Simpsonovi

Ukázka z filmu
USA, (1989–2024), 285 h 29 min (Minutáž: 20–25 min)

Scénář:

John Swartzwelder, Dan Greaney, David X. Cohen, Richard Appel (více)

Série(36) / Epizody(790)

Recenze uživatele Anderton k tomuto seriálu (737)

Osudy dobrého vojáka Homera (2006) (S18E05)

Armádu sme tu už zopárkrát mali a asi aj vo vydarenejších častiach. Ale scéna naháňačky s vrtuľníkom patrí do zlatého fondu a celkové zhadzovačstvo inštitúcie typu armáda treba patrične doceniť. V roku 2006 asi mali pacifistickí a liberálni tvorcovia invazívnu americkú zahraničnú politiku totálne v zuboch, čoho výsledkom je práve táto epizóda. Len škoda, že sme nepočuli Kiefera Sutherlanda v originále. ()

Vočko veršotepcem (2006) (S18E06)

Samotná ústredná dejová línia s Očkom ako básnikom nie je úplne top, každopádne tie fóry okolo rozhodne sú a olympiáda "starších" občanov Springfieldu s jednou veľmi dôležitou retrospektívou je ešte viac top. Naj top je ale scéna s masážnym kreslom u Očka doma (pardon, v hotelovej izbe), niečo podobné by ste doma mať určite nechceli. Nakoniec sa musí prejaviť aj Očkova zákerná povaha, na druhú stranu je to ale aj citlivý človek, len má trochu dlhé vedenie. ()

Umění na špejli (2006) (S18E07)

Homer je ako pouličný predavač zmrzliny rozhodne menej nebezpečný ako bezpečnostný technik v elektrárni Ale aj zmrzlinárskym autom sa dá zničiť všetko krásne, čo si s Marge vybudovali. No to trochu preháňam, ale zase nie príliš. Marge zase objavuje ďalší zo svojich mnohých talentov, ktoré vďaka rodine nikdy naplno nerozvinie. Osobne mi je trochu ľúto, že sa v nakročenom smere v jej živote nikdy nepokračuje. Najlepšie sú fóry na pohrebe a Homerovo akčné obliekanie. ()

Parťáci (2006) (S18E08)

Po epizódach, kde sme sa zameriavali predovšetkým na dospelých a k slovu sa dostala aj armáda, tu máme zase tematiku detskú a to stále nevyriešené a problematické kamarátstvo Nelsona a Barta. Najsympatickejší z grázlov, pretože Nelson je rebel s príčinou, síce môže každého šikanovať, ale v skutočnosti sa s ním ostatní nebavia, pretože by to znamenalo spoločenský prepad. Je to stále vtipné, ale na najlepšie epizódy to proste nemá. Možno aj preto, že Homerova obsesia rozprávkami ma nechytila. ()

Kill Gil - první a druhý díl (2006) (S18E09)

Takúto osinu v zadku, či skôr doma, by chcel mať málokto a ono sa to prejavilo napríklad na tom, že som bol rád, keď táto epizóda skončila a tohto týpka už v živote neuvidím. Trochu mi prekážal aj ten takmer ročný časový úsek, čo mi pripadá zbytočne prehnané, najmä ak sme v Springfielde v podstate v ročnej časovej slučke, ak sa to dá takto vyjadriť. Grinch vs. Homer ako running joke a basketbalisti na ľadovej ploche sú to najlepšie v tomto dieli. ()

Akvamanželka (2007) (S18E10)

Čo všetko môže spôsobiť jedno staré domáce video rodiny Bouvierových. Dovolenku v "raji", prácičku na rybárskej lodi, paródiu na Dokonalú búrku a nakoniec drevo pre Hustler. Škoda tej nesúrodosti v kauzalite, máme tu inak skvelé fóry, ako napríklad zdanlivo zázračné točenie kolotoča alebo Homera na háku, doslova. No a záver je absolútne skvelý, na tieto udalosti by mala ale Líza čo najrýchlejšie zabudnúť. Pre pokoj vo vlastnej citlivej duši. ()

Pomsta bývá nejsladší natřikrát (2007) (S18E11)

Simpsonovci a história, to je presne moja šálka čaju. Len škoda, že Gróf Monte Christo je tak krátky. Druhá epizódka tu ani nemusela byť, keďže hneď po nej nás čaká Bart ako Ba(r)tman, kde by taktiež pár minút navyše nebolo od veci. Ale aj za ten krátky čas odhalíme, ako je to s Poison Ivy a kto zabil Batmanových rodičov. A ešte aj to, že táto sirota dvakrát po nich nesmúti. Opakovaný únik Homera z pevnosti If je dokonalý kameňák. ()

Malá velká holka (2007) (S18E12)

Ako si Bart -skoro- vzal za manželku Natalie Portman. ()

Vyrůstáme ve Springfieldu (2007) (S18E13)

Chápem, že podobné špeciálne diely, ak nejde o ten čarodejnícky, nie sú pre každého. Tento nápad ma ale dokonale oslovil a spracovanie je ešte lepšie, než som čakal. Uplynulých 32 rokov niektorých vybraných obyvateľov Springfieldu sa nemôže zaobísť bez Homera (ten nás aj režiséra na chvíľu dokonale oklame), najviac pobaví ale mačacia žena, tam ide o skutočne veľmi smutný príbeh. No a práve preto aj najvtipnejší, že. ()

Zpívá celá spodina (2007) (S18E14)

Bál som sa spievajúceho dielu, našťastie a tak neudialo. Sem tam nejaký song zaznel, ale všetko bolo podriadené obom vydareným dejovým líniám. Bart u psychologičky ale nestačil na Apua u psychologičky a Líza ako učiteľka miestneho plebsu je parádna, respektíve skôr tie decká sú zábavné. Najmä ich mená. Aj tak ale kvôli tým pesničkám strhávam jednu hviezdičku. ()

Romouš a Julizna (2007) (S18E15)

V Springfielde nám vzniká asi najmenej pravdepodobný vzťah. Na druhú stranu je ale počet postáv v seriáli pomerne obmedzený, takže asi sa ani niet čo diviť. Podstatné však je, že s touto dvojicou je sranda a čo potom, keď sa do veci oprie Homer a bude sa snažiť zvrátiť priebeh udalostí. Na ďalšom fronte bojujú Líza a Bart v štýle Pána prsteňov a dokonca príde aj nazgúl. Nechýba ani patrične epická hudba... ()

Homerazzi (2007) (S18E16)

Asi sa z námetu Homer ako paparazzi dalo vyťažiť ešte viac. Ale máme tu možno vôbec najlepšiu úvodnú titulkovú sekvenciu, ktorú môžeme nazvať evolúcia sveta podľa Homera a záverečnú návštevu v "doupěti" miestnych celebrít, kde doslova šokujú starosta Quimby a Ken Brookman. No a nesmel chýbať ani J.K. Simmons, tu by som dal prednosť originálnemu zneniu. ()

Pařanka Marge (2007) (S18E17)

Marge objaví čaro internetu, osloví ja napríklad výhoda, že už nemusí kvôli počasiu pozerať von z okna, čo je ale nič proti tomu, keď začne hrať online fantasy hru s ďalšími obyvateľmi Springfieldu. Kto môže byť v nej tajomným temným rytierom? No Homer to nie je, ten zase objaví čaro rozhodovania vo futbale. Ale čo keď v jednom tíme hrá vaša dcéra? No nejako sa to vyrieši a ak nie, tak to vyrieši brazílsky Ronaldo. Super hlášky od začiatku do konca a dokonalé vizuálne fóriky predovšetkým vo fantasy svete. ()

Zmýlená neplatí (2007) (S18E18)

Po skvelej epizóde nasleduje o niečo slabšia, i keď aj tu je prítomný šport. Tentokrát je to baseball a Bartove "schopnosti". Keďže Springfielďania nemajú príliš veľa radosti zo života, tak aj mládežnícka liga je pre nich tak dôležitá, že ten, kto mesto oberie o titul, sa stane nenávideným občanom. Prichádza ale možnosť reparátu... O niečo lepšie sú ale peripetie s matracmi, kto by to bol povedal, aký zázrak na posteli majú doma Homer a Marge... ()

Hoří! (2007) (S18E19)

From Zero to Hero, alebo od zlodeja k hrdinovi. Kto by povedal, že takýto osud čaká aj Homera. Epizóda ale začína Homerovou nespavosťou a následne vedľajšími účinkami lieku na spanie, ktoré nakoniec vedú k tragédii na hasičskej stanici. Obe dejové línie idú za sebou a mám dojem, že z toho mohli vzniknúť dve špičkové epizódy. Takto som bol smutný, že Homerova zombie námesačnosť tak rýchlo skončila a že peripetie pri hasičských zásahoch nedostali viac priestoru. ()

Stůj, nebo můj pes vystřelí (2007) (S18E20)

Bart a Spaisteľ sú skvelá dvojka. Možno je to tým, že Bart má v podstate iba Milhousea a jeho a Spasiteľ len Barta a sem tam Lízu. Jeho eskapády ako policajného psa ma bavili, rovnako ako aj Bartov smútok za svojim miláčikom, ktorý ani nový domáci mazlíček nenahradí. Nechcite vedieť, aké zviera si rodinka zaobstará. No a Spasiteľ ako Robocop krížený s Transformerom proti Pinheadovi a "hokejovej maske" nemá chybu. ()

24 minut (2007) (S18E21)

Škoda, že som nikdy nevidel ani jeden diel 24 hodín. Preto mínus jedna hviezda. ()

Jak si Kent pustil pusu na špacír (2007) (S18E22)

Od preventívnej prehliadky u zubára, cez reklamu od Ludacrisa, po vyhadzov Kenta Brockmana až po fóriky na účet Foxov, republikánov a liberálov. Čiže tak trochu guláš, ktorý sa ale dal celkom pohodlne upratať, aby bol dokonale vtipný. Takto je len vtipný. ()

Série 19 (2007) (S19)

Ďalšia skvelá sezóna, pomer stopercentných epizód so štvorhviezdičkovými je u mňa tak 50 na 50, čiže ako pri väčšine a aj tu som mal často dilemu, kam sa prikloniť. Či ide už o mierny pokles kvality, ťažko povedať, je to vec vkusu, zmyslu pre humor alebo aj faktu, že tvorcovia musia stále vytvárať nové a nové zápletky, čo určite nie je jednoduché, keďže postavy nestarnú a proste je tu aj tá opozeranosť postáv. Medzi najlepšie epizódy patria určite Večný tieň Simpsonovej mysle, Skrytá identita, Kravia apokalypsa, klasicky čarodejnícky diel či E. Pluribus Wiggum. ()

Rád létá, a ne, že ne (2007) (S19E01)

Hláška epizódy: "Bart, potrebujem nutne čistú moč". Poteší aj Lionel Richie so špeciálnou verziou Say You, Say Me premenovanú na Pivo Pivo, Pivo Pivo. Tu je ale vážne škoda, že sme nemohli počuť originál. Dej je ale trochu nesúrodý, úplne by stačila spoločná návšteva Burnsa a Homera v Chicagu, potenciál tam bol na celých dvadsať minút. Predsa len vieme, že Homerova nová práca vždy končí výpoveďou (tu je to ešte komplikovanejšie) a skončí nazad v elektrárni, kde je s ním aj tak najväčšia sranda. ()

Disney+ odstartuje v Česku 14. června

Disney+ odstartuje v Česku 14. června