Jak prosté

• Česko Sherlock Holmes: Jak prosté (více)
TV spot 7
Krimi / Drama / Mysteriózní
USA, (2012–2019), 109 h 9 min (Minutáž: 39–46 min)

Tvůrci:

Robert Doherty

Hudba:

Sean Callery

Jonny Lee Miller, Lucy Liu, Aidan Quinn, Jon Michael Hill, John Noble, Ophelia Lovibond, Nelsan Ellis, Jordan Gelber, Ato Essandoh, Desmond Harrington (více)

Série(7) / Epizody(154)

Excentrický detektiv Sherlock Holmes a jeho střízlivá společnice doktorka Joan Watsonová tvoří moderní dvojici, která řeší ty nejnemožnější případy newyorské policie. (SkyShowtime)

Vorima

Na Britského Sherlocka to nemá. Ani zdaleka ne. Ale jako detektivní seriál to je slušné. Někdy lepší, někdy horší. Jenom kdyby se to netvářilo jako Sherlock :-( Postupem času mi přijde, že se to snaží být víc "jiné" než britská předloha, což je dobře. Jako detektivní seriál 3/5. Ale kdyby to mělo jiná jména, tak by to bylo lepší. ()

Drom

Kterak se dr. House, chorobná představa autorů o tom, že pošahanej magor je dokonalé vykreslení génia, stal skorodetektivem. Do pácu dostal prachatýho tatínka a velkej kýbl sebevědomí (až by ho jeden nakopal do řiti), k ruce mu pak je standardní kravka, která nic neví (natož, co chce), ale zajímá se o psychologii (překvapení jako stehno). Ta pořád mele. Mele. Mele, mele, mele. Některé případy by snad byly i zajímavé, kdyby se Sherlock neustále nechvástal, jakej je borec a Watson nemlela nějaký sociální kydy. Naštěstí radikalita (šáhlost) Sherlockova (která má asi zaujmout) vše zaručeně vyřeší a náš hrdina tak opět a znovu dokazuje, že je nejlepší z nejlepších. Obstojné náměty tak nezabil zahradník (tentokrát), ale moderní představa, že "bejt pseudovtipně divnej je cool". Pseudovtipně divnej sem už dávno, natočíte o mě seriál? ()

Dm1tr1j odpad!

Zle spackaná americká interpretácia Sherlocka. Skutočne hrozné a debilné "dedukcie" a tomu hercovi dal niekto do ruky hrozne pajcnutý scénar od britov. ()

Quido

Není to úplně nejhorší, ale naprosto to nesmíte srovnávat s britskou verzí. Tuhle americkou musíte brát úplně nezávazně a neočekávat od ní to samé co od angličanů. ()

Kritik.

Škoda, že hlavný hrdina je úplne bez charizmy a pripomína skôr vyšetrovateľov z Rexa či Kobry 11 (to je samozrejme obrovské negatívum!), než zapamätateľného Holmesa. Inak prekvapivo zaujímavé, pohodovo-vtipné, ale tiež pomerne dosť napínavé...chvíľami. ()

Likan7

Dlouho jsem si k Elementary hledal cestu. Minimálně 4 řady to byla průměrná kriminálka se skvělým nápadem "Sherlock - Watson? Uděláme z Watsona ženu a hodíme je do současnosti!". Musím ale uznat, že poslední 3 řady byly skvělý a bavily mě od začátku do konce. I final boss na konci seriálu byl dostatečně dobrý protivník. Bavilo mě to někdy méně, někdy více, ke konci hodně. Osobně mám u seriálů pravidelně problém s tím, že mi trvá, než se mi postavy dostanou pod kůži. Sherlockovi s Jane to sice trvalo, ale podařilo se. Nápad se mi od začátku moc líbil a i když do svých postav musel Jonny Lee Miller a Lucy Liu dlouho "dorůstat", na konci jsem jim to baštil. Díky za 7 řad zábavy pane Holmesi, slečno Wattsonová, detektive Belle a kapitáne Gregsone! ()

Lavinia

Seriál času podmiňovacího. Kdyby se to netočilo kolem Sherlocka ... kdyby Watson nebyl divná ženská ... kdyby Sherlock nebyl zhýčkaný fakan boháče ... kdyby si nehráli na rekonvalescentního feťáka ... kdyby Sherlock neposkakoval jako baleťák ... kdyby případy nebyly fatálně primitivní ... a tisíc dalších kdyby ... pak by to mohl být slušný seriál. Takhle není. ()

BarMaja

Tohle se vůbec se seriálem Sherlock srovnávat nedá. Oproti Sherlockovi, který je v podání Cumberbatche důvtipný, inteligentní, tajemný, chladně uvažující a seriál má skvělou dynamiku a skvěle propracované zápletky a jejich rozřešení, je tohle dílko hodně levelů pod. Už nesmyslnost předělávky dr. Watsona na ženu (paradoxně zrovna Lucy Liu se mi zde líbila nejvíc) nebo vůbec celkový vzhled Sherlocka, který vypadal jak úplný ztroskotanec a přenést dějiště do Ameriky!?? Kde je 221B Baker Street? Seriál se na první pohled má tvářit zajímavě, ale když tu masku sundáte, tak uvidíte nevydařenou napodobeninu. //A už vůbec se to nedá srovnávat s knižní předlohou.// Možná, že hodnotím předčasně, ale nemám v úmyslu po pilotním dílu nadále sledovat. ()

ilovebritain

Milý americký národe, dal jsi světu spoustu krásných věcí. Válkou ve Vietnamu počínaje a obezitou dětí konče. Obojí jsem ti ovšem ochotna prominout za předpokladu, že přestaneš krást naše Evropské perly a předělávat je k obrazu svému podobným způsobem, jako jsi Angličanům ukradl Sherlocka. Tvůj Sherlock postrádá IQ, charisma, vtip a Watsona. Zato ovšem zcela oplývá šálou a kabátem patrně ukradeným slavnějšímu a nutno dodat nesrovnatelně lepšímu britskému kolegovi. Nedivím se, že se tvůj herec v hlavní roli pan Miller přestěhoval do USA. Kdyby totiž potkal v noci v nějaké zastrčené uličce Cumberbatche, patrně by zblízka pochopil, co to znamená přeměna na Frankensteina. Vzhledem by ho totiž po takovém střetu připomínal. Ačkoli zároveň věřím že pánové Moffat a Gattis se tímto tvým nešťastným počinem baví při dlouhých zimních večerech, zatímco polovina světa s pěnou u úst sleduje jejich ryze anglický a ve skrze lepší výtvor, než tvůj. ()

P.H.

Kdyby se ten pán nejmenoval Sherlock Holmes, tak klidně i jednu a půl hvězdy přihodím, ale takhle... Ne. Prostě nemohu. ()

fojtas

upřímně jsme zklamaný hlavně z toho, že jsem začal sherlockem britským a na elementary jsem se dostal až po sléze. Proč? jednoduše produkci bbc a umberbatchovi se rovná jen velice težce. dávám 75% hlavně díky Lucy Liu - nesedí mi tam, co se mi naopak líbilo velice je spojení moriarty-irene adler:-) ()

Uesbe

predsudky sú .....sviňa! parafrázujúc Pomajba z SOS sa kapánek zahanbene priznávam: to, čo sa mi zpočiatku hnusilo je tak dobré.......dobré ako mufiny, lebo mufiny bábovku neurážajú, naopak, sú dobrou alternatívou na nudné letné večery, ktoré sú toto leto obzvlášť protivne studené....Elementary však zahreje, herci sú srandovní, zápletky trochu predvídateľné, ale nie banálne....a vo,vo,vo tem to všechno je (prečo mi napadol Pitkin?) ()

TaNya_

Na AXN a ještě s českým dabingem jsem to přepínala jako podprůměrnou krimošku, ale když jsem se k tomu náhodou dostala v originálním znění, tak se celej tenhle modernizovanej svět Sherlocka otevřel v novým světle. Samozřejmě na seriál s Cumberbatchem to nemá, ale k obědu nebo k večeři je to ucházející. ()

Petike

O poznanie tuctovejšia modernizácia Holmesa než Sherlock. Ten povinný formát "musí to mať nad 20 dielov, musí to mať šablónu súčasných amerických krimináliek, musí to byť 'edgy' = chladné ako psí čumák", atď. je tam žiaľ cítiť. Na škodu celému projektu. Nie je to scenáristická ani charakterizačná katastrofa, ale celý seriál na mňa pôsobí nudným dojmom. Berie sa zbytočne vážne, chýba mu určitý nadhľad a zmysel pre humor... Ženská inkarnácia Watsona v podaní Lucy Liu by bola zaujímavá, keby scenáristi postavu nestavali stále do takej odmeranej a suchárskej roviny. To k akémukoľvek Watsonovi jednoducho nesedí. Zbytočné mrhanie potenciálom. //// Zaujímavé komentáre: dvopet, McClane, noriaki, Dreadd, R´Hell, Madsbender, ti88na, Sabiana, DaViD´82, tonysawer, Mrs. Christie, vnimat_Krasu ()

mac000

Tak doběhla (prý definitivně poslední) 7. řada (pouze 13 epizod) a možno stručně hodnotit. Místy překombinované zápletky, avšak s dobrým dramatickým spádem a především výborné výkony dvou hlavních představitelů v rolích Holmese a Watsonové. Film využívá i dalšího postav z Doylových předloh ( Moriarty, Reichenbach), ale ve zcela soudobých reáliích. Jakmile divák toto příjme, potom si může seriálu i podivínského Sherlocka docela užívat. (poznámka: několik epizod režírovala i Luci Liu, představitelka Joan Watsonové) ()

RobbieM@N

Miller to pojal samozřejmě trochu jinak, trochu víc podivínsky, není tak přitomný jako Cumberbatch, který vládne každé scéně a všechno ví. Není to tak důrazné (to se dalo nejvíc očekávat), prostě je Sherlock menší hovado a soucítí s ostatními. Scénář je podobný jakékoli kriminálce, která teďka běží v TV, takže tady taky žádná konkurence. Úplně hrozně to nedopadlo, vizuál je kvalitnější než bývá zvyk a Lucy Liu je pořád Lucy Liu. Očekávat, že by to mohlo být aspoň takovou menší konkurencí Sherlocka bylo bláhové, ale špatně to taky úplně nedopadlo. ()

Alca

Pilot: Dá se na to koukat, když si odmyslíte, že jde o Sherlocka Holmese a když vám nevadí, že akce v podstatě chybí, brilantní záblesky nejsou zase až tak brilantně podané a čiší z toho trochu nuda. Rozhodně nečekejte osvěžující příval akce. Ani by mi nevadilo, že se děj odehrává v Americe a Watson je ženská, spíš mi vadí to, že Holmes není namyšlený, arogantní, iritující ani na pohled uzavřený (má strašně živé oči), naopak Watson je studená jako psí čumák, vůbec nepoužívá mimiku a je povýšená! Měli by si role vyměnit, to by bylo lepší. Je dobře, že neparafrázují případy, které už řešil britský seriálový Sherlock nebo americký filmový Sherlock Holmes, nebo neuvádí velice podobné, to by totiž projeli na celé čáře. Kam se ale Johny Lee Miller a Lucy Liu hrabou na Martina Freemana a Benedicta Cumberbatche! Poznámka na okraj: hodně mi vadila hudba, hlavně tam, kde nebyla, o trochu míň tam, kde byla, ale zdálo se mi, že tam být nemá. Úplně bych přehodila načasování. ()

Pokračování Shazama našlo záporačku

Pokračování Shazama našlo záporačku

13.04.2021

Herečka Lucy Liu (Kill Bill, Kung Fu Panda) hlásí návrat do první ligy, objeví se totiž jako záporačka v pokračování komiksového blockbusteru Shazam! Fury of the Gods od studia Warner Bros. Liu… (více)

Čeká nás Trainspotting 2?

Čeká nás Trainspotting 2?

08.09.2015

Mladý Sherlock a návrat do pyramidy hrůzy

Mladý Sherlock a návrat do pyramidy hrůzy

26.11.2012

Ještě těch moderních variací na klasickou detektivku z pera Arthura Conana Doylea nemáte dost? Pak vězte, že po Sherlocku Holmesovi s Robertem Downeyem Jr., televizním Sherlockovi s Benedictem… (více)