Bakaláři

Komedie / Krátkometrážní
Československo, (1972–1987), 164 h 21 min (Minutáž: 5–58 min)

Předloha:

Ladislav Županič (povídka)

Vladimír Menšík, Martina Menšíková, Nina Popelíková, Nelly Gaierová, Martin Růžek, Ota Sklenčka, Iva Janžurová, Miloš Kopecký, Josef Bláha, Luba Skořepová (více)

Série(16) / Epizody(561)

Ke svému názvu přišli Bakaláři až o něco později. První pořad se jmenoval Kufr za dveřmi. O příběhy na toto téma tvůrci požádali psychiatra Miroslava Plzáka, Jaroslava Dietla a Vladimíra Menšíka. Vladimír Menšík tehdy napsal povídku o manželovi, který při banální hádce rozkopl dvířka od kredence a kufr, do něhož je jeho žena uložila, aby je odnesl opravit, považoval za vyhazov. Diváci byli nadšeni, psali a přáli si pokračování. Jaroslav Dietl svolil, že bude pro nově vznikající pořad psát scénáře, ale kde neustále brát témata? Další nápad si poradil i s tímto problémem: výzva, aby diváci psali své příběhy, vyvolal až nečekanou reakci. Dopisy, které během následujících let přišli do televize, by se daly počítat na desetitisíce. Pořad dostal název Bakaláři vědy manželské. „Bakalář byl ve středověku učitel, člověk, který předával zkušenosti. Řekli jsme si, že našimi bakaláři budou právě diváci. Ať se o své zkušenosti dělí, ať je předávají druhým,“ prohlásila Libuše Pospíšilová. Témata, která přicházela, však měla daleko širší okruh. Lidé se psali i věci, které dosud nikomu nesvěřili. Jeden z dopisů dokonce začínal slovy: „To bych neřekla ani panu faráři...“ A tak nakonec zůstali jednoduše jen Bakaláři. (oficiální text distributora)

Recenze uživatele GrooteLulu k tomuto seriálu (63)

Milostné dopisy (1972) (S01E02)

..pointa trošku slabší, ale skvělý role.. ()

Prémie (1972) (S01E08)

Charta manželských práv - a) podpisem této charty :D .. moc hezký díl o šmuku ()

Knedlíky (1973) (S02E01)

..Menšík jako učitel vaření.. ()

Psí život (1973) (S02E02)

..další minirolička pro Menšíka - Bedřich Bedřich .. vynikající Cupák atd... ()

Nádobí (1973) (S02E04)

Bláhovina.. tentokrát coby línej pes na domácí práce a vášnivej hráč šachů.. pointa dobrá, celkově slabý, nejlepší Menšík jako protihráč šachů, co chce mít u kamaráda klid od jeho manželky, co dělá rámus při utírání nádobí.. znám takovou roli Menšíka ze života, akorát nám nevadila :) ()

Schovávaná (1973) (S02E11)

..Menšík minirole pošťáka... takhle platit švadleně 2stovky :D slátanina, ale dobrá manželka .. ()

Korálky (1973) (S02E16)

..vynikající tandem Medřická jako ustaraná matka a Šafránková v pubertě .. Popelka naruby .... 4,5* ()

Trabant (1974) (S03E08)

..schizofrenie v ženském podání, předsudky, bludy, ještě, že mají Menšíka pošťáka, co jim to vysvětlí.. jinak hrozná nuda ()

Večeře (1974) (S03E14)

..v 18:30 přesně, dřiv to nejde, ani později a děti musíme vzit s sebou.. 14dnů chtějí večeřet u příbuzných, aby se ušetřilo na auto z Mototechny (co chybí ještě), nakonec konečná hned u prvních, synáček v pubertě.. ()

Aero 30 (1974) (S03E15)

Děda s Aerovkou 30 pochopil jak má samý "ryto" a u branky hodil "flek" ..ten dědův barák je do archivu i s vybavením .. moc hezkej příběh ()

Prkno (1974) (S03E19)

..slabší na dramatičnost, ale na ženskou emancipaci je to skvělý... Abrhám a jeho typická role submisivního manžela ()

Kino (1974) (S03E20)

Manželka si musí pozvat domů svého mladého neodbytného amanta, kterého potkala v kině, když mu prodala lístek svého manžela, co ji odmítnul doprovodit, aby alespoň vzbudila na chvíli ve svém manželovi žárlivost, ale ti dva si začnou okamžitě spolu notovat v manželově zálibě - slaboproudu.. Svojtka a Štěpánková ()

Stokoruna (1974) (S03E28)

"S pomocí bóží a hodnejch lidí, to nějak doděláme" ... Pešek proti "Lakomcovi".. alá já už budu hodný dědečku.. ()

Med (1974) (S03E29)

27kilo medu za 35korun po kilu to je kšeft.. dalších 13,5kilo a pak už kontejner ... pražský příběh na haléře, vyřešený po pražácky.. ()

Narozeniny (1974) (S03E35)

Menšík, jako otravný vypravěč.. ten by s nima byl i na záchodě.. horší scénku o manželství jsem snad neviděl ()

Křeček (1974) (S03E36)

s tím velkým hrncem, to je scéna jak z hororu.. dětinský příběh o chování křecků na kožichy, kdy mužské osazenstvo na to jde společně selským rozumem.. ()

Dům (1975) (S04E05)

..vánoční příběh na 5let dřiny a utrpení.. Cupák s Bohdalkou a jejich verše .. je to hezký, ale nudný jak stavět na klíč, nebo rapovat.. ()

Kotník (1975) (S04E19)

Kopeckého vymlouvačný koncert před manželkou (že on má 14dnů před svatbou:)).. jako baron Gorz jde po kotníku ()

Tornádo (1975) (S04E28)

..kytarová povídka s Hrzánem, s jeho songy a s kytarou značky Tornádo.. pointa: Hrzán po léčebně z čssr ()

Zlodějka (1975) (S04E30)

...perfektní.. Knotek z Horních Čejčic je jak já.. ()

Zemřel herec Andrej Hryc

Zemřel herec Andrej Hryc