Reklama

Reklama

Černá listina

(seriál)
Trailer 1
Krimi / Drama / Mysteriózní
USA, (2013–2023), 156 h 23 min (Minutáž: 41–45 min)

Tvůrci:

Jon Bokenkamp

Režie:

Joe Carnahan, Nick Gomez, Vincent Misiano, Michael Waxman, Bill Roe (více)

Hrají:

James Spader, Megan Boone, Ryan Eggold, Diego Klattenhoff, Harry Lennix, Annet Mahendru, Parminder Nagra, William Sadler, Aja Naomi King, Alan Alda (více)
(další profese)

VOD (1)

Série(10) / Epizody(218)

Geniální uprchlík se sám udá a nabídne FBI pomoc s hledáním dalších padouchů. Ale jen když jeho partnerem bude nováček Elizabeth Keen. (Netflix)

Videa (5)

Trailer 1

Recenze (182)

erased 

všechny recenze uživatele

Joe Carnahan mě poprvé za svou kariéru zklamal a strašně rád bych to svedl na fakt, že přesedlal z filmové tvorby na televizní, a k tomu ještě nemoudře k materiálu, který si sám nenapsal. Blacklist je totiž tím nejprůměrnějším z krimi televizní produkce na všední odpoledne. Už samotná premisa vyškrtávání jmen ze seznamu nejnebezpečnějších zločinců předpokládá epizodičnost, jenže přestože Redův výběr těch prakticky nesouvisejících případů v závěru dává smysl, nic to nemění na tom že je drtivá většina z nich naprosto nezajímavá. Nejhorší je na tom to, že to není jen tím, že by byli nezajímaví oni zločinci, kámen úrazu je v nudném, stokrát viděném a levném zpracování plném podprůměrných herců a průhledných zvratů (bohužel včetně ústřední linky). Samotný Red je tak jediným, kdo mě u seriálu dokázal udržet, protože mi dokázal, že i Američan může působit jako šarmantní gentleman a spolu s povedeným pilotem, první sérii půlícím dvojdílem a gradujícími posledními epizodami i jediným důvodem, proč mu dám šanci i napřesrok. Do druhé série dostali autoři díky nepochopitelnému úspěchu štědřejší rozpočet, a na řemeslné kvalitě a akci je to znát, nicméně co se týče samotného obsahu, k žádnému zlepšení nedošlo. Vlastně kvůli tomu, že jsem si už na ústřední postavu zvykl, docela chybí i to nadšení z jeho výstřelků. I zde tak vyniká pouze Carnahanův dvojdíl v polovině série, kterému nechybí slušná akce a povedený blacklister v podání Rona Perlmana. ()

sssssycak 

všechny recenze uživatele

Největší zklamání seriálového podzimu roku 2013. Ne, že by Blacklist jako celek působil vysloveně špatně. Taková béčková kriminálka, kterých jsou tucty. Jenže ještě před vysíláním byl prezentován jako velkolepá novinka, jako napínavý thriller s dobrou zápletkou. Začátek série se tak skutečně vyvíjí, první 4 epizody jsou skutečně dobré, proto se ani nedivím zdejšímu hodnocení většiny, která hodnotí pouze po pilotu. Jenže seriálu strašně rychle dochází dech. Po skvělém začátku se v ději přilíš neposouvá, ale pouze přešlapuje na místě, aby nasbíral co nejvíce epizod, které se stávají lacinější a lacinější, s naprosto naivními a příliš nereálnými zápletkami. Když konečně přetrpíme vatu, která trvá dobrých 10-12 epizod, dostáváme slušný a řemeslně dobře provedený závěr první série. Bohužel i tak seriál neudělá zásadní krok a stále přešlapuje na místě, abychom v další sérii začali prakticky na startovním bodě pilotu, pouze s pár informacemi navíc... nevím, jestli je tohle ta správná cesta, jak upoutat diváka, aby dále sledoval. Na mě to rozhodně nezafungovalo, a ačkoliv bych rád poznal další vývoj zápletky, pravidelně sledovat nehodlám. Stačí vyčíhat začátek a konec série, a o nic navíc nepřijdete. ()

Reklama

adam9 

všechny recenze uživatele

První série zdárně za námi. Nemůžu se ubránit tomu, že nebýt Raymonda, tak nemá seriál absolutně vůbec, co nabídnout. Ale když ono to kvůli Jamesi Spaderovi stojí za to sledovat. Do druhé série očekávám větší zapojení vedlejších postav a především jejich vývoj a snad se taky v některých dialozích přestanou objevovat otřepaná klišé. ()

honajz 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

MOŽNÉ SPOILERY Viděl jsem obě sezóny. Druhá je slabší, roztěkanější, ale s první má společného to, že zde v podstatě neexistuje stejný vzorec pro každý díl. I když se v každé epizodě chytá nějaký zločinec, dozvídáme se bokem další zajímavosti. Linie nejasného vztahu mezi Reddingtonem a Elizabeth je rovněž v každém dílu o něco víc rozvinuta a naznačeny další souvislosti, a tak se děj překvapivě hrne dopředu po všech liniích. Jen mi přijde, že je poněkud v některých věcech nedotažený - viz postava Toma/Josepha, který je sice charismatický, ale nakonec vlastně vypadá jen jako obyčejný pěšák, i když by mohl mít na víc. Celá ta konspirace o tom, jak americká vláda organizuje války, je ve druhé sezóně již hodně tvrdá a na plnou hubu, a docela bych se divil, kdyby seriál nedostal brzy stopku z vládních míst. Pokud se tak už nestalo. Co mne bavilo v 1. sezóně, a ve druhé se objevilo jen občas, byly zajímavé postavy kriminálníků - žádní obyčejní poskoci, ale každý díl měl jinou zajímavost, jiné vynálezy, jak zločinci vraždili či podnikali ten zlý byznys, a to mne bavilo. Nesmrtelná medúza, měnič DNA, virus jen pro určitou osobu, bláznivá ekologická rodinka, čistič a mnozí další, co díl, to perla. Potěšily mne i role docela známých herců v několika epizodách - Alan Alda, Lance Henriksen nebo Ron Perlman. Změny lokací jsou taky super, i snaha, aby postavy mluvily tou řečí, kterou mají mluvit. Pravda, u dílu z Prahy (další pozitivum pro mne!) je slyšet, jak je ta čeština lámaná a jde spíše o jakousi česko-polsko-slovenštinu, ale potěšilo. Jen bych ocenil lepší herečku v roli agentky Elizabeth Keenové. Ta holka nejenom, že není sexy, ale občas se v prádélku ukáže, a ty její nesexy boky a tlusté nohy skutečně za moc nestojí. Navíc hraje ve dvou polohách - buď slzy, nebo drsnost v očích. Nic mezi tím. Liz je mi v podstatě protivná, ale co se dá dělat. James Spader překvapil velmi, roli si evidentně užívá. A nesmím zapomenout na dokonalého pana Kaplana! První sezóna - 80 %, druhá sezóna - 70 %. ()

RedRose 

všechny recenze uživatele

Po pěti dílech zavládlo nadšení!! Zatím to má hlavu a patu a sympaticky se to liší od zaběhnutého krimi konceptu. James Spader nám trošku zestárnul a trošku přibral, ale pořád je téměř dokonalý! Role mu perfektně sedí a vypadá to že si roli neuvěřitelně užívá a hraje královsky! Všichni ostatní jsou v jeho velkém stínu... Megan Boone je sice šikulka, ale má ještě rezervy a chtělo by to, aby se víc chytla a byla Spaderovi alespoň rovnocennou hereckou partnerkou, i když je to v tomto případě fakt velice těžký úkol... Pokud se to nějakým záhadným způsobem nezvrtne, máme tady další velice povedený seriál... Zatím tomu dávám 84% a těším se na další díly. /// EDIT: Po ukončení první série zvyšuji hodnocení na 92% !!! Doufám, že to vydrží hodně dlouho... /// EDIT2: Mno... První cca dvě série byly luxusní... Ovšem zásadní zlom nastal když Elizabeth zastřelila prokurátora Toma Connollyho...Od této chvíle to jde se seriálem směrem dolů... Elizabeth na útěku, to byly fakt nudné díly... Taky díly s biologický otcem Alexanderem Kirkem nestály za moc... Trvalá výměna některých záporáků za klaďasy (Solomon dokonce dostal vlastní spin-off!!) a naopak a celkově se z té jednotky stal jen Reddingtonův nástroj, což byl vlastně už od začátku, ale nebylo to tak jednoznačné... Seriálu tedy v současném stavu snižuji hodnocení na 64% !! Pořád je to lehký nadprůměr, ale už to prostě není co to bylo v prvních dvou sériích... ()

Galerie (3 781)

Zajímavosti (6)

  • Seriál se natáčel v New Yorku (Staten Island, Long Island, Pleasantville a na Pearl River). (Varan)
  • Když na začátku epizody uříznou ruku chlapovi v autě, potřebovali by daleko delší dobu na to, ruku odříznout nožem, ne jen jeden tah. (veronikajel)
  • Ve 20. epizodě 1. série se objevuje postava senátora České republiky, který ovšem v originálním znění nemluví česky, nýbrž lámanou česko-rusko-polštinou. (HectorHagman)

Související novinky

Filmový svět opustili dva slavní tvůrci

Filmový svět opustili dva slavní tvůrci

17.04.2020

Filmový svět se v rozpětí několika hodin musel rozloučit rovnou se dvěma významnými filmovými tvůrci. Ve věku 77 let zemřel kameraman Allen Daviau, jehož budou diváci znát nejlépe díky skvělé práci… (více)

Tvůrce Breaking Bad plánuje buddy-detektivku

Tvůrce Breaking Bad plánuje buddy-detektivku

29.09.2013

Perníkový táta nadobro končí a Vince Gilligan (foto), kterému svět vděčí za tento brilantní seriál, už pracuje na novém námětu. Lépe řečeno, na staronovém. Původně totiž napsal zápletku pro Battle… (více)

Nový protivník pro Avengers? James Spader.

Nový protivník pro Avengers? James Spader.

31.08.2013

Už nějakou dobu víme, že hlavním padouchem v The Avengers: Age of Ultron bude... no ano, Ultron. Konečně ale dostal představitele. James Spader si v devadesátých letech zahrál v několika velkých… (více)

Reklama

Reklama