Bakaláři

Komedie / Krátkometrážní
Československo, (1972–1987), 164 h 21 min (Minutáž: 5–58 min)

Předloha:

Ladislav Županič (povídka)

Vladimír Menšík, Martina Menšíková, Nina Popelíková, Nelly Gaierová, Martin Růžek, Ota Sklenčka, Iva Janžurová, Miloš Kopecký, Josef Bláha, Luba Skořepová (více)

Série(16) / Epizody(561)

Ke svému názvu přišli Bakaláři až o něco později. První pořad se jmenoval Kufr za dveřmi. O příběhy na toto téma tvůrci požádali psychiatra Miroslava Plzáka, Jaroslava Dietla a Vladimíra Menšíka. Vladimír Menšík tehdy napsal povídku o manželovi, který při banální hádce rozkopl dvířka od kredence a kufr, do něhož je jeho žena uložila, aby je odnesl opravit, považoval za vyhazov. Diváci byli nadšeni, psali a přáli si pokračování. Jaroslav Dietl svolil, že bude pro nově vznikající pořad psát scénáře, ale kde neustále brát témata? Další nápad si poradil i s tímto problémem: výzva, aby diváci psali své příběhy, vyvolal až nečekanou reakci. Dopisy, které během následujících let přišli do televize, by se daly počítat na desetitisíce. Pořad dostal název Bakaláři vědy manželské. „Bakalář byl ve středověku učitel, člověk, který předával zkušenosti. Řekli jsme si, že našimi bakaláři budou právě diváci. Ať se o své zkušenosti dělí, ať je předávají druhým,“ prohlásila Libuše Pospíšilová. Témata, která přicházela, však měla daleko širší okruh. Lidé se psali i věci, které dosud nikomu nesvěřili. Jeden z dopisů dokonce začínal slovy: „To bych neřekla ani panu faráři...“ A tak nakonec zůstali jednoduše jen Bakaláři. (oficiální text distributora)

Recenze uživatele EKLEKTIK k tomuto seriálu (56)

Anténa (1982) (S11E06)

"To víš. Bůh ví, co tomu bylo." Sousedský příběh, natočený podle zadaného tématu "Když přestala hrát televize", vyprávějící o tom, že bez antény můžete koukat čtyři hodiny na pračku. ()

Carmen (1982) (S11E12)

"Aha, tak to je něco jinýho." Maškarní příběh, natočený podle zadaného tématu "Jak jsem si chtěl vyhodit z kopýtka", ve kterém se na televizních obrazovkách, poprvé objevila Michaela Dolinová. ()

Pokušení (1982) (S11E13)

"I holky se budou bavit, až jim to dojde." Manželský příběh, natočený podle zadaného tématu "Jak jsem si chtěl vyhodit z kopýtka", vyprávějící o dvou kamarádech, které hrají skuteční kamarádi, v němž se divák může seznámit s úplně novou variantou jedné oblíbené reality show, tentokrát pod názvem "Výměna manželů". ()

Telegram (1982) (S11E16)

"Pánové, my jsme se nachomejtli k něčemu zvláštnímu." Partnerský příběh, natočený podle zadaného tématu "Písnička, na kterou nezapomenu", vyprávějící o jednom přeslechu a překlepu a o tom, že telegramy byly vlastně předchůdci dnešních "esemesek". ()

Žárlivec (1983) (S12E15)

"No tak, Jůlinko. Mám se svlíknout?" Mikrokomedie z televizního studia Ostrava, pojednávající o tom, kdo na koho vlastně hrál habaďůru. ()

Výtah (1983) (S12E30)

"Už mi to troubí!" Rodinný příběh, natočený podle zadaného tématu "Táto, mámo, já to chci zkusit sám", vyprávějící o čtyřech dětech, které by chtěl mít snad každý, o tom, že nešťastným dnem není pátek třináctého, ale sobota třináctého a o tom, že poštovní doručovatelé roznášejí dopisy i ve dnech pracovního klidu a v němž se opět objevila i malá Klára Špálová, která si o rok později zahrála i v Bakalářské povídce "Křeček" a to opět s bývalou paní prezidentovou. ()

Zázračný lékař (1983) (S12E37)

"Podívejte se na pohádku, jak si Bolek a Lolek, hráli na tatínka a na maminku." Roztomilý příběh plný sukulentů, slepic a králíků s Jiřím Sovákem v roli lidového léčitele, jehož bába ještě v osmdesáti sbírala léčivé byliny a od kterého za vyléčení, dostanete na cestu kaktus a dobrou radu, že když je člověk vlídný k rostlinám, je potom vlídný i k lidem, ale který je nakonec nejšťastnější, bez lidí. ()

Obraz (1983) (S12E38)

"No, má to pěkný barvy." Novomanželský příběh, natočený podle zadaného tématu "Jak jsem se pletl do řemesla", vyprávějící o tom, že někdy není dobré řídit se heslem "Udělej si sám", hlavně v případě, že bydlíte společně s rodiči nevěsty a jako modelku si přizvete kolegyni z práce, ale také vypovídající o tom, jak to vypadalo v době, kdy u nás ještě neexistovaly takzvané "Svatební seznamy". ()

Výhra (1984) (S13E01)

"Škoda, že jsme nevyhráli toho medvěda." Rodinný příběh, natočený podle zadaného tématu "Jak jsem se stal drobným chovatelem", vyprávějící o výměně kaloricky hodnotné stravy, za stravu méně hodnotnou. ()

Křeček (1984) (S13E02)

"Ty se na to díváš a ještě ti to dělá radost." Chovatelský příběh, natočený podle zadaného tématu "Jak jsem se stal drobným chovatelem", vyprávějící o problému, který postihl snad každého člověka majícího doma křečka a o překonání takzvané "Musofobie", ve kterém se před kamerou opět objevila bývalá dětská herečka Klára Špálová, debutující rodinným psychologickým filmem "Nechci nic slyšet", z roku 1978, v němž účinkovala společně s budoucím režisérem Filipem Renčem. ()

Štěstí (1984) (S13E09)

"Ještě to nezačalo a půlka flašky je pryč." Svatební příběh, natočený podle zadaného tématu "Když jsem přestal věřit na zázraky", vyprávějící nejen o štěstí, ale také o pověstném štěstí v neštěstí. ()

Jako tenkrát (1984) (S13E27)

"Tenkrát, se ti to venku líbilo." Letní příběh, natočený podle zadaného tématu "Za hranice všedních dnů", připomínající známou agitku o jednom revizorovi pražských elektrických drah s nadpozemským jménem a vyprávějící historku ze společné rekreace, která se změnila v manželskou terapii. ()

Boty (1985) (S14E12)

"Povinná četba, to není." Rozpačitý příběh, natočený podle zadaného tématu "Ach, ti milí hosté", který je postaven, hlavně na hereckém výkonu Ladislava Peška, nechtěně odpovídá na otázku, proč se lidé v Americe nepřezouvají. ()

Domov (1985) (S14E36)

"Vidíš, ani tomu zvířeti, nestačí jenom domov." Pěstounský příběh, natočený podle zadaného tématu "Nezapomenutelný den v naší rodině", vyprávějící o tom, že není rodina, jako rodina. ()

Rytíř (1986) (S15E06)

"A pije. Na to si dej velkej pozor." Rodinný příběh, natočený podle zadaného tématu "Jak jsem si začal vážit svého syna, své dcery", který dojemným způsobem vypráví o tom, že za dětskou "lumpárnou", se někdy skrývá něco daleko hlubšího a v němž se před kamerou opět potkal Pavel Zedníček s bývalou dětskou hvězdou Milanem Šimáčkem. ()

Buchty (1986) (S15E13)

"Ukažte mi ty vaše buchty." Kriminální příběh, natočený podle zadaného tématu "Ta tvoje ženská logika", vyprávějící o tom, že dospívající dívky zajímá úplně něco jiného, než hladové kriminalisty. ()

Zemřel herec Andrej Hryc

Zemřel herec Andrej Hryc