Show Jerryho Seinfelda

všechny plakáty
USA, (1989–1998), 69 h 15 min (Minutáž: 22–56 min)

Jerry Seinfeld, Julia Louis-Dreyfus, Michael Richards, Jason Alexander, Wayne Knight, Richard Fancy, Victor Raider-Wexler, Ian Abercrombie, Heidi Swedberg (více)

Série(9) / Epizody(173)

Komik Jerry a jeho tři cyničtí přátelé se umí zasmát úplně obyčejným i absurdním věcem. „Seriál o ničem“, který se do historie sitcomů zapsal zlatým písmem. (Netflix)

MrPierc

Seriál je nadčasový díky dvojsmyslným narážkám, podrobnému zkoumání nesmyslů a noření se do hloubek absurdit při rozhovorech. Čtyři kamarádi, kteří se pravidelně navštěvují a řeší své malé/velké osobní problémy. Seriál není sprostý ani fekálně podřadný. Slušnost ale zároveň neomezila seriál pouze na nudná témata. Vystačí si s fantazií a náznaky. Řeší se zde všechno možné a přesto to není nijak průměrný seriál. Svojí lehkostí a grácií si získal mojí pozornost a musím po čase uznat, že to je nejlepší sitcom všech dob. Nikam se nežene, je příjemný a člověka naladí do správné pohody. Každý rozhovor, každý gag a každý díl je vypilovaný k dokonalosti. Dříve jsem ho sledoval v televizi s českým dabingem a byla to dobrá zábava, ale až v anglickém dabingu se dá ocenit Georgovo chrochtání, Kramerovo cvakání, Elenino comooon! a samozřejmě Jerryho pohodářský hlas. Jerry = gentleman, správňák, holkař a nejrozumnější z celé party. Má svoje typické rodiče, jako každý z nás, a roste z nich. Snaží se vše vyřešit v rukavičkách a s rozumem. Elaine = jediná žena v partě, ale dodává sexappeal a pohled emancipované ženy na mužské problémy. Dívá se na to zcela jinak, než by se koukal muž. Vnáší do party ženskost, smích a posměch hlavně mužským sexuálním frustracím či zbytečně nafouklým problémům. George = Malý, zapšklý a plný neuróz. Je to držgrešle a umíněný člověk, který je ochoten se porvat kvůli právu na párátka na jeho stole v restauraci. Jeho rodiče jsou kapitola sama pro sebe (neurotičtí jako on a ještě k tomu staří a ještě více naštvaní než on). Trpí tím, že je plešatý a snaží se ženy vždy nějak obelstít a na všem vydělat. Ač nemá rád svoje rodiče za to, že jsou hysteričtí a uřvaní, tak on je zcela stejný. Kramer = Pošuk odnaproti. Nemá základní společenské návyky a je výstředním doplňkem každé debaty. Nepracuje, všechno si od někoho pučuje a u Jerryho je častěji, než u sebe doma. Jeho nejlepším kamarádem je také pošťák Newman, kterého zase nesnáší Jerry. Je tu také mnoho vedlejších postav, které se často proplétají některými díly. Všechny čtyři postavy jsou vlastně typické vlastnosti jednoho jediného člověka, které se rozdělily do 4 postav, protože v každém z nás je něco z Jerryho, Elaine, George i Kramera. Miluju všechny postavy a všechny díly. Na každé epizodě je vidět hodně práce hlavně ve vyšperkovaných rozhovorech v různých situacích. Sála z toho pohoda, kterou jsem jinde nenašel a pokud ano, tak nevydržela během celého seriálu. Můj nejoblíbenější díl se jmenuje The Contest (S04E11). Bloopers (nepodařené záběry) ke každé sérii jsou krásným bonusem. Nechápu, že mi tak dlouho trvalo znovunalézt tento výtečný seriál plný obyčejných problémů s neobyčejnými lidmi a neobyčejnými řešeními situací. Takový seriál se už nikdy nenatočí, protože byl tvořen s láskou a je to poznat - sice to vyznívá lacině, ale myslím to vážně a je to na seriálu vidět. Dnes už seriály v sobě nemají takovou pohodu. Tento seriál je opravdu o ničem a ovšem - v tom je jeho síla i krása. Pouštět si ho budu pravidelně a proti němu mi mé oblíbený seriály vybledly (závistí). Hello, Newman! Yo Yo Ma! Stella! () (méně) (více)

Agoran

Pokud si nějaký sitcom zaslouží absolutorium, pak je to tenhle. Fakt, že je založen na reálných postavách a situacích, se odráží v nadčasovosti a zejména v metahumoru, který ve větší míře přichází se čtvrtou sezónou. Pokud se ocitnete v nějaké bizarní životní situaci, máte téměř jistotu, že to téma už bylo zpracováno Seinfeldem. Velkou výhodou je přiznaný humor, kde jako upozornění na humornost před každým dílem uvidíte stand-up Jerryho Seinfelda na dané téma. Zatímco u ostatních sitcomů je vám občas trapně, že se snaží diváka vtáhnout do emocí a strachu o některou z postav, jen aby následoval humor provázený patosem, Seinfeld se tomu vyhýbá právě naprostou průhledností, co se příběhu týče a nedochází ke scénám, na které je vám trapné se dívat (narozdíl od Přátel, HIMYM, TBBT a dalších mnohem slabších odvarů, které bohužel Seinfeldovi nesahají ani po kolena). Je mi záhadou, proč se seriál ve své době neuchytil v českých televizích, ale uznávám, že výrazy typu "get outta here!" bych v českém dabingu rozhodně slyšet nechtěl. ()

danecek24

Zlatý Glóbus - cena (3) - 51. ročník (za rok) 1993 - *Nejlepší seriál (komedie / muzikál), *Nejlepší herec v seriálu (komedie / muzikál) - Jerry Seinfeld, *Nejlepší herečka ve vedlejší roli - Julia Louis-Dreyfus + nominace (12) - 50. ročník 1992, 51. ročník 1993 - Nejlepší herec ve vedlejší roli - Jason Alexander, 52. ročník 1994 - Nejlepší seriál (komedie / muzikál), Nejlepší herec v seriálu (komedie / muzikál) - Jerry Seinfeld, Nejlepší herečka ve vedlejší roli - Julia Louis-Dreyfus, Nejlepší herec ve vedlejší roli - Jason Alexander, 53. ročník 1995 - Nejlepší seriál (komedie / muzikál), Nejlepší herec v seriálu (komedie / muzikál) - Jerry Seinfeld, 54. ročník 1996 - Nejlepší seriál (komedie / muzikál), 55. ročník 1997 - Nejlepší seriál (komedie / muzikál), Nejlepší herec v seriálu (komedie / muzikál) - Jerry Seinfeld, Nejlepší herec ve vedlejší roli - Jason Alexander ()

Pajky3

Seinfeld je jeden z nejlépe hodnocených sitcomů všech dob, tedy alespoň v zahraničí, protože u nás nemá podobné postavení. Chtělo by se namítnout, že možná prostě nezestárnul dobře, ale podle mě to tím není. Sice je to přes 30 let od premiéry, ale problém bude třeba hledat jinde. Někomu by mohlo vadit, že tenhle seriál je o ničem a postavy se za devět sérií vůbec nikam neposunou. I když být o ničem je něco, co je záměrně (nad)užíváno v průběhu celého seriálu. Já osobně mám mnohem větší problém s postavami. Seinfeld trpí klasickým únavovovým syndromem dlouhých seriálů, kdy vám postupem času jsou postavy protivnější a protivnější.  Jerry má být relativně nejnormálnější, i když při jeho důvodech pro rozchody s přítelkyněmi se člověk musí zamyslet. Elaine mě vytáčela tím, jak se neustále šklebila a myslela si, že je lepší než zbytek party. Ale to je nic proti tomu, jak otravná je postava sebestředného George a výstředního podivína Kramera. Zatímco oslavování Kramerova příchodu na scénu mě vytáčelo od samého začátku, tak nechuť k Georgovi se stupňovala a postupem času bylo těžší a těžší ho vystát. A pak jsou tady ještě dvě další věcí, které se podle mě hodně nepovedly. Tím prvním je závěr sedmé řady, kdy odstraní jednu z vedlejších postav, což uznávám, že mě šokovalo. Tím druhým je pak samotné finále seriálu, které je hodně špatné a slabé. Seinfeld měl své lepší chvilky, některé epizody byly dobré a některé vtípky se vážně povedly, ale na hodnocení lepší jak průměr to nevidím. I když jsem si díky sledování uvědomil, kolik toho, mnou později oblíbené sitcomy, právě od Seinfelda okopírovaly a tuhle zásluhu mu nikdo neodpáře. ()

Triple H

IMHO jeden z najlepších sitcomov vôbec. Veľká škoda, že u nás sa nechytil, pretože v rámci svojho žánru patrí k tým najoriginálnejším. Hlavná postava je stand-up komik a seriál popisuje úplne všedné, každodenné situácie z jeho života a zo života 3 jeho priateľov (seriál je v podstate o ničom). Hlavní hrdinovia sú tá najbizarnejšia zostava kamarátov, akú v sit-comoch nájdete. Sebeckí, šialene malicherní, egocentrickí, nerešpektujúci základné morálne pravidlá a absolútne neschopní poučiť sa z vlastných chýb. Striedajú partnerov ako ponožky pre úplne idiotské dôvody (napr. že dotyčná zjedla kôstku z jeho broskyne) a navzájom sa často podrážajú. V seriáli v jeho celom priebehu úplne absentujú momenty pátosu. Postavy sú dobre napísané a výborne zahrané (hlavne George Costanza- to je ukážkový loser :-)). Je až zarážajúce ako sa seriál s tak negatívnymi a často nesympatickými postavami mohol udržať na výslní (v USA) až po 9 sezón. ()

eye candy

Asi by nebylo dostatečně výstižné označit Seinfelda pouze za "nějaký" sitcom. U nás je možná sotva v podvědomí, v US jde ale o kultruní fenomén téměř Simpsonovských rozměrů, který inspiroval celou řadu pozdějších seriálů. Osobně se přikláním k názoru, že je možná zaměřen víc směrem na starší publikum, třeba z vlastních zkušeností vím, že mě dřív vůbec nebavil, až v poslední době jsem si ho fakt oblíbil. Nejspíš jsem do jeho humoru dorostl, doufejme že ne zdegeneroval. Celé se to může zdát na první pohled usedlé, oproti Přátelům, HIMYMům atd., dědkovské, stejně jako hlavní protagonisté. Pod povrchem je ale střeštěný humor, díky kterému člověk brzy pochopí, proč je Seinfeld v USA jedním z nejůspěšnějších sitcomů vůbec, i přesto že jak se o něm často traduje, jde jen o "souhrn ničeho". ()

Script

Zkusil jsem první dvě epizody a myslím, že jsem skončil s tímto serošem. Neměl jsem žádné očekávání od seriálu, ale jelikož to má žánr komedie, tak jsem čekal, že to bude aspoň trochu vtipné. Hlavní postava Jerry Seinfeld je komik bez humoru, kterému se možná lidi smějí nad jeho stupiditou. Snaží se být vtipný, ale není a do svých komických vystoupení promítá svoje osobní dilema co se týče se vztahem k ženám, že to možná hraničí až se sexizmem, ale to je můj názor po dvou dílech. Třeba to každý vidí úplně jinak. Bohužel mě neudržela na pohovce ani Julia Louis-Dreyfusová, kterou mám jako herečku rád. S těží jsem dal první dvě epizody a na další si fakt netroufám. 2 hvězdy. Sorry. ()

DaUr

1. série - 75 %. "Who figures an immigrant's going to have a pony?" Zbytek sérií se pohybuje kolem 80 %, přičemž kromě krátké, nezábavné a naštěstí rychle opuštěné linky s přesunem Kramera do Kalifornie nikdy pod tohle číslo neklesl. Závěr, ve své době poměrně odsuzovaný, s odstupem času krásně ukázal, co za bandu asociálních maniaků jsme devět sezón sledovali. ()

Santa666

Průměrný americký sitcom, neurazí, nepřekvapí... Některé díly jsou naprosto brilantní a jiné byly snad napsány Glumem. Lehce nad průměrem-55% ()

neoBlast

[Po všech devíti sériích] Českým publikem je Seinfeld jednoznačně nedoceněným klenotem, který si zaslouží být v srdcích vedle klasik jakými Přátelé nebo M.A.S.H. jsou (finále Seinfelda figuruje stále na třetím místě nejsledovanějších závěrečných epizod). V zámoří nabírá Jerry Seinfeld kultovního statusu a společně s Přáteli a SNL tvoří popkulturní instituci celého New Yorku. Výborně sehraná čtveřice v popředí a Larry David v pozdadí stvořili legendu a nastavili mnohé sitcomové standardy, a navíc neztratili dech ani v jediné sezóně. Všech devět sezón 90 % ()

maty39

Když Seinfelda kdysi dávno dávali v TV, tak jsem ho příliš nesledoval. V originále mě však docela zaujmul a po deváté sérii je mi líto, že Seinfeld nepokračoval ještě v dalších letech. Není to sice nejlepší sitcom, co jsem viděl, ale má své kouzlo. Hlavně... všechny hlavní postavy jsou naprosto vyšinuté, dost často se chovají jak idioti a chybí jim smysl pro morálku. Lžou, kradou, pomlouvají, podvádějí, škodí a vůbec... banda pošuků. Možná proto je to v US tak oblíbené. Je to jak ze života. Tedy ze života průměrných američanů. Přesto vše musím říct, že jsem se docela bavil. Geniální je George. Morálně nejzkaženější kladná postava, co lze v sitcomech vidět. Ošklivej, malej, tlustej, plešatej, línej, prolhanej, malichernej, zákeřnej (tak by se dalo pokračovat ještě pár řádků - a o všech postavách) bastard. Ale v okamžiku, kdy si nechal v práci pod stolem udělat výsuvnou postel a každý den tam po příchodu do práce zalehl a nařídil budík, mě naprosto zničil. Je to jako něco, co jsem chtěl vždy udělat, ale nikdy jsem neměl odvahu. Když tento seriál porovnám se sitcomy jako Přátelé nebo Krok za krokem, tak je to rozdíl jako mezi Disneylandem a márnicí. Míra pobavení asi bude do jisté míry závislá na vaší oblibě v černém humoru. Já osobně dávám palec nahoru. ()

majec4

Na tomto kúsku si idem pár krát do týždňa a je to poriadna sranda. U mňa mimo Jerryho jasne boduje Kramer. Niektoré časti sú ozaj kultové. Toto už so mnou ostane, tak ako ostali Priatelia. ()

Flagg

Nejlepší seriál o ničem :) v USA totální legenda, u nás bohužel ne tak moc známý sitcom, z něhož si vzala větší či menší inspiraci celá řada jeho následovníků. Jsou to vlastně takoví Přátelé, jen trochu starší, a hlavně mnohem víc nekorektní. ()

candy_daze

Fajn sitcom, který právě mě dostal až na druhý pohled. U nás je Seinfeld nedoceněný pravděpodobně proto, že je tak trochu nenápadný. Ale rozhodně stojí za koukání. To, jak jeho hlavní hrdinové dotahují klasické životní situace kolikrát do totální absurdity je často k popukání, viz. například Kramerovo ubytovávání japonců v šuplících prádelníku :-D ()

Zemřel herec Jerry Stiller

Zemřel herec Jerry Stiller

11.05.2020

Ve věku 92 let dnes ve Spojených státech zemřel komediální herec Jerry Stiller. Zprávu na svém twitterovém účtu zveřejnil jeho syn, hollywoodský herec a režisér Ben Stiller. Podle příspěvku zemřel… (více)