Simpsonovi

TV spot
USA, (1989–2024), 277 h 25 min (Minutáž: 20–25 min)

Scénář:

John Swartzwelder, Dan Greaney, David X. Cohen, Richard Appel (více)

Série(35) / Epizody(768)

Recenze uživatele Anderton k tomuto seriálu (737)

Homer Sevillský (2007) (S19E02)

Raz za čas sa objaví krásna žena, ktorá sa zamiluje do Homera, tentokrát sa to ale dá pochopiť, pretože sa stane hviezdou opery. Drvivá väčšina fanúšičiek má síce cez sedemdesiat, výnimka sa ale našla. Úvod na kare je dokonalý, najmä pokiaľ Simpsonovci nevedia, kam sa dostali. Situáciu šikovne využije Bart. No a potom to začne, Homer nastupuje do opery v pozícii ležmo. Najťažšiu prácu pri jeho krátkom (škoda) angažmá ale budú mať prekvapivo ťažné slony... ()

Homerova odtahovka (2007) (S19E03)

Nedávno som konštatoval, že Spasiteľ má len Barta a sem tam Lízu, avšak táto epizóda ukázala, že možno najlepšiu dvojku bude tento psík tvoriť s Maggie. No a tvorcov definitívne už nebaví snímať Homera v elektrárni a tak mu stále vymýšľajú nové a nové krátkodobé zamestnania. Ale treba uznať, že sa už ako odťahovač narodil. Že začne byť tŕňom v oku celému Springfieldu, je samo sebou. ()

Nechci vědět, proč ptáček v kleci zpívá (2007) (S19E04)

Dejovo nie príliš presvedčivé, ale identifikovanie klasických žánrových filmov musí potešiť každého fanúšika väzeňských drám a prepadoviek bánk. Najviac pobavila asi paródia na Shawshank, človek by čakal, že sa po úteku z väzenia bude radovať, ale keď zistí, že von išla aj oveľa pohodlnejšia cesta, má skôr chuť sa ňou vrátiť späť. Samozrejme aj úvod v štýle Dog Day Afternoon poteší nejedného fanúšika. Len neviem prečo tie scénky s Wiggumom trochu zaostávali, s týmto chlapíkom je predsa vždy perfektná zábava. ()

Speciální čarodějnický díl (2007) (S19E05)

Tento špeciál asi nepatrí medzi tie úplne najčarodejnícke špeciály, ale nápady tam stále sú, parodovať máme stále čo a najmä druhá historka je bezchybná. Homer a Marge ako Brangelina sú extrémne cool, dokonca viac než originály. Z Ítího sa asi dalo vyťažiť viac, kúzlo tu však stále je. No a Neda ako Satana sme už zažili, našťastie tu máme upgrade v podobe pekla, tam už je všetko presne tak vtipné, ako to od pekla očakávam. Uvidíme po smrti. ()

Sirotek Milhouse (2007) (S19E06)

Hajlajty dielu sú Marge s na truc okuliarmi a Millhouse ako frajírek. A samozrejme úvodná svadba, kde zistíme, že vybrať si romantické miesto na takúto udalosť dá dosť práce a nemal by sa vybrať prvý zdanlivo dokonalý flek. Zvyšok je skôr solídny priemer. Millhouseov strýko Zack bol skôr miernym sklamaním, ale verím, že chlapec mal z neho radosť. Že sa všetko na dobré obráti a Springfield nebude hlásiť straty na životoch, bolo jasné od začiatku. ()

Manželé a podnikatelky (2007) (S19E07)

Epizóda, ktorú najviac docenia fanúšikovia komiksov, ale aj laici si mnohé jednoducho domyslia. Drhuá dejová línia je navyše univerzálnejšia, Marge opäť dokazuje svoj podnikateľský talent a Homer sa opäť dáva na zdravší životný štýl. Lenže on chce vidieť výsledky okamžite, takže to bude chcieť zobrať skratkou. Nechýbajú skvelé fóry a vypointované scény, len mi osobne tie naťahované komiksácke scény príliš nesedia. ()

Pohřeb nepřítele (2007) (S19E08)

Opäť sa dostáva k slovu Ľavák Bob a hádajte, čo má v pláne. Ten je opäť prešpekulovaný a takmer až diabolský, ale každý zločinec vždy urobí aspoň jednu chybu. Začína to Margeinou obsesiou sledovania televízie bez reklám, pokračuje prvou časťou plánu, pokračuje na súde a záver je napínavý jak kšandy. Udeje sa toho skutočne veľa, občas zaznie perfektná hláška, úplne top to ale proste nie je. ()

Věčný stín Simpsonovy mysli (2007) (S19E09)

Ďalší skvelý nápad sparodovať kultový film, no a Homer prekvapil podobne, ako kedysi Jim Carrey netradičnou úlohou. Občas je to miš maš, občas nás ale čaká dokonalá scéna, ako napríklad rapidmontáž priebehu Homerovho života v skratke tesne pred... nechajte sa prekvapiť. No a čaká nás aj prekvapivá pointa, ktorá si zase vypožičiava z ďalšieho kultového filmu. Po konci epizódy budeme mať chuť si oba citované filmy znova po čase pozrieť. ()

E. Pluribus Wiggum (2008) (S19E10)

Homerove úvodné besnenie vedúce k... a to zase vedie k... a tak ďalej, je úplná topka, i keď dej sa potom vyvinie úplne iným smerom. Čo ale nevadí, politika Simpsonovcom svedčí a tvorcovia sa na jej parodovaní skutočne môžu poriadne vybúriť. Teda aspoň na tej americkej, medzinárodným vzťahom až tak pozornosť nevenujú. Takže schytá to Bill, George Dabljú, to sa dalo čakať, ale aj Hillary, aspoň sprostredkovane. ()

Zlatá devadesátá (2008) (S19E11)

Budem sa tváriť, že išlo o akýsi paralelný vesmír, pretože Homer bol v deväťdesiatkách všeličo. len neviem, kedy by stihol byť aj grungeovou hviezdou a prečo zrazu nemajú z tejto éry žiadne peniaze. Ale keďže ide o rozprávanie rodičov ich deťom, tak sa to dá v pohode akceptovať. Mimochodom sa dozvieme, že bol to práve Homer a jeho Sadgasm, od ktorých Kurt a Nirvana odkopírovala svoj štýl (máme tu dve variácie na Rape Me) a čo si tvorcovia myslia o Floride. Niečo podobné smerom k juhovýchodu USA sme tu myslím už raz mali. No a nechýba aj nekorektné parodovanie liberalizmu, čo môže dnes mnohých uraziť, ale snáď nie. ()

Láska po springfieldsku (2008) (S19E12)

Valentínsky špeciál, neviem či dokonca nie jediný v seráli, ale asi nie. No a čo tam dať? Tak v tomto boli tvorcovia echt originálni, len z Bonnie a Clyde sa dalo asi vyťažiť viac, ale hlavne, že si to Homer užil. Simpsonovci ako Lady a Tramp a ich deti sú neodolateľní, poteší aj Očko ako otravný pes a variácia na špagetovú scénu sa neobišla bez Homerovho trapasu, kedy svoju polovicu skoro zjedol aj so špagetou. No a to najlepšie na koniec, Nelson a Líza ako Sid a Nancy, závislí na čokoláde. Pobavilo ohrievanie čokolády na lyžičke pre potrebu polevy na dezert. ()

Skrytá identita (2008) (S19E13)

Ono to tentokrát nie je ani o tých hláškach, ale skôr o nadupanom deji odohrávajúcom sa v priestoroch školy a jej okolí. Tých vizuálnych fórov je tu ale dosť. No a aj pri tej kvázi zbytočnej vedľajšej dejovej línii s požičaným auťákom sa divák pobaví, a to najmä pri scéne ohrievanie verzus klimatizácia s výsledkom tornáda. Inak klasická írska hudba sa sem dokonale hodila, neznalý divák sa aspoň nestráca v tom, čo za pieseň práve hrá a čo to znamená, tu je to takpovediac v dobrom zmysle slova na prvú signálnu. ()

Sranda na objednávku (2008) (S19E14)

Bart a Líza sa dostanú do skutočného prúseru, a tým myslím vážne do skutočného prúseru. My však tušíme, že veci sa asi budú mať inak a tuší to aj "Columbo" Nelson. No ak sme sa tentokrát vydali v parodovaní tohto krimi seriálu, tak sme mohli zájsť aj kus ďalej, takto to pôsobí ako nevyužitý potenciál. Homer si ide svoje, Marge by chcela, aby schudol, k čomu by mala dopomôcť nová špeciálna diéta. Z nejakého dôvodu ale nepomáha a tu tiež prichádza na scénu detektív, ktorý odhaľuje krutú pravdu... ()

Není kouře bez tance (2008) (S19E15)

Slušná nálož vydarených fórov v inak dvoch skôr nevýrazných dejových líniách. Líza ako balerína zisťuje, že každá poriadna baletka je zároveň aj závislá fajčiarka a Homer zisťuje, kto stojí za zmiznutím hovädzieho z jeho tajnej skrýše. Paródia na klasickú myšlienku, že rodičia by nemali prostredníctvom svojich detí plniť svoje nenaplnené sny, je ale vydarená. To si uvedomíte najmä pri pohľade na Barta trénujúceho za mexického zápasníka. Bude z toho niečo? Asi nie. ()

Táta na útěku (2008) (S19E16)

Mám rád epizódy, keď sa vracajú na scénu postavičky inak zvažované pôvodne iba pre jednu časť. Lurleen je skvelá voľba pre návrat, veď prečo by sa nemala vrátiť krásna žena milujúca Homera až tak, že každý jej priateľ bol jeho nevydarený dvojník. Už som myslel, že Krusty má za sebou scény z totálneho dna, ale jeho chytanie Nelsonom nastraženej ceny na trávniku dáva tomuto pojmu nový rozmer. Skvelé fóry a dobrá dejová línia, ktorá navyše nie je prerušovaná žiadnou paralelnou, ako býva zvykom. Ak nerátame úvod, ale ten len logicky vedie k Lurleen. ()

Kraví apokalypsa (2008) (S19E17)

Pokiaľ pociťujete nostalgiu za komunistickou zvučkou televíznych novín s traktorom na poli, tak určite túto epizódu nevynechajte. Jedna z najoriginálnejších zápletiek posledných sezón. Že je Bart v hĺbke duše citlivý chlapec, to už vieme dávno, občas to ale vedie k veľkým trablom. Dokonca to tak vyzerá, že sa stane v desiatich rokoch manželom. Niet divu, ženil by sa do rodiny, kde sú už trinásťročné dievčatá po dvoch rozvodoch. No a veci sa ešte skomplikujú, keď sa do veci vloží Homer. Nakoniec je to on, koho treba zachrániť. ()

Jedeme na Sundance (2008) (S19E18)

Vyhradené pre milovníkov festivalovej tvorby. Užijete si Jima Jarmuscha a Johna C. Reilyho (v origináli) a Woodyho Allena (ten klasicky na to nemal gule), takže v dabingu sa tento handicap zmaže. Jimov odchod zo scény nemá chybu, poznám ľudí, ktorí by tento štýl zmiznutia v jeho prípade uvítali. No a Skinner s Chalmersom by boli skvelí filmoví agenti, takto budú zase nabudúce len školskí "žabaři", ako by povedal Homer. Neviete, ako to skončilo nakoniec s tou Scarlett? ()

Má máma Mona (2008) (S19E19)

Kto by to povedal, že z opätovného stretnutia Homera a jeho mamy bude paródia na Bondovky. A hlavným zloduchom bude Burns. No možno nikto, ale zase to ani nikoho neprekvapí. Z látky sa asi dalo vyťažiť viac, ale potešilo praktické využitie predmetov z dedičstva pred ekologickou katastrofou. Najlepšia scéna je ale ešte tá pred samotnou hlavnou zápletkou, Homer verzus desiatky plyšových medveďov. ()

Vše o Líze (2008) (S19E20)

Epizóda sa volá Všetko o Líze, ale je to skôr všetko o Krustym. No a hádate správne, prestarnutý komik je opäť na dne. Hľadá asistenta, pričom Bart by bol dobrou voľbou, ale Krusty nespí s jeho mamou, ale s tou Nelsonovou, takže je to jasné. Krusty je ale vážne vtipný, dozvieme sa, že najväčším ponížením v jeho show bolo pozvanie umelej Anči. Počkajte si však na poslednú scénu. Pobavia aj Bart a Homer ako zberatelia mincí. Skoro na plný počet, ale predsa len... ()

Série 20 (2008) (S20)

Ťažko povedať, kedy končí oná zlatá éra seriálu, osobne by som pokojne do nej včlenil celých prvých dvadsať sérií a možno aj viac, keď si ten zvyšok opätovne pozriem. Čiže opäť nie je jednoduché vybrať tie najlepšie epizódy, proste každá, ktorá si podľa mňa zaslúži plný počet. Občas sa nájde ale už aj čistý priemer, napríklad Nebezpečné zatáčky, kde mi ale stále bolo ľúto ísť pod vysoké hodnotenie. Musím ísť proti davu v prípade všeobecne obľúbenej epizódy Waverly Hills, ktorá ma na rozdiel od väčšiny príliš neohúrila. ()

Disney+ odstartuje v Česku 14. června

Disney+ odstartuje v Česku 14. června