Jak prosté

(TV seriál)
  • Česko Sherlock Holmes: Jak prosté (více)
Krimi / Drama / Mysteriózní
USA, (2012–2019), 110 h 11 min (Minutáž: 39–88 min)

Tvůrci:

Robert Doherty

Jonny Lee Miller, Lucy Liu, Aidan Quinn, Jon Michael Hill, Natalie Dormer, Dallas Roberts, Michael Nathanson, Jennifer Ferrin, Casey Siemaszko, (více)

Série(7) / Epizody(154)

Moderní verze příběhů slavného londýnského detektiva nás tentokrát zavede do New Yorku, kde se Sherlock Holmes vzpamatovává z nedávné drogové závislosti a za asistence doktorky Joan Watsonové řeší obtížné případy pro newyorskou kriminálku. Americký seriál Elementary se nechal volně inspirovat podařenou britskou verzí klasických děl sira Arthura C. Doyla zasazených taktéž do 21. století. (Moud)

Douglas

Tak jsem viděl pilotní epizodu Elementary, americké "verze" seriálu Sherlock - ale spíše jde o jeho špatnou fan fiction verzi, což se projevuje zejména v tom, že tvůrci očividně neměli ani zdaleka dostatečnou mentální kapacitu k tomu, aby vytvořili alespoň iluzi Sherlockovy mentální kapacity. U seriálu o geniálním mistru dedukce vadí už to, že Sherlockovy závěry - když zrovna negoogluje - nevyplývají z premis, respektive tyto jsou natolik vágní, že by mohly sloužit jako základ vysvětlení čehokoli a pro cokoli, takže to celé působí jako výsměch logickému myšlení. Viz už úvodní "ruka bez mozolů a vůně včelího vosku rovná se bývalý chirurg" - cože?! Sám padouchův plán pak v sobě zahrnuje tolik proměnných, že z hlediska teorie pravděpodobnosti je vysoce nepravděpodobné, že by ho kdy mohl realizovat (nehledě na to, že bych fakt chtěl znát ženu, která se nechá dobrovolně přeoperovat jen proto, že to po ní někdo chce - kecám, nechtěl). A ještě více za vlasy přitažený je způsob, jak na to Sherlock přijde (nepočítám-li, že na to vlastně přišla Watsonová). O tohoto Holmese by si Cumberbatchův Sherlock ani neopřel kolo, natož aby mu stál za konverzaci. Dvěma slovy: Proboha, proč?! ___ (Navíc Američané už moderní verzi Sherlocka Holmese dávno natočili. Byla vynikající, trvala osm řad a nedávno skončila.) ()

DaViD´82

Představte si Kriminálku XY a nahraďte forenzní vědy dedukční metodou. Představte si Myšlenky zločince a nahraďte profilování dedukční metodou. Představte si Mentalistu a nahraďte šarlatánské kousky dedukční metodou. Představte si Castla a nahraďte spisovatelské konstrukce dedukční metodou. Představte si Anatomii lži a nahraďte nonverbální projevy dedukční metodou. Prostě si představte další zámořskou generickou epizodickou kriminálku a máte Elementary jak vyšité. ()

Jara.Cimrman.jr

všechny recenze uživatele (k tomuto TV seriálu)

"Nehádám. Pozoruju. A když jsem zpozoroval, dedukuju." V zásadě nemám nic proti detektivům, kteří se přesouvají mezi kontinenty, takže mi Sherlock v USA nezpůsobil žádnou alergickou reakci na pokožce. Možná je to tím, že si občas poněkud škodolibě užívám prznění klasik, ale hlavně je pro mne důležité, jestli mě to baví. A tento Sherlock se v zábavnosti téměř vyrovná tomu anglickému, navíc má o hodně přitažlivějšího Watsona, takže hurá na padouchy, kteří neprozřetelně vraždí v době, kdy se detoxikovanému Sherlockovi nudí mozkové závity. ()

Tom Hardy

Nemám s tím seriálem - coby remakem - sebemenší problém. Vlastně se mi líbí díl od dílu více. V prvé řadě proto, že se zde tvůrci (rozumně) vzdali té maximální Sherlockovi distance od "všeho lidského", takže zdejší postava je v pozitivním slova smyslu jiná (=lidštější), než u britského originálu a přitom pořád "ne úplně normální". Podobné je to i s volbou Watsona coby ženy. Díky rovnici žena/muž je tu výrazně odlišná chemie (navíc zdejší důvod, proč je Watson nucena zůstat po boku Sherlocka, mi přijde o něco uvěřitelnější, než u originálu). Případy nejsou z nejchytřejších, ale celé to má švih, tempo, je to dobře natočené a rozhodně Jak prosté (ještě si nejsem jistý, zda to je či není blbý český název) patří k současné nadprůměrné seriálové produkci. A úvodní znělku jsem si hodil do mobilu jako vyzvánění. Zaryla se hluboko pod kůži. 70% ()

golfista

Skalní příznivci anglického Sherlocka (kterého mám mimochodem moc rád !) asi ohrnou nos. Tuhle "legendu" ale amíci nepošlapali zdaleka tak nechutně jako jako jiné evropské hrdiny. Tenhle Sherlock je charizmatický, sympatický a hlavně to "jiskření" mezi ním a Watsonem dostává díky ženské roli daleko zajímavější rozměr. ... A kvalita seriálu kupodivu stále roste (v cca půlce druhé série) ()

Galerie (1 220)

• Na místě činu nosí všichni převážně modré gumové rukavice, kromě Sherlocka (Jonny Lee Miller), který nosívá bílé. (TaNya_)
  • V 17. epizodě 1. série "Druhá možnost" od 4 minuty jede Sherlock (Jonny Lee Miller) s Watsonovou (Lucy Liu) v limuzíně proti směru jízdy. Dvakrát však ulice za nimi ubíhají, jako by jeli po směru jízdy. (Malory)
  • V seriálu několikrát zazní, že se Sherlock (Jonny Lee Miller) seznámil se svým přítelem Alistairem Moorem ( Roger Rees) díky Alistairově roli Vladimíra ve hře "Čekání na Godota". Tuto roli si herec Roger Rees skutečně zahrál v divadelním představení.   Na konci 20. dílu 2. série Alistair Moore přednese část textu z této hry: "At me too someone is looking, of me too someone is saying, he is sleeping, he knows nothing, let him sleep on." (Scripio)