Reklama

Reklama

Simpsonovi

(seriál)
 • USA The Simpsons (více)
TV spot
USA, (1989–2024), 278 h 53 min (Minutáž: 20–25 min)

Scénář:

John Swartzwelder, Dan Greaney, David X. Cohen, Richard Appel (více)

Hrají:

Dan Castellaneta, Julie Kavner, Nancy Cartwright, Yeardley Smith, Harry Shearer, Hank Azaria, Marcia Wallace, Pamela Hayden, Tress MacNeille, Russi Taylor (více)
(další profese)

Série(35) / Epizody(772)

Obsahy(1)

Natvrdlý lenoch Homer, pedantská puťka Marge, drzounský Bart, přechytralá Líza a roztomilá Maggie – to jsou členové rodiny nejslavnějšího a nejpopulárnějšího animovaného seriálu Simpsonovi. Už dvacet let se jich miliony fanoušků na celém světě nemohou nabažit a v pravidelných intervalech nakukují do zákulisí legendárního Springfieldu, aby byli svědky neuvěřitelných dobrodružství bláznivé, ale přesto vlastně normální americké rodinky. Simpsonovi si získali své obecenstvo především neotřelým a trochu drsným humorem, s nímž vykreslují typickou americkou rodinu z městečka Springfield. Ta se skládá z pěti naprosto odlišných lidí, pro které je občas pořádně těžké se sebou vyjít. Nemluvě o ostatních obyvatelích města, v němž to opravdu neustále žije – je tu vlastní upadlá kultura, zkorumpovaná politika, drsná mafie a lenivá policie, ale také prostí občané, kteří se každý týden chodí kát do místního kostela. V neposlední řadě si mohou diváci všimnout jednoho všudypřítomného detailu – Simpsonovi totiž téměř v každé scénce něco nebo někoho parodují – ať už jde o svět filmový, hudební, politický, ale i náboženský. Tvůrci seriálu se zkrátka s velkou odvahou pouštějí do neustálých provokací osob a institucí z reálného života. (TV Prima)

(více)

Zajímavosti (4 268)

 • Protože se některým divákům přestávalo líbit Homerovo škrcení Barta, rozhodli se tvůrci seriálu, že už Homer se škrcením přestane. Stalo se tak na sklonku roku 2023. (Krtek123)
 • Ricky Gervais je jediným člověkem, který se mohl jako autor scénáře jedné z epizod sám do seriálu obsadit. (Olík)
 • Ricky Gervais je jediným Britem, který napsal scénář k epizodě tohoto seriálu. (Olík)
 • V návaznosti na protesty Black Lives Matter a vraždu George Floyda v roce 2020 se tvůrci seriálu zavázali, že postavičkám jiných etnik již nebudou propůjčovat hlasy herci bílé pleti. To se týkalo například postavy Carla Carlsona, doktora Hilbberta a Čmeláčího muže. Hank Azaria pár měsíců před tím po dlouhodobé vlně kritiky rezignoval na svou roli indického prodavače Apua. (hansel97)
 • Jméno starosty Joea Quimbyho je inspirováno názvem ulice NW Quimby Street v Portlandu (Oregon), což je rodné město tvůrce seriálu Matta Groeninga. (Duoscop)
 • Ze začátku seriálu byl Nelson Muntz Bartův největší nepřítel, poté se ale z něho stal Bartův kamarád. (Kajman26)
 • Cletus a Brandina jsou manželé a zároveň sourozenci. (Kajman26)
 • Postava otce Nelsona Muntze je jediná postava v Simpsonových, která má vždy jiný vzhled. (holyterry)
 • Nedaleko Las Vegas byla postavena replika domu v rámci soutěže, kterou uspořádala firma Pepsi. Výherkyní soutěže se stala třiašedesátiletá paní, která se ovšem rozhodla pro peněžní cenu. Dům byl poté zbaven všech simpsonovských prvků a byl prodán jako obyčejná nemovitost. V Google Street View je nicméně stále rozmazán. (asdfasdf)
 • Matt Groening se při vymýšlení Margina originálního účesu nechal inspirovat Frankensteinovou nevěstou a sestřihem, jaký nosila jeho matka Margaret v 60. letech. (WalterIK7)
 • Šerif Clancy Wiggum je původem z Irska. (Delock)
 • Homerovo auto je růžový Plymouth Junkerola z roku 1986. Plymouth byla americká automobilka, sídlící v Auburn Hills v Michiganu ve Spojených státech. Založena byla v roce 1928 a vozy vyráběla až do roku 1998. Model Junkerola je však smyšlený. (Maulincio)
 • V roce 2014 vyšla tzv. "Homerova kniha" o životě a názorech Homera Simpsona. Na ní navazovaly knihy v podobném duchu "Bartova kniha", "Lízina kniha" a "Margina kniha". Simpsonovi vychází již několik let také jako komiks a mají dokonce svůj vlastní časopis. (Pierre)
 • Kelsey Grammer našel inspiraci pro hlas, který propůjčuje Leváku Bobovi, v hlasovém projevu herce Ellise Rabba, u kterého v počátcích své herecké kariéry pracoval. (mmajjkii)
 • V roce 2013 společnost Universal Studios otevřela v Orlandu na Floridě zábavní luna park "The Simpsons Ride" o rozloze 30 tisíc m². Můžete tak navštívit část seriálového Springfieldu. K vidění je například Apuův obchod se smíšeným zbožím Kwik-E-Mart. V hospodě U Vočka se můžete občerstvit pivem Duff nebo si můžete dát hamburger v Krusty Burgeru. Můžete se také přijít pobavit do Krustylandu či se povozit na kolotoči Kanga a Kodose a mnoho dalšího. (CANNIBAL)
 • Pokaždé, když se na scéně objeví Levák Bob, obávaný Bartův nepřítel, zazní úvodní motiv ze Scorseseho filmu Mys hrůzy (1991). (Jaroslaf)
 • Na počátku seriálu Simpsonovi stál komiks "Život v Pekle" Matta Groeninga, který zaujal hollywoodského producenta Jamese L. Brookse. Ten se na Groeninga obrátil s návrhem vytvořit sérii krátkých animovaných skečů na motivy jeho komiksu. Groening ale nakonec místo toho vytvořil úplně nové postavy, a tak vznikl seriál Simpsonovi. (francimor19)
 • Rodina Simpsonových se poprvé objevila v krátkých animovaných skečích v rámci Show Tracey Ullmanové (od r. 1987). Po třech sériích a 48 dílech si Simpsonovi díky svému úspěchu vysloužili vlastní animovaný seriál, který měl premiéru v roce 1989. (francimor19)

Související novinky

Disney+ odstartuje v Česku 14. června

Disney+ odstartuje v Česku 14. června

29.03.2022

A je to oficiální. Společnost The Walt Disney Company potvrdila, že streamovací služba Disney+ dorazí do Česka a na Slovensko 14. června, základní měsíční předplatné bude stát 199 Kč, roční pak vyjde… (více)

Zemřela herečka Betty White

Zemřela herečka Betty White

01.01.2022

Zbožňovaná herečka a komediální ikona Betty White zemřela ve věku 99 let pár hodin před koncem roku 2021. Do stých narozenin jí přitom zbývalo už jen pár týdnů. Herečka byla poslední přeživší členkou… (více)

Simpsonovi ztratí známý hlas

Simpsonovi ztratí známý hlas

21.01.2020

Postava Apua Nahasapeemapetilona z kultovního seriálu Simpsonovi prožila v posledních pár měsících svoji vlastní kontroverzi. Spousta lidí se totiž sekla na tom, že postava je de facto jen výčtem… (více)

Disney nakloněno spin-offům Simpsonových

Disney nakloněno spin-offům Simpsonových

26.08.2019

Teď když Disney vlastní knihovnu studia 20th Century Fox, má pochopitelně práva také na legendární seriál Simpsonovi. Známá rodinka ze Springfieldu se tak zastavila i na víkendové akci D23 Expo, kde… (více)

Reklama

Reklama