keď už sme nazad v Springfielde a medzi civilistami, musí to schytať aj suchár Skinner. ()

Bart versus Líza versus 3. A (2002) (S14E03)

Najdôležitejšie je udržať status quo. Zdanlivo to nedáva zmysel, ale fanúšikovia Simpsonovcov vedia, o čom je reč a tvorcovia si tak, podľa mňa, robia zo svojho dlhodobého prístupu srandu. Aspoň v závere tejto epizódy. Námet nie je najgeniálnejší, ale skvelé fóry ho vyťahujú opäť do topky. Dočkáme sa tu všeličoho, dokonca aj paródie na Záhadu Blair Witch, len škoda, že sa v lese neocitol po dlhom čase aj Homer. ()

Veliká Marge (2002) (S14E04)

Ako sa dalo čakať, dejová línia s Margeinou plastickou operáciou je podstatne lepšia než dejová línia s ďalším Krustyho zostupom na dno kariéry. Nakoniec sa ale obe dejové línie prepoja v pomerne odvážnom závere, len škoda, že tvorcovia nenabrali odvahu prejsť kamerou na druhú stranu a zaostriť. Na začiatku tu ale máme značne nekorektné scénky s bývalými americkými prezidentmi a geniálnu scénu s vojakmi z Iwo Jima. Opäť sa bude vztyčovať zástava, ale tentokrát to nedopadne príliš dobre. ()

Zkáza domu Simpsonů (2002) (S14E05)

Tak najskôr tu máme návštevu hokejového zápasu, kde sa predvedie svojimi znalosťami o brankárstve Líza (ako bývalý brankár) a pomôže jednému ruskému hokejistovi dať gól. Ako darček dostane jeho hokejku, ale nie je hokejka ako hokejka. Druhá polovica sa odohráva v historickom dome, kde sú Simpsonovci súčasťou reality show. A dokonca dostanú u producentov prednosť pred Billom Cosbym. Skvelá paródia na tento typ programov a ich "originálnosť", ale skvelé fóry doprevádzajú všetky scény. ()

Kdo chce zabít Homera? (2002) (S14E06)

Homera sa pokúša niekto zabiť. Kto má k tomu dôvod? No, niekoľko desiatok ľudí v Springfielde, takže nájsť vraha môže iba... Ľavák Bob. Ale ako zariadiť, aby popri vyšetrovaní nezabil Barta? No je to zapeklitá situácia a povedzme si úprimne, na pointu vopred nepríde asi nikto. Ani ten najväčší pamätník starších epizód. Ale neprezraďme príliš veľa, radšej si užime fakt hustú detektívku s poriadnou dávkou humoru. ()

Úča roku (2003) (S14E07)

"Bart Simpson? Myslel som, že je vymyslený". Jedna z už kultových hlášok, ale tá najlepšia patrí Skinnerovi. Len je škoda, že sa nezakladá na pravde, ako už spomenul kolega v komentároch. No nič, budeme sa tváriť, že pán riaditeľ má krátku pamäť. Návšteva future-retro parku prekvapí skvelými vizuálnymi nápadmi, ale úplnou lahôdkou je trojuholník Skinner - jeho matka a Edna, tí to dávajú na pána a panie. ()

Výchova dívek v Americe (2003) (S14E08)

Simpsonovci ako film noir sa ukazuje byť ako dokonalá kombinácia. Zápletka tomu síce nenapovedá, ale je rozohratá tak, že to perfektne sedí. Tiene, žalúzie, tajomné vyšetrovanie a konflikt Homera a frajerského súkromného detektíva. K tomu super fór so Skinnerom a jeho nohavicami a niekoľko ďalších. Ako bonus sa dozvieme, kto je v skutočnosti školník Willie a osobne by som návrat detektíva niekedy v budúcnosti rád privítal. ()

Namakaná máma (2003) (S14E09)

Homer bol už svalnatý, dokonca sa raz ukázal byť aj neuveriteľným Hulkom, Marge mala minule päťky prsia a tentokrát je kulturistka. Sú to super nápady, len sa akosi nabudúce vždy na všetko zabudne a všetci majú zrazu muskulatúry ako v prvej epizóde seriálu. Asi preto nedám tentokrát za plný počet, i keď ide samozrejme o epizódu s top fórmi, ako napríklad Homer a jeho skladanie rodiny do auta po vzore tetrisu. ()

Chrám páně Simpsonův (2003) (S14E10)

Skvelá štrnásta sezóna pokračuje ďalším neskutočným dielom. Už ženský basketbal nemal chybu, ale to pravé príde až príchodom Simpsonovcoch do svojho nového domova, miestneho kostola. Môžete trikrát hádať, ako to tam po pár hodinách bude vyzerať. Homer sa síce modlí a modlí, následky jeho činov sú ale nevyhnutné. No a máme tu aj zopár politicky a spoločensky nekorektných fórov, ktoré boli nekorektné už vo svojej dobe. ()

Bart na volné noze (2003) (S14E11)

Jedna z najdrsnejších epizód, desaťročný Bart sa stáva vďaka súdu právom dospelým a začne bývať osamote v krásnom byte, len v nie úplne najvhodnejšom dome a už vôbec nie vo vhodnej štvrti. Takže si síce dokonale užíva, ale musí si dávať aj pozor. Hlavne ale že sú večierky. Zápletka je značne uletená a nedrží to príliš pohromade, anarchia scenára sa ale hodí k anarchii v rámci deja. ()

Speluji, jak nejrychleji dovedu (2003) (S14E12)

Simpsonovci obsahujú dva typy epizód; tie so skvelými zápletkami a skvelými fórmi a tie s menej zaujímavými zápletkami a skvelými fórmi. No a hláskovanie patrí skôr do tej druhej kategórie. Svoje chvíľky má okrem Lízy aj Homer, v predaji je nový burger špeciálne bez šalátu, tak je jasné, ako to dopadne. No a zaujímalo by ma, ako by dopadol súdny spor spelimpiády s olympiádou, tu by určite zavážil ten správny lobbing. ()

Kráska a soused (2003) (S14E13)

Ned je v Springfielde ten najžiadanejší muž, o tom niet pochýb. I keď je to blb a má 60 rokov, na to ale nevyzerá. Nie je tak prekvapením, že sa mu do života vplietla ďalšia žena, tentokrát krásna filmová hviezda. Lenže je tu ešte Bob Balaban... Bohvie prečo to práve tento herec tak schytáva, ale je to vtipné. Rovnako ako aj viacero narážok na showbiznis a jeho hviezdy a bulvár. Ako vidíme, tak talentom robiť paparazziho oplýva aj Očko, len tých príležitostí v tomto meste na podobné úlovky je pomenej. ()

Šáša míří do Washingtonu (2003) (S14E14)

Opäť epizóda s dvoma rozdielnymi polovicami. Ale kauzálne na seba nadväzujú a sú približne rovnako vtipné, rozumej niektoré fóry nemajú chybu. Napríklad o trúbkach vedúcich do svetlejších zajtrajškov. Simpsonovci to nemajú jednoduché, nad ich hlavami sa premávajú nonstop lietadlá a veci sa v ich baráku hýbu ako keby tam bol Poltergeist. Riešenie práve predstavuje Krustyho kandidatúra na kongresmana. Republikáni aj demokrati to poriadne schytávajú, rovnako to schytá aj dom Simpsonových, ktorý ale nabudúce bude opäť ako zázrakom celý. ()

Ředitel XXL (2003) (S14E15)

Nijako zvlášť mi nerezonuje, keď je Homer (alebo aj ďalšie postavy) zasadený do extrémnej úlohy, avšak v tomto prípade je jeho dosadenie do vedenia elektrárne skvele zmotivované. Vtipné sú aj úvodné momenty, kedy Homer zisťuje, že je v ňom možno viac ako si myslí a samozrejme na to potreboval špeciálny motivačný kurz. Naplno sa to rozbehne ale až s Homerom "v sedle" spoločnosti. Špeciálne pobaví rokovanie počas jazdy za (nad) motorovým člnom alebo výstavba živej hrobky. ()

Disney+ odstartuje v Česku 14. června

Disney+ odstartuje v Česku 14. června