Pásmo soumraku (TV seriál)

• Kanada

The Twilight Zone

Sci-Fi / Fantasy / Mysteriózní / Thriller

Velká Británie / Kanada / USA, 1985, 45x45 + 30x21 min

Předloha:

Arthur C. Clarke (povídka), Robert Silverberg (povídka)

Charles Aidman, Eddie Albert, Stephen Geoffreys, Alan Blumenfeld, Michael Hogan, Danica McKellar, Vincent Ventresca, Kristoffer Tabori, William Atherton, Tim Russ, Jeffrey Tambor, Martin Balsam, Andrew Robinson, Joanne Baron, Jenny Agutter, Marianne Muellerleile, Gwynyth Walsh, Pat Crawford Brown, Anthony De Longis, Reiner Schwartz, Clive Revill, Wallace Langham, Nancy Kyes, Joe Penny, Nancy Lenehan, Caroline Lagerfelt, Bruce Willis, Frances McDormand, Peter Coyote, Grant Heslov, Robert Knepper, Terri Garber, Elizabeth Gracen, Robert Klein, Sydney Penny, Judith Barsi, Lori Hallier, Barclay Hope, Dan Hedaya, Rod Colbin, Giovanni Ribisi, Leslie Bega, James Whitmore Jr., Gene Barry, John Walcutt, Parley Baer, Alyson Court, George Petrie, Paul Sand, George R. Robertson, Terence Knox, R.H. Thomson, Julie Khaner, Peter Scolari, Edan Gross, Glynn Turman, John Saint Ryan, Ann Wedgeworth, David Birney, Glynnis O'Connor, Avery Schreiber, Douglas Emerson, Dwier Brown, Tobey Maguire, David Dukes, Darlanne Fluegel, Richard Mulligan, Amy O'Neill, John Beck, Fred Savage, Jonathan Frakes, Hrant Alianak, Lisa Eilbacher, Ed Marinaro, Steven Keats, Nana Visitor, Sydney Walsh, Oliver Robins, Brooke McCarter, Mimi Kennedy, John Cameron Mitchell, Dick Shawn, David Mendenhall, Christopher Kriesa, Jeff Kober, Jenny Lewis, Brent Spiner, Red West, Scott Wilson, Robert Downey Sr., Al Leong, Pamela Bellwood, Jerry Hardin, Sherman Hemsley, Raye Birk, Ted Shackelford, Tanya Boyd, Tim Thomerson, William Utay, Helene Udy, Paul Benedict, James Kidnie, Wayne Robson, Rosemary Dunsmore, Garrett Morris, Eugene Clark, Cotter Smith, Richard Libertini, Barry Miller, Richard Kiley, Philip Bruns, Paul Coeur, Eric Keenleyside, John Novak, Mark L. Taylor, D.W. Brown, Joe Santos, Scott Jaeck, Linda Kelsey, Karen Austin, Bradley Gregg, Vanessa Brown, Ben Murphy, Joaquín Martínez, Norman Fell, Ben Piazza, David Hemblen, Jennifer Dale, Hywel Bennett, Season Hubley, Larry Riley, Benji Gregory, Jon Gries, Bob Dishy, George Buza, Candice Azzara, Barbara Tarbuck, Gerrit Graham, Jack Kehoe, Robin Gammell, Ken Lerner, William Schallert, Dennis Fimple, Christopher Brown, Warren Stevens, Juliet Sorci, Ron Glass, Eugene Robert Glazer, Ingrid Boulting, Alan Fudge, Dennis Haskins, Christopher Allport, Stefan Gierasch, Basil Hoffman, John Dennis Johnston, J. Neil Schulman, Andrea Barber, Alf Humphreys, Lillian Adams, Ellen Albertini Dow, Greg Mullavey, John D. LeMay, Lance E. Nichols, David Wells, Zachary Bostrom, Joel Polis, Julie Araskog, Bruce Solomon, Peter Michael Goetz, Cork Hubbert, Amzie Strickland, George Touliatos, Bill Henderson, Murphy Dunne, John Myhers, Joe Unger, Cedric Smith, Leslie Carlson, Carolyn Seymour, Mary-Robin Redd, Frederick Coffin, Joel Brooks, Anne Betancourt, Gerry Quigley, Ebbe Roe Smith, Ritch Brinkley, Glynis Davies, Julia Migenes, Lisa Schrage, Jimmie F. Skaggs, Keith Knight, Kate Lynch, Christopher Gosch, Lisa Jane Persky, Tom O'Brien, Clarence Felder, Mitzi McCall, Chip Heller, Jim Piddock, Eve Brenner, Joshua Harris, Billy Curtis, Barbara Baxley, Alec Willows, Michael Greene, Robert Schenkkan, Mimi Craven, Tommy Madden, Todd Susman, Janet Carroll, Leslie Ackerman, Phil Proctor, Jack Lindine, Shawn Lawrence, Robert Prescott, John DeMita, Stacy Keach Sr., Earl Billings, Tedd Dillon, Karen Landry, Malcolm Stewart, Laurie Paton, Hal Landon Jr., Teddy Wilson, Fritz Weaver, Ralph Manza, Paul Jenkins, Michael Alldredge, Molly Morgan, Louis Giambalvo, Sam Scarber, Ramon Bieri, Hank Garrett, Claudia Bryar, Guy Boyd, Karlene Crockett, Susan Wheeler Duff, Mike Pniewski, Cindy Girling, John Gardiner, Janet Eilber, Andre Gower, William Allen Young, Jason Presson, Martin Doyle, Jeff Yagher, Teresa Ganzel, Carol Bruce, Thomas Bellin, Vincent Guastaferro, Michael Fox, Virginia Kiser, Jaclyn Bernstein, Uta Hagen, Sandy Brown Wyeth, Sandy Martin, Eldon Quick, Wendy Phillips, Kay E. Kuter, Danny Spear, Peter Hobbs, Alma Martinez, Vladimir Skomarovsky

Nejsem zvyklý hodnotit nedosledovaný seriál, ale tady udělám výjimku. Všechny díly v češtině totiž nejsou k dispozici a hlavně každý díl je o něčem jiném. V tuhle chvíli mám nasledováno víc než polovinu, takže se dá hodnotit. Na svoji konkurenci pro mě Twilight Zone trochu ztrácí - Příběhy ze záhrobí byly nekompromisně eRkové a krvavé, na Neuvěřitelné příběhy mám nostalgické vzpomínky a Krajní Meze jsou nepřekonatelné hard sci-fi. Twilight Zone je spíše pro děti, spousta dílů je stupidních, dětinských nebo přeslazených, na druhou stranu i tady se najdou neskutečné perly. A ten zbytek se drží v šedivém průměru. Námětově je to spíše nadpřirozeno, i když občas se nějaká ten mimozemšťan, vesmír, budoucnost nebo cestování časem objeví. Na papíře ty nápady nevypadají špatně, ale většinou jsou zabité nevýrazným zpracováním, bez nějaké akce, vzrušení, napětí. Což je trochu paradox, protože díly točili špičkoví režiséři a v každém z nich se objeví nějaké známé jméno. A dvě neskutečné prasárny, které nemají se seriálem nic společného, ale musím je zmínit. Zaprvé příšerný dabing, kdy pět herců mluví všechny postavy, děti jsou namluvené pitvořícími se dospělými a celé je to tragédie poslouchat. A druhé pozor na ripy, které jsou k dispozici na netu - jsou to ripy z TV Nova, který kdysi sestříhala všechno 22ti minutových dílů. Problém je, že každá epizoda je jinak dlouhá a co se nevlezlo, to Nova jednoduše ustřihla. Z výborného 32 minutového Paladin of Lost Hour je po zkrácení nekoukatelný paskvil a nechápu, jak tohle mohlo projít. Takže pokud si bude shánět tenhle seriál, zkuste radši originál DVD, nebo youtube. EDIT: Po dokoukání zbytku dílů ponechávám 3 hvězdičky. V poslední sérii zmizeli známí režiséři a většinou i herci. Zbyly průměrné, slušné a pár výborných dílů, ale těch je málo na lepší hodnocení.(27.3.2016)

• Jordan

Videl som len prvý diel - 23 minútovú mysterióznu konverzačku, režírovanú Wesom Cravenom - je to historicky prvá hlavná rola Brucea Willisa vôbec (to bol aj dôvod, prečo som si to pozrel);(16.10.2012)

V překladu - Poslední záblesk soumraku. V našich kinech kdisi pod názvem Ultimatum.Skupina bývalých trestanců se pod vedením bývalého generála zmocní odpalovacích zařízení pro atomové zbraně a nutí prezidenta , aby odhalil "pravdu" o Vietnamu.Standardní dobrodružná podívaná.(9.12.2006)

Ti, kdo mají CBS Drama a jsou hororovými fanoušky, jistě ví, že se zde tento seriál vysílá. Vysílá se však s otřesným dabingem, kdy téměř v každém díle mluví dabéři jako Libor Terš či Pavel Vondra a také jedna žena, jejíž hlas se nepříjemně poslouchá. Dalo by se říct, že zkrátka tam, kde se studio vy*ere na pořádný dabing nasadí Terše, Vondru a pár dalších "známých" hlasů, které můžeme slyšet téměř v každém odbytém dabingu. Skvělé je také to, když například Terš mluví téměř všechny postavy od 15ti let nahoru. Nyní k příběhům:) Některé jsou děsivé, kupříkladu Gramma, podle fenomenální Kingovy povídky, z té jsem byla opravdu strachy po*raná:) Už sama povídka je děsuplná až dost, a když jsem ji konečně viděla i zfilmovanou, strach pro mě dostal konkrétnější tvary:) Jiné jsou zajímavé, třeba Vzkaz pro Charity. Další mají dobrou atmosféru i nečekaný závěr, jako Shadow Man. A některé jsou vyloženě směšné, až trapné. Ale, ať už jsou příběhy jakékoliv, ta krátká úvodní znělka je parádní a vždy navodí tu patřičnou atmosféru. Atmosféru Zóny soumraku.(9.3.2013)

• strougy

Shatterday (Wes Craven): Celkem povedená moderní variace na klasický motiv dvojnictví ve stylu Williama Wilsona v hlavní roli s mladým Brucem Willisem. Natočeno na motivy povídky Harlana Ellisona. 4/5. A Little Peace and Quiet (Wes Craven): Utahaná žena v domácnosti touží pouze po chvilce klidu a ticha, což jí ovšem její příšerná rodina nechce dopřát. Všechno ovšem změní nález náhrdelníku, díky němuž může zastavovat čas, jak se jí zachce. 5/5. Wordplay (Wes Craven): Zábavný příběh o obyčejném muži, který jednoho dne zjistí, že lidé kolem něho pomalu začínají mluvit úplně jiným jazykem než on. 4/5. Chameleon (Wes Craven): Výtečně vygradovaný příběh o jednom nečekaném dárečku z vesmíru schopném absorbovat okolní hmotu, lidi nevyjímaje. Začínám mít neodbytný pocit, že příběhy v Twilight Zone jsou jednoznačně to nejlepší, co kdy Craven natočil. 5/5. Healer (Sigmund Neufeld Jr.): Pro jednou slabší kousek o zloději, co ukradne léčivý kámen, jehož schopnosti se rozhodne nikterak překvapivě využít k vlastnímu obohacení. Jak jinak, na konci se objeví "nečekané" morální ponaučení, tss. 2/5. Children's Zoo (Robert Downey Sr.): Velice vtipný krátký příspěvek do seriálu, kde děvčátko žijící v značně nefunkční rodině dostává pozvánku do velice zvláštní zoo... 5/5. Kentucky Rye (John D. Hancock): Přes lehce moralistický nádech slušný příběh, který by se dal použít i jako varování pro řidiče, aby před jízdou nepožívali alkohol. 3/5. Little Boy Lost (Tommy Lee Wallace): Příliš předvídatelný příběh o fotografce, která během pracovní návštěvy v zoo potká zvláštně povědomého chlapce. Zkušený divák TZ ovšem hned tuší, že podobně tajemné setkání má svůj zvláštní důvod. 2/5. Wish Bank (Rick Friedberg): Po většinu času vtipná variace na tradiční příběh o kouzelné lampě plnící tři přání, kterou však poněkud sráží nepovedená pointa. 3/5. Nightcrawlers (William Friedkin): Jeden typicky americký motorest, klasický prototyp šerifa a bývalý voják, co si z války kromě příšerných zážitků odnesl i jednu neobyčejně nepříjemnou schopnost. Působivost tohle setkání sice má, ale od režiséra Exorcisty bych čekal něco vydařenějšího. 3/5. If She Dies (John D.Hancock): Zajímavě nejednoznačný konec povážlivě zvyšuje kvality této jinak veskrze průměrné epizody o otci, který má dceru v kómatu a najednou začne vídat ducha jiné malé holčičky. Má to snad nějakou souvislost? U TZ samozřejmě velmi naivní dotaz, že. 3/5. Ye Gods (Peter Medak): Naštvat Amorka ignorováním jeho šípu lásky není dvakrát chytré. Naštvat Amorka, který se trápí kvůli nešťastné lásce, je hloupost nejhrubšího zrna... Na poměry TZ poněkud zvláštně optimistický příběh, který ovšem díky nadsázce a vtipnému řešení jednotlivých situací funguje na jedničku. 4/5. Examination Day (Paul Lynch): Kdesi v daleké budoucnosti po dosažení určitého věku podstoupí každé dítě zkoušku, jejíž úspěšné složení rodiče zrovna moc nepotěší... Příjemná, ovšem poněkud nedotažená epizoda, jejíž námět by si zasloužil delší stopáž než je zdejších 10 minut. 3/5. A Message from Charity (Paul Lynch): Pro změnu příliš dlouhá epizoda o psychickém spojení mladíka ze současnosti s dívkou žijící v Salemu v období čarodějnických honů. Předvídatelný vývoj děje a přílišná užvaněnost z toho bohužel dělají mnohem nudnější díl než na jaký to mohlo mít potenciál. 2/5. Paladin of the Lost Hour (Gilbert Cates alias Alan Smithee): Melancholické vyprávění o setkání staříka se zvláštníma hodinkama a ztrápeného veterána z Vietnamu. Příjemná, ovšem v závěru nepříliš výrazná epizoda postrádající nějaký silnější moment, který by po dokoukání utkvěl v paměti. 3/5. Teacher's Aide (Bill L. Norton): Zpočátku sen každého učitele unaveného věčně kibicujícími žáky se postupně mění v noční můru ve stylové epizodě, která by svým černohumorným laděním spíše seděla do Tales from the Crypt. 4/5. Act Break (Ted Flicker): Vtipné rozluštění toho, kterak William Shakespera ke svým hrám přišel aneb když už máte talisman plnící pouze a jenom jedno přání, tak si dejte pozor, jak ho formulujete. 4/5. The Burning Man (J.D.Feigelson): Jak nás filmová historie učí, bráti stopaře se nevyplácí a to ani když dotyčný vypadá jako sice praštěný, ale jinak zdánlivě neškodný stařík. Natočeno podle povídky Ray Bradburyho. 3/5. Dealer's Choice (Wes Craven): V New Yersey je možno vše, zvlášť ve světě TZ, tudíž nikoho nemůže překvapit, když si na partičku pokeru odskočí chlapík proslulý svou láskou k číslu 666. Škoda pointy, která není dostatečně "průrazná", býti vydařenější, jednalo by se o jeden z vrcholů série. 4/5. Dead Woman´s Shoes (Peter Medak): Duchové jsou potvory vynalézavé, zejména když mají proč se naštvat. Což se ukáže v momentě, kdy si stydlivá prodavačka zkusí boty po jedné zemřelé paní, což spustí kolotoč událostí, které bohužel nejsou až tak zajímavé, jak by mohly. A občas bych tvůrce bacil za neschopnost ukončit dílo v ten jediný pravý moment, kdy je pointa skutečně průrazná... 2/5. Wong's Lost and Found Emporium (Paul Lynch): Čirá esence Twilight Zone shrnutá do jedné stylové epizody. 5/5. The Shadow Man (Joe Dante): Mít pod postelí strašidlo je věc nemilá. Když vám ovšem jako jedinému nemíní ublížit, pak to naopak může výrazně zvýšit sociální status v rámci školy. Aspoň si to hlavní hrdina myslí... Lepší momenty to má, avšak nedotaženost a nevýrazná pointa z toho bohužel dělají zapomenutíhodnou epizodu. 2/5. The Uncle Devil Show (David Steinberg): Asi začnu sledovat dětské pořady, dinosaura na dvorku bych totiž chtěl taky. 4/5(2.4.2010)

• - Natáčení probíhalo v americkém Los Angeles a kanadském Torontu. (Terva)