Simpsonovi

TV spot
USA, (1989–2024), 285 h 29 min (Minutáž: 20–25 min)

Scénář:

John Swartzwelder, Dan Greaney, David X. Cohen, Richard Appel (více)

Série(36) / Epizody(790)

Recenze uživatele Anderton k tomuto seriálu (737)

Příběh škorpióna (2011) (S22E15)

Po Líze v tejto epizóde lezú škorpióny. Dedkom a babkám vypadávajú oči z jamiek. Taktiež vypadávajú aj škorpiónom. Inšpektor vyčíta Skinnerovi, že išiel radšej na pn, ako by si nechal odrezať nohu. Tentokrát sa ide, ako sa hovorí, až za hranu, ale v animovanej forme je to veľmi vtipné. Najmä Abeho oči v náleve v potápačských okuliaroch. A Bart môže byť rád, že zázračnú novú medicínu neochutnal aj on. Je to skrátka správny dealer, predáva, zarába, ale neberie. ()

Haluze nocí Svatojánských (2011) (S22E16)

Tak tu som ostal stratený v preklade. Ide o diel určený pre fanúšikov komediálneho dua, o ktorom som počul prvýkrát v živote. Pritom asi viacerí máme radi Cheecha Marina v jeho filmových úlohách. Potešili návštevy v dome mačacej ženy a Homerova nahúlenecká fatamorgána, inak som nechápal, čo sa deje. ()

Mnoho tváří lásky (2011) (S22E17)

Otrepaná zápletka, nový prístup. Osobne ma najviac potešil pohľad na nový krásny štadión Atómov, presne v štýle toho, čo sa v súčasnosti v USA stavia. No a potom to príde. Homer takto svojho syna ešte pred verejnosťou neponížil a riešením sa zdá byť kurz sebaovládania. Pre terapeuta pracuje ako pomocník so škrtením Kareem Abdul Jabbar a Homer začne mať z neho nočné mory. Bartovo vyčíňanie v škole je vážne vtipné a dokonca aj ponižovanie Homera je nápadité. Buďme radi, že je to antikrist. ()

Kouzelná Líza (2011) (S22E18)

Výborný námet, aký tu snáď ešte nebol, ale trochu chaoticky spracovaný. Líza sa náhodou dostane do "doupěte" slávneho kúzelníka a ten ju zasvätí do svojho remesla. Ale je tu aj konkurencia a tá nikdy nespí. Dá si Líza pozor, aby náhodou neprezradila nejaké to tajomstvo? Kanonáda kúzelníckych scénok je najmä pri finále už trochu prehnaná, ale dostatočne zabaví. Ako bonus si Copperfield robí srandu zo svojho image neodolateľného krásavca. Najlepší fór patrí zrkadlu určenému pre americký trh. ()

Střihoruký Homer (2011) (S22E20)

Homer má jeden skrytý veľký talent. A okolie sa o ňom dozvie. A on ho začne využívať a privyrábať si. Kde je potom problém? No v tom, že byť kaderníkom je asi najhoršie zamestnanie pre heterosexuálneho muža, pretože sa začne dozvedať veci, ktoré ho buď nezaujímajú alebo by o nich radšej nevedel. Najmä, ak sa potom stretne s pánmi manželmi v krčme U Očka. Lízina línia je tiež fajn, tentokrát to bude o Milhouseovi a priebeh bude trochu iný ako by ste očakávali. ()

500 klíčů (2011) (S22E21)

Za prdiaci vozík, Homera vo vzducholodi, vyriešenie záhady autobusu číslo 23, Nelsonove dve vesty a Skinnerove opraté nohavice za päť. ()

Ned - nebezpečnější úlovek (2011) (S22E22)

Mal som dojem, že Ned a Edna už spolu niekedy v minulosti chodili, ale pri Edne je možné, že som sa splietol. A aj ten Ned to po smrti manželky skúšal s kadekým, väčšinou s vyššou ligou ako Edna. Zopár fórov je vážne skvelých, povedal by som, že pribúdajú smerom k záveru. A interaktívna posledná scéna celej sezóny všetko dokonale zaklincuje. Lepší cliffhanger na ďalšiu sériu by ste nenašli ani vo Westworlde. ()

Série 23 (2011) (S23)

Stále je tu dosť päťhivezdičkových epizód na to, aby sa dala podobne ohodnotiť aj celá sezóna. Tá ale v tomto prípade trochu pripomína kvalitatívne húsenkovú dráhu, našťastie iba s miernym sklonom. Naj epizódy sú asi Duch budúcich Vianoc a Veľká knižná lúpež, z čoho tak trochu vyplýva, že čím viac sa v neskorších sezónach tvorcovia odkláňajú od zavedeného konceptu, tým lepšie. ()

Dravec a fešák (2011) (S23E01)

Tvorcovia nezabudli na lákavý cliffhanger a na konci epizódy prezradili, ako to je s Ednou a Nedom. Homer má nového kolegu a zároveň nového kamaráta. Ide o kombináciu Jamesa Bonda a Clinta Eastwooda a ide po ňom týpek z Ukrajiny, ktorého dcére spieva na narodeninách Beyoncé. Ako správny westernový hrdina ale nová postava prichádza do mestečka, narobí tu humbuk a navždy odchádza pri západe slnka. ()

Bartův nový hrdina (2011) (S23E02)

Niektoré fóry sú opäť skvostné, ako napríklad Martin ako poistka na dvere či poznámka a teroristoch vyrábajúcich odevy a zbrane pre miestnu políciu. Zo zápletky "kamarátstvo Barta a školského inšpektora sa ale asi dalo vyťažiť viac, než spoločná obľuba Roosvelta. Ale zase sa dozvieme, ktorý film o ňom nakrútený je najlepší. Odpoveď prekvapí. ()

Speciální XXII. čarodějnický díl (2011) (S23E03)

Čarodejnícky diel nikdy (málokedy) sklame. Je fajn, že tvorcovia sa inšpirujú nielen známou komerciou, ale aj "európskym artom", viď prvý príbeh. Homer vymyslí skvelý spôsob komunikácie, škoda, že na to neprišiel aj hrdina pôvodného filmu. Ned ako Dexter, to nemôže skončiť dobre. Ale asi lepšie, ako keby bol masovým vrahom Homer. No a osadenstvo Springfieldu sa dostane na Pandoru, pretože na svete už nie je koho urážať ani koho ničiť. Má to teda logiku. ()

Mé nahraditelné já (2011) (S23E04)

Storočný starček, ktorý nevyliezol z okna a hral sa s robotuleňom. "Prečo je na polícii vždy obsadené?"... prednesie Wiggum. ()

Dobrá manželka (2011) (S23E05)

Skôr taký príjemný pohodový diel, než že by ste sa museli trhať od smiechu. Najlepší vizuálny fór sa odohrá v Margeiných ústav, nech to znie akokoľvek divne. Ono keď sú Simpsonovci o jedle, tak im dominuje Homer a tu je tomu zrazu inak a nie je to lepšie riešenie. Ale aspoň sa našla zámienka, aby v seriáli vystúpil Gordon Ramsay. ()

Velká knižní loupež (2011) (S23E06)

Tvorcovia sa skutočne predviedli a po čase priniesli opäť niečo v seriáli echt originálne. Ono kým sa z toho stane klasický heist, si musíme počkať až do záverečnej tretiny, ale aj proces písania je skvele vymyslený. Neil Gaiman sa nebojí si zo seba robiť poriadnu srandu, ale možno je to aj tým, že vopred vedel ako to celé skončí. Poteší aj v podstate s hlavnou dejovou líniou nesúvisiaci úvod s fakeovým "jurským parkom". ()

Muž v modrých flanelových kalhotách (2011) (S23E07)

Zápletka nie je nič moc, koľkokrát sme tu už mali Homerovo povýšenie, vyhadzov, či len zmenu povolania. Tentokrát ale rúbe skutočne vysoko a to najpodstatnejšie, čo sa pre neho zmení, je výmena piva za bourbon. No a to môže byť zásadný problém. Ak je zápletka otrepaná, tak pobaví viacero dokonalých fórov, na čele s večerným "pitím" s Maggie a jej následného odchodu zo scény. Ešteže policajti v aute hneď vedľa nič nevideli. ()

Krustyho comeback (2011) (S23E08)

Rozhodne nepatrím k tým, ktorí by pri epizódach venovaných Krustymu a špeciálne jeho kariére trpeli. Tento chlapík skvele glosuje nielen vo svojich častiach, ale aj tam, kde sa objaví iba náhodou. Lenže donekonečna opakovať schému "pád a opätovný vzostup" je už dosť únavné a tu je obohatená len o zopár vydarených fórikov. Ale aspoň mal tento chlapík po čase zase sex, aby som nebol k nemu príliš neprajúcny. ()

Duch Vánoc příštích (2011) (S23E09)

Presne na tieto futuristické epizódy neustále čakám a keď prídu, tak vždy patria k vrcholom série. V tejto fáze seriálu pôjde dosť možno o jej úplný vrchol. Bart presne skonštatuje, ako sa cíti rozvedený štyridsiatnik s dvoma deckami, navštívime District 9 aj District 10 a spoznáme klony Wigguma mladšieho. No a ak ste si mysleli, že Abrahám je po smrti, tak to ani náhodou. On sa má dokonca lepšie, ako keď bol v domove dôchodcov. ()

Otázky Homera Simpsona (2012) (S23E10)

Tvorcovia opäť zamierili do vôd americkej politiky, čo samozrejme európske publikum ať tak baviť nemôže. Ale je jasné, že tam je to neustála komédia s dvoma zúfalými komikmi, republikánmi a demokratmi. Homer dostane v telke vlastnú show, nájde republikánskeho kandidáta na prezidenta s mozgovou kapacitou, ktorú by sme mohli prirovnať... no skrátka je to republikánsky kandidát. Schytá to aj druhá strana, chudák Ned je nazvaný ľavičiarom, čo určite učí na kalifornskej univerzite. Najlepší fór je ale  apolitický, pred Homerom sa u Apua schovávajú aj párky do hot-dogov. ()

Asociální síť (2012) (S23E11)

Táto epizóda bola určite väčšia pecka v dobe vzniku, dnes, keď už všetci vieme, "ako to dopadlo", môžeme len pokrčiť ramenami a potom si dať hlavu do dlaní a zaplakať. Ako dobre vieme, Simpsonovci sú väčší vizionári ako Sibyla a keď to tesne nevyšlo s tým Stanley Cupom pre Vegas, tak to vyšlo s Trumpom a facebookom. Plný počet ale dávam vďaka záverečnému animovanému filmu vo filme, teda v tejto epizóde. Animačná technika a atmosféra sú dokonalé. A pobavili aj sestry Bouvierovic so svojim profilom... "sme v odraze v slnečných okuliaroch". ()

Vočko na hadry (2012) (S23E12)

Tak povedal by som, že táto séria zažíva v polovici svoj vrchol a scenáristi chytili druhý dych. Nejde síce o dokonalú epizódu, ale orámovať historky z minulosti rozprávaním Očkovej handry na pivo na pulte je originálna myšlienka. Homer chodí bojovať za Flandry, Líza je Šeherezáda, Homer vystúpi s Bartom na Mount Everest, dočkáme sa aj Yetiho a to nie je zďaleka všetko. Len v tej náloži deja sa stratila línia s Bartom a urazeným Milhouseom. ()

Disney+ odstartuje v Česku 14. června

Disney+ odstartuje v Česku 14. června