Reklama

Reklama

Kojak

(seriál)
Krimi / Drama / Mysteriózní
USA, (1973–1978), 95 h 35 min (Minutáž: 45–52 min)

Tvůrci:

Abby Mann

Předloha:

Selwyn Raab (kniha)

Scénář:

Jack Epps Jr., Halsted Welles, Abby Mann, William P. McGivern (více)

Hrají:

Telly Savalas, Dan Frazer, Kevin Dobson, George Savalas, Sylvester Stallone, Roger E. Mosley, Lee Wallace, Michael Mann, Ken Foree, Robert Alda, Louise Sorel (více)
(další profese)

Série(5) / Epizody(118)

Holá hlava, lízátko a neúnavný smysl pro spravedlnost... Divácká obliba kriminálních seriálů je jednou z mála jistot, na něž se můžeme spolehnout. Lidé měli vždycky rádi záhady a obdivovali ty, kteří je dokázali rozlousknout. Stejně jako v literatuře, i v televizní tvorbě hraje tento žánr nezastupitelnou roli. Pamětníci si jistě vzpomenou, že první zahraniční seriály, jež se v šedesátých letech objevily na tehdy ještě černobílých obrazovkách, byly právě detektivky a shodou okolností pocházely obě z Francie – Abonent na lince U a Inspektor Leclerc. Ve Spojených státech má kriminální (či policejní) žánr dlouhou tradici a za sebou neméně dlouhý vývoj. V sedmdesátých letech se v něm objevily do té doby příliš nevídané realistické tóny a průkopníkem v tomto ohledu byl právě Kojak. Jeho kvality byly natolik zřejmé, že se holohlavý detektiv v podání Tellyho Savalase dostal dokonce k československým divákům ještě před revolucí, i když teprve na přelomu osmdesátých let a v přísně výběrovém klíči. Nejdřív byla odvysílána dvojepizoda Vraždy v Čínské čtvrti (tehdy nazvaná Výkupné) po níž následovalo v průběhu tří let pouhých sedm epizod). Tehdy také vznikla poněkud počeštěná forma výslovnosti jeho jména (Kožak místo správného Koudžek). Poručík Theo Kojak z 13. okrsku na jižním Manhattanu byl špičkovým detektivem oddělení vražd. A také nepřehlédnutelným exemplářem – holá hlava, byť většinou skrytá pod kloboukem, lízátko v koutku úst, cynický smysl pro humor (who loves ya, baby?) a buldočí urputnost při prosazování práva, ne vždy respektující platné policejní předpisy a přání nadřízených.
Seriál vznikal zčásti v reálných exteriérech a jeho příběhy byly zakotveny v reálném světě. Jeho tvůrce Abby Mann (1927–2008) proslul především jako scenárista Kramerova dramatu Norimberský proces, za něž dostal Oscara, a jeho snaha o realistické vidění a psychologickou kresbu hlavních postav prostupuje celým seriálem, který se nakonec vysílal pět sezon (1973–78). Představitel titulní role, herec řeckého původu Telly Savalas (1922–1994) se díky němu stal hvězdou a za svůj výkon mj. dostal Cenu Emmy a dva Zlaté glóby. Pod pěti epizodami je také podepsán jako režisér. Jeho mladého parťáka Bobbyho Crockera ztělesnil Kevin Dobson a šéfa detektivů kapitána McNeila hrál Dan Frazer. V úloze jednoho z Kojakových kolegů Stavrose účinkoval Savalasův mladší bratr George, který byl v závěrečných titulcích prvních dvou řad uváděn pod jménem Demosthenes. Mezi herci, vystupujícími pohostinsky v jedné či více epizodách nalezneme jména slavná (Lola Albrightová, Martin Balsam, Paul Anka, Leslie Nielsen, Ruth Gordonová, Eli Wallach) či na svou slávu teprve čekající (Harvey Keitel, Hector Elizondo, James Woods, F. Murray Abraham, Sylvester Stallone, Edward James Olmos). A to samozřejmě není konečný výčet. Telly Savalas se s časovým odstupem ke své nejznámější postavě vrátil v několika televizních filmech a v roce 2005 byl učiněn pokus o jeho oživení. Nový seriál Kojak, v němž hlavní roli vytvořil Ving Rhames, však byl už po devíti epizodách zrušen. (Česká televize)

(více)

Recenze (116)

Djkoma 

všechny recenze uživatele

Ikona své doby, která kvalitou nevyčníval, ale Telly Savalas v ní prodal kus své duše a každý sebehorší díl dokázal lehce vytáhnout z hlubin nudy. Mimochodem jeden z mála seriálů, které jsem nikdy neslyšel bez dabingu a ani si to nedokážu představit. PS: on tam hrál Sylvester "Sly" Stallone? :-) sakra ta moje paměť už není, co bývala. V dětství viděné snad kompletní. ()

Garch 

všechny recenze uživatele

"Poručíku, něco nového?" "No jo, češu si teď pěšinku na druhou stranu.". Ani víc než čtyřicet let neubralo případům na uvěřitelnosti a poručíku Kojakovi na důvtipu, tahu na branku a suchém humoru. Vždy elegantně oděn, vždy nad věcí, ironický, ale ne krutě sarkastický. Nadprůměrné scénáře a výborné zpracování. Plus zákoutí New Yorku, především jižního Manhattanu, sedmdesátých let. Seriál se nesnaží šokovat a má to čemu se říká úroveň. Bonus: Moravcův dabing nemá konkurenci. ... PS: většinou platí , že starší díly jsou lepší. Mínusem snad jenom občasné "mluvící hlavy". ()

Reklama

worm14 

všechny recenze uživatele

Dnes už pěkně stará klasika. Místy seriál ztrácí dech ale celkově Kojak úroven má. Takový seriál na všední odpoledne. Telly Savalas už zůstane pro všechny lidi poručíkem Kojakem. Byla to jeho životní role a snad všichni Kojaka znají. U nás se Kojak svezl s vlnou amerických seriálů v 90tých letech, ale to mu rozhodně kvalit neubírá. ()

Paity 

všechny recenze uživatele

Celkem legendární seriál, který měl na svou dobu neuvěřitelných 125 pokračování. V každém případě to nebylo vůbec špatné a taková ta sy/urová atmosféra 70. let v Americe tam úplně tekla z obrazovky, což je dobře. Kožak si nehraje na experta, není bortanik, lingvistik ani psycholog, jako dnešní blbci z kriminálek Severní pól apod. Možná proto se na to dá dívat i po tolika letech. ()

swed 

všechny recenze uživatele

Nízké hodnocení mnoha seriálů je mi záhadou (stačí porovnat zdejší výsledky s imdb!). Vsadím se, že většina diváků tyto seriály ani neviděla, nebo se jejich hodnocení opírá o letmé zhlédnutí několika epizod, které si nedokážou zařadit do příslušného kontextu. Nejinak je to v případě tohoto seriálu. "Kojak" je průkopníkem v oblasti krimi, s výbornou atmosférou, prokreslenými postavami a reálným scénářem. Dnešní hyper-moderní seriály typu "CSI" sázejí pouze na efekt a ve srovnání s "Kojakem" působí velmi naivně a nereálně. Zdejší hodnocení (nejen) tohoto seriálu je tedy důkazem, že většina hodnotících viděl "Kojaka" maximálně z rychlíku. 8/10 ()

Galerie (45)

Zajímavosti (23)

  • Pro záběry budovy s kancelářemi poručíka Kojaka (Telly Savalas) a jeho kolegů je použit exteriér skutečné policejní stanice 9. okrsku NYPD na východním Manhattanu (na adrese 321 East 5 Street). Pro potřeby seriálu, který se odehrává v 11. okrsku na jižním Manhattanu, bylo však pozměněno číslo nad vstupními vraty. (Tai_K_B)
  • V této epizodě Kojak (Telly Savalas) zkouší žvýkat tyčinku z lékořice jako náhradu za lízátko. (Radek273)
  • Původně se jednalo o pilotní díl, který měl odstartovat nový detektivní seriál s vyšetřovatelem LaGuardiou (Vincent Gardenia) jako hlavní postavou. (Radek273)

Související novinky

Z Vina Diesela bude nový Kojak

Z Vina Diesela bude nový Kojak

21.06.2015

Člověk by řekl, že půjde o jeden z těch projektů, nad kterými se rychle zavře voda. Ale kupodivu ne. Remake seriálové klasiky Kojak, který studio Universal chystá s Vinem Dieselem (Rychle a zběsile 7… (více)

Vin Diesel konečně zaútočí na Řím?

Vin Diesel konečně zaútočí na Řím?

25.12.2012

O tomhle projektu slýcháme v nepravidelných intervalech už dobrých deset let. Pro Diesela jde dokonce o celoživotní sen – příběh o velkém kartáginském vojevůdci jej zaujal už jako dítě. Historický… (více)

Reklama

Reklama