Simpsonovi

TV spot
USA, (1989–2024), 277 h 25 min (Minutáž: 20–25 min)

Scénář:

John Swartzwelder, Dan Greaney, David X. Cohen, Richard Appel (více)

Série(35) / Epizody(768)

Recenze uživatele Anderton k tomuto seriálu (737)

Série 8 (1996) (S08)

Pre mňa zatiaľ najlepšia sezóna, kde som nedal všetkým epizódam plný počet asi iba zo snobstva. Niektoré diely sú na sto percent dokonalé a patria k tomu najlepšiemu, čo kedy aký seriál ponúkol, nielen Simpsonovci. Vybrať to najlepšie je pri tak nabúchanej sérii ešte ťažšie než minule. Ale máme tu Zúriaceho býka, Akty S, Poochieho, Osemnásty dodatok ústavy, Hurikána Neda... a vlastne úplne všetko. ()

Speciální čarodějnický díl (1996) (S08E01)

Všetky tri epizódky tohto čarodejníckeho dielu sú už kultové. Bart má dvojča, čisté zlo, čo sa dalo čakať. A dala sa aj čakať pointa, napriek tomu je stále aj po rokoch vtipná. Sci-fi v Lízinej izbe by si zaslúžilo možno celú sezónu, alebo aspoň celovečerák. No a ovládnutie Zeme dvoma mimozemšťanmi s tvárami obľúbených politikov je politicky správne nekorektné. Pokiaľ máte až príliš radi Billa Clintona a nemáte nadhľad, tak túto epizódu vynechajte. ()

Dvojí stěhování (1996) (S08E02)

Mne k maximálnej spokojnosti chýbalo pokračovanie, mal som dojem, že epizóda skončila v polovici, i keď sa všetko navrátilo do pôvodného stavu. Ale to Francúzsko, no, to by som si pozrel. Epizóda rieši dve zápletky, bondovskú tematiku a dilemu Simpsonovcov, či si vychutnávať naďalej luxus nového bydliska, alebo sa vrátiť k menej luxusnému, ale zábavnejšiemu životu v Springfielde. Len sa čudujem, že Homer neriešil absenciu miestnej krčmy. ()

Zuřící býk Homer (1996) (S08E03)

Homer už viackrát dokázal, že je hračkou prírody a tak bolo iba otázkou času, kedy sa z neho stane neporaziteľný boxer. Má totiž unikátny syndróm Homera Simpsona, jeho mozog je umiestnený v hrubej vrstve tekutiny zabraňujúcej zraneniu mozgu. Z toho vyplýva, že Homer už nemôže zblbnúť ani po x nárazoch do hlavy, ale o tom táto časť nie je. Jeho boxerská etuda patrí k zlatému fondu celého seriálu, len zostáva otázka, kde tie "krvavé" peniaze za posledný zápas Očko minul. ()

Burnsovy otcovské lapálie (1996) (S08E04)

Homer konečne našiel kamaráta, ktorý sa mu vyrovná v jeho miere lenivosti. Barney je predsa len úplne iná liga a taký Očko aspoň čapuje pivo, takže tam sa priamo o lenivosti hovoriť nedá. Nuž ale ide o dávno strateného syna pána Burnsa, pričom môžeme skonštatovať, že jablko padlo príliš ďaleko od stromu, až na druhý kontinent. Je to prevažne sranda, len tento diel nezaraďujem do zoznamu tých najlepších. Policajná akcia ale nemala chybu. ()

Bart po setmění (1996) (S08E05)

Marge a Líza idú zachraňovať pobrežie a tulene, Homer s Bartom si užívajú samotu v dome, čo má ale svoje nevýhody, po pár hodinách nie je kde šľapnúť. No a potom to príde, Bart si musí odpracovať dlh v miestnom striptízovom bare, ktorý navštevujú pochopiteľne všetci, ale v seriáli sa doteraz neobjavil a už ani neobjaví. Nebyť záverečnej pesničky, dal by som aj plný počet, ale muzikálové vsuvky v Simpsonovcoch proste nemám rád. ()

Rozdělený Milhouse (1996) (S08E06)

Jedna z tých epizód, ktoré sú zamerané čisto na problémy dospelých. Čiže decká dostanú iba minimum priestoru, neviem, či vôbec niekedy dostali ešte menej. U Milhouseovcov to už nejakú dobu nefunguje a je dosť možné, že už od svadby. Nikto nič netušil, ale keď raz urobíte večeru pre viacero rodín, tak to musí prasknúť. Nechýbajú ani vtipné momenty, skvele však do celkom smutného celku zapadajú. Postupne si Homer uvedomí, že aj on by mal niečo inovatívne priniesť do manželstva. Napríklad novú svadbu. ()

Lízino rande s blbostí (1996) (S08E07)

"Nikto nemiluje Milhousea" a ďalší nášup geniálnych fórov v epizóde, kde sa Líza zaľúbi do toho najmenej pravdepodobného spolužiaka. No a čo on na to? A čo na to chudák Milhouse? Aby toho nebolo málo, tak poriadne to schytáva aj Skinner (a chudera jeho mama uvidí najhorší úkaz vo svojom živote) a Homer vymyslí "geniálny" plán, ako zarobiť nejaký ten dolár navyše, čo tam po tom, že ide o malý podvod. No a tu to schytá zase najmä Ned a jeho žena. ()

Hurikán Ned (1996) (S08E08)

"Tak toto je psychiatria?" Jedna z top epizód celého seriálu. Ned je proste kus vola, ako správne podotkne Homer, tentokrát ale pôjde vážne do tuhého, pretože aj pán Boh bude naňho extrémne zlý. Nasleduje pád domu, jeho výstavba springfieldskými kutilmi (tak to aj skončí), Nedov emocionálny výbuch a pobyt v blázinci. No a čo to sa dozvieme aj o Nedovej minulosti, kto by povedal, že ak by bol Bartov rovesník, ten by sa mu v grázlovstvách nemohol rovnať. ()

Homerova mystická cesta (1997) (S08E09)

Homer to preženie s... no predstavte si, že nie s alkoholom, ale s čili papričkami a zažije najlepší "trip" svojho života. No a ten je dokonalý, človek by nepovedal, že niečo podobné mohlo vzniknúť v jeho mozgu. Okrem úžasných psychedelických scén začne riešiť otázku svojho duševného dvojčaťa, čo v jeho prípade znamená hľadanie ihly v kope sena. A asi jediná epizóda, kde si Marge zapáli cigaretu. ()

Akta S (1997) (S08E10)

Jedna z vôbec najlepších epizód celého seriálu, kedy sa tvorcovia skvele trafili do doby obľúbenosti Aktov X. A je to od začiatku do konca extrémne vtipné, táto časť snáď neobsahuje žiaden čo len priemerný fór. Má to ale jednu nevýhodu, ak budeme porovnávať ďalšie časti s Aktami S, dať plný počet tým nasledujúcim bude ťažšie. Ale aj tak je všetko vo hviezdach, čo my môžeme vedieť. Určite nie viac ako Leonard Nimoy. ()

Pokřivený svět Marge Simpsonové (1997) (S08E11)

So springfieldskými ženami nie je radno sa zahrávať a tobôž nie, ak ste žena. Marge opäť chytajú pracovné chúťky a tentokrát sa bude snažiť podnikať. Ale konkurencia je veľká a do hry sa zapojí aj mafia. No a keby len tá miestna okolo Tlstého Tonyho. Záverečný fight patrí k tým naj akčným scénam seriálu a je aj dôvodom, prečo si opäť ďalšia časť zaslúži plný počet. ()

Hora šílenství (1997) (S08E12)

Burns mal vždy bláznivé nápady a Homer vlastne tiež. No a teraz si predstavte, že tí dvaja sa ocitnú v jednom tíme... na horách... a pod lavínou... Nepôjde však o tím zjazdárov, ale o preteky po vlastných v hlbokom snehu smerom k horskej chate. Kto totiž príde posledný, dostane padáka. Výsledok bude prekvapivý a to hneď na druhú. Ale nebojte sa, dotyčná postava sa objaví v seriáli aj naďalej a pán Burns si zase nebude pamätať, kto to je Homer Simpson. Ten lenivý zadok zo sektoru 7G. ()

Himlhergotdoneveterkrucajselement (1997) (S08E13)

Jedna z epizód, vďaka ktorým si uvedomíte, aké je šťastie sledovať tento seriál s českým dabingom. Inak samozrejme bez chyby. ()

Představují se Itchy, Scratchy a Poochie (1997) (S08E14)

Totálny úlet, kedy sledujeme, ako tvorcovia dvojice I a S začnú variť z vody a chcú zvýšiť sledovanosť pomocou novej postavy. Väčšiu blbosť ešte nikdy nevymysleli a aj to, čo by sa z Poochieho dalo ako tak vytrieskať, totálne zabijú v novej epizóde. No a hádajte, kto bude Poochieho dabovať a ako táto postava skončí. Mimochodom jej odchod zo scény patrí k najlepším vizuálnym fórom a "ujde" aj titulok k tomu. ()

Homerova fobie (1997) (S08E15)

Homer nepatrí zrovna medzi najtolerantnejších ľudí na svete, čo sa musí nutne prejaviť v spoločnosti homosexuála. Homer perlí jedna radosť, Marge ho kára, Bart nechápe o čo ide a kumpáni z krčmy podávajú "pomocnú ruku". Nasleduje legendárna návšteva oceliarne a poľovačka na jeleňa, pardon, na sobov a všetko dobre skončí. Ak teda považujeme zvýšenie Homerovej tolerancie o nejakých 20% za happy end... ()

Bratr z jiného seriálu (1997) (S08E16)

Keď má "zlý" Bart "dobrú" sestru Lízu, tak by to automaticky malo znamenať, že "zlý" Ľavák Bob musí mať nutne "dobrého" brata. Ale nechajme sa prekvapiť. Takže opäť tu máme Barta a Boba vo vzájomnom súboji, tentokrát však budú kocky vrhnuté trochu inak. Vtipom srší najmä Wiggum, i keď jeho vtipné bonmoty budú mať dosť veľké následky na budúcnosť... Ľaváka Boba. Ak dať sem tam "len" za štyri, tak napríklad tu. ()

Má sestra, má chůva (1997) (S08E17)

Diely, kde sú Líza a Bart na nože nepatria medzi moje najobľúbenejšie a nedá sa povedať, že by táto bola výnimkou, ale je tu toľko skvelých fórov, že si maximálne hodnotenie zaslúži. Návšteva v čakárni u "lekára", Nedov záverečný telefonát alebo Ghanský veľvyslanec patria už do zlatého fondu. No a zase Bart dostal, čo si zaslúžil, len keby bol schopný dlhodobejšej sebareflexie, že... ()

Homer versus 18. dodatek Ústavy (1997) (S08E18)

Epizóda s najlepšou simpsonovskou hláškou vôbec. Pochopiteľne ide o tú poslednú. Okrem toho je tu ale množstvo luxusných fórov, že aj bez tej záverečnej scény by išlo o jeden z top dielov. Sťažujúca sa a v "minulosti" žijúca Marge, Líza vykázaná jednohlasne celou rodinou do svojej izby a predovšetkým Barney, pre ktorého bol vlastne tento diel vytvorený. Ale tie ozubené kolesá mu bude závidieť iba málokto. ()

Důvěrnosti v základní škole (1997) (S08E19)

Ďalšia legendárna časť s istým zásadným záverečným odhalením. Ak mu teda uveríte, že. Zakázaná láska na pôde školy nevyzerá ako niečo hrôzostrašné, ale v Springfielde každý pozná každého a najlepšie je nečeriť príliš tamojšie vody morálky. Dokonalé fóry a hlášky sú zase samozrejmosťou. Od chobotnice na streche po matku sledujúcu Skinnera cez malý otvor v plote. ()

Disney+ odstartuje v Česku 14. června

Disney+ odstartuje v Česku 14. června