Pán času

• Velká Británie Doctor Who
Velká Británie, (2005–2024), 155 h 57 min (Minutáž: 42–88 min)

Režie:

Graeme Harper, James Strong, James Hawes, Joe Ahearne, Charlie Palmer (více)

Předloha:

Charles Dickens (kniha)

Peter Capaldi, Matt Smith, David Tennant, Jodie Whittaker, Ncuti Gatwa, Christopher Eccleston, Billie Piper, Karen Gillan, Arthur Darvill, Catherine Tate (více)

Série(14) / Epizody(187)

Recenze uživatele stepankoby1 k tomuto seriálu (15)

Pán času (2005)

O přijímání změn, samotě, smutku, ale zároveň přátelích, slávě, respektu a kráse individuálního přesvědčení. Prostě a jednoduše o „lidskosti“ a zázračnosti existence. Seriál, který nenávratně nastartoval mou lásku k popkultuře, změnil v mnohém mou povahu, často mě držel nad vodou a zlepšoval náladu, a bez kterého si dneska už nedokážu představit život. Nebo taky skvělá zábava, která si i po padesáti letech pořád drží úroveň a má stále tolik směrů, kudy se může vydat. Právě proto se nedá hodnotit objektivně. Objektivně kvalita kolísá podle toho, jak který scénárista uchopí hlavní myšlenky a jak dobré nápady má. Po letech strávených ve fandomu bych navíc i řekl, že se objektivně téměř hodnotit nedá, protože často stačí jedna zajímavá poznámka od náhodného uživatele redditu, která dokáže změnit pohled na celou epizodu. Každá epizoda, i ty nejhorší, má tolik neprobádaných aspektů, že se o jediné dialogové výměně dá natočit celá videoesej. Subjektivně to už jen kvůli podstatě seriálu pro mě vždycky bude naprosto bezkonkurenční pětihvězda, ať už přijde třeba odpadová série. Prostý koncept dvousrdcatého mimozemšťana v policejní kadibudce cestujícího vesmírem a poháněného nadšením (a strachem), který s otevřeným srdcem pomáhá a zároveň zvládne se skálopevným přesvědčením bojovat proti všem se záměry ubližovat a škodit. Britská výstřednost námětu mixovaná v přesné dávce s technickými blbostmi jak z těch nejlepších amerických scifáren mě nikdy nepřestane bavit. Možná i z toho důvodu je tolik lidí, kteří mé největší srdcovce na chuť nepřijdou nikdy. Celé je to jako jedno velké, nekonečně proměnlivé divadlo, na jehož hru musíte přistoupit. Upřímně, měl bych s tím ze začátku taky problém. První díl odrazuje vizuálem i hloupostí toho všeho, další pak častými přešlapy. Pokud ale vydržíte špatné části první série, začnete pochytávat náznaky slibující lepší zítřky, které vám můžu slíbit, že přijdou. Buď už ve druhé sérii s mezidruhovou romancí, nebo až sérií třetí s pro mě nejlepším záporákem všech dob. Pokud jste schopní se oprostit od chladné logiky a přenést se přes fakt, že se jedná v zásadě o stokrát překrucovanou blbost a nekonečnou telenovelu, určitě časem poznáte, že právě v tom je jeho kouzlo a právě proto je jeho námět neomezeně nevyčerpatelný. P.S.: Pokud někdo neví, v jakém pořadí sledovat, protože epizod je opravdu hodně, na wikipedii jsou velmi pěkně seřazeny. Vážně nedoporučuju přeskakovat speciály, skoro vždy jsou pro příběh nezbytné. P.S. 2: Plošně zakazuji dabing. Za mě jde o nesmírně divný překlad a nesedícně vybrané dabéry, kteří nedokáží přenést herecké výkony ani slovní hříčky. | Oblíbené díly: 01×06 - Dalek, 01×08 - Fathers Day, 02×08 - The Impossible Planet, 02×09 - The Satan Pit, 03×10 - Blink, 03×11 - Utopia, 03×12- The Sound of Drums, 04×02 - The Fires of Pompeii, 04×03 - Planet of the Ood, 04×11 - Turn Left, 05×01 - The Eleventh Hour, 05×07 - Amy's Choice, 05×10 - Vincent and the Doctor, 06×01 - The Impossible Astronaut, 06×07 - A Good Man Goes to War, 07×08 - The Rings of Akhaten, 07×15 - The Day of the Doctor, 08×05 - Time Heist, 08×09 - Flatline, 09×08 - The Zygon Inversion, 09×11 - Heaven Sent, 09×12 - Hell Bent, 10×11 - World Enough and Time, 10×12 - The Doctor Falls | () (méně) (více)

Série 1 (2005) (S01)

1. série - 75 %: Začátek byl holt těžký a ne úplně zvládnutý. Ve výsledku se bezmála polovina náhodných kolemjdoucích vyděsí a jen tak se nevrátí. Já se jim vlastně ani moc nedivím. Záblesky geniality (Dalek, The Gas Mask Monster, konec The End of the World) tu jak na běžícím páse střídají naprosto směšné nápady (hromada slizu ovládající plastové figuríny, rok 5/jablko/26, slitheeni, hudba Britney Spears v roce 5 miliard) a nový divák se tak pochopitelně nemůže rozhodnout, na kterou stranu se seriál nakonec přikloní, popřípadě jestli bude takhle rozpolcený po celou dobu. Nesporně skvělými aspekty jsou celý Tardis team i brilantně promyšlený příběh s obdivuhodným zapojováním postav, poodhalování indicií a posunu kupředu, k tomu bych mohl přičíst snad i rozjíždějícího se Murraye Golda s už teď chytlavou a zapamatovatelnou hudbou. K těm špatným se pak řadí levné CGI, časté nehumorné momenty a nefunkční či nevkusné náměty v první polovině. Jak už jsem říkal, jde o rozporuplnou sérii, jejíž špatné části musíte přetrpět a radovat se z těch lepších. Třeba si to nakonec i začnete užívat. ()

Série 2 (2006) (S02)

2. série - 70 %: Aneb jak druhou půlkou zkazit všechno, co ta první skvěle vybudovala. The Idiot's Lantern a Fear Her jsou na podobné úrovni trapna jako slitheeni a nesnesitelné Love and Monsters, které dodnes považuju za jednu z nejhorších seriálových epizod vůbec a přímo ukázkový příklad, jak zničit dobrý námět, bylo jen třešničkou na dortu. Celou sérii navíc provází nesmyslná romance Doctora a Rose, finále působí jen jako povinné završení všech linek, které pořádně nic nerozehraje, a protože mi již zmíněná romance vadila, tak se mě ani ten konec nedotkl. Na hranici čtyř hvězd to tak dotahuje výborný Doctor, vylepšené praktické i vizuální efekty (hlavně kočičí sestřičky!), zábavné interakce postav a jeden senzační dvojdíl ve druhé polovině. ()

Série 3 (2007) (S03)

3. série - 95 %: My thing just went ding! Hlásí prudký vzestup kvality, konečně schopnou a příjemnou společnici, a dokonce naprosto perfektní záporáky. A skutečně je tomu tak! Sympatická Martha nahrazuje otravnou Rose a plačící andělé společně s Vládcem se řadí k nejlepším soupeřům, proti nimž Doctor kdy bojoval. Příběh na sebe plynule navazuje, zmínky Harolda Saxona se kupí, postupně se graduje a cesta končí v bezchybném finále. Pořád by se našlo (kolem poloviny série) pár výtek, které kazí dojem dokonalosti. Začátek a finále společně s dokonalostí Blink však bezkonkurenční. ()

Série 4 (2008) (S04)

4. série - 100 %: Dotažení všech nedokonalostí a dosažení té vůbec nejvyšší příčky. Ať už navštěvujeme Knihovnu, Agathu Christie, nebo safírovou planetu Midnight, provází nás pocit domova. Naposledy uvidíme obchůdek, podíváme se na děsivou alternativní realitu, všechno se krásně uzavře a ještě jednou zaburácí Vládce. Pro tuhle sérii budu mít asi vždycky obrovskou slabost a je pro mě subjektivně nejlepší. Hapruje tu jenom první část Konce času kvůli pár špatným nápadům a zbytečnosti pro příběh, druhá část to ale napravuje víc než dostatečně na to, aby se dala přehlédnout. ()

Série 5 (2010) (S05)

5. série - 100 %: Davies s Tennantem nezanechali téměř nic volného, navázat se tak dalo všemožně. No, a podle mého hodnocení jde poznat, že to líp snad ani nešlo. Už samotná první epizoda odstartuje naprosto dokonale. Máme tu energického, mocného Doctora s klubajícím se božským koplexem - perfektní nápad na další charakterový vývoj po konci desítky. Po boku mu stojí Amy a Rory s parádní dynamikou jak mezi sebou, tak s Doctorem samotným. Společně prožívají fantasticky vymyšlená dobrodružství a postupně dojíždí do výborného finále. Doprovází je plejáda skvělých vedlejších postav od River Song až po Winstona Churchilla nebo třeba Vincenta Van Gogha a za scénou jim do toho velkolepě brouká Murray Gold. No a dohromady všichni přispívají k dílu až tak dobře, že na tom vlastně nevidím žádnou chybu. Společně se třetí a čtvrtou sérií se pro mě bezpochyby jedná o vrchol seriálu. Trošku á la Sherlock v některých momentech, ale to bych šel sám proti sobě, abych si stěžoval. ()

Série 6 (2011) (S06)

6. série - 85 %: Od předchozí série se jedná o skok dolů v ucelenosti a návaznosti. Geniální části tu jsou lemovány více či méně nedotaženými nápady a jednou dost špatnou epizodou. Problémy se stávají obrovské množství načrtnutých příběhů a urputná snaha zařazovat výplňové epizody do hlavní linky. Hlavní linka totiž na celou sérii nestačí a výplňové epizody nejsou vždy dostatečně skvělé, aby hlavní linku dohnaly. Dohromady tak celek často nejde moc dobře dohromady, ať už to postavy táhnou sebevíc. ()

Série 7 (2012) (S07)

7. série - 90 %: Asi nejpohodovější série, co zatím kdy vyšla. Perfektní sice není, pár slabších dílů se tu najde, ale žádný z nich nikdy neklesne pod úroveň spokojenosti. Pokračuje se tu v jedné ze zápletek předchozí série, zatímco odchází Amy i Rory a přichází milá Clara, která s Doctorem tvoří moc příjemnou dvojku a zároveň do již zmíněné zápletky přidává. Následuje nejpromyšlenější a nejteatrálnější epizoda vůbec The Day of the Doctor, která uzavírá po padesáti letech kus mytologie, přivádí zpět Gallifrey a vyplní prostor mezi Classicem a Renewed, aby mohl Doctor v klidu zregenerovat na Trenzaloru. ()

Série 8 (2014) (S08)

8. série - 80 %: Peter Capaldi naznačuje všechny možnosti, kam může jeho Doctor jít a exceluje v každém ohledu, v něm chyba není. To scénář vždycky v nejlepším znenadání hodí zpátečku, a dvanáctka tak nemůže pořádně nastartovat. Přitom mnohokrát naznačovaná linka učení se otevřít a důvěřovat plná pochybů o sobě samým má obrovský potenciál, obzvlášť po zakončené lince božského komplexu jedenáctky. Skoro všechny epizody jsou plné skvělých nápadů a námětů, bohužel se jen ve čtyřech skutečně povedlo je dotáhnout a nikde po cestě neklopýtnout. Ta klopýtnutí naštěstí nejsou nijak zásadní a finále je nakonec i dotáhne do zdárného konce. Problémem je jen fakt, že by to šlo ještě líp. ()

Série 9 (2015) (S09)

9. série - 95 %: Scénáristé s Capaldiho Doctorem konečně našli shodu, dokonce až tak dobrou, že z něj dělá nejlepšího Doctora moderní éry. Velká většina epizod je téměř bezchybná, ať už v rámci jednotlivých epizod a jejich propracovanosti, nebo celkového příběhu. Proto to celkem kazí zprasené Sleep (No) More a nepodařené The Woman Who Lived. Bez těchto úletů by to byla bezpochyby nejlepší série, a to nejen díky nejlepšímu finálnímu dvojdílu v historii seriálu. Takhle jenom jedna z nich. ()

Série 10 (2017) (S10)

10. série - 75 %: Peter Capaldi naposledy zazáří, zatímco si celý tým vyčerpaného Moffata pakuje pět švestek. Nabízí na rozloučenou snad nejvyváženější sérii v historii seriálu, slibují, že nic nepokazí, a nijak neskrývají, že sází na jistotu bez propleteného příběhu či nějakých komplexnějších témat. Tedy sliby vcelku jednoduché na dodržení. A ulevilo se mi, že je dodržet dokázali. Doručí tak zábavné a příjemné epizody, které odsýpají, ale zároveň ničím nepřekvapí. Čestnými výjimkami jsou geniální Extremis a monumentální finále, které vše uzavře zcela uspokojivě. A já to beru. Uvědomuju si, že objektivně je nejspíš ze všech deseti nejslabší a každá epizoda by si zasloužila být o příčku níž, než jak ji hodnotím já. Ale já to prostě beru. Líbilo se mi, co udělali se vztahem Missy a Doctora, zbožňoval jsem Tardis team a jednotlivé epizody mě zvládaly bez problémů bavit. Za dalších pár let k tomu pravděpodobně sednu nevyhypovaný a konečně si přiznám, že to prostě nebylo tak dobré. Aktuálně se s tím bohatě spokojím a budu to vnímat jako (zatím?) poslední sérii, která mě bavila. ()

Série 11 (2018) (S11)

11. série - 30 %: Takže tohle je to velkolepé znovuzrození Doctora Who? Ta zbrusu nová epická etapa, která se totálně oddělí od zbytku seriálu a posune ho o kus dál? Tak to ani náhodou. Za sebe jsem opravdu doufal v alespoň dobře splněnou sázku na jistotu, která nebude mít problém na 45 minut týdně zabavit, ve skutečnosti jsem se docela těšil a byl jsem plný očekávání po zhlédnutí Broadchurche od stejného scénáristy se stejnou herečkou, zřejmě dost schopnou. Bohužel jsem nakonec byl šíleně zklamaný. Scénář působí, jako by mlel z posledního. Plive na všechny strany nenápadité příběhové linky a nezvládá v divákovi vzbudit ani trošku zájmu ohledně dění na obrazovce. Na té straší imitátorka Doctora, která rádoby vtipnými reakcemi a úmornou expozicí všech techno vychytávek nesahá žádnému z předchůdců jak herecky, tak psaním ani po kotníky. Doplňuje ji partička podporujících fanoušků, z nichž dva ze tří tu zpravidla nemají co dělat. Společně všichni bydlí v modré budce, jejíž vnitřek tentokrát ani zdaleka nevypadá útulně a kouzelně. Na pozadí jim hrají náhodné basy, tuctové sci-fi techno, nebo nesedící pop nového skladatele, kterým bych hudba podkreslující atmosféru zrovna neříkal. Navštěvují místa s krkolomnými názvy a bojují proti směšným nepřátelům, kteří perfektně spadají do kategorie "monster of the week". Ale pozor, ono to navazuje! Finále totiž přivádí zpátky letošního nepřítele číslo jedna, zubní vílu, a předvádí další do následujícího rána zapomenutelné dobrodružství, které ani moc nepůsobí jako zakončení čehokoliv. To protože na skutečný závěr vás o silvestru otrávíme ještě naposledy, a to příšerně napsanou dalekovskou epizodou kulminující tak, že Daleky porazí mikrovlnka. Děkuji velice, tyto progresivní prvky seriálu chyběly už od samého začátku a dlouhá léta jsem si je podvědomě přál. Tak vysoké hodnocení dávám čistě proto, že se sem tam objeví i světlý moment, či naprosto výjimečně jedna dobře napsaná epizoda, které z neuvěřitelné nudy skrz zbytek série vytrhnou, byť jen na chvilku. Smutné je, že svými kvalitami v konečném důsledku jen podtrhují špatnost série jako celku a působí tak spíš jako omyl. Přesně takhle se s padesátiletou legendou nezachází. ()

Série 12 (2020) (S12)

12. série - 35 %: Jeden dobře zahraný záporák, dva slibné náměty a pár sympatických vedlejších postav nedělají dobrou sérii ani zdaleka, zvlášť když dlouhodobý příběh nedává vůbec smysl, postrádá dobře podané hlavní postavy, kterým by divák fandil, a neumí prodat jediný dobrý nápad. Stylem se úplně přesně navazuje na jedenáctou sérii. Máme tu spoustu potenciálu vyhozeného z okna, ignorování předešlé charakterizace, nepochopení hlavních myšlenek a hodně nudných jednorázových nepřátel, u nichž přesně dokážete poznat, kde scénáristé kradli. Navíc k nim letos přibyla ještě levná nostalgie a fanservice, aby se navýšila sledovanost. Doctor a její společníci jsou pořád stejně otravní, ne-li ještě otravnější. Kromě klasicky nesnesitelných vysvětlování techniky tu tentokrát máme i scény se smutnou Doctor, a to je teprve zážitek. Po svých společnících neustále štěká, jak je osamělá, antisociální, matriarchální pro skupinu a oni pro ni podřadní. A když se jí jeden svěří se svým strachem z rakoviny, místo inspirujícího proslovu přejde ke konzoli Tardis a odignoruje ho. Tak to pardon, ale takhle se vztahy ústřední skupiny fakt nepíší. Tou největší katastrofou tuhle sérii jsou nakonec však až dvě epizody - Orphan 55 a Praxeus, vykuchané od čehokoli, co by diváka mohlo potěšit. Nabízí dementně vymyšlený(?) příběh se strašnými postavami a kazatelskými, v konceptu debilními, povrchními, neorganicky začleněnými proslovy, při kterých by se postavy rovnou mohly dívat do kamery. V podstatě se jedná o "climate change bad" a "plastic waste bad". Stávají se v mých očích nejhoršími epizodami v historii seriálu. A aby toho nebylo málo, poslední epizoda kompletně převrací témata celého seriálu naruby (jako třeba že ten všemi adorovaný magický zachránce vesmíru je ve své vlastní společnosti jen průměrný člen na okraji, teď je z něj její strůjce a magická bytost z jiné dimenze, která ještě k tomu ani v podstatě nemůže umřít) v extrémně neuspokojivé a hloupě napsané powerpoint prezentaci, dává špatný závěr i tomu zbytku nadějných nápadů téhle série, a jako bonus používá klasické série a jednu jejich zahozenou příběhovou linku jako zbraň proti kritice. Je mi zle z faktu, že zrovna Doctora Who už nyní sleduji způsobem "tak s jakou kravinou přijdou tentokrát", ale je tomu tak. Proto jsem nesmírně rád, že se stejně jako loni občas něco najde, a naděje tak pořád neumírá. Sem tam příjemný moment, dobře hrající herec ve vedlejší roli a opět jedna vcelku povedená epizoda. Kvalitní série je sice v nedohlednu, ale aspoň se zase můžu radovat z jednotlivostí, když už nic jiného nezbývá. P.S.: Dalekovskou epizodu si už při doplňování komentáře v květnu 2021 skoro nepamatuju, jenom snad, že v ní byl fajn Jack Harkness a nepředstavila nic zajímavého. Takže ji jen tímto způsobem krátce zmíním. ()

The Timeless Children (2020) (S12E10)

Příležitostní konzumenti dávno odešli a nezajímají se, youtuberští recenzenti se můžou z toho všeho drámota kolem ve skutečnosti neškodné a dost možná nezáměrné politické agitky posrat a dlouholetí fandové čím dál víc ztrácejí zájem aktivně se angažovat ve fandomu. Do takového stavu zahnaly DW pouhé dvě série o dvaceti dílech, a žádný z nich neměl takový dopad jako tenhle. Ono sahat na historii může být zábava, ale je na to potřeba schopný a přesný scénárista, co to zvládne s přehledem. Aktuální showrunner tohle ale vůbec nezvládá a nedokáže udržet všechno pohromadě tak, aby to dávalo smysl a něco kloudného z toho i vyplynulo. A tak se tedy stalo, že jsme dostali absolutní přetočení dosavadní kontinuity, které nic nosného nevybuduje, nenese charakterový vývoj pro Doktora ani Mastera, ničí inspirující povahu Doktorova původu (konkrétně že ten všemi adorovaný magický zachránce vesmíru je ve své vlastní společnosti jen průměrný člen na okraji, teď je z něj její strůjce a magická bytost z jiné dimenze, která ještě k tomu ani v podstatě nemůže umřít) a pouze podupe vynikající Day of the Doctor. Konkrétně mně pak totálně zesere mého oblíbeného záporáka, kterému sebere charakterový vývoj i motivace. Proč že zničil Gallifrey, JAK že zničil Gallifrey a proč že se vůbec snaží Doktorovi zničit život ve stavu po konci desáté série? Nevím. Prostě jsme si jen tak bezcílně zaskotačili a během toho silně poškodili příběhové linky seriálu. Od nasraného odpadu mi brání jen hvězdný Sacha Dhawan... Update: ... a i v roce 2024, kdy se ke komentáři vracím a aktualizuju ho po čtyřech speciálech z RTD2 éry, zůstává velká touha ho napálit, ať už se Daviesovi daří sebevíc jeho následky tlumit a pracovat s nimi. ()

Flux (2021) (S13)

13. série - 30 %: Oblíbené scény: 1 a 2. Mohl bych zkopírovat svou první větu z komentáře k dvanácté sérii a mohl bych se rozvášnit. Zatím se ale spokojím s prohlášením téhle série za nejhorší DW sérii vůbec, protože v ní při jejím pojetí jako celku nefunguje vůbec nic. Je mi líto, pokud to ovlivnil covid skutečně tak silně, jak tvůrci říkají. Ovšem předchozí dvě série mi nedávají moc velký důvod si myslet, že by to bylo bez něj výrazně lepší. ()

Jak to vypadá s filmovým Star Trekem?

Jak to vypadá s filmovým Star Trekem?

12.01.2024

Temný případ nabírá posily

Temný případ nabírá posily

24.09.2022

Jedna z hlavních tváří seriálu Deadwood John Hawkes, bývalá hvězda seriálu Doctor Who Christopher Eccleston a nesnesitelná teta z Harryho Pottera herečka Fiona Shaw se nově připojují k obsazení… (více)

Zemřel herec David Warner

Zemřel herec David Warner