Černá listina

(TV seriál)
Krimi / Drama / Mysteriózní
USA, (2013–2021), 124 h 52 min (Minutáž: 41–45 min)

Tvůrci:

Jon Bokenkamp

James Spader, Megan Boone, Ryan Eggold, Diego Klattenhoff, Harry Lennix, Annet Mahendru, Parminder Nagra, William Sadler, Aja Naomi King, (více)

Série(8) / Epizody(174)

Najhľadanejší kriminálnik sveta Raymond Reddington (James Spader) sa z neznámych dôvodov vzdá do rúk federálov a ponúkne im pomoc. Nie však obyčajnú: je ochotný loviť a chytiť najväčších kriminálnikov. Teda tých, s ktorými doteraz spolupracoval a ochraňoval ich. Jeho jedinou podmienkou je, že bude spolupracovať iba s jedinou, mladou agentkou FBI, i keď s ňou zdanlivo nemá žiadnu spojitosť. (TV Dajto)

dO_od

// Klasický případ underdoga, celou dobu se nijak extra nepředvádí, nikdo mu nevěří a pak když příjde na věc, vytáhne esa a ostatním zbydou jen oči pro pláč. Po skvělém pilotu je tak háček relativně zaseklý a já jsem zvědavý, co přijde dál. edit:// přišly epizodní zápletky a s nimi ohromná nuda, jinými slovy další originální námět zabitý tíhou procedurální krimi na veřejné stanici. ()

Jara.Cimrman.jr

všechny recenze uživatele (k tomuto TV seriálu)

"Nemám nejmenší zájem vést s Vámi etickou debatu o tom, zda mají právo poradit se s právníkem, než jim vpálím kulku do hlavy." Samolibý dobrák Reddington patří mezi nejzábavnější seriálové postavy, které jsem viděl pobíhat po kriminálním poli, ale přesto trvám na tom, že není nutné se s ním osobně seznámit. Redovy známosti totiž většinou nemají příliš dlouhou životnost a já žiju celkem rád. Patrně proto, aby byla zachována rovnováha světa, si báječný Red vybral ke spolupráci agentku Keenovou. Ta má sice o poznání hustší vlas než on, ale tady pozitiva končí. Na můj vkus je totiž příliš útlocitná, citově nevyrovnaná a vztahovačná, což je poněkud otravné. Jinak mám samozřejmě radost z toho, že FBI může všechno: od šmírování, mlácení, vstupování do cizích obydlí až po ignorování jakýchkoli mých práv. Nechť Vám tedy tento komentář bratr Google přetranslátoruje do američtiny, abyste věděli, co si o Vás myslím, Vy strážci demokracie. ()

tahit

Černá listina nijak nevybočuje z hranic svého žánru a je u toho třeba lehký nadhled. Reddington napomáhá FBI polapit a usvědčit gangstery zločineckých praktik. Občas v některých epizodách jsou zajímavé zvraty, ale vcelku to na mě působilo, že je to hodně sešroubovaný. FBI agenti se nejednou chovají jako postižení demencí. Ženská hlavní postava Elizabeth Keen působí naivně. Dost výtek. Reddington, věčně ukecaný, to ovšem hraje excelentně. ()

KevSpa

První díl solidní, i když se obávám, aby se z toho nestala jen další napínavá krimi, která pojede stále podle stejného mustru. Ačkoli poslední scéna naznačila, že se snad můžeme těšit i na nějakou dějovou linii, která se potáhne celým seriálem. James Spader nad všemi ostatními herecky neuvěřitelně vyčnívá a kdykoli zrovna není na scéně, trpí tím trochu tempo. Tohle zkrátka vypadá především na jeho one man show. Pilot - 70% Ačkoli se každý díl týká případu některého z nejnebezpečnějších zločinců na Redově seznamu, není to stereotypní thriller, co díl to případ, bez nějakého komplexnějšího příběhu, který by jednotlivé epizody spojoval. A tvůrci navíc dlouho neotáleli s odkrytím jednoho "tajemství", které se sice dalo od určité chvíle předvídat, přesto to dodalo seriálu solidní náboj. Podzimní finále, respektive celý dvoudíl, navíc mělo opravdové grády a nabídlo i třešinku na dortu v podobě hostujícího Alana Aldy (M.A.S.H.). Největším nedostatkem se tak jeví mizerný výkon Megan Boone v hlavní ženské roli, jež moc hereckého talentu nepobrala. Většinu času je její projev iritující a zvlášť vedle skvělého Jamese Spadera je znát ten propastný rozdíl. Prvních 10 dílů - 70% --- Nejoblíbenější postava: Raymond 'Red' Reddington (James Spader) ()

Zíza

Bohužel hlavní ženská postava Lizzy mě dokáže otrávit, je to podle mě naprosto otravná postava, ale naštěstí tam je ten holohlavý Red, který si nehraje na hrdinu, ale prostě si tak kope, jak mu zlíbí, hlavní je, že vždycky stojí na straně vítězů. Bez Raymonda by tento seriál byl naprosto podprůměrný, s ním lehce nadprůměrný. Každý díl jeden podle určité šablony, nejotravnější je na to vždy ta část "za pět dvanáct". Na odpočinek po práci ideální, jiný bonus seriál nemá (pokud nepočítáme našeho antihrdinu Reda). ()

Galerie (3 033)

• Ve 20. epizodě 1. série se objevuje postava senátora České republiky, který ovšem v originálním znění nemluví česky, nýbrž lámanou česko-rusko-polštinou. (HectorHagman)
  • Na začátku 19. epizody se coby město Krajlevo v Srbsku objevuje záběr Prahu, přesněji na kostel sv. Mikuláše na Malé Straně. (multiflexi)
  • Seriál se natáčel v New Yorku (Staten Island, Long Island, Pleasantville a na Pearl River). (Varan)