Simpsonovi

Ukázka z filmu
USA, (1989–2024), 277 h 25 min (Minutáž: 20–25 min)

Scénář:

John Swartzwelder, Dan Greaney, David X. Cohen, Richard Appel (více)

Série(35) / Epizody(768)

Recenze uživatele JamesSi k tomuto seriálu (9)

Série 22 (2010) (S22)

22. řada byla pro mě zlomová. Vždycky jsem spíše preferoval Futuramu, ale díky 22. řadě jsem moderní Simpsonovi začal celkem nenávidět. "Muzikál ze základní" je celkem průměrná, někdy a otravná epizoda, ale jsem alespoň rád za cameo novozélaňdanů z Flight of Conchords. "Speciální čarodějnický díl" má parodii na Stmívání v době, když to dávno nebylo cool. A zbylé povídky jsou příšerné - jedna je parodie na Jumanji z 90. let. Kde to začne ale spadat do totálního zla, kde jsou všichni postavy naprosté svině a nedá se jim fandit je epizoda "Hrátky s Montym". V téhle epizodě se Monty Burns stane "bez paměti a bez rozumu" (dle distributora) a tak ho celé město nastřídačku šikanuje, tyranizuje, mlátí, hulí z něj drogy apod. WTF.  "Krycí jméno Donnie Špekoun" je o tom, že se Homer stane policejním informátorem z Springieldské mafie. Má práskat na Tlustého Tonyho. Tvůrci šokují neboť Tonyho zabijí. Ale pak v posledních třech minutách představí postavu "Hubeného Tonyho", který ztloustne a nahradí původního Tonyho, čímž se vše vrátí do statusu-quo a jeho smrt byla k ničemu. "Vzteklej fotr ve filmu" navazuje na starší epizodu "Vzteklej fotr" a ukazuje, že tvůrci naprosto neví, jak funguje střih, Oskaři nebo filmový průmysl. Zase je to jedna z epizod ve stylu "Simpsonovi se proslaví po celém světě a pak zase o nich nikdo neví". "Haluze nocí Svatojánských" je epizoda, která podkuřuje dvojici marihuanových komiků Cheeche & Chonga, kteří mluví sami sebe. Nesnáším tyhle epizody, kdy tvůrci použijí slavné herce, jen aby na ně celou dobu sypali chvály. Viz.: Lady Gaga. Navíc to dost působí jako epizoda, když se rozpadne Terrance a Philip ze South Parku. A to byla taky jedna z těch horších epizod. "Mnoho tváří lásky" je jedna z nejkrutějších epizod Simpsonů a ne v dobrém. Marge chce donutit Homera, aby Barta přestal škrtit, tak mu zaplatí kurz agresivity. Na tom ho vlastně celou dobu jenom škrtí, aby mu ukázali jaké to je. Potom Homer přestane Barta škrtit a Bart toho využije tak, že začne mučit Homera. Nakonec psycholog chce donutit Barta, aby Homerovi zachránil život díky pasti, kterou nastražil. Bart odmítne zachránit Homerovi život, PROTOŽE MU NA NĚM NEZÁLEŽÍ. Pak ho psycholog začne škrtit a Bart Homera pak zachrání, aby ho přestal škrtit. Seriál tedy potvrdí, že řešit výchovu násilím je dobře. "Zoufalé manželky Tlustého Tonyho" je epizoda, která sleduje Selmu, jak se zamiluje do postavy Tlustého Tonyho. Toho, kterého ale vůbec neznáme protože tohle je jen tlustý "Hubený Tony".  "500 klíčů" je další zbytečně krutá epizoda, kde odhalíme obří konspiraci, díky které si řidič Otto myslí, že zabil přes dvacet dětí. Ve skutečnosti šlo, ale jen o figuríny, což mu Charmles a Skinner neřekli. A nakonec "Ned - nebezpečnější úlovek" ukazuje, že tvůrcům naprosto došli nápady a tak budou shipovat náhodné postavy s jinýma náhodnýma postavama. Proč Ned a Edna? Kdo ví? Nakonec však vždy je nejhorší řada Simpsonových TA nová řada z doby, když už jste ze seriálu vyrostli. A mě se to stalo zrovna u téhle řady. Nedá se říct, že Simpsonovi šli z jedné skvělé řady do do naprostého odpadu - jejich propad byl mnohem pozvolnější. Vsadím se, že lidi, kterým bylo čtrnáct-patnáct let u 17. série nebo i 28. série budou tvrdit, že nejhorší je ta řada, kdy si prostě uvědomili, že už to nestojí za to. Občas se člověk podívá na ty staré epizody a říká si, že to kdysi byl super seriál. Dneska je to však už jen přestárlý dinosaur, který byl delší dobu špatný než dobrý. Ale dokud se budou prodávat trička s Bartem, tak tu Simpsonovi zůstanou. A trička s Bartem se ještě nějakou dobu prodávat budou. () (méně) (více)

Soumrak našeho zpeněžitelného obsahu (2019) (S31E01)

Nejenže je to trapné využití trendů, ale jde i o trochu nepochopení, jak se vydělává na virálních videích (např.: sponzory nikdo u virálu nesežene, spíše lidé získavají peníze od toho, že televize virální video odvysílají a firma najatá tvůrcem vybere cash). Jestli mělo jít o to, že dělají video content, tak by jejich content naprosto neuspěl. Zajímavější byla linka s privatizovanými věznicemi, která vlastně ale šla úplně nikam a zmohla se jen na pár očividných referencí. Jinak ten fór s tím, že je rasistická propaganda sponzorovat bělejší líčidla s názvem "skin color" je dost pokus o kompenzování za obvinění Simpsonů v poslední době. Co se týče těch obvinění ohledně Apůa - výlev Dejdara v médiích byl teda taky divnej a Dejdar se potřebuje trochu uklidnit a chillnout. Jako on doslova tvrdí, že by ho někdo zabil za to, že si myslí, že by pleť dabéra neměla být důležitá. Jako dost silná paranoia. ()

Hvězda zákulisí (2021) (S33E01)

Kontroverzní názor, ale poslední tři roky se vždycky podívám na premiéru nové řady Simpsoných, abych se přesvědčil kam kvalita téhle show spadla. Viděl jsem "Soumrak našeho zpeněžitelného obsahu" z 31. série a "Utajený šéf" z 32. série. A tohle bylo rozhodně nejmíň urážlivé. Zatímco obě dvě předchozí premiéry kopírovali zápletky starších dílů, neustále skákali mezi různými podzápletkami a randumb vtipy a snažili se zaujmout novou "mileniální" generaci, tak tohle bylo o něco lepší. Je tu jenom jeden příběh (tzv. "A" plot) a dává docela smysl. Rozhodně kurňa lepší než opakovat zápletku s Angry Dad, akorát s YouTubem v "Soumraku našeho zpeněžitého obsahu". Tohle mi přišlo takové sympaticky sentimentální. Zápletka byla uzavřená a nevyprchala nikam jako u jiných epizod! Nemůžu říct, že jsem se řehtal smíchy, ale zase jsem necringeoval. Co je ale třeba vytknout je to, že jak Marge, tak Homer v anglickém dabingu už působí celkem nesrozumitelně. Jako dabéři zestárli tak, že už nedokážou dobře napodobit jejich hlasy. Bez AJ titulků bych Marge vůbec nerozuměl. ()

Bart je v base! (2021) (S33E02)

Je docela strašné, co postupně scénáristi udělali z Homera. Abea dostanou podvodníci a on řeší jen, že by zdědil prachy, které ukradli Abeovi. Natolik, že dva dny poté kvůli tomu udělá scénu ve škole. Homer už je prostě bezcharakterní zlo v posledních řadách. Jsem asi rád, že se tvůrci vykašlali na "B" zápletky a je to jen ucelený příběh, který má nějaký směr a cíl. A pak je tu ta závěrečná snová scéna s Lokim... ta byla dost strašná. Ale hlavně se tam ukázal Bill Cypher z Gravity Falls z nějakého naprosto neznámého důvodu. ()

Jak se vlastně želva hledá? (2022) (S34E01)

Každý rok za posledních několik let si pustím první epizodu nové řady Simpsonů, abych zjistil jak na tom tahle nekonečná sága je. A musím říct, že zhruba po deseti letech totálního odpadu nacházím v posledních dvou řadách mírné zlepšení. Totálně tomu pomohlo vykašlání se na B-plot a řešit v epizodě jen jeden příběh + návrat do malých civilních příběhů. Žádné velkolepé akce a spousta celebrit, běžné příběhy z maloměsta. Je nutné říct, že stále to v žádném případě není na úrovni klasických Simpsonů. Uchectl jsem se jen dvakrát, ale zase mi nebylo z vtipů trapno. Seriál má svoje nejlepší časy za sebou, ale jsem rád, že tvůrci zkouší nový směr. Avšak na to abych kvůli tomu zahlédl celou řadu, to ne. "Vy si myslíte, že jsem unesla želvu? Proč bych jí unášela, když jsem ředitelka Zoo. To je doslova místo, kam se unáší zvířata." ()

Láska kvete v každém hacku (2022) (S34E03)

Simpsoni nejsou dobří už desítky let, ale divákům to trvalo zhruba 15 řad než si to všimli. Jak dlouho jim bude trvat než si uvědomí, že se tvůrci po dlouhé době alespoň v těchto dvou řadách zase snaží? V posledních dvou řadách cítím jakousi touhu experimentovat se Simpsonovským formátem. Tato epizoda jistě připomene Slavnostní epizodu ze sedmé řady v tom, jak je ta epizoda meta. Celé je to víceméně reakce na epizodu, která je braná jako bod, kdy Simpsonovi šli do háje - "Ředitel Skinner a seržant Skinner". Epizody, která tolik narušila Status Quo, jen aby vše na konci vynulovala. Simpsonovi tuhle věc provedli už několikrát. Vždy tu byla snaha o šok, ale seriál se nikdy výrazně nezměnil. Skupina hackerů, kteří se do vysílání pirátsky nabourají, se rozhodne vydat epizody, které narušují Simpsonovský status quo. Dozvídáme se například, že Martin je celou dobu skrytý policista nebo, že Spasitel umí mluvit. Odkazují i na to, jak seriál "předpovídá budoucnost". Celé je to rámované epizodou, která je hříčkou na Simpsonovské klasiky jako Líza Vegetariákou. Prostě epizoda s jednoduchým poselstvím. Musí se ocenit, jak noví tvůrci znají látku a pokouší se s ní inovovat. Poslední dvě série (alespoň, co jsem z nich viděl) rozhodně nedosahují kvalit klasické éry, ale je tu vidět snaha něco změnit. Jak bylo řečeno v epizodě "Většina lidí, která Simpsonovi sleduje jen zapomněla televizi vypnout po fotbalu". Tak když se už nikdo nedívá, co zkusit něco nového? ()

Homerův přechod (2023) (S35E01)

Epizoda, která satirizuje militarizaci policie tím, že militarizuje "crossing guards" (dobrovolníky, kteří hlídají přechody u škol). Vlastně docela vtipné, i když to neříkává nic zase objevného a konec je utnutý dost narychlo. ()

Sen noci středního školního věku (2023) (S35E02)

Musím říct, že jsem rád, že tvůrci se opět snaží. Simpsonovi jsou teďka jiní - tohle je spíš rodinná terapie než rodinný sitcom, ale určitě je to lepší než nesmyslná kanonáda vtipů a flanderizované postavy z 22-31. řady. Neříkají něco zase až tak nového, ale je vidět, že tohle téma bylo pro autora/autorku scénáře důležité. (Jde o to, že se Marge smiřuje s tím, že Bart dospívá.) Zlatá éra by to asi zpracovala vtipněji a lépe (a asi dokonce možná existuje epizoda na podobné téma), ale vidím, že tvůrci fakt vzali to, co na postavách dříve fungovalo a dokázali to docela dobře rozepsat. Hodnocení dám asi na konci série (jestli tuhle sérii dokoukám) a zatím mě to baví víc než reboot Futuramy. ()

Sexy past: Firemní milostný příběh (2023) (S35E04)

Pohled Simpsonových na kauzu Theranos s parodie i na dokumenty Alexe Gibleyho, Kena Burnse a Petera Jacksona. Troška experimentace s formátem a vtípky na Elona Muska. Samozřejmě s klasickým Simpsonovským zpožděním. Kauza byla zpracována už mnohokrát v různých dokumentárních i hraných formátech. ()

Disney+ odstartuje v Česku 14. června

Disney+ odstartuje v Česku 14. června