Bakaláři

Komedie / Krátkometrážní
Československo, (1972–1987), 164 h 21 min (Minutáž: 5–58 min)

Předloha:

Ladislav Županič (povídka)

Vladimír Menšík, Martina Menšíková, Nina Popelíková, Nelly Gaierová, Martin Růžek, Ota Sklenčka, Iva Janžurová, Miloš Kopecký, Josef Bláha, Luba Skořepová (více)

Série(16) / Epizody(561)

Ke svému názvu přišli Bakaláři až o něco později. První pořad se jmenoval Kufr za dveřmi. O příběhy na toto téma tvůrci požádali psychiatra Miroslava Plzáka, Jaroslava Dietla a Vladimíra Menšíka. Vladimír Menšík tehdy napsal povídku o manželovi, který při banální hádce rozkopl dvířka od kredence a kufr, do něhož je jeho žena uložila, aby je odnesl opravit, považoval za vyhazov. Diváci byli nadšeni, psali a přáli si pokračování. Jaroslav Dietl svolil, že bude pro nově vznikající pořad psát scénáře, ale kde neustále brát témata? Další nápad si poradil i s tímto problémem: výzva, aby diváci psali své příběhy, vyvolal až nečekanou reakci. Dopisy, které během následujících let přišli do televize, by se daly počítat na desetitisíce. Pořad dostal název Bakaláři vědy manželské. „Bakalář byl ve středověku učitel, člověk, který předával zkušenosti. Řekli jsme si, že našimi bakaláři budou právě diváci. Ať se o své zkušenosti dělí, ať je předávají druhým,“ prohlásila Libuše Pospíšilová. Témata, která přicházela, však měla daleko širší okruh. Lidé se psali i věci, které dosud nikomu nesvěřili. Jeden z dopisů dokonce začínal slovy: „To bych neřekla ani panu faráři...“ A tak nakonec zůstali jednoduše jen Bakaláři. (oficiální text distributora)

Recenze uživatele Tommassi3 k tomuto seriálu (105)

Nápadník (1979) (S08E07)

"Prosím tě, vyslechni mě !!" - "Já na ty tvoje učitelský historky nejsem zvědavá.." ;) ()

Vlak (1979) (S08E08)

"Kdo není sám, tak to těžko pochopí.." Tak tady ten vlak nejspíš ujel Dietlovi s Dudkem, protože podobně prázdnou báchorku, byť na podobný kraťas překvapivě hřejivě a lidsky životnou, bych zrovna od tohoto dua nečekal.. A nic na tom nezmění ani fakt, že Vlastimil Hašek zde na tom maličkém prostoru rozehrává nejzajímavější postavu, v níž ho vůbec pamatuji.. ()

Logika (1979) (S08E12)

"Tady něco doutná !! Cítím kouř z cigarety.." - "Prosím, to já !! Já jsem byl právě u školníka a on tam měl hrozně nakouřeno.." ;) Ve své podstatě nesmírně svým krátkometrážním půdorysem zmršená záležitost, což ovšem v rámci logiky v souvislosti s tvorbou dua Dietl, Dudek neplatí symbolicky za žádné překvapení, které by snad i slušelo alespoň několik minut navíc k dobru.. Jinak ovšem povídka svými motivy nesmírně životná a zejména v Ladislavu Peškovi, který si to vlastně po své roli chuligána Kulíka, potažmo Čuřila, ve Fričových veselohrách ze školních lavic zkusil z druhé strany katedry, skvostně zahraná.. ()

Trafika (1979) (S08E20)

"Já vás chápu, ale to hodláte až do konce života jezdit z jedný konečný stanice na druhou ??" - "To ne !! Jen do doby, než mě napadne něco chytřejšího.." ;) Taky to chápu..;) Kouzelný Jiří Sovák v kratičké bakalářské povídce, která vypráví o tom, jak se pan Provazník na stará kolena rozhodl přestat kouřit.. ()

Lůžko (1979) (S08E21)

"Jó, každé svyho štěstí strojvedócí !!" ;) ()

Syn (1979) (S08E35)

"Musíš se prostě smířit s tím, že máš maminku, která ti nerozumí.." Tak s tím se poměrně brzy poté, co začne mluvit baritonem, smíří většina synů, a to ani jejich matky nemusí přijít o sluch.. Já zas poměrně rychle přišel o iluzi, že Jaroslav Dietl nebyl obyčejný packal, což dokazuje i tahle i přes svoji kratičkou stopáž plochá a zkratkovitá plačka.. ()

Potvrzení (1979) (S08E36)

"Soudruhu, můžete mi říct, proč ta husa se mnou nemluví ?? Já nejsem žádnej Národní výbor !! Já jí nic neudělala.." ;) Rozhodně jedna z těch nejpovedenějších bakalářek provařeného dua Dudek, Dietl, či přinejmenším jedna z emočně nejsilnějších, která dokonce skýtá velmi příjemnou pointu, byť si s objasňováním motivací hlavu příliš neláme.. ()

Stopař (1979) (S08E38)

"Každej pořádnej kluk musí utíkat z domova aspoň jednou za život.. Ale každej pořádnej kluk se taky zase musí domů vrátit.." V důsledku vlastně především nablblá ideová agitka s výsostně moralistickým poselstvím, dík tradičnímu dietlovskému žonglování s floskulemi o to bizarnější.. A hlavně raritka jak noha.. ()

Tatínek (1979) (S08E39)

"Nelituješ toho, že nás máš ??" - "Jak to myslíš, prosím tě ??" - "No, já jsem nemohoucí a Renata tě nemá ráda.." ()

Košile (1980) (S09E04)

Vcelku průměrná bakalářská povídka, na níž mě nejvíc pobavily děti tlumočící rozvádějícím se rodičům..;) ()

Zabijačka (1980) (S09E05)

"Žádnej kuchař nikdy neměl hlad.. A kdyby měl, však on by si vzal sám.." ()

Abiturientský večírek (1980) (S09E06)

"Vydrž, Součková, vydrž !! Teď hovoří ti, co nepropadli !!" ;) Jedna nepřekvapivě bizarní bakalářka o té mužské ješitnosti.. ()

Dioptrie (1980) (S09E07)

"Já bych se přiznal !! A co ty, tati ??" ()

Spánek (1980) (S09E08)

"Já budu spát na zemi jako zálesák !!" Nebo jako Dudek !! ;) Spánek léčí, tenhle ovšem rozhodně ne.. ()

Pyžamo (1980) (S09E16)

"Měla jsi pravdu !! Ta kostkovaná kravata by nebyla dost nóbl.." ;) ()

Blondýna (1980) (S09E17)

"Promiňte, ale není to vaše taška ??" - "Díkybohu ne !! Já tuhle zelenou totiž úplně nesnáším.." ;) ()

Tetinka (1980) (S09E23)

"Ivuško, spíš ??" - "Jak můžu spát, když sem pořád někdo leze oknem ??" ;) ()

Pleš (1980) (S09E32)

"Prosím vás, vy se třesete jako lapené ptáčátko !!" Typický bakalářský kraťas, v němž tvůrci variují motiv trémy ze zkoušek z Fričova bijáku ze školních lavic, dua Dudek, Dietl sice tentokrát vyjma nablblých floskulí disponuje funkční smysluplnou pointou, ovšem při jejím sledování zprvu jeden trpí jako kůň.. Taková Cesta do hlubin Dietlovy nápaduprosté mysli, na níž však musím ocenit, že nesklouzne k normalizačnímu moralizování o protekci, k čemuž tahle báchorka přímo vyzývala.. ()

Taška (1980) (S09E34)

"Ježkovy voči, Libor !!" ;) Dudek si střihnul další slabou bakalářku, která pobaví snad jen na úplném konci.. Dialogu i invence prostá záležitost, která odhaluje poctivou ženu detektiva.. ()

Zemřel herec Andrej Hryc

Zemřel herec Andrej Hryc