Černá listina (TV seriál)

The Blacklist

Čierny zoznam

Krimi / Drama

USA, 2013 - 2017, 43 min

James Spader, Megan Boone, Ryan Eggold, Diego Klattenhoff, Harry Lennix, Annet Mahendru, Parminder Nagra, William Sadler, Aja Naomi King, Alan Alda, Frank Whaley, Robert Sean Leonard, Matthew Rauch, Rachel Brosnahan, Rosemary Howard, Emmalyn Anderson, Amir Arison, Jonathan Dwyer, Booch O'Connell, Edward Baker-Duly, Janice Picconi, Mike Doyle, Charles Baker, Ed Moran, Ritchie Coster, Tom Noonan, Margarita Levijeva, Fajer Al-Kaisi, Joseph Siravo, Lance Reddick, Barbara Schulz, Matt Lauer, Kendra Mylnechuk, Dikran Tulaine, Ramsey Faragallah, Robert C. Kirk, Amber Skye Noyes, James Colby, Jamil Mena, David Gelles, David Carranza, Nolan Lyons, Andy Murray, Isabella Rossellini, Jane Alexander, Chin Han, Clifton Collins Jr., Robert Knepper, Geraldine Hughes, Justin Kirk, Amy Hargreaves, Campbell Scott, Jennifer Ehle, Dianne Wiest, Damian Young, Hoon Lee, Isiah Whitlock Jr., Peter Scanavino, Teddy Cañez, Linus Roache, John Glover, John Sharian, Peter Stormare, Jason Butler Harner, Donnetta Lavinia Grays, Lance Henriksen, Mauricio Ovalle, Veronica Reyes-How, Ron Perlman, E.J. Carroll, Elisabeth Waterston, Richard D. Busser, James Freedson-Jackson, Doris McCarthy, Marlon Perrier, Jennifer Kim, Brennan Brown, Quinn McColgan, Jeffrey DeMunn, Louis Arcella, Laith Nakli, Susan Kelechi Watson, Alana O'Brien, Perry Yung, David Fierro, Gregory Konow, Michael Siberry, Maryann Plunkett, James Murtaugh, Madison Arnold, Omid Abtahi, David Vadim, Chance Kelly, Roy Jackson, Ron Yuan, Gabriel Ebert, Ralph Brown, Tony Shalhoub, Emily Tremaine, Gregory Bastien, Thomas Beaudoin, Joe Dixon, Ilfenesh Hadera, Dan Ziskie, David Zayas, Quinn Franzen, Jeremy Parise, Irungu Mutu, Eisa Davis, Heidi Armbruster, Kelly AuCoin, Julian Gamble, Andrew Polk, Jeremy Holm, John Finn, Thomas Kopache, Kate Nowlin, Zach Grenier, Angel Pai, Michael Cullen, Robert Clohessy, Harris Yulin, Sean Cullen, Gameela Wright, Neal Huff, Brian Foreman, Tony Moore, Ulrich Thomsen, Mozhan Marnò, Paulie Redding, Ramon Fernandez, Adam David Thompson, Phyllis Somerville, Chris LaPanta, Brian Tarantina, Lars Gerhard, Shawn Andrews, Richard Bekins, Andrew Dice Clay, Teena Byrd, Frank Pando, Ryan O'Nan, Daniel McCabe, Wass Stevens, Danny Boushebel, Reed Birney, Trevor Long, Oksana Lada, Casey Siemaszko, Hassan Johnson, Quinn Shephard, Frank Deal, Mark Ivanir, Gibson Frazier, Catherine Wolf, Marmee Cosico, Ylfa Edelstein, Dominic Colón, Alexandra Neil, Richaud Valls, Otoja Abit, Juan Carlos Hernández, Andrew Howard, Mary-Louise Parker, Krysten Ritter, Adriane Lenox, Lee Tergesen, Hal Ozsan, Marceline Hugot, Sahr Ngaujah, Neil Hellegers, Annika Boras, Pasha D. Lychnikoff, Jason Kravits, Geoffrey Cantor, Paul Reubens, Johnny Nielsen, David Costabile, Scottie Thompson, Carel Struycken, David Aaron Baker, James Chen, Tom Kemp, Peter Fonda, Khalil Maasi, Waleed Zuaiter, Alon Aboutboul, David Strathairn, Janel Moloney, John Ventimiglia, Scott A. Martin, Marc Menchaca, Jade Wu, Justin Morck, Grizz Chapman, Gloria Reuben, David Gautreaux, Valarie Pettiford, Shaun Toub, James Naughton, Arian Moayed, Faran Tahir, Michael Kostroff, Olek Krupa, Peter McRobbie, Gaten Matarazzo, Sepideh Moafi, Amanda Plummer, Erik Jensen, Alex Manette, David Patrick Kelly, Ami Sheth, Michael Beach, Chandler Williams, Rosalyn Coleman, Kevin Weisman, Joshua Close, Brandon Sonnier, Ana de la Reguera, Donnamarie Recco, Leslie Lyles, Michael Massee, Tobias Truvillion, Max Baker, Noelle Beck, Ty Jones, Edi Gathegi, Aaron Yoo, Fisher Stevens, Christopher James Baker, Don Harvey, Robert Stanton, Steve Cirbus, Scott Johnsen, Christina Cole, Peter Vack, Mark Doherty, George Aloi, Christine Lahti, Conor Leslie, Will Brill, Paolo Montalban, Andrew Divoff, Emily Dorsch, Craig DiFrancia, Oded Fehr, Sammy Sheik, Gary Hilborn, Demosthenes Chrysan, Dan Domingues, Chris Kies, Marcus Hester, Tony Plana, Deirdre Lovejoy, Charlayne Woodard, Brian J. Carter, Renata Hinrichs, Isabella Way, Jake Weber, Vincenzo Amato, Anthony Carrigan, Andrew Dolan, Tim Barker, Richard Toth, Michael Laurence, Stephanie Szostak, Vincent Curatola, Molly Price, Ronald Guttman, Celia Weston, Mark Blum, Maria Dizzia, Leslie Jones, Tonye Patano, Hays Wellford, Christine Cartell, Daniel London, Chris Chalk, Ben Livingston, Reg E. Cathey, Nikki M. James, Tawny Cypress, John Rue, Marko Caka, Murphy Guyer, Lotte Verbeek, Nicholas Tucci, Brian Dennehy, Famke Janssen, Benito Martinez, Jay Klaitz, John Bedford Lloyd, Sherman Howard, Adrian Martinez, Marcin Paluch, Al Nazemian, Billy Hepfinger, Raoul Max Trujillo, Sipiwe Moyo, Phil Nee, Josh Philip Weinstein, Sharon Washington, William Jackson Harper, Paul Calderon, Jaime Tirelli, Tate Ellington, Kevin McCormick, Christian Frazier, Matt Servitto, Andrew Stewart-Jones, Adam Godley, Seth Barrish, Michal Vondel, David Agranov, Leon Rippy, Daniel Stewart Sherman, Linda Emond, Jodi Long, Kieran Mulcare, Colby Minifie, Ron Cephas Jones, Karen Pittman, Justin Swain, Tahmina Rafaella, Bruce Altman, James Hong, Jeff Hayenga, Hisham Tawfiq, Deborah S. Craig, Omar Koury, Royce Johnson, Ezra Knight, Jonathan Raviv, John Leonard Thompson, Charlie Romanelli, Erica Sweany, Will Denton, Sam Freed, Gregory Korostishevsky, Marc Damon Johnson, Natalie Kim, Stivi Paskoski, Mark Zeisler, Aaron Lazar, Andhy Méndez, Susan Blommaert, Clark Middleton, Monte Bezell, Elizabeth Lail, Cormac Bluestone, Michael Potts, Kevin Kilner, Sammi Rotibi, Brooke Liddell, Kiley Liddell, Michael O'Keefe, Anthony Azizi, Jeremy Shamos, Armand Schultz, Andy Powers, Ian Blackman, Ari Fliakos, Anastasia Griffith, Jill Hennessy, Hettienne Park, Kevin Collins, Hugues Faustin, Abbi Snee, Melora Hardin, Anthony Skordi, Henri Lubatti, Jean Brassard, Catherine A. Callahan, Frank Harts, Andrew Pang, Brian Stokes Mitchell, Sal Rendino, Lois Smith, Brent Spiner, Daniel Davis, Florencia Lozano, Adam Trese, Jamie Harrold, Dennis Rees, Nathan James, Manny Perez, David Furr, Brian Haley, Jay Devore, John Pirkis, Danielle Burgess, Ben Bray, Katie Morrison, Afton Williamson, Robert Joy, James Lurie, Stephen Rowe, Paola Turbay, Sab Shimono, Amy Rutberg, Joanna Adler, Karl Jacob, Frederick Weller, Daniel Eric Gold, Lukas Hassel, Enrique Murciano, Susan Misner, Clea Lewis, Rade Šerbedžija, Kenneth Welsh, Gene Gabriel, Finnerty Steeves, Katarína Morháčová, Benedita Pereira, Wade Williams, Reese Madigan, Drew Beasley, Kevin Blatch, Casper Andreas, Susan Blackwell, Aldis Hodge, José Ramón Rosario, James Carpinello, Irina Abraham, Victor Williams, Pascal Yen-Pfister, Elliot Villar, Joe Urla, Michael Abbott Jr., Kati Rediger, Jennifer Suter, Hunter Emery, Tyler Elliot Burke

1. série # V době, kdy jsem hledal adekvátní náhradu, po konci první série The Following, jsem náhodou v jednom rozboru našel zmínku právě o The Blacklist. Od prvního dílu se z toho stala záležitost, která mne chytla a já si užíval každý díl. Sice se zhruba v polovině sezóny dějí naprosto nepodstatné události, který tam být ani nemusí, ale líbí se mi a žene mě dál celkové protkání příběhů, nejistota a tajemno, které je celým seriálem naplněno. Popravdě se dost těším na další sezónu, klobouk dolů před Spaderem, scénáristy a za malé vedlejší role! 1. sezóna - 80%(19.5.2014)

Zápletka Red - Lizzy je až děsivě průhledná, FBI mimořádně neschopná, příběh velmi často dost těžko uvěřitelný a krkolomný, mnoho postav otravnějších než zimnice, někteří ze seznamu nejhorších zločinců světa tupější než Stoupa, ale... nad tím vším ční James Spader a jeho (jako obvykle) úžasný výkon. Ani Megan Boone mě nevytáčela tak jako autory ostatních komentářů. The Blacklist je prostě příjemná oddechovka a ten, kdo od něj nečeká nic víc, bude celkem spokojený.(27.1.2014)

První díl solidní, i když se obávám, aby se z toho nestala jen další napínavá krimi, která pojede stále podle stejného mustru. Ačkoli poslední scéna naznačila, že se snad můžeme těšit i na nějakou dějovou linii, která se potáhne celým seriálem. James Spader nad všemi ostatními herecky neuvěřitelně vyčnívá a kdykoli zrovna není na scéně, trpí tím trochu tempo. Tohle zkrátka vypadá především na jeho one man show. Pilot - 70% Ačkoli se každý díl týká případu některého z nejnebezpečnějších zločinců na Redově seznamu, není to stereotypní thriller, co díl to případ, bez nějakého komplexnějšího příběhu, který by jednotlivé epizody spojoval. A tvůrci navíc dlouho neotáleli s odkrytím jednoho "tajemství", které se sice dalo od určité chvíle předvídat, přesto to dodalo seriálu solidní náboj. Podzimní finále, respektive celý dvoudíl, navíc mělo opravdové grády a nabídlo i třešinku na dortu v podobě hostujícího Alana Aldy (M.A.S.H.). Největším nedostatkem se tak jeví mizerný výkon Megan Boone v hlavní ženské roli, jež moc hereckého talentu nepobrala. Většinu času je její projev iritující a zvlášť vedle skvělého Jamese Spadera je znát ten propastný rozdíl. Prvních 10 dílů - 70% --- Nejoblíbenější postava: Raymond 'Red' Reddington (James Spader)(24.9.2013)

Kdybych dnes neviděl upoutávku na Nově na nový hypermegagiga seriál Černá listina, ani bych si na to nevzpomněl, což hovoří za vše. Podivný scénář dělá z Jimmyho Spadera, údajně člena TOP 10 nejhledanějších zločinců, naprosto nepravděpodobnou figurku, která vlastně neví, co přesně se od ní očekává, že má hrát. Díly naprosto nevyrovnané, chování všech neuvěřitelné, zápletky bez ladu a skladu vršené na hlavní (velmi slabou) dějovou linku, hlavní hrdinka totální nesympatické dřevo. Jen proto, že mám Jamese rád, dávám tři hvězdy za 51%. Bez něj by to bylo tak 40.(9.1.2015)

Platí pro I. a II.sérii Co vše se může skrývat pod slupkami rádoby spořádaných lidí aneb čím jste výše,tím více se zašpiníte. Základní premisa seriálu,kdy se člověk,(Reddington)který pronikne do nejvyšších pater zločinu,spřahne s FBI,ale přitom si dál hraje svoji hru (obchody se nesmí zastavit),která je postavena na jeho soukromém Blacklistu (osoby, s kterými se chce vypořádat),je velmi chytlavá. Navíc se dočkáme další dramatické linie,dotýkající se jeho rodinných poměrů a přitom se odhaluje jeho vlastní minulost,což je jak otevírání Pandořiny skříňky. Všudypřítomné intriky pak vyžadují zdatné hráče a těch je tady několik,ovšem všichni mají jedno společné,špínu za nehty (spíše krev). To vyvolává spoustu otázek, které nemají jednoduché odpovědi,ale spíše jednoduchá řešení,takže akční scény nechybí,byť zajímavější jsou ty méně akční a více komorní,které se nebojí jít na hranu brutality,čímž umocňují vnímání světa zločinu. Světa,kde není vítěz,jsou jen poraženi. K dokonalosti seriálu občas něco chybí (třeba logika),ale v hlavní roli J.Spader to vyváží. Technické zpracování pak patří k tomu lepšímu a tak výsledná kvalita je nadprůměrná. III.série.....Nová zápletka v rámci známého schématu nijak zvlášť nefunguje. Ale svůj standard si seriál zachovává. IV.série...Pořád se na to dá dívat,byť kvalita jednotlivých epizod více kolísá(19.8.2014)

• - Do role Raymonda Reddingtona byl zvažován Kiefer Sutherland. (Remivsremi)

• - Na začátku 19. epizody se coby město Krajlevo v Srbsku objevuje záběr Prahu, přesněji na kostel sv. Mikuláše na Malé Straně. (multiflexi)

• - Ve 20. epizodě 1. série se objevuje postava senátora České republiky, který ovšem v originálním znění nemluví česky, nýbrž lámanou česko-rusko-polštinou. (HectorHagman)