Simpsonovi

TV spot
USA, (1989–2024), 277 h 25 min (Minutáž: 20–25 min)

Scénář:

John Swartzwelder, Dan Greaney, David X. Cohen, Richard Appel (více)

Série(35) / Epizody(768)

Recenze uživatele Anderton k tomuto seriálu (737)

Speciální čarodějnický díl (1995) (S07E06)

Podľa mňa najlepší čarodejnícky diel vôbec, všetky tri epizódky sú už nesmrteľnou klasikou s ikonickými scénkami a obrazmi. Willie ako Freddy Krueger a Homer mimo svoj dvojrozmerný svet s prekvapivou návštevou nášho sveta. Posledná scéna by mohla byť pokojne námetom pre celú samostatnú sériu. Predstavte si takého Barta "študujúceho" na reálnej základnej škole alebo Homera a v krčme so skutočnými notorikmi. ()

Tlouštík Homer (1995) (S07E07)

Zrejme jedna z najlegendárnejších epizód vôbec. Homer má konečne možnosť ukázať svetu, čo sa v ňom skutočne skrýva. A čo tam po tom, čo si o tom myslí okolie, dôležité je byť samým sebou. K slovu sa dostane aj "blbý vták", pôvodca všetkých problémov v atómovej elektrárni. Dnes naberá táto časť nový rozmer, ukážka toho, ako človeku môže z home officu začať hrabať, sa stala realitou. ()

Babička (1995) (S07E08)

Simpsonovci to nikdy nemali s rodičmi alebo súrodencami jednoduché. Buď sa s nimi nedá vydržať, alebo niekde zmizli a pre potreby seriálu sa sem tam objavia. No a občas si pri nich poplačete ako v prípade epizódy Mother Simpson. Nebojte sa ale, stále je na čom sa smiať a slzy smiech neprebijú. No a pokiaľ ste mali Wigguma za totálneho blba, tak ho budete mať aj naďalej, ale už ho budete mať za dobráckeho blba Wigguma. ()

Poslední šance Leváka Boba (1995) (S07E09)

Dosť netradičná epizóda. Trochu prekombinovaná zápletka, armáda, stíhačky, politika a atómová bomba. A trochu aj doktora Strangelove. Vtipy nemajú chybu, bomba s dátumom spotreby patrí k najprekvapivejším zvratom v momente záchrany na poslednú chvíľu. No a kde je Ľavák Bob, tam je aj Bart a bude husto. Do toho sa zapojí aj Krusty a už je z toho hogo fogo... ()

Slavnostní epizoda (1995) (S07E10)

Podľa mňa najlepšia rekapitulačná epizóda. Možno aj preto, že až tak rekapitulačná nie je a skutočne ponúka "vystrihnuté" zábery a rôzne alternatívne konce. Troy je dokonalým uvádzačom, tak mu odpustíme aj to, že občas nevie, kde je kamera. A je milé sledovať, ako sebazhadzovačne dokážu tvorcovia na seba nahliadať. Animácii pôvodných dielov by sa smiali aj vlk a zajac, taký vývoj ale žiadne animované postavičky v priebehu pár rokov nezažili... A možno sa v tom "pseude" inšpirovali aj tvorcovia Blair Witch Project. ()

Nemáš se čím chlubit, Marge (1995) (S07E11)

V hlavnej úlohe tentokrát Bart a nie je to preňho taká sranda ako obvykle. Ale zase bolo už aj horšie. Síce ako sa to vezme, byť nepriateľom vlastnej mamy nie je nič príjemné. A sledovať podobne naladenú Marge je dosť creepy. Asi sa v Bartovovej koži nájde každý, kto si pamätá svoje detstvo a občas narobil doma neplechu. No a osobne by som asi vážne chcel radšej ten golf, možno by ma aspoň dve hodiny bavil. ()

Homerův tým (1996) (S07E12)

Ešte šťastie, že Homer pripomína istú animovanú postavičku, samozrejme patrične pribratú. A nemám na mysli jeho samého. Táto podoba vedie v spojitosti s pôsobením éteru k darčeku v podobe 500 dolárov, ktorý sa dá elegantne využiť ako zápisné na bowlingový turnaj. Bohužiaľ Marge nie je Homerovi ochotná rovnakú sumu zaplatiť za sex, čo je vskutku nepochopiteľné. Trochu som nepochopil záverečné viťazstvo, mal som dojem, že Holly Rollers nikdy nechybovali. ()

Dva zlí sousedé (1996) (S07E13)

Opäť tu máme politiku a je to veľká zábava. Teda nie priamo nejaký politický problém, ale George Bush a Michail Gorbachov plus ďalší špeciálny hosť na záver to s Homerom a Bartom poriadne roztočia. Ale aspoň Bush zistil, čo to znamená byť priemerným Američanom a že bude asi lepšie zdvihnúť kotvy, ísť do svojho klubu a nájsť si dom niekde v centre Washingtonu, alebo najlepšie ísť žiť niekde na samotu. Mimochodom Bartov kúsok bol už za hranou, ale tu bude asi všetko závisieť na tom, ako veľmi ste chceli čítať Bushove memoáre. ()

Výjevy z třídního boje ve Springfieldu (1996) (S07E14)

Niekoľko výborných fórov (hadie vajcia), ale príbeh proste tentokrát až tak nezaujal. Asi to bude tým, že tesne pred očakávaným finále si Marge všetko rozmyslí a divák natešený na Homerove a Bartove megatrapasy v novom prostredí ostane dosť zaskočený. Viac zaujali partičky golfu a rúluje najmä Smithers, ktorého oddanosť svojmu mecenášovi dosahuje v tejto epizóde asi maximum. ()

Udavač Bart (1996) (S07E15)

Zatiaľ asi najslabšia epizóda siedmej sezóny, kde ďalší z krutých príbehov Krustyho zachraňuje zopár skvelých fórov. Koho by prekvapilo, že po čase sa došlo na to, že Krusty podvádza na daniach a koho by prekvapilo, že sa následne rozhodne urobiť najväčší podvod svojho života. Ale v takých prípadoch sú tu vždy verní Bart a Líza a všetko uvedú na pravú mieru. Len by ma zaujímalo, kto kúpil tú obrovskú zbierku porno časopisov, napadá ma len jeden kamarát... ()

Líza bortí mýty (1996) (S07E16)

Skôr epizóda o veľkých životných pravdách, než treskutá zábava. I keď Homer si ide svoje a má niektoré výborné momenty, až to lezie na nervy. A tentokrát bude jeho rivalom Ned. Líza ako najmúdrejší človek v Springfielde najskôr zistí pravdu o miestnom hrdinovi, aby v závere musela čeliť veľkej dileme. A zachová sa, no povedzme že dospelejšie, než by dokázal akýkoľvek rodič v meste. No a Barney, tak ten zažil asi najväčší šok v živote. ()

Homer ve službě (1996) (S07E17)

Áno, jedna z najobľúbenejších častí nemá žiadnu chybu. A kopu skvelých hlášok, pri ktorých sa budete smiať nahlas, aj keď ste napríklad úplný suchár. Pán Burns pri Homerovi zisťuje, že bude pre jeho dobro lepšie spoľahnúť sa sám na seba, inými slovami naučiť sa veci, ktorým sa v živote nevenoval. Napríklad vytočiť telefónne číslo. Veľká sranda je ale aj u Očka, poteší telefonát priamo od Burnsa, pub navštívi dokonca aj Smithers a o polnoci príde ďalšia várka piva... ()

Den, kdy zemřelo násilí (1996) (S07E18)

Nie, nebojte sa, násilie síce zomrelo, ale aj rýchlo vstalo z mŕtvych. Epizóda o tom, že dobré úmysly nie vždy vedú ku kladnému výsledku, ale keďže sme v Simpsonovcoch, tak vieme, že aj tak všetko dobre dopadne... no, že sa teda to násilie do animákov vráti. Mimochodom súdny proces patrí k tomu najnapínavejšiemu v celej histórii seriálu, našťastie mal Homer so sebou 1750 dolárov a nevedomky tak umožnil vyriešiť prípad. ()

Ryba jménem Selma (1996) (S07E19)

Petty a Selma občas zažijú nejaké to milostné vzplanutie, nikdy to však nedopadne dobre. No a s bývalou filmovou superhviezdou to pochopiteľne skončí rovnako. Svojim spôsobom by to aj mohlo fungovať, len jeden by chcel vychovávať dieťa z lásky a ten druhý rybu z lásky. Sem tam poteší vydarený fór, skôr ide ale v rámci siedmej sezóny len o slušný nadpriemer. Pokiaľ ale máte radi Troya a pamätáte si ho zo všetkých jeho filmov, nie je čo riešiť, dáte hustú stovku. ()

Bart na cestě (1996) (S07E20)

"Nie, Bart nemôže doručiť ľudskú obličku do Amsterdamu". ()

Dvaadvacet krátkých filmů o Springfieldu (1996) (S07E21)

Každá séria má svoju experimentálnu časť a tou je v sedmičke dvadsaťjednotka. Ako sa dalo očakávať, jednotlivé epizódky majú raz väčšiu a raz relatívne nižšiu kvalitu a nie každá vám sadne. Je ich ale až príliš mnoho a tak väčšina vyfučí z hlavy. Apu a prejavenie jeho skutočnej nátury určite nie a Bart s Milhouseom striekajúci kečup a horčicu z mostu detto. Tipujem, že ide o obľúbenú epizódu Richarda Linklatera. Z jeho Slackera zrejme tvorcovia tejto epizódy vychádzali. ()

Zuřící dědeček a jeho reptající vnuk (1996) (S07E22)

Jedna z najlepších epizód siedmej sezóny a najlepšia epizóda, ktorú som videl prvýkrát až teraz. No a jedna z najnapínavejších a najakčnejších epizód vôbec. I keď ide najmä o dej, nechýbajú geniálne fóry typu grgajúci tank, návšteva inkognito v domove dôchodcov alebo drsný vpád pána Burnsa do domu Simpsonovcov. No a čo nalepiť Skinnerovi st. na vojne na chrbát, keď nie nápis "Shoot Me". Len ma trochu trápi, kto Simpsonovcom opraví ten barák. ()

Mnoho Apua pro nic (1996) (S07E23)

No, kto by to bol povedal, že 25 rokov stará epizóda bude tak nadčasová. No, možno všetci. Politicky ladená epizóda ponúka zopár luxusných fórov, ale tentokrát vážne ide o ten dej a mnohých jeho ambicióznosť môže prekvapiť. Dokonca až tak, že zabudnú na ten skvelý humor. Dobre, Apu bojuje a pomáhajú mu aj Simpsonovci, ale čo chudák Willie, záverečný záber je skutočne srdcervúci. ()

Homerpalooza (1996) (S07E24)

Homer už bol párkrát na výslní (najmä ako kozmonaut), ale tentokrát oslovil aj zdeprimované teenagerské publikum obľubujúce grunge, gandžu a nudu. No a dokonca sa stane kamarátom s členmi Smashing Pumpkins, ktorí si vďaka nemu uvedomia, že v skutočnosti majú úžasné životy. Homerov žalúdok dostáva zabrať už od prvej epizódy, tentokrát mu už ale pôjde doslova o život. Žalúdku aj Homerovi. ()

Simpsonovi na prázdninách (1996) (S07E25)

Epizóda, na ktorú som natrafil až 25 rokov po jej vzniku. Možno aj preto nefunguje oná nostalgia, ale i tak mám dojem, že tých super fórov bolo možno menej ako obvykle. Samozrejme niektoré potešia, napríklad záverečná jazda autom domov a nový príbytok jedného obojživelníka. Skrátka kde sa raz objaví Homer, tam zanechá nezmazateľnú stopu. A funguje to aj emocionálne, záverečné Bartovo gesto skutočne dojme. ()

Disney+ odstartuje v Česku 14. června

Disney+ odstartuje v Česku 14. června