Frasier

USA, (1993–2023), 102 h 31 min (Minutáž: 21–44 min)

Hudba:

Bruce Miller

Série(12) / Epizody(273)

Recenze uživatele BoPo k tomuto seriálu (2)

Frasier (1993)

Bezkonkurenčne najvtipnejší seriál. Bez slabých dielov. Bez zbytočných či nebodaj otravných postáv. V rámci 3. série išla úroveň vyššie a od 4. série sa výskyt nadpriemerne vydarených dielov znásobil na taký počet, že z nich urobil štandard. Je ťažké vybrať, ktorá postava ma baví najviac. Ale jedna predsa len o niečo vyčnieva, a preto na piedestál dám Nilesa. A nedá sa nepovedať, že Eddie je najlepšia zvieracia postava v histórii. Frasier servíruje snobstvo skombinované s riešením psychických a vzťahových problémov. V rámci tohto všetkého sa odohráva skvelo načasovaný situačný humor plný škodoradostných dialógov. Je ťažko pochopiteľné, že scenáristi dokázali znova a znova nachádzať nové nápady po dobu 11 rokov (uznávam, že posledná séria bola skôr vážnejšia a hlavne rozlučková) s neklesajúcou úrovňou zábavy. Moje seriálové č. 1. Najobľúbenejšie diely: Radioamatéři (S04E18), Lyžařský srub (S05E14), Zlatá zástěra (S06E08), S tátou v opeře (S07E15), Jak je těžké stát se automechanikem (S08E11), Honba za zlatými dveřmi (S10E11). Už len dodám, že slovenský dabing je tu fantastický. ()

Season 12 (2023) (S12)

Frasier sa s odstupom 20 rokov opäť vracia. Ide síce o 12. sériu, ale s takýmto veľkým časovým rozostupom to beriem ako novú, samostatnú kapitolu. Bohužiaľ a logicky postavy už nie sú v pôvodnom zložení. A z toho vyplýva najväčší nedostatok. Frasier tu nemá ideálnych parťákov na škodoradostný humor a snobské hašterenie. Eve a členovia hasičského zboru neprinášajú nič vtipné. Typické postavy podpriemerných sitcomov. Freddy je hlavne príbehové pojivo. Olivia má byť nová skoro Roz. Alan akýsi mix Nilesa a Martina. Až v 5. diely som pocítil to správne craneovské scenáristické šimranie. Tie márne snahy dosiahnuť niečo zbytočné, ale pritom strašne dôležité. Hneď ďalší diel je vrcholom celej série. Tu to šlapalo ako za starých dobrých čias. Potešil ešte 8. diel. Na samotný záver samozrejme nemohol chýbať nevydarený večierok. Škoda tej prvej polovice série, tých nevýrazných vedľajších postáv, odklonu od snobizmu, príklonu k alkoholizmu, a tej až moc častej nostalgie. Čo si budeme hovoriť, séria je určená ľudom, ktorí pôvodný seriál videli komplet aspoň trikrát. Tí sa dočkajú neurážajúceho bonusu z jesene života obľúbenej postavy. ()