Bakaláři

Komedie / Krátkometrážní
Československo, (1972–1987), 164 h 21 min (Minutáž: 5–58 min)

Předloha:

Ladislav Županič (povídka)

Vladimír Menšík, Martina Menšíková, Nina Popelíková, Nelly Gaierová, Martin Růžek, Ota Sklenčka, Iva Janžurová, Miloš Kopecký, Josef Bláha, Luba Skořepová (více)

Série(16) / Epizody(561)

Ke svému názvu přišli Bakaláři až o něco později. První pořad se jmenoval Kufr za dveřmi. O příběhy na toto téma tvůrci požádali psychiatra Miroslava Plzáka, Jaroslava Dietla a Vladimíra Menšíka. Vladimír Menšík tehdy napsal povídku o manželovi, který při banální hádce rozkopl dvířka od kredence a kufr, do něhož je jeho žena uložila, aby je odnesl opravit, považoval za vyhazov. Diváci byli nadšeni, psali a přáli si pokračování. Jaroslav Dietl svolil, že bude pro nově vznikající pořad psát scénáře, ale kde neustále brát témata? Další nápad si poradil i s tímto problémem: výzva, aby diváci psali své příběhy, vyvolal až nečekanou reakci. Dopisy, které během následujících let přišli do televize, by se daly počítat na desetitisíce. Pořad dostal název Bakaláři vědy manželské. „Bakalář byl ve středověku učitel, člověk, který předával zkušenosti. Řekli jsme si, že našimi bakaláři budou právě diváci. Ať se o své zkušenosti dělí, ať je předávají druhým,“ prohlásila Libuše Pospíšilová. Témata, která přicházela, však měla daleko širší okruh. Lidé se psali i věci, které dosud nikomu nesvěřili. Jeden z dopisů dokonce začínal slovy: „To bych neřekla ani panu faráři...“ A tak nakonec zůstali jednoduše jen Bakaláři. (oficiální text distributora)

Recenze uživatele Tommassi3 k tomuto seriálu (105)

Zázračný lékař (1983) (S12E37)

" Ty jsou krásný !! Ještě před chvílí se mi zdály, jako když do kedluben nastřílíte prasečí štětiny.. Ale teď už jsou krásný !!" ;) Dík bakalářské příslušnosti, a tak i zejména krotké stopáži, platí Zázračný lékař za docela pohodovou záležitost v hlavní roli s Jiřím Sovákem, který si po letech střihnul variaci svého legendárního Dařbujána.. Těžko hádat, zda by tahle povídka dopadla lépe nedostat ji do rukou bezkrevný Saša Nosek, když ani povětšinou velmi šikovný Jiří Melíšek nepřišel s žádným zrovna dvakrát zajímavým skriptem.. Jen pár hodně vtipných hlášek a pointa s křečovými žilami.. ()

Obraz (1983) (S12E38)

"Marná věc !! Co člověk nevyžení, to nemá.." Ačkoli Saša opět dělá na diváka dlouhý Nosek, dosti věrně vystihuje dobu, v níž se tahle bakalářka odehrává.. ()

Čepice (1983) (S12E39)

"Slepice !!" - "Ale tak Božka je trošku slepice, ale.." - "Ne, Božka, ale ty jsi ukdákaná slepice !!" ;) ()

Zkouška (1983) (S12E40)

"To jsme to dopracovali s tou mládeží, viďte ??" - "No, ale hezky zametal !!" - "Jo, ale jenom před sebou !!" ;) ()

Poklad (1983) (S12E41)

"Kdyby měla máma fantazii, tak se nemusí rozčilovat.." ()

Výhra (1984) (S13E01)

"Doufám, že se u nás pořád ještě krade !!" ;) ()

Křeček (1984) (S13E02)

"Tuhle psali, jak jeden sympaťák tu svoji mlátil železnou tyčí !! A to jenom pro to, že on chtěl do Splitu, a ona na Hvar.." ;) ()

Štěstí (1984) (S13E09)

"Ať si laskavě všichni hned z toho auta vystoupí !!" - "Ne, prosím vás to ne !! To nedělejte !! Já už bych je tam takhle krásně nikdy znovu neposkládal !!" ;) Pověry, to je prostě fenomén !! Ale já to říkám pořád.. Hlavně se (nikam) nežeňte !! ;) Věřit na kdejakou ptákovinu, dokonce se jí děsit, od černé kočky, přes třináctku až ke kominíkům, na to vás užije !! Ale že za jedno z největších znamení blížící se pohromy platí svatba samotná, to vám jaksi pořád všem uniká, co ?? ;) Tak tenhle kraťas se režiséru Václavu Hudečkovi skutečně nesmírně podařil, když mu po dlouhé době zas jednou ta sázka na improvizující herecké velikány vyšla na jedničku, není se co divit, když má tahle bakalářská groteska dokonce i výživnou pointu, která velké většině jiných naprosto fatálně schází.. I dík této skutečnosti lze vnímat Štěstí jako jeden z nejzdařilejších projektů Miroslava Sovjáka, bez ohledu na tu zanedbatelnou šíři příběhu, když zvlášť potěší, jak se tentokrát ve svém scénáři chvályhodně takřka vyhnul tomu obludně trapnému klišé s karikováním policistů.. A tu šílenou neopakovatelnou atmosféru svatebního dne by tvůrci mohli klidně vyvážet za hranice !! ()

Divočák (1984) (S13E10)

"Tak co ?? Kolik jste toho trefili ??" - "Sto jednatřicet !!" - "Ale já se ptám na zajíce, ne na lidi !!" ;) ()

Džínsy (1984) (S13E11)

"Kdepak, tady je svatej klid !!" ;) Když hned zkraje Navrátilův nadržený pechfógl kochaje se výhledem z terasy své chaty - Ačkoliv dodnes netuším, čím se to vlastně kochal a co mu vlastně soused záviděl !! I když možná se bavili o té nádherné červené škodovečce.. ;) - vypustí tuhle repliku, divák znalý Murphyho zákonů si může být jistý, že klid a prostor pro to nevěrnické pelešení bude jistě tím posledním, čeho se panu inženýrovi dostane..;) Ale ten coby neudělal pro trochu těch směšných upocených pohybů, že ?? A tak se vesele tahá s kusy betonu, (ne)seká dřevo a přesívá zeminu, kterou si nechal přivést z místního JZD, jen aby se konečně zbavil těch otravných sousedů..;) Ačkoliv tedy Džínsy určitě patří mezi nejlepší bakalářské povídky brněnského studia, jeden se neubrání pocitu zmaru, podobné vysvědčení tady totiž rozhodně samo o sobě nic moc neznamená, většinou se totiž jednalo o příšerně ušmudlané kraťasy, byť tedy se spoustou lokálně známých tváří, jimž však ani ta vlídná stopáž příliš nepomohla.. Ani Jiří Vanýsek se zrovna nevytáhnul, podobná zápletka se dala rozhodně lépe využít, natočit přinejmenším živočišněji, a tak při tradičně ospalé a nenápadité Vanýskově režii a hudebním podkresu z mých nočních můr táhne snímek hodně vysoko především ta trestuhodně promrhaná pointa a zejména herecké schopnosti Oldřicha Navrátila v roli záletného smolaře, ani ten kazimrd Františaja Řeháka však nemá chybu.. ()

Lyže (1984) (S13E17) odpad!

"My totiž hledáme svoje děti.." - "Tak to vám tedy, pánové, nezávidím !!" Další typická noskovina bez pointy, plná chaotického moralizování.. Takovej ucpanej Nos(ek).. Zaujme snad jen pubertální kouzelník Žito, toho času student prvního ročníku, jemuž se tehdá ještě o bosejch hlavách ani nesnilo.. ()

Jako tenkrát (1984) (S13E27)

"No, ale musíte uznat, že my muži máme mnohem větší kuchařskou fantazii.. Ostatně stejně jako při psaní knih.." Nebo při psaní scénářů.. Ovšem jak kdo, že ?! ()

Kufr (1984) (S13E28)

Typická zfušovaná záležitost ostravského studia, jejíž jediným pozitivem by mohla být stopáž. Velmi nesympatičtí a nevýrazní (ne)herci v nudném paskvilu o záletníku-idiotovi předvádí v čele s Šárským to zřejmě nejnudnější a nejtrapnější, co ze sebe dokázali vypotit, a tak mi i těch dvacet minut připomínalo tříhodinové posezení v čekárně u zubaře !! Jediné dvě věci, které mi utkvěly v této vzpomínky se patrně bohužel již nikdy nezbavím, jsou neoholené nohy slečny Moniky, kterou si Bobek přivedl domů..;) ()

Nikotýnka (1985) (S14E01)

"Ani nevíte, jak jsem záviděla těm, kdo cigarety jenom kouřili !!" ;) ()

Tři bratři (1985) (S14E03)

"Až budeš ten náhrobek dělat pro mě, dej si záležet !!" - "Nějaká fuška, jo ?!" - "Ale ne !! Umírám !!" ;) ()

Přírůstek (1985) (S14E15) odpad!

"Hele, nekřič !! Já Tě slyšim !! Co si řikal ??" ()

Domov (1985) (S14E36)

"Zuzanko, vynes to smetí !!" - "Zase já ??" ;) Velmi hezká, spíš vlastně bohužel taková vysněná a především ideově poplatná, bakalářka o tulácích, o tetách i o lidech, kteří se kupodivu nechovají jako zvířata.. Taková normalizační populistika.. Leč slušně obsazená a zahraná !! Až na Zuzanku.. Martin Šotola ovšem tradičně výborný, i bez Trošky.. ()

Doktor a bubeník (1986) (S15E01)

"Lehni si, ty tele !!" ;) Znovu naprosto skvostný Jiří Sovák v roli svérázného lékaře v jinak naprosto jalové záležitosti Brněnského studia České televize, chce se až říct v typické štursovině, která odpuzuje svou diletantskou strojeností i směšnými voiceovery pisatele a hlavního hrdiny v jedné osobě.. Nicméně odmítám věřit, že by autor dopisu nalezl po letech tolik v důsledku vtipné sebereflexe, díky čemuž by nakonec ta jeho idiotská postava přece jen nebyla zralá na pár facek.. A tak nakonec tahle zhovadilá křeč prostřednictvím mladého Erika Parduse pouze zas a znovu potvrzuje, že není malých rolí, pouze malých ( špatných ) herců.. ()

Rytíř (1986) (S15E06)

"A co kdyby sis třeba zašla k psychiatrovi ??" Je fakt, že jen těžko mohl Hynek Bočan, který se snažil, jak mohl, aby tuhle jalovou povídečku učinil alespoň krapet koukatelnou, hlavní roli matky lépe obsadit, osobně mě totiž nenapadá příliš mnoho jmen, která by takovou slepici zahrála lépe a věrohodněji než dokonale asexuální Naďa Konvalinková, která tu zvláštní kreaci naivní dobrosrdečné prázdné hlavy dovedla takřka až k dokonalosti.. To si i zde hodně dobrý Čmaňa zas jednou vybral polovičku !! ;) ()

Zemřel herec Andrej Hryc

Zemřel herec Andrej Hryc